Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
Juro O.14. Október 2015
Suhlasím s tebou. Nikto nikoho neočernil. Veď v prispevku je jasne napísané, že špiny sú len ohovarači a autor sa aj ospravedlnil všetkym čestnym heligonkarom. Treba čitať prispevky pozorne a nevytvárať zbytočne paniku
toma14. Október 2015
Bohužiaľ asi niekto nepochopil pointu toho čo sme písali. Nikoho sme neoznačili za špinu a ani nikoho sme neurazili. Pokiaľ niekto nevie čítať pozorne tak to za to už mi nemôžeme. Ani jedno krivé slovo nepadlo na nikoho. Bol to len názor náš názor nič iné.Každý má právo na svoj názor.
ciganski harmonikari14. Október 2015
Ten harmonikar Erik vyzera byt tiez z Vychodu

Ved od 2:03 hra pesnicku Hej na tarky na tarky, s kosarikom na tarky .... fuuha nevedel som , ze aj ciganska verzia existuje
rychlik14. Október 2015
dakujem za vysvetlenie.
Štěpán14. Október 2015
Příspěvek ze dne 13.10 pro Toma
citace: teraz chodia po stretnutiach iba bandy tych naiväčšich špin - konec citace. Právě proto, že to není pro konkretní lidi a pisatel se nepodepíše, dotýká se všech. Měl by být tedy smazán. Můj názor
Kontakt: vrana1935@seznam.cz
rychlik14. Október 2015
Stepan, v ziadnom z poslednych prispevkov som nenasel, aby nekdo konkretne nekoho oznacil za spinu. prosim mozes vysvetlit, co si tym myslel a preco by sa mali nejake prispevky mazat? vobec som nepochopil
Štěpán14. Október 2015
https://www.youtube.com/watch?v=gX2cjDQO6Os

Kontakt J
Jsou i tito heligonkáři špíny?
Peter, smaž to a nedovol urážet !
Kontakt: vrana1935@seznam.cz
Peter14. Október 2015
Cigánov heligónka neláka ani trochu. Nevyhovuje rómskym hudobným stupniciam!
Kojsovjan14. Október 2015
JoPo....cigani budu vtedy na heligonkach hrat ...ked budu diabli kostolnikov robyt...
ciganski harmonikari14. Október 2015
Pre Jopova-- viem , pytal si sa Petra, a na heligonkarov.
Nie su to heligonkari ale hraju jak das a hlavne svojskym stylom, tak po cigansky.
Pavlovce z Vychodu Janco harmonikar- melodicka strana mi pripada ako hra primasa ciganskej cimbalovej muziky

https://www.youtube.com/watch?v=P_MlP2Q2L88

a toto cisto ciganske do tanca-- Staré čardáše-Erik harmonika, tie basy hra super a kontra trvalo akordami na melodickej strane

https://www.youtube.com/watch?v=za45Vux7K58
Z.B.13. Október 2015
Pre tomtom. to osieranie a špinenie nie je o vzdelaní vieme že tu osierajú a špinia ĺudia aj z VŠ vzdelaním. To že máš VŠ neznamená zároveň aj charakter človeka .Toť môj názor
SMX13. Október 2015
Tom píše pre Toma, Tom je Tom,spolu je to TOMTOM. Neviem či to on nevymyslel tu navigáciu aby porafil na Kysuce !!!!!
jopova13. Október 2015
Peto, vies o dakom dobrom ciganskom heligonkarovi? Tak ako sa vyskytovali na husliach hudobne osobnosti mozno je aj daky dobry heligonkar? Urcite hraju, ak hraju, osobito, pekne po cigansky. Ak vies, daj link. Mozno v Podpolani, Detve.
pre toma13. Október 2015
veľmí dobré je to napísané....teraz chodia po stretnutiach iba bandy tych najväčších špin_česť tým ktorý neohovaraju_ poznám jeden prípad a je z kysuc ten heligonkár tak došpinil svoju povedzme aj rodinu heligonkarov čo navymyšťal hnus a prítom on je ta najväčšia špina čo chodí po svete a ma 4 ľudové a robí zo seba Ing. pouvažujte všetci a viete o koho ide ZASMEJTE SA
Kontakt: J.
Peter13. Október 2015
Jožko, na pochopenie rozdielov medzi jednotlivými Rómskymi komunitami musí človek dobre poznať tieto komunity z rôznych regiónov, avšak túto problematiku ovláda iba málokto. Nuž nechajme to radšej tak a venujme sa heligónkam a hudbe.

Ale nedá mi teraz ešte nespomenúť, že aj v cigánskej ľudovej piesni jasne cítiť charakteristickú regionalitu, teda či ju hrajú východniarski cigáni, alebo napr. stredoslovenskí, či maďarskí... (a pritom sú to často hudobne i textovo tie isté piesne)...

No a teraz už poďme späť ku heligónkam :-)
jopova13. Október 2015
Peter, nepoznam problematiku od zakladu, neviem co mas na mysli, ale, bol som v Lomnicke. Dedina 2000 obyvatelov, 99 percent ciganov, z toho 700 deti, ktore "akoze" chodia do skoly na dve smeny, vekovy priemer obyvatelov je pod 18 rokov. Veselo je po socialnych davkach. Nikto nie je nikde zamestnany. Povahou asi, ze: Das daco, dobre, nedas, aj tak dobre, niet za co dakovat. Ale to je asi len pohlad zvonku, mozno si mal na mysli nieco ine.
SMX13. Október 2015
Výchonirskí cigáni sú asi pracovitejší !!!!!!!
Peter13. Október 2015
pre: "pre Petra"

Joooj, samozrejme, veľmi dobre viem o čom hovoríš. Rozdiely "medzi dolinami" sú, ale iba nie veľké a zacíti ich iba tu narodený a žijúci človek. Zvyšok Slovenska nás vníma iba ako "východniarov". Ale aj napriek tým kozmetickým rozdielom medzi Šarišanmi, Zemplínčanmi, Abovčanmi, Rusínmi, Goralmi,... je aj jedno, v akom jazyku komu mamka nad kolískou spievala, je tu niečo významné a spoločné, ktoré nás spája. A je to úplne iné než si to všímam napr. u Stredoslovákov, Západoslovákov, Čechov,...

Ospravedlňujem sa všetkým nievychodniarskym kamarátom, osobne si vážim všetkých Vás,... všade sú aj dobrí aj zlí ľudia,... ale tu u nás na Východe je to predsalen nejaké odlišnejšie. Aj v dobrom, a možno aj v tom zlom... Tu teraz niet priestoru na takú debatu, ale napr. ešte aj východniarski Cigáni sú iní než trebárs stredoslovenskí, západoslovenskí... :-)
toma13. Október 2015
Viete čo sa mi najviac nepáči??? ""niektorý"" heligonkári sú taký zákerný jak riť..chodia po stretnutiach len na to aby sa ukazovali zbierali rozumy a ohovárali.Stretli sme nejeden raz takýchto ale je mi z nich zle. Hrať nevedia ale ohovárať za to by dostali nobelovu cenu.Jedna nemenovaná osoba hrať nevie a keď otvorí ústa že ide spievať tak poviem Vám to sa nedá počúvať.Keď už ma takých kamarátov veľkých pri sebe prečo jej nepovedia nech nespieva.Ja vám poviem "majú to na háku šak sa ona chudatko strapňuje nie my však"... Vlasta je kapitola sama o sebe ona má svoj fanklub ktorý jej nikto nezoberie je to jej šikovnosť a šikovným patrí svet.Ale to že píše sama o sebe do novín a potom sa stým chváli to je "síla".Ja už neviem čo sa deje na tomto svete kedysi to nebolo takéto prišlo sa na stretnutie všetci sme si zahrali zabavili sa a bolo super.Teraz keď je nejaké stretnutie tak všetci mlčia nikomu nič nepovedia aby tam náhodou neprišiel niekto lepší ako je on. Ja sa na tom smejem lebo je to choré a všade vidieť dookola tých istých tú istú bandu hráčov stále dookola.Mali by sa všetci nad tým zamyslieť že čo bolo kedysi a čo je teraz.
pre Petra13. Október 2015
Peter nemožem len a len suhlasit. A je pekné, že si napísal , že su situácie aj na východnom Slovensku, kedy umelec solista može predviest svoje umelecke majstrovstvo, ale samozrejme nereprezentuje celý Východ. Ale Peter ta kulturna jednotvarnost Východu to nebolo stale celkom tak, a som si istý budeš presne vediet o čom hovorim. Teraz to uz zanika, ale ešte pred par desatrociami valal od valalu na 5 km ale odlisnosti v nareči...............Chcem povedat tým, vsetko na Východe bolo na oko vsade rovnake ale keď si sa pozrel lepšie už si videl odlisnosti v krojoch, narečiach, nabožensve na dedinach, kostoloch, konstrukcii domov, v krajine ako takej, v sposobe života ,ved Trebišov je ako dlan a cela severna strana Východneho Slovenska je hornatá.........všetky čapaše a karičky vyzeraju rovnako len na prvý pohlad...zdanie klame, Hvižďakov Zemplin tancoval inak ako Kocakov Vranovčan a to este nehovorim o rozdieloch medzi Šarišom, Zemplinom , Spiśom , Goraľami ,Rusnakami od Stakcina, od Uble, Od Stropkova a od Medzilaboriec, Svidnika a dalsimi Rusnakami zo Šariša a Spiša, Mad´ari zase iní a nezabudnut na Romov, veď niekedy, hlavne cigani hrali. Ten súčastný rovnaký stýl je výsledkom premieśania masy ľudí za socializmu. keď išli ľudia do miest za robotou a ni na dedinz zdrustevnovat. Napriklad v bytovke v Košiciach sa zišli y celeho Východu no a stratili postupne rozdiely a ich deti hovoria akymsi jednotným súčastným východoslovenským narečím, spievajú rovnaké pesničky a všetci muzikanti hraju ten istý štyl lebo Ľudová škola umenia zabila akukoľvek roznorodost. A na dedinach ? Domy po dedoch skoro vsetky zbúrané,, tie nove su ako v Trnave alebo v Namestove a ten istý skoro ucelený kulturný štýl a skoro jednotne narečie.Prirodzený vývoj sposobený industrializaciou Východného Slovenska.