Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« ‹ 1 2 3 4 5 »
Miro S.19. Február 2018
Ale určite sa aj pri výrobe harmoník vyvíjajú, alebo skorej využívajú rôzne nové technológie - hlavne pri sériovej výrobe týchto nástrojov. Tiež menší výrobcovia využívajú rôzne stroje a nástroje, ktoré im uľahčujú a urýchlujú prácu, ale treba si uvedomiť, že harmonika je hudobný nástroj a ani jeden z týchto rýchlich a chytrých mašiniek či už sú to stroje, nástroje, ladičky a iné, z nich neurobí dobrý hudobný nástroj bez šikovné ho a schopného človeka.
Len to tu zdôrazňujem - nič viacej.
Opravár to už má trocha iné. Keď má nejaké stroje je dobre, ale keď nie pomôže mu aj ručné náradie. Dosť sa zmenili lepidlá, ktorými sa dnes lepia skrinky harmoník, aj keď taký kostný glej, ktorý sa niekedy výhradne používal na lepenie všetkého na harmonike (dnes sa dosť používa Duvilax a pod. disperzné lepidlá), takže tento kostný glej sa aj dnes výhradne používa na lepenie strunných hudobných nástrojov - husle a pod., pretože ako hovoria husliari, toto lepidlo má aj akustické vlastnosti, ktoré pri týchto hudob. nástrojoch sú dôležité.
Rychlik, nikde nepíšem, že tu laici - začiatočníci nemôžu o niečom diskutovať. Každý môže diskutovať o čom chce, len mi vadí, keď niekto nazýva nieči diskusný príspevok za imbecilný a stupídny!!!
rychlik19. Február 2018
ked je harmonika jednoduchym a stale rovnakym technickym zariadenim /co suhlasim/, podla teba to ale znamena aj to, ze sa uz nemoze vyvijat technologia s akou sa tie harmoniky vyrabaju a opravuju? A neslobodno laikom-zaciatocnikom o tom diskutovat?
Miro S.18. Február 2018
Pre ... a viacej.
ABC tu 16.februára uviedol akú používa on ladičku (Airy Ware Tuner), ktorá sa mu zdá najlepšia, tak nevidím dôvod prečo ťa rozčuluje ako sa diskusia vyvíja?! O ďalších typoch ladičiek sa tu tiež dosť diskutovalo. Výber na internete je obrovský a tiež v kamenných obchodoch, tak stačí si len vybrať, kúpiť a ladiť.
Pre rychlika.
No, porovnávať auto a harmoniku sa mi zdá veľmi "čudné"?!
Autá voči harmonike sú veľmi, veľmi zložité a ich vývojom sa vyvíjajú aj nástroje a prístroje na ich opravu a nastavovanie.
Harmonika stále zostáva dosť jednoduchý, mechanický hudobný nástroj a baviť sa o nejakých super prípravkoch a super ladičkách aj tak z nikoho výrobcu a opravára neurobia - len sa musí chcieť a u niekoho sa trocha priučiť.
Takže asi tak, aj keď sa to niekomu bude zdať "imbecilný" názor!!!
Šimon 18. Február 2018
pro Jano
V životě ctím jednu zásadu která by měla v podnikání platit, a to je " vydělat a nechat vydělat". Považuji to za velice zásadní věc a vím že to tak mnohdy není. Hodně chodím s kamarády po horách, a tak uvedu jeden příklad. Když přijdeš na chatu, vytáhneš z batohu slepený krajíc chleba, zapiješ to čajem z termosky a na té chatě se akorát ohřeješ, jdeš tam na záchod a použiješ jen jejich papír, tak v takovém případě děláš vše proto že příště ten chleba budeš jíst na pařezu a čůrat budeš za keřem, protože ten hajzlík tu chalupu neuživí a ta bude zavřená. Jsem na to dosti citlivý a opravdu se touto pro mne zásadní věcí snažím řídit, ale myslím si že u těch heligonek je to trošičku jinak. Myslím si že někteří to nedělají proto aby ušetřili nějaký peníz, ale proto že je to baví a mají hezký pocit z toho že si to udělali sami. Mám na mysli drobné opravy, ne ladění, do toho se bez znalostí pustí je ten kdo o tom opravdu nic neví. Jinak s tebou ale v principu souhlasím.
JoMi18. Február 2018
Je. Ale nie každý diatonicky akordeón je heligónka. Diatonicke akordeóny je širšia skupina, heligónka jej podskupina.
Otazka18. Február 2018
Je heligonka diatonicky akordeon ci nieje????
jano18. Február 2018
Vážení, zdá sa mi úplne hlúpe, keď tu nejakí znalci si pýtajú radu ako sa urobí to, alebo hento, ako sa naladí , ako mechy vyrobiť-opraviť a podobne.Neviem či sú tak chudobní ,alebo lakomí keď chcú všetko vyrábať sami. Máme výrobcov, ktorí to radi opravia a kavalitne.
Je zaujímavé, že topánky podbiť si takýto človek donesie k opravárovi a prečo to neurobí sám ?, veď ide o veľmi jednoduchú vec. Ale opravovať dosť zložitý nástroj, ladiť a pod. to chce tento národný majster vykonávať sám.
je to debilne a zvrátené a túto diskusiu to celé potom hádže na vedľajšiu koľaj. Uznávam diskusiu čo sa týka vylepšenia techniky hrania a pod.
rychlik18. Február 2018
s oboma prispevkami tiez suhlasim. Hrac, alebo majster opravar su velmi dolezitymi, toto nikto nikdy nenapadol, ale rovnako je dolezita aj kvalita nastroja a aj pomocky a vyrobne nastroje v dielni. Moze byt sofer akykolvek zdatny na zlom aute vela toho nedokaze. Aj super automechanik v servise by už so zastaralym PALTESTOM dobre nenastavil sucasne auta. Potrebuje kvalitnu diagnostiku /pochop: ladicku/. Moze byt akokolvek sikovny, bez kvalitneho vybavenia vela toho nespravi. Moze nastavit aj podla ucha, ale nikdy to nebude take ako s diagnostikou.
.......18. Február 2018
presne tak, to isté platí, keď je debata o nástrojoch prípadne o hráčoch. Niekoľko samozvaných odborníkov sa tu stále snaží navodiť dojem, že nie je dôležitá kvalita, odbornosť, ale akási duša nástroja prípadne hráča.....na Slovensku bohužial stále platí, že amaterizmus je zlaté teľa, ktorému sa mnohí klaňajú a uznávajúho ho
...18. Február 2018
Zasnem nad imbecilitou niektorych prispevkov. Ludia sa chcu niekedy konkretne podebatovat, poradit o nejakej technickej zalezitosti, napr. o ladičkach. No stale sa najde niekdo, kto to kategoricky ukonci s konstatovanim napr., ze ziadna ladicka nepomoze, najdolezitejsi je majster. Nevie ku veci povedat nieco konkretne, tak to radsej uzavrie takto.

Vacsiu stupidnost uz napisat diskuter nemohol. Ved o vplyve majstra na vysledok roboty vieme vsetci, vzdy je najdolezitejsi clovek a toto nikto nikdy nespochybnil. Ale pripada mi to tak, ako keby sme sa chceli podabatovat o nejakej oprave auta, ze napr. aky merak si kupit na nastavenie, no vzdy by sa nasiel v diskusii vsetkoznaly mudrlant, ktory by to so smiechom ukoncil: Nic si nekupujte, nic neopravujte, lebo na toto je potrebny iba dobry mechanik a dobry sofer!

JoMi17. Február 2018
Jožko, pripíjam na tvoje zdravie. Zdravia a sily do každej žily. Aj orgánu.
lll17. Február 2018
A este ... zabudol sommm....Jozef prajem ti skore uzdravenie !!!
lll17. Február 2018
"Nechytajte orgány druhých,budete fit!!!!!."

Jozef ty si chytal niekoho orgány.......... a dostal si chripku ?

Nehnevaj sa ale nedalo mi - napisal si zlaty prispevok . :-))......uz sa smejem 5 minut.
Jozef M.17. Február 2018
Ospravedlňujem sa za chybičku,v návale mojej chrípky,ktorá vo mne ešte rezonuje mám radšej vyliečený orgán,oko hrajúci organ. Za mojého mládi,bol najdôležitejší : verejný orgán,po rozhovore s ním bol už len pohlavný orgán a pre kľud duše v nedeľu na omši organ. Idem vyháňať so seba horúčku. Nechytajte orgány druhých,budete fit!!!!!.
Šimon17. Február 2018
Tak, tak Miro, je to o ladiči a ne o ladičkách. S ladičkami to byla jen taková malá technická vsuvka.
JoMi17. Február 2018
Miro S., súhlasím. Nestačí nastaviť základnú frekvenciu. Rovnaké nasadzovanie tónu, farba a dynamika sú nie menej dôležité parametre dobre naladeného nástroja.
A s tým organom a orgánom, to ani ja neberiem príliš vážne. Len je dobré (ale nie povinné) vedieť o tom rozdiele. Odborník na organy nie je zvyčajne odborníkom aj na orgány. A slová harmónia a harmonika majú napríklad v poľštine úplne opačné významy. Aj u nás sa v niektorých regiónoch harmonika (tiež v zmysle akordeóna, chromatiky, heligónky nesprávny výraz) nazýva harmóniou, A slovný základ bude z historického hľadiska asi rovnaký.
Miro S.17. Február 2018
Nechajme ale slovenskú gramatiku tak - tu sa to len tak hemží gramatickými chybami, ale nie sme na stránke vedy o slovenčine.
Ku tým ladičkám a ladeniu.
Ani tá naj super ladička nenaladí žiadnu heligónku, keď nebude dobrý a skúsený ladič!
Veľa tých ladičiek je určených na ladenie gitár, no a naladiť gitaru je určite ľahšie než naladiť harmoniku, alebo iný klávesový nástroj napr. klavír a o organe ani nehovorím.
Dôležitejšie než ladenie u organa je intonácia nástroja a to isté platí do určitej miery aj o harmonike - hlásky sa musia intonovať. To znamená, že jazýčky všetkých hláskov sa musia správne naformovať - prihnúť, alebo odohnúť od platničky, aby mal výsledný zvuk vyrovnanú silu, farbu a bol príjemný po celej škále klaviatúry od najhlbších tónov po najvyššie.
Dobrý ladiči to vedia urobiť a preto niektoré harmoniky krásne znejú a iné sú iba obyčajné?!
Miro S.17. Február 2018
Organ je hudobný nástroj a orgán je u človeka, alebo iného živočícha časť tela, aj keď prazáklady to má rovnaké.
Šimon17. Február 2018
pro Laik
asi ta čárka nad "á" , organ a orgán je úplně něco jiného, tak jsem to pochopil já
laik17. Február 2018
aký je rozdiel medzi ORGANOM a Organom?
« ‹ 1 2 3 4 5 »