Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« ‹ 1 2 3 4 5 »
JoMi28. Jún 2017
Tak to by som počítal všetkým rovnako, dokonca len čistý čas hrania.
Peter28. Jún 2017
Nedávno som videl na železničnej stanici plagát s reklamou na Čiernobalockú železničku. Okrem rôznych atrakcii,ktoré si zákazník ku jazde vláčikom môže objednať bolo aj: Heligonkár do vozňa - 50 €/hod.
JoMi28. Jún 2017
Peter, tak mi napadá, nepísal si ty o rabatoch na hlasy pre pravidelných odberateľov? Nemal by som mať aj ja rovnakú cenu, ako ktorýkoľvek výrobca nástrojov? Z jedného uhla pohľadu mal, z druhého je logické, že ich za takú cenu nedostanem.
Takisto je to s prácou. Ak ma niekde volávajú pravidelne, alebo mám k dotyčnému aj osobný vzťah, aj diár si utrasiem a (občas) zahrám trebárs aj zadarmo. AK však príde úplne neznámy snob a hneď vyvalí svoje požiadavky, tak to má bez zľavy. AK ťa zaujímajú konkrétne sumy, napíš mi email.
JoMi28. Jún 2017
Tá vec je jasná a logická. Tá istá robota v rovnakých podmienkach s rovnakým materiálom má mať rovnakú cenu pre všetkých.
Celá debata však vychádza z iných základov. Mám za rovnakú cenu realizovať na želanie zákazníka aj jeho vrtochy? Alebo si môžem transparentne započítať rozdiely vyplývajúce z požiadaviek zákazníka tak, ako ich vidím ja? Ak sa to aj zákazníkovi zdá byť to isté, nemusí to byť to isté pre mňa.
Ak si objednám dopravu tovaru na vzdialenosť X kilometrov ku mne domov, nemôžem počítať s tým, že bude rovnaká cena, ak mi dovezú pizzu osobným autom, televízor dodávkou, drevo nákladiakom, betón aj s pumpou mixérom, rovnaká cena v zime/lete, rovnaká na každom druhu cesty? A stále je to iba dovoz na rovnakú vzdialenosť. Len tie okolnosti sa menia.
A takisto sa moja robota môže niekomu zdať rovnaká: "Iba hranie". Lenže niekedy mi do diára pasuje, niekedy musím termíny utriasť, niečo presunúť, dokonca zrušiť. Niekedy nechajú obsah na môj výber, niekedy majú svoje požiadavky. Niekedy je to za rohom, inokedy aj hodina cesty jedným smerom. Hoci na mieste strávim rovnaký čas.
O tomto hovorím, že si pýtam inak. Ale vždy narovinu. Buď akceptujú, alebo nie. Občas sa obrátia iným smerom, občas vedia ohodnotiť zvýšenú námahu. A niekedy zistia, že také služby vlastne nepotrebujú a postačí im CD. Inokedy natrafím na granta, ktorý sám navrhne ešte vyššiu odmenu,alebo jednoducho po akcii niečo prihodí.
To kutie koňa je zaujímavý príklad. Okuť 4 kopytá chudobnému aj bohatému furmanovi za rovnakú cenu je také spravodlivé. Ale či je v tej cene aj krotenie neposedného divocha, to už mi nepríde normálne. Ale ja kone nekujem.
Našťastie sa hraním neživím a teda sa nemusím ponúkať. Je to skôr sporadická záležitosť, že si ma niekto vyhľadá. Živí ma iná práca a tá ma spolu s inými pravidelnými aktivitami časovo vyťažuje. Na "podnikanie" teda v podstate nemám čas. Vypodnikám si na zmrzlinu a servis nástrojov.
Peter28. Jún 2017
Mám živnosť nepretržite od začiatku, teda od času kedy sa dalo v tomto štáte podnikať. Ak JoMi dovolíš, než sa vyjadrí Šimon, skúsim Ti ja k tomu povedať jedno zo základných pravidiel:

Cena výrobku/služby sa netvorí podľa finančných možností zákazníka! Ak začneš svoj rovnaký výrobok/službu predávať rôznym zákazníkom za rôzne ceny, ver tomu že je iba otázkou času, kedy Ťa to dobehne. A môže Ťa to dobehnúť až tak, že skrachuješ...
JoMi28. Jún 2017
Šimone, vysvetlil by si to podrobnejšie? Viem, že máš skúsenosti s podnikaním na plný úväzok. A "podnikám" tak, že mám na zmrzlinu.
Ale rovnaká suma pre rôznych ľudí nepredstavuje rovnakú hodnotu. To, čo si jeden nemôže dovoliť, ti iný dá, ani nemrkne okom. A ešte sa čuduje, že ako lacno kúpil, teda ťa zasype robotou. Ja sa snažím nájsť kompromis, abo som bol spokojný ja aj zákazníci. A tým, že ma zavolajú opakovane, som asi cenu neprehnal.
Šimon28. Jún 2017
pro JoMi a Peter
Tak by to mělo být, bohužel realita je mnohdy jiná. I já jsem se s tím setkal a setkávám, že ceny někdo dělá "podle ksichtu". I u nás na firmě se dělala práce do Česka, Austrálie, Německa, Švédska a dalších zemí za stejné ceny a právě proto jsem tu práci ven mohl dělat. Někdo se nechá strhnout momentálním malým ziskem navíc ale neuvědomuje si že tím přichází perspektivně o daleko větší zisky. To je moje zkušenost ze života a podnikání.
Peter28. Jún 2017
Niekedy išlo o remeslo, z ktorého sa žilo. Dnes ide o "podnikanie"
JoMi27. Jún 2017
Veď to. Staré časy mali niečo do seba.
Otázne je, či všetci zákazníci boli spokojní s odvedenou kvalitou, alebo mali extra požiadavky. Ja nikomu nediktujem ceny, ani nevstupujem do svedomia, ako k nim prišiel. A svoje postupy výpočtov (okrem výnimiek) nevysvetľujem. Mne stačí, keď mi dotyčný narovinu povie, koľko bude daná vec (práca) stáť a koľko to bude trvať. Ak dodrží dohodnutý termín, čas a som spokojný s kvalitou, zaplatím dohodnutú sumu a sme si kvit. Občas niečo reklamujem, občas sám prihodím za nadštandard aj dukát navyše. Osobné vzťahy, dôvera a pod. sa tvoria dlhodobo. Nie s každým, s kým som kedy spolupracoval, som kamarát na život a na smrť. Ale viacero mojich priateľstiev vzniklo z obchodnej spolupráce.
Peter27. Jún 2017
Za mládi som zažil ešte kúsok starého sveta. Môj dedo bol známym majstrom tesárom a ako chlapca ma občas brával so sebou na robotu a kadečo som odkukal, všimol.

Trámy na dom niekedy neboli rezané na gátri, ale ručne orúbavané (kresané) z guľatiny sekerou tzv. "plankáčom". Za bežný meter okresania sa bralo 5 Kčs a bolo jedno, či to bol normálny človek, alebo nejaký boháč. Aj som sa niekedy deda pýtal, že od "týchto" mohol viac pýtať, lebo že oni majú peňazí,... Dedo odpovedal, že NIE. Lebo je to 5 Kčs!

Občas som sa motal aj v kovačskej "šmikňi" u ujka kováča - dedového švagra. Podkutie koňa stálo tuším 3 Kčs, za jednu podkovu. A bolo absolútne jedno, či to bola vychudnutá mrcina, alebo štajerák. A bolo aj jedno, či koňa podkuli za 10 minút, alebo či sa s ním babrali pol hodiny, lebo nechcel stáť, alebo že mu dlhšie zostrúhavali a pasovali kopyto. Bolo to jednoducho 3 Kčs!!!

JoMi27. Jún 2017
A ten istý ladič mi za naladenie Populárky zobral 80€, pri fajnovejšej harmonike (tiež CF, dvojhlas) trošku viac. Logický dôvod na tom neviem nájsť, veď počet hláskov a robota by mala byť rovnaká. Alebo to bolo za heligóny?
Ale pri práci s drahším materiálom beriem mierne navýšenie ceny ako úplne normálne. Dvojnásobok mi však normálny nepripadá. Ja to v podstate robím tiež, že si pri nóbl akcii vypýtam viac, ako pri obdobnej v ekonomickom štýle. Súďte, ak chcete. Ja to pokladám za normálnu vec.
Peter27. Jún 2017
S cenou za naladenie heligónky je to dosť pestré. Keď sa bavíme o úplne kompletnom naladení 3 hlasej heligónky, samozrejme s vybraním všetkých hlasov, vyčistením, vyumývaním, odmastnením, oventilkovaním, tak ceny sa pohybujú v priemere okolo 100 €. Našiel som aj takého ladiča, čo vravel že to urobí za 80 €. No ale sú aj takí čo za túto robotu chcú 140, 180 €.

V Čechách v jednej veľmi známej firme zobrali niekedy pred 6 rokmi od kamaráta 9600,- Kč, teda nejakých cca 400 €. (ale bola to 4-hláska)
JoMi27. Jún 2017
Neviem, koľko za to pýtajú. Viete niekto relevantné údaje? Nemalo by byť výrazne drahšie. Ale doplatok za nadštandard sme tu už riešili. Logické opodstatnenie nemá, ale je to úplne bežná vec. Jednoducho, ak nad tým dotyčný strávi viac času, ako zvyčajne (napríklad to bežne nerobieva a chýba mu potrebná rutina), alebo je široko-ďaleko jediný, kto to dokáže urobiť. Nedostatok konkurencie vždy tlačí ceny hore.
Ja viem za bežnú cenu tiež ponúknuť bežný repertoár hrania. Ak odo mňa niekto chce niečo iné, tak:
1, Mu vyhoviem bezodkladne, ak to nevyžaduje zvýšenú námahu, čas
2, Mu nevyhoviem vôbec, ak si na to netrúfnem (nemienim sa strápniť)
3, Mu vyhoviem čiastočne, ak si na danú vec trúfnem, pretože ma zaujala, je to výzva, alebo mám k dotyčnému viac, ako obchodný vzťah
4, Mu vyhoviem s odstupom času, ak je v mojich silách sa to naučiť a dotyčný mi aspoň čiastočne refunduje čas prípravy. Áno, kvôli zárobku.

Už tu viackrát zaznelo, že zákazník dostane to, čo si zaplatí. Tak to proste chodí. Stáva sa, že mu niekto známy, alebo z vďačnosti niečo vyrobí bez zisku, ale nie je to štandard.
Ako príklad uvediem zasa toho dlaždiča. Za vydláždenie rovnakého priestoru si nezapýta vždy rovnakú plácu. Ak dláždi štandardnými dlaždicami, má inú cenu, ako pri dláždení nadštandardným materiálom.
Prečo? Môžeme si myslieť, domyslieť, logicky argumentovať, aj tak nezistíme pravdu.

Toľko moje skúsenosti a názor. Nikomu nevnucujem.
Fero27. Jún 2017
Rychlik vas všetkych odfajčil a teraz zistujem, že naňho tu v diskusii nikto nemate. Iba trepete hovadiny. Pred 4 dňama 23.juna vám jasne dal jednu ponuku a všetci ste sa posrali. Nikto nič, iba rypať viete.
.
?27. Jún 2017
Priklánam sa ku rychlíkovi. Prečo by teda malo byť to prirodz. ladenie také drahé na výrobu?
JoMi27. Jún 2017
Veď to som myslel, že si všímam celkové znenie. To je to: Ostrý zvuk, plačlivé znenie, suchý tón a pod. Ale neviem, či je prirodzené ladenie jediný správny spôsob. Existujú aj nerovnomerne temperovane systémy. Viacero. A tiež vychádzali zo základných tónov stupnice.
Či také, či onaké ladenie, technické prevedenie, postup, by malo byť rovnaké. Ale ak je niekto fajnšmeker na jeden spôsob ladenia, neznamená to, že dokáže rovnako kvalitne naladiť v inom systéme. Asi preto sa do toho nehrnú. Jemné doladenie kontrolujú sluchom. Teda podľa vlastného vkusu. A ak mu iný systém v uchu neznie dobre, prečo by mal riskovať, že s ním zákazník nebude spokojný.
Ako keď si objednám robotu od murára, majstra na omietky, alebo obklady. A ak od neho budem chcieť robotu s materiálom, alebo technológiou, s ktorými nemá dostatok skúseností, tak sa do toho tiež nebude hrnúť. Ak má dosť roboty vo svojom fachu, pre jednorazový vrtoch zákazníka s neistým výsledkom by som sa ani ja neučil nové postupy. Iba ak zo zvedavosti, alebo kvôli peniazom.
TR27. Jún 2017
že či je niečo placlive alebo suche tak to bežny hrač rozozna ale ani jedno nie je ladene prirodzene

aj temperovanim ladenim sa dosiahne tento vysledok a nemusim sa trapit prirodzením aby si na niekoho zazeral že chce zarobit.
rychlik27. Jún 2017
no Tr divil by si sa. bezny posluchac neviem definovat co je prirodzene a co temperovane. Vie vsak velmi dobre rozoznat co je suche, co je placlive, co je ostre atd. a je to najma vysledok prace ladica!
JoMi27. Jún 2017
Či prirodzené, alebo temperovane. Vždy ma zaujíma výsledný zvuk. A nech ho ladič dosiahne, ako chce. To je jeho umenie a robota, za ktorú ja platím. Mám nástroje od troch rôznych ladičov. Každý je naladený a hrá dobre. Avšak jeden z nich sa mi počúva tak akosi najlepšie, hoci je to obyčajná HOHNERKA CLUB.
TR27. Jún 2017

rychlik aj s tvojich príspevkov cítit čo pre teba znamenaju peniaze v živote lebo každy druhy alebo štvrty prispevok v poslednom čase je "zase chce niekto zarobit"Mas pravdu prirodzene ladenie sa ladi technicky ako temperovane

-ale zabudol si na jednu vec,že aky cas to trva
možno raz tak dlho ako temperovane.

Moj nazor je ze v konecnom dosledku prirodzene ladenie bežny hrac vobec nezbada.« ‹ 1 2 3 4 5 »