Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
JoMi22. Marec 2021
Pozor, starý nástroj neznamená aicky zlý stav. Dokonca viem o nástrojoch, za ktoré dal majiteľ spolu s renováciou viac ako by stál nový. A nový by nechcel.
Teda súhlasím, že stav nástroja hovorí dosť o svojom majiteľovi. ALE každý seriózny muzikant sa stará o nástroj v rámci svojich možností. A mnoho ľudí najmä v oblasti amatérskeho folklóru má túto činnosť ako voľnočasovu aktivitu, či zábavu, pričom nemajú možnosť do nej investovať všetko, čo by sa žiadalo.
samouk22. Marec 2021
to ze podstata dobrej hry nespociva v mechanickej kvalite je samozrejme pravda ale na hre to urcite poznat. A pozna to hlavne interpret … Takisto som zazil slacikarov co mali nastroje v zalostnom stave a kompenzovali to nasadenim, ale musim zas povedat ze merane "aklademickym" kriteriami hrali uplne zle. Tak sa samozrejme folklore neposusdzuje ale ak pripustime ze aky pan taky kram, tak na zlom rozbitom nastroji sa dobre zahrat neda lebo ak muzikanta nezaujima stav jeho nastroja tak ho podla mna nezaujima ani hudba samotna.
Peter21. Marec 2021
Presne Tak!... Žite!... Minulosť je za nami, tú nevrátite a budúcnosť neexistuje, pokiaľ sa nestala prítomnosťou!... Preto "on-line" plačte s plačúcimi a radujte sa s radujúcimi !!! Žijeme iba raz! ... :-)
G21. Marec 2021
Trochu divný názor? čakať akože,, X,, rokov kým niekto niečo vymyslí lepšie? Kolko životov mysliš že budeš žiť? Teraz treba hrať a radovať sa.
Peter21. Marec 2021
Takže?... Takže na heligonkách už bolo všetko vymyslené, nič lepšie už v budúcnosti nebude, preto kupujme to, čo je teraz. A propo... ako sa zmenila heligónka za tých svojich 100 rokov existencie? Teda asi nebudeme ďaleko od onoho tvrdenia :-)
JoMi21. Marec 2021
V podobnom duchu sa sám p. Rontgen (koncom 19 storočia) na konferencii vyjadril, že síce objavil a popísal dané lúče/žiarenie, ale nevie, či a na čo to bude dobré.
A John von Neumann (pôvodne János Neumann)- autor princípu činnosti klasického počítača sa po druhy svetovej vojne vyjadril, že má pocit, že bola dosiahnutá hranica toho, čo sa pomocou počítača dá urobiť. (To bol, samozrejme, počítač ako veľký stroj na výpočty, nie stolový PC)
JoMi21. Marec 2021
O tom návrhu som počul. Že to bolo v uvedenom roku, je pre mňa doplnenie informácií.
Peter21. Marec 2021
Niekedy okolo roku 1880 istý lord v snemovni lordov v Anglicku vo svojom oficiálnom vystúpení navrhoval zrušiť Svetový patentový úrad, lebo podľa neho "už bolo všetko vymyslené a vynájdené"... Rokovali o tom, no vtedy ho zatiaľ ponechali, lebo že "ešte trocha necháme"... Pripomínam, písal sa rok 1880 :-)
JoMi21. Marec 2021
Ja v podobnom duchu hovorievam, že najdôležitejšia súčiastka nie je v heligónke, ale ZA HELIGÓNKOU.

Ale v tých istých rukách neznejú rôzne nástroje rovnako. Takisto, pri novom nástroji budem očakávať nové technológie a niečo viac, ako na starom. Kedysi murári merali stenu olovnicou, či klincom na šnúrke, prípadne sa len vyplul okolo steny. Keď mal vodováhu (50 cm, aby vošla do brašne), tak už bol borec. Domy dodnes (väčšinou) stoja a plnia svoj účel. Dnes sa už bežne používajú vodováhy 2m aj viac, laserové prístroje, vibračné prístroje na betón a pod. Betón sa nemieša lopatami na kope a len zriedka sa vozí fúrikom od miešačky, zvyčajne ho betónpumpa chobotom naleje rovno na miesto.
Nehovorím, že staré je aicky zlé. Sám bývam v staršom dome a jazdím na staršom aute. V danom čase vždy (ozajstni) majstri robili najlepšie, ako sa vtedy dalo. Ale pokrok nezastavíš a o 50, či 100 rokov sa budú naši potomkovia uškrnat nad našimi lasermi, či elektromobilmi.
Peter21. Marec 2021
Bolo to dávnejšie, raz som sa vyskytol v takej väčšej garážovej partiji medzi naozaj vynikajúcimi heligonkármi. Všetci poväčšine normálni jednoduchí ľudia,... mali len samé staré heligónky, kde - tu to fučalo, klepkalo,... toto upchaté gumičkou, tamto "opravené" nejakým drôtikom... jeden mal na heligónke nožíkom aj srdiečko vyrezané :-) ...

Ale na ich hre to vôbec nebolo poznať - hrali sa aj zložité pesničky a skutočne, takmer dokonalými štýlmi. Nikto z nich tam neriešil kvalitu nástroja a myslím, že ani nikto z nich neovládal teóriu hudby. V tom najlepšom prípade vedel, že v akom ladení je jeho heligónka a príp. aké hlasy má dnuka. To je všetko.

Práve vtedy som si začal uvedomovať, že podstata dobrej hry na heligónke vôbec nespočíva v mechanickej kvalite nástroja. :-)



Šimon21. Marec 2021
Pro Palo
Moje heligonky jsou od těchto výrobců.
Hlaváček DG 1922 trojhlas
Hlaváček GCF 1926 dvojhlas základ hluboká oktáva
Ekhartd GCF 2009 trojhlas Amano 1tř
Alpen. ADG 2018 trojhlas italské hlasy
J. Hampl CF 2011 trojhlas Amano 1.tř
Honerky CF a FB

Pokud jsem řešil nějaký drobný servis tak u J. Hampla v Dubicku
Měl jsem ještě i jiné rakouské nástroje, s ničím nebyl problém. Dobrý opravář ti spraví vše, vždyť je to na jedno brdo.
Slavo21. Marec 2021
Dnes , stv 2 kapura, Juraj Krahulec....
Palo20. Marec 2021
Chcel som povedať, že ak si Fero vybral výrobcov v rámci Česko - Slovenska, je len na ňom aby si tie výrobky odskúšal, ohmatal a vybral ktorý mu vyhovuje. Ja osobne takýto výber schvaľujem.

Moja skúsenosť je taká, že Hlaváček má aj na Slovensku svojho obchodného zástupcu, ktorý poskytne aj záručný servis.
Pravdepodobne to tak rieši aj p. Koblížek - nemám skúsenosť.

Určite aj Slovenský výrobcovia majú zabezpečené servisné podmienky v Česku - väčšina z nich sa viac menej pozná a určite s tým nemajú problém jeden druhému pomôcť.

Preto píšem, že v dnešnej dobe u týchto výrobcoch vzdialenosť kôli servisu nie je rozhodujúca.
JoMi20. Marec 2021
Ja mám 80- ročného J. Hlaváčka C-F a 100- ročného Stibitza Es-As. Na moje potreby to stačí a len tak si urobiť radosť novým nástrojom by síce bolo pekné a príjemné, ale rozpočet nepustí- mám iné priority a heligónka u mňa nie je hlavná záľuba.
Mal som však možnosť osobne si zahrať na (nie jednom) nástroji každého uvedeného výrobcu nie len pár minút. Preto píšem, že sú to všetko dobré nástroje, hoci každý má svoje špecifiká a nie je jedno, na ktorom hral. Žiadny má však nenadchol natoľko, žeby som kvôli tomu nespal, alebo v prvom bazáre predal (moje jazdené) auto, aby som si kúpil heligónku.
So starším nástrojom chodím k opravárovi, ktorý je blízko, robí dobre a za slušnú cenu. K novému nástroju však výrobcovia bežne dávajú dlhodobé garancie. Nejde teda o cenu (zvyčajne nulová), kvalita je daná samotným výrobcom, ale o dostupnosť (časovú, či geograficku). Je bežné, že sa na nástroji (najmä v zábehu) vyskytne nejaká drobnosť. Neviem si predstaviť, že by som nástroj za cca 2000€ zabalil do krabice a poslal poštou. A cestovať niekoľko (nemálo) stoviek kilometrov kvôli drobnej oprave (hoci na počkanie), alebo to absolvovať dvakrát, no to je u mňa dosť závažný filter pri výbere. A pritom to neprotirečí kvalite a serióznosti danej značky.
Fero S20. Marec 2021
Ďakujem za reakcie. Ale empirické znamená niečo iné. Nevadí. Chcel som len vedieť názor vlastníkov nových nástrojov predmetných výrobcov. Nie 50-ročný Hlaváček. Ich pocit z hry, váha heligónky, tichosť a chod mechaniky, remeselné spracovanie, amortizácia,... Podotýkam som svojprávny. Myslím to v dobrom a ešte raz ďakujem za uvedené názory.
Palo20. Marec 2021
Pre Fero

JoMi ti napísal presne od koho si máš objednať.
Šimon tak isto, potvrdil to čo napísal JoMi.

... Napríklad vzdialenosť (najmä pre servis a prípadné opravy), ...
https://heligonka.com/

JoMi a Šimon napíšte od akého výrobcu máte vy.
Ja mám Delíciu Faorit III a nemám problém so vzdialenosťou kôli servisu.
JoMi ti odporučil cestovať a vyskúšať. Sprav si výlet - krátku dovolenku a navštív uvedených výrobcov.
Šimon19. Marec 2021
pro Fero S.
Naprostý souhlas s tím co napsal Peter a JoMi. Objektivní a dle mne správný a nezaujatý pohled na věc. Podle mne neuděláš chybu ani s jedním jmenovaným, jen si vybrat dle svých představ, popsal to JoMi, nebudu to opakovat.
JoMi19. Marec 2021
Fero, platí to isté, čo nižšie napísal Peter. Sto ľudí, sto chutí a (minimálne) sto názorov.
Všetko sú to seriózni výrobcovia, teda so zárukou by nemal byť problém. Každý má svoje špecifiká, ale žiadna voľba nebude úplne zlá. Za normálnych okolností by bolo najlepšie trochu pocestovať a navštíviť výrobcov. Predtým je dobré navštíviť zopár majiteľov. Každý bude chváliť to svoje, je to logické. Ale konečný výber a najmä platba je na Tebe. Stanov si kritériá. Napríklad vzdialenosť (najmä pre servis a prípadné opravy), Cena, Dizajn, Dodacia doba, ale najmä zvukový dojem a komfort pri hraní. Ale to je zasa individuálne, každému vyhovuje niečo iné.
JoMi19. Marec 2021
Všetkým Jožkom: Na zdravie!
Fero S.19. Marec 2021
Dobrý deň. Chcel by som poprosiť o empirické info. Neviem sa rozhodnúť či Hlaváček, alebo Jelinek, alebo Kobližek. Viem že sú to všetko dobrí výrobcovia dobrých nástrojov. Chcem objednať 2 rad a preto sa pýtam na čom sa Vám akosi lepšie hrá. Ak teda niekto má skúsenosť s týmito novými nástrojmi. Ďakujem.