Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
Ondrej S.8. Október 2015
vychodniar .. ten tvoj posledný príspevok som nejak nepochopil, myslel som, že diskusia je tu pre všetkých teda aj pre Z.B. a nezáleží na tom, aký je to hráč či aké má vedomosti, do nikoho nerýpe, vyjadruje sa slušne, ak má potrebu sa podeliť o svoj názor, má tu na to priestor,
ako každý z nás slabších hráčov bez hudobného vzdelania...
Kontakt: older73@gmail.com
vychodniar8. Október 2015
Ked si tak slaby hrac a mas o problematike tak slabe vedomosti ako sam uvadzas, naco sa potom vyjadrujes? Ale dobre, je to tvoj nazor
Z.B.8. Október 2015
Debata okolo Janíčka. Nuž zasa sa potvridilo že ak si trošku šikovnejší hráč tak ťa niektorí začnú nenávidieť a pripisovať ti rôzne nálepky aký si nepravý východniar alebo podpolanec atď.Určite ak bude ten Janko chcieť tak to zahrá ako sa to hrávalo pred 100 rokmi .Dolu v príspevku píše že prezentuje len heligónku - ladenie.Jednoduch tam do toho zahral niečo zo svojho dovolím si tvrdiť majstrovstva a už je zle.Videl som ho hrať na živo a verte zážitok a zimomriavky boli.Nechápem ako tu môže niekto sledovať či sú to čisto zahraté regionálne piesne veď nie je na folklórnrnej súťaži kde sa sleduje na hráčovi hra alebo kroj v ktorom vystupuje či je regionálny atď.Keď sledujem niektorých hráčov na heligónke mu postačuje osem gombíkov včetne basových mne možno šesť ,že Jano využíva aj tie ostatne už je zle.Už neni východniar ,przní východniatske piesne,nehrá to tak ako sa to hralo pred sto rokmi.Pritom to asi píšu o ňom ĺudia ktorí tie cifri deno dene skúšaju a nejde im to.Jano hraj presne tak ako to cítiš šupni tie cifri kde chceš mne osobne sa tvoj herný prejav veĺmi páči a dík za zimomriavky.Nuž a odkaz pre tých čo sa im nedatí cifrovať ,určite keď budete trénovať raz to príde samo a zistíte ako oživíte váš hudobný prejav nejakou tou cifričkou naviac v piesni.Vážim si každého kto hrá na heligónke či už jednoduch alebo z cifrovaním .každý nech hrá ako mu to pasuje len nech hrá a rozdáva radosť svojou hrou tým čo hrať nevedia ,alebo hrajú veĺmi slabo čo je aj mój prípad .
veru8. Október 2015
veru tak to je. Niekto si o sebe mysli, ze je heligonkarskym pupkom sveta a ked ho na to úpozornis, vyrobil si si nepriatela a zacne proti tebe vypisovat anonymy
Kojsovjan8. Október 2015
T je viacero taky ch heligonkarov ako ten pan čo ho tu tak obracate... Bol som na jednej akcii, ale to bolo davnejsie. Sedeli sme v satni a hral tam jeden chlapik,prisiel tam moj znami a chcel ho nakamerovat..v momente prestal hrat a spusti nadaky ze ho chce oradnut o jeho styl hry a td... a po vystupeni si pytal honorar.... organizator mu povedal uz nikdy na tomto podiu hrat nebudes. A aj tak sa stalo... A je aj rychly cardas ... žakarovsky valal okruhli jak talar... hra R. Olah a spieva J. Guzova.
vychodniar8. Október 2015
Janko, nechap to tak, ze som ta s nejakym zlym umyslom chcel krityzovat. Iba si ukazoval ladenie FB. Kazdy ma svoj styl hrania, ale u teba naozaj pocut v nasich piesnach styly, ktore tu nepatria. Velmi dobre to nizsie napisal Peter.
d7. Október 2015
Este ma napada... tie hlinikove dolne hlasy su povodne od kedy bola vyrobena heligonka alebo boli dokladane do heligonky neskor prosim ? Je to trochu netradicne riesenie, ale hra velmi zaujimavo.
d7. Október 2015
Janik velmi pekne dakujem.
Jano J.7. Október 2015
Vysoke su zinok stare hlasy a hlboka je obycajny hlinik
d7. Október 2015
Janik som prekvapeny ze ta harmonicka je FB s dvoma hornymi a jednou dolnou oktavou.
Zneje trosku ako FB Josefa KLysaka s dolnou oktavou -- ale velmi ma tesi , ze si opravil moj nepresny odhad.
A velmi ma tesi , ze mame dalsie netradicne ladenie heligonky do zbierky.

Prosim Ta mohol by si este povedat , z akeho materialu su hlasove dosticky ?
3337. Október 2015
tak veru piesne odtiaľ alebo odtiaľ tá istá a predsa iná má vždy svoje čaro a to sa mi páči
Jano J.7. Október 2015
Pre Vychodniar...nie som ziadny extra hrac ani nic som samouk a hrajem ako to citim ja .. popocuvaj si poriadne nase cimbalovky kolko roznych cifier a rytmov mame a video bolo nahrane len aby som prezentoval heligonku su v nej hlasy 2 vysoke a jedna hlboka nie je tam zaklad .Chcel som aby ludia poculi ako to hra pri roznych pesnickach ...nech vam to hra a hrajte s radostou a travte viac casu pri heligonke nez pri pocitaci
Peter7. Október 2015
Už som to tu v minulosti niekoľkokrát uviedol, že i keď sa to niekomu nezdá, tak sú ľudia - odborníci, ktorí vedia pomerne presne určiť pôvod piesne, približný región vzniku, obdobie a pod... A to sa týka aj textu piesne. Kto tomu rozumiete, viete dobre o čom píšem a kto neverí, nech neverí...

A čo sa týka cifier v piesni, to tiež nie je také jednoznačné a nezáleží to od vyspelosti hráča! Každý región má svoje typické cifry, ktoré prináležia hlavne jemu. Pravda, ľudová pieseň je v permanentnom vývine, ale netreba si zamieňať sociálno-kultúrny vývin piesne s miešaním regionálnych štýlov!
d7. Október 2015
Susedovi sa hnevaju , nemozu dat rady------tuto maju na Podpolani velmi radi.

NO a na Zempline tiez .

No a v tomto videu od 2:58 madarska verzia jak hrom

https://www.youtube.com/watch?v=OcOwl6M8ngA

.7. Október 2015
Pre diskutujúcich ,pri cifrovaní,zámene slóv v piesňach,pretextovaní piesni atď.si treba davať pozor nie je to také jednoduche ako sa zda.Môže z toho vzniknúť aj podnet na prešetrenie na GP a to už bude iné kafé .
Jano7. Október 2015
Na marse je internet? To som nevedel... Ked odtial aj maily chodia..
d7. Október 2015
Pre Viktora

NIe som si isty , ci by si mal Viktor az tak prisvojovat pesnicku V tej Detve hostinec a hovorit , ze to len ich je.
A ze ak ju pocuje v inom style , rytme alebo tomine tak to je uz nevhodne -- a este sa vyjadrovat , ze ju pokazili ?

NA VYchodnom SLovensku je pesnicka

BETar tot parobok, co ma kalap nabok.

Tato pesnicka (aspon co ja viem --mozno skusenejsi vedia viacej pridat ) sa hra a spieva v dvoch verziach -- cardas pekny pomaly- skor by som povedal v style marsh alebo pochod , s naslednym prechodom do duvaja a potom pekne s kontrou na rychlejsi ( nie super rychly ) cardas -- no proste ak to dobre ludova hudba zahra tak , je to srdcovka pre VYchodniarov.

tu je link

https://www.youtube.com/watch?v=7tYxX7Wcz4I

NO a ta ista piesen sa tiez v molovej verzii ale ako valcik. akosi sa mi nedari ju najst na youtube .

NO a taktiez je na VYchodnom SLovensku pesnicka A kto betar na valale kedz ne ja . Taktiez znama z melodiou pesnicku Umarla nam kacmarocka umarla.
NO a poviem Ti , ze len v nasej dedina sa tato pesnicka hra a spieva taktiez v dvoch verziach.
Zas ako cardas pekny pomaly niekedy v molovej verzii a niekedy v durovej verzii ale su velmi podobne - skor by som povedal v style marsh alebo pochod , s naslednym prechodom do duvaja a potom pekne s kontrou na rychlejsi ( nie super rychly ) cardas -- no proste ak to dobre ludova hudba zahra tak , je to dalsia srdcovka pre VYchodniarov.

No a ta ista piesen sa hra a spieva v tej istej dedine ako pomala , tahava v durovej tomnine.
Dalsia z nasej dediny s dvoma verziami: POprednas mostocok uhinam se.
Prva verzia v ritme krucenej durova tonina a druha verzia ako valcik zase v durovej tonine.
A asi najlepsie bude , ked Ti poviem , ze piesen Hej , kedz ja budzem z KOsic masirovac, oktorej viem , ze bola piesen mojho deda , ze najviac som bol prekvapeny , ze tato piesen alebo lepsie cardas je znamy kazdemu Madarovi , staci zapiskat melodiu. NO len maju svoje slova. A tiez som bol prekvapeny, ked som pocul tuto pesnicku hrat podpolianskeho heligonkara so skoro rovnakou melodious.
A aby to nebolo malo , tak Madari maju taktiez slova pre tie iste melodie cardasov Cervene zelene ( zemplin-saris ) , Umar dzedo neboscicok ( dalsia z VYchodu ), Mal som styri kone ( Zemplinsky cardas , ale uz som ho pocul hrat aj podpoliancov), Ungvarska kasaren ( Zemplinsky cardas) .
A ked som pocul v madarcine s rovnakou melodious Pod ubocou ( HOrehronska lahodka ) tak som nechcel verit.
LUdia putuju po svete , pocuvaju, ucia sa, niekedy nepamataju presne a nieco pozmenia a vnikaju nove ECHT LEN NASE piesne a LEN Z NASEJ DEDINY…. Myslim si, ze tazko hovorit o pesnickach stylom TOTO JE LEN NASA ….
SKOr ako trapas vidim , ked niekto hra piesen z nejakeho region u a do gramatickeho sledu textov v nareci vimeni narecove slova za slova podla spisovneho SLovenskeho jazyka . Take noo.

PS: Verim , ze mnohy poznate pesnicku TRebisov to valal, okruhly jak talar pomala, tahava , zemplinska v durovej tonine. Teraz ma napada valcikova melodia durova do ktorej sa to da spievat....tiez
d7. Október 2015
pre vychodniara

aj ja som vychodniar.
to , ze Janik pridava viacej cifier ako pred 3-4 rokmi povazujem za prirodzene z dovodu, ze je urcite vyspelejsi hrac ako pred 3-4 rokmi.

Ci sa nieco niekomu paci alebo nie je subjektivny pocit. KEd ho bavi hladanie novych vecci a moznosti hry , tak urcite nebude cely zivot hrat rovnako. SAk znas jak povedame: I tak se da ale i tak i tak se da.

Ked som pocul Janika hrat spolu s huslistkou a violoncelistom , tak tych cifier tam tolko samozrejme nedava a ma to v peknej rovnovahe s ostatnymi nastrojmi a hlavne spevom--vie dobre , kde a kedy tie cifry pridat.

A ze ci cifry patria alebo nepatria do vychcodniarskych a rusinskyh piesni ?

Ktosi tu raz napisal , ze Terchcovci a POdpolianci pri hre na heligonky napodobnuju cifrovanie primasov ludovych hudieb v danych oblastiach -- mnohi z nich aj v ludovych hudbach hraju a niektori su aj primasmi ludovych hudieb.

Urcite nebudes VYchcodniar popierat , ze aj primasi ludovych hudieb na VYcchodnom Slovensku celkom dobre vedia cifrovat na huslicky. Napriklad pan KAndrac. ALe aj mnohy dalsi.

TAkze Janik nerobi nic neobvykle-- len zakonponoval cifry do svojej hry , lebo ich vemi ovlada.

A ak by nestacilo odvolavat sa na cifrovanie primasov ludovych hudieb , tak sa treba pozriet na cifrovanie klavesakov v kapelach z VYchodneho SLovenska-- tiez cifruju a velmi pekne.

A este snad to , ze v danom videu Janik nehral len vychodniarske pesnicky. Az od casu 2:08 presiel na piesne , ktore nie su vychodniarske a je to citit aj na cifrach. Do daneho casu hra inak a casto vyuziva kontrovanie na melodickej casti , co si nemyslim , ze by bol bezny prvok v stredoslovenskom cifrovani-- skor to vidiet a pocut u akordeonistov z VYchodneho Slovenska.

VYchodniar neviem ako TY vnimas pesnicky, cifry a ich sirenie sa svetom, ale ja si myslim , ze muzikanti stale obkukuju a folklor nie je staticky ale vyvija sa.

JA to vidim asi tak , ako je to v tom vtipe o dvoch Rusnakoch co isli domov z roboty z Ciech vlakom, a jeden hovori druhem : Prosim Te podej mi ten kufuř. DRuhy sa pyta :Kerej kufuř ? A prvy na to : NO ten s tym perevjazkom perevjazanyj........................ ludia idu do sveta, vidia , pocuju a postupne to zapada do folkloru v inej oblasti.

PS: pridanim linku na Janikovo video nebolo vobec zamerom diskutovat o jeho cifrovani , ale ponuktnut pytajucim sa hlas FB Heligonky s dolnou oktavou.
isao7. Október 2015
na okraj s hviezdičkou :" internet nie je priestorom, kde neplatí zákon. Ktokoľvek na ňom umiestni nenávistné či hanobiace komentáre dopúšťa sa trestného činu" server www.bild.de.(SPRAVODAJSKý SERVER)
vychodniar7. Október 2015
Janko J. hraje dobre, ale cim lepsie hra, tym podla mna zacina viac a viac krivit vychodniarske a rusinske piesne. Pcha do piesni svoje vlastne prechody na miesta, kde vobec nepasuju, pesnicky hraje niecim podobajucim sa stredoslovenskemu stylu. Vy to urcite tak nevnimate, ale kazdy vychodniar, rusin jasne citi, ze v Jankovom podani to uz nie je vychodniarska piesen. To ako hraval nase piesne este pred 3-4 rokmi bolo urcite lepsie a originalnejsie!