Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« ‹ 1 2 3 4 5 »
...26. Apríl 2024
Kedysi v minulosti som sa na intenzitu zvuku pýtal priamo u výrobcu hlasov. Myslím, že tam mi povedali, že najhlasnejšie sú hliníkové amano hlasy. Ale to bolo vtedy. Teraz, čo viem, ešte aj amano sa rozlišuje na niekoľko tried.
B126. Apríl 2024
Určite sú to hlasy s menzúrou amano. Ale ďalej sa to ťažšie porovnáva keď máme hlasy hliník a mosadz - amano, hlavne pri 4 hláske. Ako som spomínal to porovnanie pri cf bola na základoch. Tam je to citeľné ale náhle ako je tam už oktáva hlavne hlboká tak je to ťažšie. Ďalej treba brať aj do úvahy výrobcu.

Ale hlavne bola otázka na môj názor. Mám ho postavený aj na osobnej preferencií ale aj faktoch a poznatkoch. Za mňa to bude mosadz amano.

A ešte by som napísal ohľadom mosadzných hlasov s menzúrou dix a amano. Amano mne osobne príde lepšie vzhľadom na výkon teda silu zvuku. Ale dix má zas inú farbu toho tónu... čo má tiež niečo do seba. Nie je to zas horibilný rozdiel, tiež záleží od ladiča, ale keď sa započúva človek tak to počuť. Len z tých dix nedostať takú silu zvuku ako z amano
pre B126. Apríl 2024
A ktoré hlasy sú podľa teba najsilnejšie, najhlasnejšie ?
B125. Apríl 2024
Začal by som asi tak že ak som nehral aspoň na 200ks heligóniek tak ani na jednej :). Prevažne čo som hral boli mosadz. Hral som aj na hliníku aj na zinku či novom ale aj starom.
Ak chceme porovnávať váhu hlasov tak treba hlavne, presne to isté ladenie, aby boli obe rovnako hlasné a mali to isté označenie tipu hlasu. Čiže buď amano alebo dix. Pri amane je sada hlasov pri cf 3hlas ťažšia cca 20%. Každým ladením, či základy, vysoká alebo hlboká oktáva sa bude to % líšiť.

Ako pisal Miro S. tak s rovnakou hrúbkou platničiek pri meraní sa nedá súhlasiť. Lebo Hliníkové sú pomaly raz tak hrubé ako mosadz. A do heligonky nebudeme dávať hlasy rovnakej hrúbky, kt. boli použité na váženie ale také ako och výrobca dodá.

Bolo tu spomenuté že hlavne váhu robí materiál a rozmer. Áno aj to je pravda ale nieje to len toto. Váhu surovej skrinky pri rovnakom rozmere bude mať každý výrobca inú. Záleží aké má mechanické časti, aký mechový papier je použitý, aké zdobenie (hlavne sa jedná o mosdzou vykladanú), ako je nalakovaná či skrinka je masív napr. smrek alebo preglejka a ďalšie iné prvky to ovplyvňujú na výslednej hmotnosti skrinky.

Farba mosadzi je za mňa tak ako písal JoMi. Pokiaľ ladič naladí tie hlasy tak aby mohli využiť svoj celý potenciál. Zamatovo sa dá naladiť každá ale aby bola heligónka zvonivá a ostrá tak to už každý ladič nevie naladiť. Samozrejme má na tom svoju rolu aj konštrukcia heligónky. Keď raz heligónka nehrá dobre tak už nebude. Pokiaľ sa tam nerobia konštrukčné úpravy a nemenia hlasy. Hral som na heligónke cf 3x základ amano (1. trieda) hliník a porovnával s cf amano (3. trieda) mosadz. Heligónky boli od rovnakého výrobcu! Tak mosadz mala oveľa krajší zvonivejší a silnejší zvuk. Hliník bol taký tupý oproti tomu.

Ďalej treba brať do úvahy že zinok sa robí len dix! Čize s amano sa nedá porovnávať. Dix je menzúra hlasu ako je aj na starých hlasoch. Amano má jazyk do kužela a je aj dlhší a aj platnička. Keď porovnáme amano a dix tak dix má zas krajšiu farbu zvuku ale menšiu silu. Amano je zvonivejšie a má väčšiu silu zvuku.
Šimon25. Apríl 2024
Neřešil jsem gramáž, jen se mne známý co chce objednat heligonku na mosazi ptal na můj názor a já s mosazí žádné zkušenosti nemám, proto jsem se ptal. Je to úplně jednoduché, netřeba za tím nic hledat.
Pre heligonkára podomnou24. Apríl 2024
Heligónkari by nemali riešiť gramáž hlasov ale hlavne mali by sa učiť hrať a nie čvrlikať, hrajú na 4-roch hlasoch a mechmi trhajú ako diví ale čo oni tomu hovoria že hrajú.
Šimon24. Apríl 2024
Díky všem za informace a zkušenosti. Takže z toho mi vyplývá že zázraky s mosazí se nedějí, je to od vkusu každého z nás.

pro heligonkár
Nevím proč považuješ dotaz za uměle vyvolanou diskuzi. To mne mrzí, to nebyl účel. Ale alespoň jsem se dozvěděl jak jsi dobrý.
pre heligonkára23. Apríl 2024
by si sa čudoval koľkokrat sa medzi heligonkarmi rieši hmotnosť heligonky.
JoMi23. Apríl 2024
No hej, samotné číslo nemusí byť úplne objektívny údaj (hrúbka platničky a pod. Môže byť rozdielna), ale ak porovnávame napríklad tie TipoAmano na mosadzi a na hliníku, tak je to relevantné, pretože takto sa objednávajú hlasy, pričom nikto neuvádza, akú hrúbku, alebo veľkosť platničiek tam má. To jednoducho vyplýva z typu hlasov a výrobcu (pričom drvivá väčšina súčasných nástrojov v našom priestore má hlasy z jednej fabriky).
Rozdielna je tiež hmotnosť skrinky. Teda pre objektívne porovnanie by museli byť aj nástroje od jedného výrobcu a rovnaký model (mechanika, materiál, povrchové spracovanie).
Miro S.23. Apríl 2024
Myslím si, že čím tvrdší kov tým zvonivejší hlas. Podľa Mohsovej stupnice tvrdosti je najtvrdšia mosadz 3,50, po nej hliník 2,75 a najmäkší je zinok 2,50.
Čo sa týka hmotnosti, tak najľahší je hliník 2,70, zinok je 7,14 a mosadz je 8,40.
Vážiť hlasy a porovnávať nemusí byť také jednoduché. Museli by byť všetky platničky rovnako veľké mať aj rovnakú hrúbku?!
Takže toto je môj názor a aj moje skúsenosti čo sa týka toho hlasu.
heligónkar23. Apríl 2024
Nuž čo už z takým heligónkarom keď neudrží na pleciach heligónku ktorá je o 30 dkg. ťažšia.. Som presvedčený, že je to umele vyvolaná diskusia, keď niet o čom hovoriť. Rád by som si vypočul týchto majstrov a zreteľne by som sledoval ich techniku - prstoklad.
Nechválim sa, ale ja hrám akordické hranie čo predstavuje dokonale ovládať dvoj hmat, trojhmat a štvôr hmat a ešte mi nevadí váha heligónky, mám zinok aj hliník aj mosadz.
A na dôvažok váha heligónky nezávisí od váhy hlasov ale z akého materiaálu je vyrobená a hlavne jej veľkosť. HOVG !!!!!
Peter23. Apríl 2024
Tak takáto je realita a hmotnosti hlasov na 3-rádovku:

(ladenie C-F)

- MOSADZ tipo amano : 858 g
- HLINÍK tipo amano : 490 g

(ladenie D-G)

- HLINÍK tipo amano : 468 g


.

KM23. Apríl 2024
My sme kedysi tiež považili a rozdiel medzi heligonkou na mosadzi a hlinníku bol ani nie kilo. Pravda, neboli to heligonky v rovnakom ladeni
JoMi22. Apríl 2024
Ešte by sme mohli spomenúť dobu medenú- zlievanie kovov ľuďom napadlo až neskôr.... Ale tieto staroveké technológie sa ešte priamo netýkali výroby heligoniek. Objav hliníka, ale najmä jeho využitie v bežnej praxi však už áno. Bola to novinka, teda vzácnosť s príplatkom za exkluzivitu. Napríklad p. Mendelejev dostal za prezentáciu svojej tabuľky chem.prvkov (hoci mnohé ešte neboli objavené, podľa systému im vyhradil miesto a približne opísal ich vlastnosti) vzácny pohár- hliníkový....

K mosadzným hlasom toľko- ťažko povedať, čo je ostré, ale mne zneli jasnejšie, zvonivejšie. A takto mi (v mojom uchu) znejú všetky heligónky na mosadzi.
Peter22. Apríl 2024
Už dávnejšie sme u jedného známeho povážili na digitálnej váhe sady mosadzných - zinkových - a hliníkových hlasov. Aby to bolo objektívne, tak všetky sady boli toho istého ladenia. Idem hľadať v PC, či niekde nájdem tie údaje, a ak sa mi nepodarí, tak skúsim zohnať nové info. Ale čo si pamätám, tak váhový rozdiel medzi mosadznou a napr. hliníkovou heligónkou nebol nejako dramatický. Mosadzná oproti zinkovej vychádzali nahrubo takmer rovnako.

Je to tak, ako píše JoMi, historicky boli ako prvé doba bronzová (meď + cín), mosadzná (meď + zinok) a hliník bol objavený až o cca 5000 rokov neskôr - okolo r. 1800 a prvé výrobky z neho až okolo r. 1850 - 1890. Technológie na spracovanie hliníku ešte neboli rozšírené, preto aj výrobky z neho boli značne drahé. Toto odrádzalo aj výrobcov heligoniek.

Čo sa týka výsledného hlasu mosadzných heligóniek, mám opačnú skúsenosť, než JoMi. Zinok je podľa mňa ostrejší a mosadz má takú zamatovejšiu farbu zvuku.

Takéto porovnávania sú ale značne relatívne. Všetko má v rukách PÁN LADIČ. Ten vie vyrobiť v prípade potreby aj ostrosť, alebo ak treba , tak zamat...

JoMi22. Apríl 2024
Jeden čas som mal nástroj na mosadzi, aj ked som ho kvôli nevyhovujúcemu ladeniu pustil do sveta. Vyššia hmotnosť bola vyvážená jasným zvonivým zvukom. Veľmi zaujímavý. Naproti tomu má zinok taký mäkší, zamatovejší zvuk. Mám nejaké nástroje na zinku.
Zaujímavé, že dnes mnohí hania hliníkové/dural hlasy s tým, že ich pôvodne "starí majstri" nepoužívali a "isto vedeli, prečo ". Jednoduchú a logickú odpoveď som našiel v jednom starom cenníku. Hliníkové hlasy SA ROBILI a BOLI V PONUKE, akurát vzhľadom na vtedajšie ceny materiálov boli ZA PRÍPLATOK, teda presný opak toho, čo máme dnes. Väčšina nástrojov mala zinkové hlasy, lebo boli NAJLACNEJŠIE.
Šimon22. Apríl 2024
Jeden dotaz.
Vedl jsem teď diskuzi s jedním kamarádem na téma hlasů. Nikdy jsem v ničem neměl mosaz, mám všude jen zinek. Kdo má zkušenosti s mosazí prosím sdělte její případné plusy proti zinku. Já vždy slyšel jen to že je to těžké. Díky za Vaše zkušenosti.
Peter4. Apríl 2024
Malý oznam, keby to niekoho zaujímalo.

Je na predaj lukratívna doména www.pozvanky.net ... veľmi výhodne. Pre viac info telefonicky.
Kontakt: 0907 952 988
JoMi3. Apríl 2024
Asi tak. V prepočte na obyvateľstvo latinku nepoužíva väčšina ľudí. Ale u nás ju (zatiaľ) používame a učíme. A v medzinárodnej komunikácii sa momentálne používa.
Takisto čínska, indická, arabská (a pod) hudba má iný systém, teda potrebuje iný zápis. Netuším aký, ale štandardná osnova im fungovať asi nebude. A ak aj majú niečo podobné, vo výsledku to neznie rovnako.
Peter3. Apríl 2024
... áno, ale iba tej našej. Je totiž veľká skupina hudby, ak to môžem tak nazvať, a ktorá je dokonca možno aj vo väčšine, a tá sa štandardnými notami ani zapísať nedá.
« ‹ 1 2 3 4 5 »