Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
Pozorovateľ28. Február 2021
Mordujete sa s Terchovskou muzikou ako keby to bol nejaký zázrak. Nie je to nič iné ako monotónne hučanie jednej melódie a 90% poslucháčov nezaregistruje či hrajú jednu pesničku alebo nejakú inú.
Bol som na Jánošíkových dňoch a medzi ľuďmi hrali miestni muzikanti. Akú pesničku hrali ani Boh nevie , ale hrali. Podial stali piati český turisti a jeden z nich po chvíľke povedal cit. " kdy už začnou vzdyť stále len ladí ", tak že takto pochopili terchovskú ľudovú muziku.
Pokiaľ sa bavíme o muzike ako takej tak tradičné a le aj terajšie zloženia muzikantov je " Prvé husle, kontra husle a malá dvojstrunová basička a to je všetko. Heligónka odjakživa v Terchovej bola ako sólový nástroj.
Vážení viem o čom hovorím som zo susednej dediny smerom na Oravu.
lll27. Február 2021
Rogi nie som mladsi clovek......:-)

No a ked si pozries to video co som pridal tak tam na tom javisku v Terchovej hra kto ???

No sam pan Miho .......a hra na com ?

No na akordeone.......:-)

A su tam aj dalsi harmonikari ,..... a vsetci hraju na to Terchovskom javisku v krojoch Terchovsky hudbu ... a hraju ju na akordeonoch..... a ti dalsi muzikanti za nimi na husliach, a base.

No a pan Chvastek ? No sak on mal v rukach asi stale ten jeho stary biely perletovy akordeon.....:-)

Ci pan Miho alebo pan Mucha je autenticky Terchovec len ked hra Terchovske - ich vlastne melodie len na heligonke ?

PS:. Neplete sem basgitary chlapi.... To je trochu mimo ... Nikto na tom Terchovskom javisku nehral na elektricke gitary predsa.... :-). ...hovorime o harmonikach... ;-)
rogi27. Február 2021
pre III. Si asi mladší človek. Ja so na živo zažil aj pána Chvasteka a pána Mihu takisto (asi som mal smolu, lebo vždy vtedy hral na heligónke a vtedy si asi zabudol pre zmenu akordeón :). Ale prečítaj si toto a poprípade ak máš záujem o terchovskú hudbu, tak hľadaj informácie aj inde. To že sa hrá pomaly na hočom (videl som hrať akože "terchovskú hudbu" s basgitarou) to neznamená že je to terchovská muzika. A toho sa bojím, že takýmto spôsobom zanikne. Pozri si napr. toto
http://slavni.terchova-info.sk/historia/terchovska-muzika/
Miro S.27. Február 2021
Myslím si, že všetko sa mení, vyvíja a nieje v ľudských možnostiach aby sa to dalo zastaviť. Všade sa napr. pred sto rokmi hralo inak, v iných stupniciach - tóninách, na iných hudob. nástrojoch a tak isto sa za určitý čas bude hrať ináč než dnes a aj iná hudba - s tým sa nedá nič robiť!
Platí: čo neviem zmeniť - s tým sa musím zmieriť!
lll27. Február 2021
Ano Peter suhlasim s tym aby bolo menej anglo - americkej hudby a kultury. ............. No a ako to vplyva na to na akych harmonikach hraju znami Terchovski hudobnici alebo co to ma spolocne s tym ze znami Terchovski hudobnici hraju ako na klavesove akordeony, chromaticke gombikove harmoniky a na heligonky ?
Peter27. Február 2021
Nedávno som sa pristavil v štýlovej zrubovej reštaurácii na začiatku Terchovej. Priestor bol pekný, no v reštauračnej miestnosti hosťom vyhrávali z reprákov samé anglické - americké pesničky. Nemali to, čo som chcel, nuž pobral som sa kúsok ďalej - do centra Terchovej. Aj tu to bolo niečo podobné.

Nevydržal som a čašníčok som sa opýtal, že prečo práve takáto hudba? - Takmer ma vysmiali,... že čo iné by som chcel? Keď som odpovedal, že tuna by malo byť niečo, terchovské, jánošíkovské,... alebo prinajmenšom aspoň bežné - ľudové, iba s úškrnom mykli plecami. V tomto smere som bol ja z Terchovej totálne sklamaný. A čo sa týka Jánošíkových dní? Naozaj, nech sa páči, vyskúšajte si to a budete mať pravý obraz (o "slovenskom folklóre")

lll27. Február 2021
Rychlik hovoris o upadku Terchovskej hudby ?

Alebo hovoris o upadku hodnot spojenych s Terchovskym tradicnym sposobom zivota ?

Skus prosim Ta vysvetlit blizsie ?
rychlik27. Február 2021
kam sa bude uberat terchovska hudba? Staci prist na niektore z Janosikovych dni a je to jasne. Upadok ako cela nasa spolocnost
lll26. Február 2021
Rogi ako dobre ze spominas Miha. A este tak Chvasteka ........

No a kdeze podeli heligonky ?

Miho a dalsi .......... javisko plne muzikantov a heligonky nevidno ?????????

https://www.youtube.com/watch?v=TEYVd6pZ-iQ


Ale ma to gradyyyy

Takze aj heligonka , aj chromatika a aj pianofka je v Terchovej oblubena...... , ze ..... ;-)
rogi26. Február 2021
...ja som nie z Terchovej :). Ja som rodený lipták :) Ale načo by som pozeral niečo na internete keď som už x krát naživo počul a spieval s terchovskou hudbou :) a dobre poznám aj niektorých výborných heligonkárov z Terchovej ako je pán Miho a iní. Ale tak ako som napísal. Heligonka sa používa nejaké polstoročie, možno trochu viac ale základnými nástrojmi sú sláčiky (husle, kontra a dvojstrunná basička). Kam sa bude uberať terchovská hudba ďalej, to sa uvidí, ale dúfam, že sa nikam nepohne a zostane taká ako je už sto rokov.
rogi26. Február 2021
To, že sa teraz (vlastne nejakých 50-60 rokov) používa v terchovskej hudbe heligónka ešte neznamená, že sa používa od vtedy, ako sa datujú prvé hudobné telesa. Heligónka teraz patrí do terchovskej hudby, ale bola pribraná neskôr. Prvé hudby boli sláčikové. O chromatike neviem že by patrila do terchovskej hudby. Ale nehádam sa.
lll26. Február 2021
JR dakujem Ti za odovede !!!

Ani ja nehram nejake zlozite skladby na chromatike.........uplne mi staci ten nas ludovy folkorny repertoar .

Takze chromatika B rozlozenie tonov ------- takze rovnake rozlozenie tonov ako na bajanoch.

Vdaka za skusenosti z ucenia sa na chromatike ,

JR26. Február 2021
Pre III.
No chromatika je v B grif. Je to 4 hlas ma neskutočný hlas a tak isto aj basy, bola ladená v Lounach strašne dávno.
Otec hrá od 5 rokov na heligonku, potom na chromatiku, klavesovku a ešte takú malú rusku dvojradovu harmoniku. V podstate tiež viem hrať na tieto všetky harmoniky. :)
Otec je samouk nepozná noty, všetko hrá podľa sluchu. Ako sa dlho učil to neviem.
A koľko je v Terchovej harmonikarov a chromatikarov to netuším, ja tam už nebývam a jo otec.
Ale z vlastnej skúsenosti čo sa týka chromatiky mi bolo ľahšie sa naučiť ako na klavesovke, keďže ten prstoklad je skoro rovnaký či je to G,C,F, B atď. Ale inak nič zložité, chce to iba cvik. Ale zas ja nehrávam nejaké zložité pesničky v podstate iba ľudovky a terchovské :)
lll26. Február 2021
JR ……. nie som z Terchovej , ale Terchovska muzika sa mi paci tiez , a ked pises ze Tvoj otec to hra tak starodavne po Terchovsky ako sa u Vas hra tak si to video ktore si pridal velmi povazujem...………. a beriem ho ako autenticke z danej folklornej lokality.....je vlastne aj inspiraciou a navodom ako sa ucit hrat Terchovsku muziku na chromatike.

JR mam zopar otazok -- prosim Ta mohol by si dat odpovede na ne ?

1. ta chromatika na ktorej hra Tvoj otec je system C alebo system B ?

2. Je otec samouk na chromatiku ?
Alebo chodil do hudobnej skoly ?
Alebo mu niekto ukazoval a radil ako hrat na chromatiku
?
3. Co hovori otec - ucilo sa mu tazko na chromatiku ?

4. Na chromatiku hra v Terchovej aj jeden z bratov Muchovcov . JR prosim Ta je v Terchovej este viacej chromatikarov ?

5. A kolko je prosim Ta v Terchovej hracov na akordeony ?

6. Hra Tvoj otec aj na akordeon ?

JR vopred Ti dakujem.



lll26. Február 2021
Rogi przri si youtube............. dj do vyhladavania

Terchova -- Mucha ............ no a pozri si na ake hrmoniky hraju Muchovci..............

No a co vidis ?

Heligonka, potom taka ta veeeeelllkaaa chromatika HOHNER ............

A ini harmonikari hraju aj na pianovych akordeonoch…….........

No tak ako teraz ?
lll26. Február 2021
Myslim , ze rogi nie je z Terchovej ………..

Take cudne vyjadrovat sa k nastrojom pouzivanym v Terchovej ak nie si muzukant z Terchovej …..?

;-)

Raz som pocul taku debate: ucitel folklorneho tanca hovori tanecnikovy z istej folkolrnej oblasti " toto nie je krok z danej tanecnej oblasti " ………………. a tanecnik povedal ……….." cudne , ja som tak videl tancovat v nasej denine mojho otca a aj deda "...………… :-)
lll26. Február 2021
Rogi Ty si z Terchovej ?
rogi26. Február 2021
...akosi mi tam vypadli slová. Chcel som napísať, že ťažko sa dá porovnávať zahratie terchovskej piesne klasickou sláčikovou hudbou so zahratím na chromatike. Chromatika nie je "klasickým nástrojom" pre terchovskú hudbu.
rogi26. Február 2021
Nuž to, aby som mohol hodnotiť niekoho hru terchovských piesní, tak by som ich mal poznať a poznať aj daný región, čo si ja netrúfam, Ale v každom prípade štýl terchovskej muziky je známy, striedanie pomalých a rýchlych častí. Ináč pravdu povediac, keď nedávam pozor, tak ľahko sa môže stať, že nezaregistrujem, kedy muzikanti začali hrať inú pieseň. Ale to je úplne v poriadku, taká je terchovská muzika a tak to asi má byť :). Čo sa týka nahrávky nahrávky terchovskej piesne zahratej na chromatike s piesňou nahratou klasickou terchovskou sláčikovou hudbou. A za ďalšie, na to ako je pieseň nahratá veľmi výrazne vplýva akustika miestnosti, kde sa hrá a samozrejme kvalita mikrofónu (alebo mikrofónov) a ich umiestnenie a samozrejme ešte ďalšie faktory (kvalita zaznamenávania, spracovania a ukladania záznamu). Sám sebou som bol zhrozený, keď som sa doma nahral. Bolo to strašné. Ináč sa človek počuje, keď hrá na nástroji, úplne ináč ho vnímajú poslucháči a ešte úplne ináč vyznie záznam tejto hry. Takže z toho mi vychádza, že ak je nahrávka v pohode počúvateľná, tak to nemôže byť zlé. Toľko môj názor.
JR 24. Február 2021
Pre-pre JR.. Chápem, že terchovsku muziku, nie každý obľubuje. Ale môj otec ju hráva tak, ako sa hrávala za starých čias. A myslím si, že ju hrá perfektne. Okrem toho hra aj na heligonke a pianovke. Hráva prevažne terchovské, keďže sme rodáci z Terchovej. A ver tomu, že dobré vie čo hrá. A mohol by si dať aj ty niečo, nech zistím ci netlceš len hubou a ci náhodou ten chudák nie si ty.