Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
SMX23. Marec 2021
Aby bolo jasné v pojmoch. Keď sa tu hovorí o harmonikách tak zrejme máte na mysli diatonické nástroje, preto že akordeony oboch druhov sú aj koncertné nástroje špičkovej hudobnej a interpetačej scény, alebo sa mýlim ?
Palo23. Marec 2021
Zmeňme tému.

Prečo sa harmonika nestala orchestrálnym nástrojom ?

Prečo je harmonika obľúbená ako "Ľudový nástroj jednoduchej zábavy" ?
Miro S.23. Marec 2021
Mám jednu radu pre diskutujúcich. Po prečítaní príspevku, ktorý človeka nahnevá, alebo nejako rozhodí, tak netreba reagovať hneď, ale odísť z diskusie a reagovať až sa človek ukľudní.
A ešte niečo, neurážať diskutujúceho, ale hovoriť len o probléme, ktorý sa rieši. Keď niekto uráža ostatných a ja začnem urážať neho, tak sa chovám tak isto - nie?!
samouk23. Marec 2021
ludia ak vas nejake prispevky obcas rozladia musim povedat ze ja napriklad na heligonku neviem hrat ale napriek tomu rad obcas pozriem na tuto diskusiu, lebo je tu vela ROZNORODYCH nazorov a tem , a to si cenim najviac a citim tuna taku druznu atmosferu. :) Ked sa stretnu virtuozi, tak vacsinou preto aby sutazili alebo nieco ukazali z coho ostatnym padne sanka , a teda tam je atmosfera uplne ina , presne ako pisal Peter.
rychlik23. Marec 2021
ako si dospel ku tomuto cislu? Ukaz vypocet, alebo zdroj, odkial cerpes udaje !
Pliagu naroda nehladaj tu na diskusii, zmylil si si svetove strany. Myslim, ze ziaden navstevnik tejto stranky nepatri ku takej pliage
obyčajný človek23. Marec 2021
Preboha ľudia kde ste to klesli ?
Zamyslite sa sami nad sebou a nekádrujte.
Túto časť - diskusia by bolo potrebné ukončiť, nakoľko sú tu len prejavy vášní hlavne tých negatívnych, hanobenia , neprajnosti, ohovárania.
Ľudia ktorí by mali rozdávať radosť pre ostatných svojou hrou sú pliagou tohto národa , ale je úctyhodné, že 99.9% ostatných ľudí nie sú taký ako je už v úvode uvedené.
pozorovateľ23. Marec 2021
Peter máš pravdu a mali by sme sa cez to preniesť.Ja znesiem útok na moju osobu bez odozvy,hlavne keď je to človek taký aký je. Aby som neurážal. Ale keď niekto bezdôvodne útočí v našom prípade na veľkú skupinu ľudí,ktorí majú ľudovú hudbu ako koníček,tak ma to vie pekne nas--ť.Aj keď ja sa k témam na stránke nevyjadrujem,rád si ich prečítam a dozviem sa ako laik veľa zaujímavých vecí.Pozdravujem všetkých diskutujúcich,ktorý neurážajú lebo to v podstate ani bez dôvodu nevedia.
Šimon23. Marec 2021
Pro JoMi
Velice dobře jsi to napsal !!!
JoMi23. Marec 2021
Nuž, heligonkari hrajú v rôznych tóninach, nie iba v C dur. To by náš akademický vzdelaný kolega mal vedieť. A možno pozná aj rozdiel medzi orgánom a organom.
A áno, toto je diskusia (prevažne) hudobných laikov, či amatérov. Kto chce debatovať s akademikmi, nech sa zapojí do obdornej konferencie a publikuje v zborníkoch.

Kto sa hudbe (alebo aj inej činnosti) venuje profesionálne, potrebuje profesionálne vybavenie, najlepšie moderné a nové. V prostredí folklóru je to však často o koníčkoch, do ktorých rôzni ľudia investujú rôzne množstvo času, úsilia, či peňazí. A často je to práve o pocitoch a vzťahoch, ktoré sa objektívne zmerať nedajú, prípadne by mali vyjsť úplne inak. Starý nástroj u opravára, či výrobcu nových nástrojov má inú hodnotu ako u zberateľa, prípadne majiteľa, ktorý ten nástroj nekúpil v bazári, ale zdedil po predkoch, alebo vlastní ten nástroj veľa rokov.. Ten má v ňom okrem samotného nástroja zhmotnene množstvo spomienok a zážitkov. Tie sa peniazmi vyjadriť nedajú.
Peter23. Marec 2021
Aaaale, chlapci, nechajte to a kašlite na "akademikov". Takí ktorých inteligencia nesiaha vyše členkov a dokážu len ponižovať svoje okolie - pozerať povyšenecky na iných iba cez výšku vzdelania, počet titulov, diplomov, takí ľudia naozaj nestoja za našu debatu. A nech si o nás, laikoch, myslia čo chcú...
SMX23. Marec 2021
Pre - bbb. Tvoje akademické vzdelanie je asi z podobného súdka ako akademické vzdelanie súčasných vládnych politikov. Usudzujem tak z tvojho príspevku.
pozorovaťeľ22. Marec 2021
Pre bbb.Práve si nám dokázal,že aj akademický vzdelaný človek nemusí byť každý zároveň aj múdri.Tak sa treba radšej zdržať vyjadrenia na túto tému Zasmiať sa môžeš. Ale dobre by bolo pri tom aj šúchať nohami,aby si cítil aj niečo iné ako svoju genialitu a veľké ego.
Peter22. Marec 2021
Nechcel som to porovnávať, no ale keď ste to niektorí dotlačili až do tejto úrovne, nuž mám jednu malú poznámku:

Sú rôzne akordeónové podujatia, súťaže - podujatia naslovovzatých odborných muzikantov, notových virtuózov,... no žiadne podujatie nemá tú atmosféru, to čaro, aké majú naše heligonkárske akcie - akcie hudobných "krčmových" nevzdelancov, samoukov, jednoduchých ľudí, hrajúcich na primitívnych obmedzených nástrojoch zvaných heligónky. A keď občas sa tí "profesionáli" dostanú k nám, tak nám iba slepo závidia...


Palo22. Marec 2021
Ja to beriem tak, že harmonika ako taká, nikdy nebola a pravdepodobne ani nebude orchestrálnym hudobným nástrojom.
Na domácu a krčmovú muziku úplne stačí a je jedno či hráš na starom alebo novom nástroji. Viem, že hlas tónu nie je len to, že elektronická ladička mi ukazuje OK.

Problém je v tom, že profesionáli, akademicky vzdelaní, chcú aby sme sa aj my vzdelali na ich úroveň. Som tiež akademicky vzdelaný. Nie síce v odbore hry na hudobný nástroj, ale to mi nedáva právo sa povyšovať nad amatérmi.

Je nám všetkým jasné, že tento web je pre ľudí ktorí sa neživia hrou na heligónku. Je im jedno aký tón hrajú, je to ich koníček a pre nich zábava. Osobne ovládam notový zápis ale rozumiem aj tým, ktorí hrajú len podľa čísiel gombíkov.

V budúcom živote možno sa budeme aj mi akademicky vzdelávať v hre na nejaký hudobný nástroj a budeme sa živiť hrou na hudobné nástroje. V tomto živote nás živí niečo iné a hra na harmoniku je pre nás koníček.

A preto, hrajte, cvičte a učte sa pre seba, pre zábavu. Nech Vás neodradí, starý nástroj.
bbb22. Marec 2021
Pre JoMi a rýchlik a podobných trtov, ktorý nemajú na nový nástroj, tak budú velebiť staré šunky. Staré akordeony a tým pádom aj heligonku sú hrateľné šunky. Preto sa Vám zdajú úžasné lebo ste hluchí amateri. Presne ako tu jeden povedal, len sláčikové nástroje prip. Ešte orgán kôli zástavbe v chramovom priestore sú časom použiteľné. T.j da sa na nich hrať spĺňajúci umelecké kriteria. Celý život hrám a som v tom akademický vzdelaný na akordeóne a staré akordeony strácajú zvuk. Všetko sa dá nahradiť sa vymeniť ale len za cenu nového nástroja. Táto stránka je len pre laikov a posahancov ktorí odvezú nejakú primitívnu ľudovky v c eur ani nevedia aké tóny zahrali. Vedia len že je to 4 gombík, 8 gombík... Občas sa prídem zasmiať na túto odbornú diskusiu...
Šimon22. Marec 2021
Jen ve zkratce můj názor, nebudu se kolem toho rozepisovat, výsledek by byl stejný.
Není opravář jako opravář a já jsem názoru že kvalitně repasovaný starý nástroj může být někdy i lepší než nový. Tady rozhoduje i kvalita hlasů a mistr ladič, nejde to srovnávat s autem !!! Můžeme se dostat do sporu co je ještě repase a co už téměř nový nástroj, to připouštím. Ale jsem názoru že v našem případě jde podle jednoho přísloví " z ho.na uplést bič". Několikrát jsem se o tom přesvědčil.
samouk22. Marec 2021
a este som chcel dodat, ze takito opravari obcas prekvapia radikalnym alebo drastickym stanoviskom pokial ide o to ci nastroj opravovat alebo vyhodit a je to asi preto ze s opravami maju svoje skusenosti a mozno sa v minulosti pokusali opravovat neopravitelne a takto ich to poznacilo, tak ako sa to stalo aj tomu mojmu ladicovi... :)
samouk22. Marec 2021
Ja respektujem nazor, ze taketo tvrdenia treba brat s rezervou a konfrontovat s vlastnymi skusenostami. Ale na druhej strane priznajme si , ze lipnutie na starom rozheganom nastroji, s ktorym Vas spajaju len nostalgicke spomienky je vo svojej podstate iracionalne. Neuznavam zberatelov, ktori si vesaju nastroje na stenu alebo do kredenca.
samouk22. Marec 2021
JA nepisem, ze treba zato nastroje vyhadzovat. Opravit sa mozno daju, ale pravda ja aj to , ze uz nikdy to nebudu hrat ako nove. To mate ako s buranym autom. Musite mu skratka dat co potrebuje a aj tak nebude ako nove.
Peter22. Marec 2021
Pripájam sa. Mne pred istým časom tiež jeden ladič a opravár klávesových akordeónov (údajne celkom dobrý a ZUŠ-ky k nemu nosia na opravy nástroje), povedal podobný blud. Doniesol som mu heligónku na opravu a on mi na to, že aby som takú starinu vyhodil rovno na smetisko... že s takými starými harmonikami on kúri doma v kotle ústredného kúrenia, že nemajú cenu.

Každý naivný človek to potom zoberie ako oficiálny odborný názor. Veď predsa to povedal "pán odborník"... :-/