Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
Peter19. Marec 2021
Čo má "najlepší a najkvalitnejší" zvuk? Tak na toto neexistuje odpoveď! Tisíc uší Ti dá tisíc odpovedí...

Podľa mňa 50 - 60 % krásy výsledného zvuku dáva ladič,... potom nejakých 30 % má na svedomí materiál/kvalita použitých hlasov,... no a zvyšok patrí samotnej bedničke heligónky - materiál, mechanické usporiadanie a pod...

Marek19. Marec 2021
Čiže ak som to správne pochopil, tak najlepší a najkvalitnejší zvuk majú hlasy z duralu a mosadze, a to vďaka ich hustote. A cenovo sú preto drahšie? A je ten rozdiel oproti iným veľmi badateľný? Ak som sa pýtal zle nezabite ma som lajik. :)
?19. Marec 2021
Miroslav Adame, Dežerice.
Palo18. Marec 2021
Pre Hrnec

Ja som tiež kedysi hľadal a nenašiel. Nakoniec so išiel sem https://www.akordeonservis.sk/
Hrnec18. Marec 2021
Dobrý deň, vedel by mi niekto prosím poradiť majstra na dorobenie stojáka na západnom Slovensku - čo najbližšie Trnave. Ďakujem
Alois18. Marec 2021
Jen do mě, na urážky jsem tady od přechytralých zvyklí.
Ale aspoň podepsat se umím.
Alois
Kontakt: Alois.duben@seznam.cz
dg18. Marec 2021
Keď Pán Boh dávali rozum, Vám sa už asi neušlo Lojzu.
Miro S.18. Marec 2021
Hustota, alebo tiež merná hmotnosť mosadze je 8,40 , zinku 7,14 a duralu 2,80. Tvrdosť jednotlivých kovov podľa Mohsovej stupnice tvrdosti, ktorá je 1 (mastek) až po 10 (diamant), je mosadz 3,50 , zinok 2,50 a hliník 2,75 , dural má oveľa vyššiu tvrdosť než obyčajný hliník (nenašiel som koľko v Mohsovej stupnici), ale ako udáva výrobca hlasov p.Titlbach najlepšie duralové hlasy merané v Brinelovej stupnici tvrdosti sú HB 160.
Myslím si, že kvalita zvuku je daná tak mernou hmotnosťou kovu, z ktorého je vyrobená platnička, ako aj tvrdosťou tohto kovu. No a pri mosadzi to vychádza najpriaznivejšie.
Alois18. Marec 2021
Dnes jsem náhodou uviděl tohle video. Je bez zvuku.je na něm vidět zpomaleně jak kmitá jazýček. Všimněte si jak se kroutí, podle mě to je tím jak někdo ladil směrem šikmo. Ten rozkmit kopíruje směr brusu. Může to být i tím napájeným závažíčkem, že je to nevyvážené.

https://youtu.be/9ZLG9Xa1D6U


Alois
Kontakt: Alois.duben@seznam.cz
Peter18. Marec 2021
Čo sa týka hmotnosti heligónky z osadenými rôznymi hlasmi, rozdiel medzi nimi bude prirodzene iba v hmotnostnom rozdiele sady hlasov. Veľa sa dá vyčítať aj z parametrov, ktoré ľudia pridávajú tu na stránku, naľavo pod MENU.

Inak, mne nedávno padol počítač a ako to už pri takých príležitostiach býva, prišiel som o niektoré súbory. Keď som bol naposledy u jedného výrobcu heligóniek, na digitálnej kuchynskej :-) vážke sme povážili zabalené nové sady hlasov - hliník, mosadz, zinok,... Aby to bolo objektívne, tak vždy rovnakého ladenia.

Poviem Vám, kamaráti, iba tak čo si pamätám, tak ten rozdiel vôbec nebol dáko dramatický - iba pár desiatok dkg. Všetko som mal v pláne zverejniť tu, ibaže sa stalo to, čo sa stalo :-( ...

JoMi16. Marec 2021
Ešte bola otázka ohľadom hmotnosti. Mosadz ako taká je ťažšia, než hliník. Nástroje s mosadznými hlasmi sú o poznanie (na prvé chytenie) ťažšie. Ale pre chlapa normálnych parametrov (vzrast, sila, bez telesného hendikepu) to nemá až taký význam- unesie. Mne osobne ten rozdiel vo zvuku za mierne zvýšenie hmotnosti stojí. K celkovej hmotnosti treba počítať aj rozdiel preglejka-masív. Preglejkové sú ľahšie. Ide o špeciálny druh preglejky, nie ako u normálnej preglejky, ktorá je ťažšia ako masívne drevo práve o ten glej.
Dnes sa už nástroje konštruujú takmer výlučne s dvomi remeňmi, hmotnosť nástroja teda spočíva na pleciach, nie na ruke, Záleží, ako je nástroj vyvážený- umiestnenie úchytu remeňov. A v niektorých prípadoch sú mosadzné len melodické hlasy inokedy aj akordové-priznávky. Heligóny, tuším, mosadzné nebývajú nikdy.
.16. Marec 2021
Pozdravujem.Ulrich
amano dural-amano mosadz su rovnaka kvalita
rozdiel je len vo farbe zvuku
amano je talinska menzura aj nazov je taliansky, v preloženi amano znamena precizna,alebo ručna robota
inač po našom je to 1 trieda
dixi hlasy sa robia v menzure hohner

a ešte k tej skrinke ano heligonka neni gitara a ani husle
ale výber dreva u heligonky tiež vplýva na zvuk či u diskantu alebo u basu ale nie tak ako pri rezonačných nástrojoch
rychlik16. Marec 2021
heligonka nie je rezonancnym nastrojom, preto material skrinky iba velmi malo vplyva /ak vobec vplyva/ na hlas nastroja
ulrich15. Marec 2021
A ešte ak môžem poprosiť je veľký zvukový rozdiel medzi masív a preglejka? Či je to v podstate jedno? Ďakujem.
ulrich15. Marec 2021
Ospravedlňujem sa. Mail kontakt je vymyslený, tak poprosím nebrať ho do úvahy. Ďakujem.
ulrich15. Marec 2021
Prosím vás aký je rozdiel medzi a mano 1.tr. hliník a a mano 1. tr. mosadz? O cenu mi nejde! Pri 2 radovej heligonke. Váha nástroja je iná? Kvalita zvuku výrazná? A prosím Vás aké tremolo zvoliť pri 3 základoch CF? Ďakujem za odpoveď.
Kontakt: demon@gmail.com
Šimon15. Marec 2021

pro Jakub
Já nejsem moc příznivcem těch oktáv, přirozeněji mi zní hezky roztažené tři základy, ale Jakube tam k Vám k Vaší muzice mi ty oktávy sedí a přikláním se k tomu co ti napsal Peter. Dva základy a hluboká oktáva. Vysoká určitě ne, ty vysoké tóny na DG už moc piští. K těm nejvyšším tónům se pak už ta oktáva nedává, ale i tak je to podle mne vysoké. Za mne DG + hluboká oktáva.
Peter15. Marec 2021
Brezno?... Horehronie?... Ja by som Ti odporúčil D-G, základy + hlboká oktáva. Prípadne i všetko na základoch s naširoko roztiahnutým tremolom. S DéGečkou nič nepokazíš a najmä u Vás. Je to "Vaše" ladenie, pasuje ku Vášmu regionálnemu štýlu. Okrem toho G-dur sa všeobecne považuje za "mužské ladenie", dobre sa k nemu spieva. (a za ženské ladenie sa považuje D-dur) :-)

Jakub14. Marec 2021
Ja som nechcel vytvoriť nejakú hádku alebo nejaký spor. Troška konkrétnejšie opíšem moju situáciu. Mám prostriedkov toľko že si môžem dovoliť heligónku v cene do 1700. Som z Horehronia neďaleko od Brezna, a bol som u pár výrobcov, no stále si neviem vybrať, chcel by som, dvojradovú D-G ale nikdy som na nej nehral, no strašne sa mi páči jej hlas, doma máme len C-Fky. Som rád že ste mi poradili .

Ps. Nehádajte sa tu prosím v skupine kde sa jedná o naše koníčky, keď je tu navyše táto zlá doba. Ďakujem :)
Palo14. Marec 2021
Štvorpaličkový asi nemá titul. Za titul sa dáva bodka aby bol oddelený od mena.