Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
Šimon24. Február 2021
Na hře toho pána jsem nenašel nic za co bych jej měl nějak kritizovat. Zahrál nějak kus terchovej na chromatice, dobrá ukázka, podívám se a život jde dál. Takové normální. Já mám husí kůži kdybych měl někde něco pověsit na internet, dlouho se na to chystám, ale nemám zatím odvahu. Proto se rád na vše podívám. Něco mám už i natočené, ale pořád mi něco brání to zveřejnit.
Peter24. Február 2021
Priateľu, tiež nič v zlom, ale ja by som si nedovolil žiadneho hráča, nazvať chudákom. Nepoznáš okolnosti, podmienky a možnosti človeka, ako - a prečo sa dostal ku hre, ku hudobnému nástroju, čo táto hra pre neho znamená(?)... Vraví sa: "Nesúď, ak nechceš byť súdený"!
pre JR24. Február 2021
nič v zlom ale nemáš sa čím chváliť. Chudák hráč ani sám nevedel čo hrá a to je celá terchovská muzika.
JR 23. Február 2021
https://youtu.be/_zj0FmLuhWc
JR 23. Február 2021
Keď sa tu už bavite o tej chromatika. Jedná Slovenská pesnička na chromatiku kebrdle. Hrá môj otec.
Alois22. Február 2021
Ty otazníky jsou smějící se smajlík.
Alois
Kontakt: Alois.duben@seznam.cz
Alois22. Február 2021
Petře, viděl jsem Tě hrát, sice jen na YouTube, ale nemám pocit, že s Ní máš problém. Hraješ krásně. A to platí i pro Šimona!!! Na tu chromku bohužel neumím,ale když potřebuji něco zjistit z not, tak na ní jednoduše najdu stejné tóny jak na heligonce.
Já říkám, o sobě, takhle bych chtěl neumět hrát!????
Alois
Kontakt: Alois.duben@seznam.cz
Šimon22. Február 2021
pro Peter
Peťo to jsme na tom stejně, já vidím chromatiku a skláním se před každým tak hluboko co mi má stará páteř dovolí !!!
Peter22. Február 2021
pre Alosia:

Aloisi, ja mám problém hrať na 2-rádovke, nie to ešte na Tvojej x-rádovke :-)))
hriňovčan21. Február 2021
Pre Alois - Áno, je to súkromná skupina. Pozývam vás medzi členov.
Alois21. Február 2021
Pro hriňovčan,
Už jsem se dostal na Váš FB, ale jinak nic nenašel. Musím se přihlásit do té skupiny?
Alois
Kontakt: Alois.duben@seznam.cz
Alois21. Február 2021
Petře,jestli ses díval na můj odkaz,tak naskočí jen ten nerozšířenější systém, musíš na 5.5 chromatic.
Já to mám tak, že se použil ten základ a první knoflíky jsme osadili tak jak to máme mi standardně. Takže i ty by si na moji lehce zahrál, akorát to začíná od 5 klapky. Jo ale ty stojáky by dělali problém.
Alois
Kontakt: Alois.duben@seznam.cz
hriňovčan21. Február 2021
Pre Alois - skúste https://www.facebook.com/frantisek.kmet.9/posts/3312192788813616
Peter21. Február 2021
Hmmm,... pri potrebe hrať u nás spolu s niekym v najrozšírenejšom ladení C-F, kde je v tom rozpise (G-C-F-B) tón Cis1 (=Des1) ???
Alois21. Február 2021
Odkaz nejde spustit ani když jsem přihlášený, nevím proč.

Alois
Kontakt: Alois.duben@seznam.cz
hriňovčan21. Február 2021
Pridám len tak, na pobavenie. Nahral som jednu ukážku, kde potrebujem prvý a druhý rad na 37-gombíkovej heligonke. 1. rad od druhého až po trinásty gombík. https://www.facebook.com/frantisek.kmet.9/videos/3310844315615130
Alois20. Február 2021
http://members.yline.com/~arizona/harmonika/

tohle je odkaz, ze kterého jsme čerpali informace a sestavili tu mojí heligonku
Alois
Palo20. Február 2021
Možno to viete. Ak nie pozrite si to.

Nemecký výrobca Strasser má na svojej stránke možnosť objednať si rôzne usporiadanie tónov, poltónov aj basových tónov. Je tam trojradová a štvorradová varianta - menšie dvojradové nevyrábajú - nemajú v ponuke. Ak treba goolge preloží.

https://www.harmonika.com/en/tone-types
Peter20. Február 2021
Ja osobne to stále (aj každú tému) ťahám vždy len ku 2-radovej heligónke so štandardným rozložením gombíkov :-)

V mojom regióne sa hraje veľmi veľa molových piesni, preto:
- tón Cis1 na tlak je potrebný
- v heligónke sú potrebné všetky gombíky, až na jeden, ktorý je nepoužívaný, príp. iba výnimočne. Je to 2. gombík v prvom rade.
- preto na nejakú tónovú úpravu prichádza do úvahy jedine tento gombík (!)
- na tomto gombíku je treba vyhotoviť tón Cis1 na tlak

Dočista nezodpovedanou otázkou však ale stále znie, že čo tam dorobiť na ťah? Tiež tón Cis1 (vznikne takto stoják Cis1/Cis1), čo bude využiteľné v niektorých molových pesničkách iba pri hre duvajom (pri polkovom takte sa mikne mechom a zahrá sa Cis1 tlakom = poslucháč nič nespozná),....

... alebo na uvedenom gombíku vyrobiť na ťah tón B1 využiteľný v durových piesňach, či akordickom doprovode ???


JoMi20. Február 2021
Alois, čo sa týka "nemeckého" systému, tak tam sú dva veľké rozdiely. Pri rovnakom počte gombíkov (21) sa na malých nástrojoch začína od 3. gombíka, pomocné poltóny sú zhodné s "českým" systémom, teda nám chýba ešte viac nízkych tónov a pridané sú vysoké (malé Hohnerky, Weltmeister). Naopak, niektoré väčšie (2,5 radovky) nástroje majú (takmer všetky) pomocné poltóny v polovičnom rade a teda majú rozšírený rozsah aj smerom nadol. Tým však neprišli o vysoké tóny, pretože v základných radoch majú viac gombíkov-23.

Zasa je to o štýle hry a repertoári. Ak hráš len v dur (navyše akordicky), tak tam ten tón cis bude vadiť. Ale pri hre v molovej tónine je veľmi potrebný. Ako som už písal, je to kompromis- niečo za niečo. Kto viac potrebuje cis1, musí obetovať niektorý iný gombík, ktorý (pri jeho hre) využíva menej.
Pri stavbe nového nástroja by som volil podibnú cestu, ako Ty- nechať si už pri výrobe uložiť tóny podľa vlastnej potreby. Ja osobne by som nechal základné rady tak, ako sú, dokonca s rozšírením spodného rozsahu a všetky pomocné gombíky by som dal do pomocného radu.