Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
Peter13. Október 2015
Samozrejme, že aj na Východe sú situácie, kde je hráč sám, kde je tanečník sám, kde primáš má sólo a ukáže svoje umelecké majstrovstvo. V svojich posledných príspevkoch som chcel len poukázať na kolektívnu mentalitu východniarskych piesni, ktorá je určite iná, než v iných slovenských regiónoch. Tým vôbec nechcem povedať, že je lepšia - horšia oproti ním. Je jednoducho iná a je svojím spôsobom jednotná pre celý Východ. To musí vycítiť každý, kto sa dlhšie pohybuje vo Východoslovenskom prostredí a má súčasne aj dostatok skúsenosti z iných regiónov, aby mohol porovnať.
sorry12. Október 2015
čapašuje, šedo, Bašistovska, křoví,tanečník, zaleží, či, akože.
SMX12. Október 2015
Sakra, čo nedávate interpunkciu. To ste už takí pohodlní alebo leniví ? Číta sa to potom ako poj ma je...
Dobre Peter, super12. Október 2015
Dobre Peter, super, ale toto vsetko plati , ked harmonikar hra ako doprovod spevakov alebo ako clen skupiny.

No a ak hra sam a ani nespieva . Ako ma hrat ? Sedo ? Na akordy?

Dam priklad, partia chlapov capasuje , zvycajne vsetci rovnako niekedy s nejakym kto akoze "rozkazuje", napriklad verbunk Basistovska. Obtiaznost nie podla najlepsieho ale nejaka v strede.
No ale ked tancuje solista sam tak uz uroven tanca je prisposobena len jemu a zvycajne ovela vyssia ako by zvladlo "krovi" . No a co nema hadzat solista tanecnik cifry , ked je sam na javisku ? Ma tancovat len tak " sedo"?
Harmonikar solista ma v rukach "cimbalovku , alebo dychovku" a len od neho zalezi co a ako zahra. ? ci nie ?
Zeby tak ako harmonikar v tomto videu prvych 30 sekund a potom 1:15 -1:25 ? Ved on hadze cifry po celej klaviature , a to hra vychodniarske.
Miro12. Október 2015
Peter, veľmi krásne a vystížne napisané!
Peter12. Október 2015
Presne takto! Na Východe je to iba málokedy o individualnosti. Väčšinou to je o partiji, súzvuku a vzájomnom dopĺňaní. Dvaja speváci/hráči, jeden už dopĺňa druhého druhým hlasom,.. traja, už to znamená ďalší hlas. Hudobný nástroj je iba ďalším kamarátom, partnerom a iba dopĺňa partiju. Podržať akordicky, kde tu hodiť kontru,... medzi toto miestami nenásilna cifrička.

Piesne každého regiónu vyplývajú z mentality ľudí, čo v ňom žijú. Drevočubáči, ovčiari, vrchári žili žili svojím spôsobom odrezaní od okolitého sveta,... schádzali pri spoločných vatrách, kde tancovali, krepčili,... Každý z nich sa chcel a aj musel individuálne ukázať. A preto sa v týchto regiónoch vyprofiloval taký "hudobný individualizmus", jednohlasé cifrované piesne. Na Východe to je o spoločenstve, o akorde!
Dik Peter12. Október 2015
S tym vychod stylom napriklad takto ?

https://www.youtube.com/watch?v=WHvsoYQItFY

Nie je to heligonka . ALe aj rusnacke aj nerusnacke z vychodu. As koro vsetci heligonkari z vychodu hraju podobne ako tento akordeonista, len v obtiaznosti , ktoru sami zvladaju..
Alebo tato vesela partia

https://www.youtube.com/watch?v=abaVdDN-NfE

Akordy na spev a sem tam cifra do medzihry no ale toto je taky univerzalny styl . ktoreho pvovod si vlastne vysvetlil. ALE Fajny styl !!!
Kojsovjan12. Október 2015
Joooooj aka to krasna a plodna diskusia.... Ked regruti rukovali a som ich vyprevadzal..trebalo hrat... kazdy v nalade a taku a taku zahraj... Keby som tak hral ako ti co tu ich chvalite ...neviem ci by som nemal hlavu zozbytu ale harmonii by bolo isto amen.. Naj hra kazdy ako vie nech veseli ludi ...
Peter12. Október 2015
Aj ako rodený Východniar musím súhlasiť. Východné Slovensko je špecifickým regiónom, kde sa po dlhé storočia prelínali rôzne (Slovanské) kultúry a spoločne sa vytvorila určitá (aj) hudobná mentalita. Bez nadsázky poviem, že z hudobného hľadiska, je to ale určite najrozmanitejší región. Pravda, nie je tu vyprofilovaný jednotný štýl hrania ako napr. Terchová, či Detva, ale je to prirodzené, lebo len si zoberte napr. geografickú veľkosť terchovskej oblasti a niekoľkonásobne väčšiu veľkosť Východného Slovenska. Pritom zoberte do úvahy aj istú kultúrnu zaizolovanosť Terchovska, možno Podpoľania, Horehronia oproti kozmopiltnosti (otvorenosti) Východu.

Z toho sa tu vyvinul aj určitý charakteristický herný prejav piesni, ktorý však nesúvisí príliš s vyspelosťou hráča. V minulosti existovali a aj teraz existujú vynikajúci východniarski muzikanti, no tí keď hrajú východniarske piesne, stále ich hrajú (možno pre niekoho) hudobne snáď jednouchším spôsobom,... melodicky, komunitne, ... proste tak, ako sa to u nás cíti a hrá. To je to naše, a to je práve ten štýl...
pre Upozornenie !12. Október 2015
no co uz, no protirecil si si,sak sa vela nestalo
Peter12. Október 2015
Osobne si myslím, že ten "najoriginálnejší" Horehronský štýl pozostáva a delí sa na dva samostatné kultúrne vetvy:
1. Horehronskí Rusnáci
2. Drevorubači okolo Čierneho Balogu
kto hra vychod styl?12. Október 2015
Ďuriho Poláčka v Čechách vyrastal učil hrať Vasil Leško. To asi nie je vychod styl. Hurny hra ako na akordeon a vranov alebo michalovce v podstate rovnako akordeon, sem tam nejaka velmi velmi mala ozdoba, Je toto vychod styl ? Kto z Vychodu hra svojsky vychodniarsky? JankoK? PeterS? Lauric ? Brotovsky ? Aj Peter skor napisal , ze vychodniari hraju podobne ako Orava alebo zapad SK, tak na vojne boli v CR a pili pivo v ceskej alebo moravskej krcme. Mozno Spisiaci a Sarisania, ked hraju krucene lebo to je regionalna zaleitost.ALe kricena sa hra rovnako aj na akordeone.NIeco osobytne ako Terchovsky alebo POdpoliansky styl na vychode nie je.
Jojsovjan12. Október 2015
A z Horehronia kto prezentuje taky orginalny horehronsky styl
Jojsovjan12. Október 2015
A z Horehronia kto prezentuje taky orginalny horehronsky styl...
Upozornenie !12. Október 2015
Kolegovia davajte si pozor, co poviete! Vidite, ze su tu aj taki, co sedia za pocitacom s kalkulackou, rataju roky, sleduju slovicka a presne do bodky kontroluju ktoco povie. Hraju sa so slovami, cas rataju nie na roky, ale na dni a beda tomu kto sa presne gramaticky nevyjadri
pre "pre d"12. Október 2015
Uz ti to doslo ze.
Napisal si: Stari ceski vyrobcovia heligoniek hlinikove hlasy takmer vobec nepouzivali. Je to tak ako pise predchadazjuci diskuter, hlinikove hlasy sa zacali viac pouzivat s modernizovanymi celulidovymi harmonikami pred druhou sv. vojnou.
Z tvojho vyplyva,ze do niektorych heligoniek hlinik davali. Dalej celuloidova harmonika s heligonmi je heligonka a vdaka za to obdobie pred druhou svetovou vojnou, inak kamos ktoreho si chcel podporit povedal obdobie po druhej svetove , takze si mu pekne protirecil.
Pises :Mne presiel cez ruky uz znacny pocet harmonik ..a skontroloval si ozaj vsetky vsetky, vsetky,vsetky predvojnove heligonky?
Takze otazka na hlinikove hlasy v spominanej heligonke bola na mieste. Skoda uz sa asi nedozvieme ako to bolo.
Miro S.12. Október 2015
Kto nevie ktorí sú dobrí hráči na heligónku na Východe musí si pozrieť viacej videí na Youtube, snáď na to príde?!
To platí aj pre Stredné aj Západné Slovensko.
no ved to.12. Október 2015
Rychlik zase palec hore. Vobec ziadna kritika kvality hry.Nizsie boli spominane aj spickove mena-to by som si nedovolil, majstrov nastroja obdivujem a sklanam sa pred ich ucitelskou aktivitou. Styl? Zapadne Sk styl nema--ako tu povedali iny hraju mixom Morava a CR. Vychod styl nema ( J styl sa neuznava za Vychodoslovensky), Takze ake su na Sk styly ? Kysuce Petr Kopas, Podpolanci, Horehronci, F.Lizak a Gorali no a Unesco Terchova. Zabudol som nieco ?
pre MiroS12. Október 2015
Ktori su ti dobri hraci na vychode?
Peter12. Október 2015
:-) Raz mi pri podobnej príležitosti, pozerajúc na hru jedného heligonkára, povedal priateľ z Čiech: "Pomalu, volně! Život v Praze byl přece klidnej!"

A myslím, že mal svätú pravdu. Je to základné motto českých valčíkov a poliek.