Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
Peter2. Marec 2021
JoMi, a môžeš nám ĽUDSKOU rečou :-) vysvetliť, že prečo dominanta je dominantou? Prečo "niečo" akože dominuje v úplne niečom inom ???
JoMi2. Marec 2021
Aaaaa akordy. Tak dám niečo z "mojej pravdy".
Vychádzajme z ladenia CF. Teda hovorme o týchto dvoch tóninach. Nie je to ladenie CFBDmi. Ostatné tóniny sú odvodené, vyskladané z tých základných CF. Stačí pozrieť staré modely dvojradovky so 4 básní. Nebolo tam ani B, ani Dmi/A. Takisto na starých nástrojoch neboli pomocné gombíky, teda ani ten Fdim nebol k dispozícii. To všetko sú veci, ktoré sa postupne vyvinuli. Zrejme niekomu napadlo, že stačí pridať "takýto" gombík a získa ďalšie možnosti hry, ako sme aj tu rôzne špekulovali o zmene druhého gombíka v prvom rade.

A teraz k akordy s tónmi a+h. EXISTUJE a vôbec nie je zložitý. Obyčajný G9, teda g-h-d-f-a. Päťzvuk, sám o sebe mierne disonantny/falošný. Nepoužíva sa však kompletný 5 hmat, ale sa rozoberie na kusy. G-h-d je akord G, teda dominanta v C dur. Môže sa pridať tón f, čím vznikne akord G7, stále dominanta. Ďalším rozširovaním akord stráca svoju jednoznačnost. Kombinácia d-f-a nahradí akord Dmi, ktorý pôvodne nemal príslušný bas. ALE NAJMÄ kombinácia f+a nahrádza subdominantu F, ktorá na jednoradovej heligónke tiež pôvodne nebola. Až skombinovanim dvoch, troch radov vznikla táto možnosť.
Akord G9, prípadne G11 je kríženec dominanty a subdominanty, teda nahrádza obidva. Znie to trochu zložitejšie, ale v praxi je to veľmi jednoduché. Na jednoradovke bol základný akord-tonika tlakom. Všetko ostatné bol ťah. Tlakom konsonancia, ťahom mierna disonancia. Nič iné sa zabasovat nedalo, bol len jeden pár basov. Ale týmto jednoduchým systémom muzika "dýchala".
Alois2. Marec 2021
Pro III
Je tam F dim, když začnu u brady, pak G 7 a pak D mol. Samozřejmě ty dva tóny A -H společně v akordech nejsou.Jenom co si zmiňoval

Alois
Kontakt: Alois.duben@seznam.cz
Peter2. Marec 2021
Ta šak hvarim - poślij mi na majla svuj teľefon, zavolam ci a dojedname śe... ;-)
lll1. Marec 2021
Peter dobre tipujes, ta ja zo Zemplina. Ale me terazky na Zempline nit. Henady- ostatne leto mi bul na Zempline ale pre totu zbesnetu chorotu sicko zastavene , ta aj heligonkarske besedky, ani z obisca nemozes vyjsc medzi ludzi.

No da mily Pan Boh ze se sicko popravi a ozda se raz zijdzeme na kave co budze mac das 56% alkoholu u tutej palenkoj ;-). :-)..... Ta potom se stretneme i se podohvarjame ;-)

PS: A se ci Peter jak Vychodnara coskal opytam : Ta chto vecej spricnejsi Sarisane alebo Zemplincane ?? :-) :-)

Tony A a H v nejakom normalnom vztahu obsajuje len jeden bezny akord.... H7 no ale ten v hre v C dur ani D mol asi nepouzijeme ..... ;-) :-)
Peter1. Marec 2021
Tak nejako mám v sebe nastavené, že Ty si z Východu, tipujem zo Zemplína. Východ je malý (a "nič tu nie je", ako vravia), napíš mi na maila, navrhni čo-kde-kedy a dáme spolu kávu... Načo tá anonymita?... A možno prídeš na to, že rozprávame o tom istom... (Káva, či aj niečo viac, môže kľudne byť na môj účet :-))) )

lll1. Marec 2021
Peter zdravim Ta!!! :-) :-) :-)

Tak ked spominas tan cierny list ,. Hmmm, ta ja asi som na najvrchnejsom mieste , ze??? Sak ja protirecim skoro vo vsetkom ;-) :-). Akosi od mala som isiel proti davu :-). Niekedy to boli ale co narobis ? Zmenis sa na polostare kolena?

Nech ziju harmoniky !!! :-) ;-)

Peter1. Marec 2021
No ešte to, aby si niekto dovolil ísť proti Petrovi!... Hneď ho dám na "black list" - čo znamená v ľudskej reči: zamedzím mu prístup na webstránku. :-)))))))))))))))))))))))
lll1. Marec 2021
A preco si myslite ze som sa urazil ?

Pre tie 3 vykricniky z prianim rogimu ?

Ale no ----- ved ja som to myslel v dobrom - pozitivne ... :-)

Ved tie vykricniky su ako vykricniky na konci napriklad vety " Nech zije 1. Maj !!! "

A to je rozdiel v pouziti a vyzname vykricnikov , lebo tu podciarkuju a umocnuju pozitivnu vec .

Vykricniky mozu byt pouzite aj v zmysle negativnom napriklad : " Taku Ti jednu pritankujem az zmodries !!! "

Ale mozem Vas uistit , ze moja veta - prianie rogimu bolo len a len pozitivne -- myslel som , ze to pekne a pozitivne ukoncime ;-)

Takze este raz a so smejkami na konci aby bolo jasne vsetkym ze to myslim pozitvne :

Rogi prajem Ti vsetko len to najlepsie a vela radosti s heligonkou :-) :-) :-)

PS: Rogi vzajemne akoby povedali Poliaci------ ja mam svoju pravdu a Vy Vasu.
Rogi nedotkol si sa ma -- ved nas deli internetova priepast predsa ... ;-)

Rogi aj Ty a partija okolo si vyberate z prispevkov co Vam pasuje ...... ;-) :-)

JR pridal prispevok s cistokrvnou Terchovskou harmonikarskou muzikou hranou na chromatike --- a Vy ste to stiahli na zlozenie klasickej Terchovskej udby......... ;-) :-) ... take ucelovee..... ;-)

Ja poukazujem na pouzivanie roznych harmonik tymi istymi znamimi harmonkarmi v Terchovej a Vy -- zacnete hovorit ze to nie je primerane , lebo da sa pouzivat aj elektricka gitara ???...;-)

Ale ved vsetko zacalo pri videu od JR kde jeho otec -- rodeny Terchovec hral starosvetskym sposobom starosvetsku Terchovsku muziku na harmonike ---- v tomto pripade na chromatickej gombikovej harmonike........... vobec som doteraz nepochopil , preco ste zacali argumentovat a pliest do diskuzie zlozenie klasickej ludovej muziky v Terchovej..a potom este spominat basove gitary..... ;-) :-)

Ale dobre ------- uz je to OK --- uz by ste to mohli / mali ako tak rozchodit a postupne prijimat ze je to dobre a ztravitelne to co a ako zahral otec JR na chromatike lebo uz to schvail Peter -- uz by to malo byt naporiadku lebo aj Peter -- povodom a pobytom zo Sarisa uz shvalil a odobril , ze rodeny Terchovec zahral starodavne Terchovke melodie spravnym sposobom a Peter nic zle nepostrehol........ ;-) :-)

Chlapi ruku na srdce ......... snad nepojdete proti Petrovi , ze ..?.. ;-) :-)

Nech sa Vam vsetkym dari a tesite sa z harmonik -- ci uz su heligonove alebo akekolvek ine :-) :-) :-) .... prajem Vam dobru noc a zajtra prijemny dennnnnnnnn ;-) :-)

A aby mozno zacala nova tema o heligonkach tak len poviem , ze na tah ako som pisal nizsie nemoze vsetko len tak ladit pri stlaceni hociktoreho gombike .................. lebo ???... ??? ... no lebo napriklad v 2 radovej heligonke CF ... v rade C -- tom vnkajsom,,, su tony A a H ............ a v akom ciastocnom akordickom vztahu su tieto dva tony prosim Vas ?.......... ak neuvazujeme nejake ozaj zvlastne akordy.........??..... ktore by sa dali pouzit v takej priamociarej jednoduchej ludovej hudbe v toninach Cdur lebo D mol prosim Vas ?
rogi1. Marec 2021
III. Úprimne, bez irónie ďakujem. :) Ak som sa Ťa nejako dotkol, tak ma to mrzí.
rychlik1. Marec 2021
trojpalickovy, nebud z toho smutny, neurazaj sa a pod medzi nas - heligonkarov. Len prosim nezatazuj nas uz s klavesovkov, chromatikou, že ake su to exelentne oproti heligonke. Mas pravdu, su to dokonalejsie nastroje ale my sme taki jednoduchi. nuz takto to vnimaj
lll28. Február 2021
Rogi prajem Ti vsetko len to najlepsie a vela radosti s heligonkou !!!
rogi28. Február 2021
pre III. Ťažko sa s Tebou diskutuje a nemá to moc ani zmysel. Máš svoju pravdu, nečítaš poriadne iné príspevky, vyberieš a posplietaš z nich čo Ti vyhovuje a aj v inej súvislosti. Naozaj nemám dôvod sa s Tebou hádať alebo prieť a ani to nechcem. A prečo aj. Počkám zas keď sa začne nejaká zaujímavá téma o heligónkach alebo teórie súvisiacej s nimi. Chromatika mňa nezaujala, a zvolil som si heligónku práve pre jej špecifické vlastnosti, ktoré chromatika nemá a to nehovorím o basoch, ale o technike hry a práve pre jej "obmedzené možnosti". Prajem Ti nech sa Ti s tou chromatikou darí potešiť ľudí.
Peter28. Február 2021
Ešte raz som si pustil nahrávku pána od JR. No, páni, nie je na tom čo kritizovať. Čistá stará Terchová!
samouk28. Február 2021
paci sa mi ako ten pan hra. Aj ked mozno nema hud. vzdelanie, na co by som pri tej ukazke ani neprisiel ale rozhodne ma cit pre charakter piesne a citit z toho ze tu hudbu pozna a vie ako ma zniet..Mozno aj to ze ju ma rad :) .To je dolezitejsie ako to na akom hra nastroji alebo ci sa obcas preklepne...
lll28. Február 2021
KM …........

.... no ak by sa nepisalo po prispevkoch od JR s pridanym videom , kde jeho otec -- Terchovec hra terchovske melodie starodavne po Terchovsky ze to nie je autenticky Techrovske , a ze taka a taka harmonica nie .............. "spravnou" harmonikou v Terchovskom hudobnom prejave …………..


tak by som nenapisal nic ...………..a uplne by mi stacilo to co som sa dozvedel od JR o jeho skusenostiach a skusenostiach jeho otca s hrou a ucenim sa na roznych harmonikach.

Mimochodom JR zase ako dalsi potvrdil , ze ucit sa hrat na chromatiku nie je nic hrozne …...…. a zaujimave je ,, ze jeho otec nevie ani noty a podla sluchu sa ucil hrat aj na chromatiku ......... takze to nie je take tazke ako sa tu na stranke tvrdi ……. Peter pozdravujem Ta ;-)

No KM ved len si precitaj cast z prispevku JR a povedz nieco na temu autenticita Terchovskej hudby v hre na chromaticku harmoniku zo dna 24 Februara 2021 -- zkritizuj nazor a skusenosti rodenyho Terchovca syna daneho harmonikara :

"Pre-pre JR.. Chápem, že terchovsku muziku, nie každý obľubuje. Ale môj otec ju hráva tak, ako sa hrávala za starých čias. A myslím si, že ju hrá perfektne. Okrem toho hra aj na heligonke a pianovke. Hráva prevažne terchovské, keďže sme rodáci z Terchovej."

No a ze som pridal videa z Terchovskeho folklorneho festivalu kde hraju vsetci na akordeony ?

A ze hovorim o tom ze aj Mucha hra ako na heligonke tak tak aj na chromatike ???

Toto som pridal preto lebo zase si niektori brali za "svate" , ze len heligonka…...je ta spravna v Terchovej… :-) …. a cuduj sa svete znami a velmi dobri Tecrhovsky harmonikary hraju aj na ine harmoniky ……?........... protiprikladom poukazujem na nespravnost tvrdenia o heligonke ako "NAJ NAJ " harmonike v Terchovej.

Mozno z pohladu poctu harmonic v dedine by to heligonka vyhrala .............ale urcite nie ako len a len harmonica na hru Terchovskych melodii v rukach znamych Terchovskych harmonikarov..........ved oni sami raz hraju na taku heligonku a inokedy nchromatiku alebo pianofku ako sami nazyvaju akordeon.

A to je nejaky problem ?

…. nie je to problem …. to len treba prijat ako skutocnost ;-) :-)

Ved sa zamyslite -- ste z Terchovej ?…………….ako mozete hodnotit autenticitu ludovej hudby z Terchovej a hovorit ktora harmonica v rukach Terchovskeho harmonikara je ta spravna ?........... ved mnohi z nich cely zivot hraju na viacere typy harmoniky ........ ;-)

Uz som to raz napisal : Ucitel ludoveho tanca vo folklornom subore zkritizoval tanecnika slovami " toto nie je krok z danej folklornej oblasti " samozrejme ten ucitel nebol z danej obce v tej folklornej oblasti. A na to mu ten tanecnik odpovedal , ja som z tej obce a videl som tak tancovat mojho otva a aj deda . .... ;-)

PS : hra na heligonku nie je taka lahka ako sa tvrdi v porovnani s inymi druhmi harmonik...........

A uz vobec neplati , ze stale ak hrac netrafi ten spravny gombik tak to vzdy ladi ......... lebo gombiky su vo vztahoch tercii, sext,.... alebo hocijakych dalsich casti akordov............

.... Peter toto plati v plnosti len na tlak mecha ....... na tah mecha toto s plnostou neplati lebo .............

ak by toto platilo , tak kazdy by mohol hrat na ustnej harmonike a hocikedy by sa pomylil fuknutim do susednej dierky na harmonike naadychom tak stale by to malo ladit .......
........ a neladiiiiiiiiiiiito stale ......vie to aj dobre skriekat ..... vobec to nie je take priamociare ................... a melodicka strana heligonky je ako ustna harmonica ............... a je vela ludi co skusili sa ucit hrat na ustnu harmoniku a.......... a nepochopili to ..........nenaucili sa to ......... ;-) :-)

Samozrejme ze kolko ludi tolko pravd --

-Vsetky harmoniky su krasne a niecim zvlastne a zaujimave.
Kazda ma svoje plusy a minusy a v podtsate vsetky robia ludom radost.

Prajem Vam vsetkym krasnu nedelu a velmi vela potesenia z hry na hocijaku harmoniku .
KM28. Február 2021
pre Pozorovateľ

Na adresu terchovskej muziky plno s tebou súhlasim. Napísal si to za 100 bodov! Takto to v skutočnosti je. :)
KM28. Február 2021
pre |||

Nechápem o čo ti vlastne ide? Keď pozeram aj tvoje prispevky z minulosti, tak neustále silou mocou chceš nám tu nanútiť akordeón, chromatiku. Aby sme sa im kláňali a uznali, aká je heligónka neschopný nástroj. Že už i tam a tam na javisku hrali na klavesovke, že ten a ten majster hral na chromatike a nie na heligonke.
Už sme ti to tu viaceri pritakali, že heligonka je hudobne obmedzenejši nástroj než akordeon, ale ty stale si chceš vynutiť ďalšie a ďalšie súhlasy. Teraz riešiš akordeón v terchovskej muzike, za chviľu začneš riešiť akordeon vo vychodniarskej muzike, potom v podpolianskej, českej atď. Nič v zlom, ale už začínaš byť s týmto svojim akordeonom, chromatikou až trápny. Každá téma na diskusiu je dobrá, no stále dookola to isté? Zamysli sa nad sebou!
lll28. Február 2021
Jaajjjjjjjjjjjj Pozorovatel …………...Ty si napisal genialnu vec nizsie…………….

"Heligónka odjakživa v Terchovej bola ako sólový nástroj."

Takze heligonka ako taka nie je sucast tradicnej forlklornej ludovej hudby v Terchovej……………….teda ako sam pises ….vies o com ovoriiiiiiiiiiiiissss , lebo si zo susednej dediny :-)

Asi preto hraci ako Miho, Mucha , Chvastek , ale urcite aj dalsi …...……… beru bezproblemov raz heligonku , raz chromatiku a zase inokedy pianofku - akordeon …………… lebo u solistu co vie hrat na hocicom je to v podstate jedno…………… solista vie ze nemusi brat do ruk len heligonku ............ on urobi radost sebe a aj dalsim ludom na hocijakej harmonike..,,,,,,,,,,,,,,

,,,,,,.....len ked nehra nahodou na heligonke ,,,,,

,,,,,, tak je heligonkarom na heligonka.sk smutno a otupno a pytaju sa sami seba: " Ako to ? Preco nehra na heligonke ? Ved to nie je autenticke ? Ja som to vedel , ze uz sa cely svet prevratil hore nohami " ...........

............. uvazujuc

akokeby ine harmoniky nevyrabali za FerencJozka iba heligonky ............
lll28. Február 2021
Pozorovatel noze spocitaj heligonky v rukach Terchovcov na tom javisku.........a zacni od Miha.........:-)

A napis kolko si ich natatal.

PS: Na com hra heligonkar Miho ? No na akordeone :-)