Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
rychlik15. Máj 2014
pre hlavu - dobre to popisal uz Peter vo svojom prvom prispevku. je to tak ako pises aj ty. Ale zbytocne niekoho presviedcat. jemu heligonka nesadla, tak naco mu tvrdit nieco ine? neprijme to!
Peter15. Máj 2014
Jasné, že je to tak! Ide tu len a len o prezentáciu vlastného názoru, ktorý vychádza z osobných skúseností, znalostí a zručností jeho autora. Netreba sa zlostiť, či nedajbože urážať, keď niekto iný má iný názor. No ale k veci:

Všetci vieme, že heligónka má značné hudobné obmedzenia. I ja osobne sa ani len neodvážim vytiahnuť heligónku niekde na podujatí, kde sú samí akordeonisti, klávesisti. Jednak preto, že som slabým hráčom a jednak preto, že oni hrávajú "z čohokoľvek" a ja by som musel zahanbený sedieť v kúte a čakať, kedy zahrajú aj z tej mojej tóniny.

Vo svojom živote som si vyskúšal už viac hudobných nástrojov - všetky majú svoje čaro, no zhodnotiac všetké za a proti, zostal som pri heligónke.
hlava15. Máj 2014
Ja si myslim ze marek ma naozaj pravdu, heligonka ma kvoli svojej jednoduchosti svoje obmedzenia a ked sa na nu nenaucil poriadne hrat ani po 10 rokoch urobil dobre ze uvazuje o inom nastroji.

O tych toninach: vzdy som spievajucim nejako "nanutil" akurat tie co mam k dispozicii. A navyse je tu este nejaka zotrvacost, ak grupa dospieva piesen v nejakej tonine, ma tendenciu tuto toninu pouzit aj v dalsej. K zmene toniny u spevakov prichadza vtedy, ked po par taktoch ked zistia ze to nevytiahnu alebo su prilis nizko. To plati hlavne u solo spevakov, cim je grupa vacsia tym su naroky na toninu mensie
mmm15. Máj 2014
Marek: heligonka GCF a alebo GCFB by čiastočne riešila tvoj problém ale. Prečo si nedohodnete čo v čom hrate s kapelou. Oni musia sa držat teba ty robíš doprovod a máš pevne ladený nastroj. A to že niekto si začne spievať a ty sa mu máš podriadovať on by sa mal tebe on by mal spievať v dure akom mu hráš. Ved v G čku chytáš každeho,.,... Podla mna na široky zaber jedine akordeon. Kto vám teraz robí doprovod ked šetci hráte na husloch? Marek existuju akordeony s heligonovými basmy ale važia 20 kg. Myslím že by si mal ostať pri heligonke a aj hrat na husle. Ved na určitu priležitosť si vezmeš to čo sa ti viac hodí. ale sám s huslami si k ničomu.
J15. Máj 2014
Marek, nemáš dôvod sa pajediť, práve ten Tvoj sarkazmus potom vyznieva detinsky, nemyslíš? Diskusiu sleduješ, podchvíľou sa vynorí otázka vhodného ladenia, že je heligonka nedokonalá je teda známe a jasné. Napriek tomu sú ľudia, čo na nej hrajú i viac než desať rokov a sú spokojní. Že si ty frustrovaný a sklamaný ako píšeš o stratených rokoch, je škoda. Je fajn, že si sa nakoniec našiel a si spokojný, ale čo vlastne chceš? Že budeme s tebou súhlasiť, keď napíšeš, že na heligonke sa dá hrať len falošne, keď to tak nevidíme? Alebo že budeme Tomáša rovnako odhovárať, hoci Tvoju skúsenosť a pocity nezdieľame? Napísal si svoj názor, dostal si názor druhej strany. Potrebuješ niekoho presviedčať? Ozaj nevidím dôvod na hnev ani urazenosť. Pekný deň.
jopova15. Máj 2014
Myslím si, že som videl viac heligóniek na koncertných pódiách ako klavírov pri guláši! Raz mi pri guláši povedala klaviristka, že ľutuje, že hrá na klavíri, heligónka má podľa nej širšie uplatnenie.
Marek P.15. Máj 2014
Hej prepac ze som to povedal nahlas. Snazil som sa mu to pripomenut aby nespravil taku chybu ako ja. Uz mi pripadate ako v tej rozpravke o cisarovych satach. Tiez vsedci vedeli ze kral je nahy ale nikto to nepovedal nahlas. Tak ja som to povedal nahlas pardon, nevedel som ze je to tabu.
J15. Máj 2014
Väčšina ľudí tuná to už vie a napriek tomu im heligonka prirástla k srdcu a nesťažujú si.
Marek P.15. Máj 2014
Ano ja som mal presne take iste pocity. O to bude tazsia realita ked pri tom uceni zistis ze sa vsetko na heligonke zahrat neda.
Tomáš15. Máj 2014
Čav Marek P., jasne že ty vieš najlepšie čo je pre teba to pravé, ale ľutovať 10 rokov hrania na heligonku je podľa mňa na škodu. Názor ti samozrejme neberiem, je to diskusné fórum na to, aby si každý vyslovil svoj názor. Mna osobne heligónka chytila za srdce tak, že sa každý deň učím nové veci a prežívam s ňou radosť. Nemyslím, že by som išiel hrať v budúcnosti s nejakou kapelou, keď tak, tak iba na heligónkových akciách spolu s heligonkármi.
Marek P.15. Máj 2014
pre Peter
Ano heligonka je solovy nastroj a husle nie preto kym som sa ucil a hral som sam bol to jeden perfektny nastroj ktory by som nevymenil za nic. Ale ked som sa zdokonalil a zacal hravat s muzikantami tak uz je to problem. A nie za to ze by muzikanti nevedeli popri mne hrat. Pri CFke sa im hra vyborne ale ked sa naskytne situcia ze musime hrat vacsinou v Gdure tak mam s heligonkou problem. Takze bud zostat hravat sam alebo vymenit nastroj.
Marek P.15. Máj 2014
Za heligonkovymi basmi je mi samozrejme smutno ale aby Tomas o niekolko rokov nelutoval ze by si zahral niekde aj s muzikantami, ale oni budu bit ine toniny a on zisti ze to nie je ten pravy nastroj. Ja som tu chybu spravil a uz to nedozeniem. 10 rokov som stracal cas s nastrojom ktory na to nema. Vtedy som si tieto nedostatky neuvedomil ale teraz som zistil ze k muzikantom to nie je najlepsi nastroj. Len sa mu snazim popisat moju skusenost. Kto si chce zahrat sam a bavit ludi je to dobry nastroj, rozhodne lepsi ako akordeon ale kto chce casom pomyslat aj na nejaku skupinu muzikantov ci hranie s muzikantami v subore tak je to slepa ulicka.
Peter15. Máj 2014
Myslím si, že človek, ktorý vstupuje do hudby a "chvíľu" je pri jednej kategórii nástrojov a potom presedlá na celkom inakšiu kategóriu, sa stále ešte len hľadá. No teraz to vôbec nemyslím kritický, je to skutočnosť, cez ktorú sme museli prejsť všetci. Raz skúšame strunové, potom fúkacie, neskôr mechové,... Hľadáme to, k čomu objavíme v sebe najväčšiu blízkosť a potom už zostaneme pri tom. Šťastný to ten, ktorý hneď naprvykrát nájde!

Dovolím si podotknúť pár vlastných postrehov a praktických skúsenosti v spojitosti s 2-radovými heligónkami:

1. Ak sa hrá ľuďom do spevu, oni už po zopár pesničkách sa zjednotia, "vladia" do tej konkrétnej tóniny a či už to budú rozkazovačky, či iné pesničky, ľudia už tak intuitívne začínajú v tej tónine, ktorá bola doteraz.

2. Na heligónke sa dá zahrať drvivá väčšina našich Česko - Slovenských piesni hudobne správne a nefalošne!

3. Väčšina hráčov, ktorí hrajú molové piesne, ich hrajú hudobne správne. Na základe zopár molových pseudohráčov sa nedá zovšeobecňovať mylná teória, že "na heligónke sa nedajú hrať molové piesne" !

4. Dajú sa dokonca zahrať aj piesne dvojmolového rozsahu - teda piesne, ktoré by sa teoreticky nemali ani dať zahrať. Ale dajú! Pravda, práve v takých pesničkách sa využíva určité "zafalšovanie", ktoré by som osobne však ani pravým falšovaním nenazval. Lebo to pasuje do štylistiky piesne a nepôsobí to rušivo.

5. Súhlasím, heligónka je z hudobného hľadiska značne obmedzeným nástrojom, ale zas nie takým aby nemohla byť plnohodnotným doprovodom ľudových piesni. Práve naopak. Má jednu veľkú prednosť, ktorú iné nástroje postrádajú a nemá to ani ani akordeón, ani chromatika a napr. husle už vôbec nie! - Heligónka je samostatným nástrojom. Nepotrebuje k sebe nikoho viac, ba dokonca má "akciu - dva v jednom". Má v sebe aj harmoniku aj kontrabas!



?15. Máj 2014
A prečo si neskusil troj alebo stvor radovku? Veľkosť? Stále mám dojem, že o tých husliach presviedčaš sám seba ako dobre si spravil. Ale že by to bola rada pre niekoho koho heligónka baví a chce lepší nástroj? Neviem, neviem....
Šimon15. Máj 2014
pro Feri
to máš pravdu, žádný virtuóz to není, ale pravdu má asi v tom že některé tóniny jsou pro hru jednodušší a některé složitější. Majstrovi je to ale jedno, já mám ve svém okolí jen amatérské muzikanty a ti se se mnou nemazlí !!!
Marek P.15. Máj 2014
To ze sa na heligonke hra casto falosne na basoch mi az tak neprekaza, nakolko viem ze aj muzikanti pri rozkazovackach niekde v krcme supnu do miesto C-dur nejaky E-mol alebo len cast E-molu. Ale to ze niekto vam zacne spievat niekde v G-dure a huslista sa hned na to chyti a ladi mu to so spevom tak ja musim na Heligonke zacat hrat v Cdure alebo Fdure. Nemozem si na tu pesnicku prehodit heligonku GC alebo DG. Toto ma najviac mrzelo. Navyse ak sme nepoznali ako muzikanti pesnicku, tak sme ju chytali od toho tonu, od ktoreho to zacal dany clovek spievat a huslista pokracoval podlatoho ako spieva a hned sa ju naucil. Kdezto na heligonke som sa snazil hrat od toho tonu a v polke pesnicky som zistil ze ju tam nezahram a musim to hrat v inej tonine. A kym som toto zistil tak huslisti uz davno hrali. A akordeon alebo chromatiku nechcem pre ich velkost, ziadne poriadne basy ako na heligonke a hlavne pre styl hrania ako sa na nich hra (myslim tym akordovo). Pri heligonke sa hrava melodia a ludia mi pri heligonke vzdy spievali a zabavali sa ale ked hra kolega na okordeone a hadze si tam akordy, tak ludia ani nevedia co na tom akordeone hra. PRETO TIE HUSLE. A myslim ze som sa rozhodol spravne. Navyse ked uz mate nejake to ucho vycvicene na pocuvanie z heligonky tak na husliach to nie je az taky velky problem ako si myslite. Skutocne styl hrania na heligonke a husliach je velmi podobny aj farbou zvuku.
...15. Máj 2014
Myslím, že Marek sa len netrafil do toho, čo by chcel hrať. Vraj, "prečo nevidíte hrať heligonku na koncertoch". Marek a na akých? Filharmonických? Tam neuvidíš ani gajdy, fujaru alebo koncovku, ak nerátam nejaké experimenty. Veď sa bavíme o ľudovom nástroji. Taký kde jeden hráč rozospieva celú krčmu či partiu na grilovačke, skús to sám s husľami. Nie nástroj je nedokonalý, možno ty si len nepochopil komu a načo je určený a je dobre, ak si v nejakom inom našiel, čo ti chýbalo.
feri15. Máj 2014
Šimon tak to máš slabeho huslistu. Dobrý huslista ta schová do vrecka ako nič .je mu uplne jedno v čom hráš. úplne. proste kto umí ten umí...
Šimon15. Máj 2014
pro Mišo
Souhlasím s tím co jsi napsal, akorát se mi to nechtělo rozepisovat, šlo mi více o to proč to Tomáš řešil těmi houslemi.
O heligonce jsi to napsal dobře, taky si myslím že to není až tak kritické abych kvůli tomu odložil heligonku. Myslím si že heligonkář ví na co hraje, pokud to někomu technicky a muzikantsky nestačí tak zase chápu že jde k dokonalejšímu nástroji, já bych ale sáhnul po té chromatice. Ovšem jen pokud bych se považoval za harmonikáře a chtěl jím zůstat. Jak skvělým nástrojem jsou housle v rukou mistrů také víme. Já ze své chudé hudební praxe ale vím že když hrajeme tak jsou tóniny kdy mne houslista slušně pošle někam a řekne jestli jsem se zbláznil, nevím, asi na tom něco je. Jsou tóniny oblíbené a neoblíbené což je dáno asi složitostí hry. Myslím si že to platí i u dechových nástrojů.
karol Tarambula15. Máj 2014
Tomáš: tiež si myslím že investovať do heligonky nie je lacna záležitosť 1200e ti treba na dobru durajku. na stančekovu 1800e. hlavaček 2000e. sú to dvojradovky. tiež som si kedysi kupil veľmi drahý nástroj.Dnes by som už toľko penazí za heligonku asi nedal.Výber je veľmi tažký. Bud kupiš lacnu Deliciu Favorit trojrad chodia okolo 350e a oželieš že je to tažšie má rovný hmatník a narobíš sa pri hre viac ako na tých spomínaných ale má neuveritelný rozsah tonov.Alebo zainvestuješ do iných neporovnateľne viac. všetko je to len o peniazoch. A pamätaj ešte aj na to že ked máš nablískaný nástroj tak si vonku moc nepohraš bude ti to ľuto prach, slnko, dažd, sneh, fašiangy, silvester ,stavanie mája, veselice opekačky. stejne budeš potrebovať ešte jednu obyčajnú ktoru nemusis stražit.