Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
Štěpán16. Máj 2014
https://www.youtube.com/watch?v=nH_nUlVowvs

Můj odkaz je na 2. část 17. ročníku Lesňanskej heligónky.Ať se vám příjemně poslouchá.
Zadávání, tak jako minule trvalo opět 4 hodiny. V minulém roce jsem měl internet 100 Mb, ale po zaplacení ročního poplatku dopředu. Pokud někdo bude v Dežericiach, rád se se svými posluchači seznámím.
Kontakt: vrana1935@seznam.cz
Ondrej S.15. Máj 2014
Ďakujem Peter, no ďalší rok ostávajú Dežerice mojím snom. Na rodnú hrudu sa dostanem až 7.júna, ale snáď nie je ešte všetkým dňom koniec. Možno si asi budem najskôr musieť zaobstarať CF, aby mi to vyšlo :) Určite bude skvelá zábava, budem na vás myslieť s heligónkou v rukách i keď zatiaľ s iným ladením.
Vopred ďakujem p.Vránovi, jeho záznami sú na nezaplatenie, tie Dežerické dupľovane.
Kontakt: older73@gmail.sk
karol tarambula15. Máj 2014
našiel som neni tam akosi pomenej ludi naposledy ked som tam bol pred dvoma rokmi to tam bolo full stoly boli aj po bokoch aj balkon plný. Alebo sa mi to len zda?

link:http://www.seredonline.sk/clanky/v-dome-kultury-sa-konal-festival-heligonkarov/
isao15. Máj 2014

pre ONDREJA S. Asi tomu nerozumiem. Na heligonke sa ti páči nedokonalosť.Prečo potom ten zhon po mechanicky a hlasove, intarzovane dokonalej heligónke? prečo hráči ,čo chodia na pódium cvičia aj 4 hodiny denne - nie preto aby sa zdokonalili? A že aká tragédia- keby všetci hrali ako Purdek,, Čerňanský - nemaj obavy, nehrozí. je nás veľa - veční začiatočníci, či mierne pokročlí a hráčov podľa ucha atd... čím dokonalejšie tým lepšie.
karol T15. Máj 2014
pozdravujem Vás páni muzikanti,pri jednej debate s p.Durajom mi povedal toto: na heligonke si každý hrá ako chce,ako počuje a ako vie, nikde nie je napísané ako sa hrat má...
mám 69 rokov,učím sa 2roky podla p.Černanského,ale naša debata vznikla preto,že mi nepasovalo to čo som mal podla Čern.hrat v pesničke,ktorú som celý život v krčme spieval,som vďačný za návod p.Č,ale ho nekopírujem doslova,moja hra a teda každého hra na helig.by asi mala byt "ORIGINAL",žena by mala v krčme už z daleko poznat toto hrá môj "starý" asi by to malo byt nezamenitelné...odkaz,netrápte sa,hrajte si ako viete,ale hrajte zo srdca,pre radost ludí a nie pre dobrú známku,ak som niekoho "zježil" osdpravedlnujem sa,nech Vám to hrá ako Vám huba narástla,hahaha
pre Tarambulu15. Máj 2014
zistil som, že ak dáš do goglu "internetové noviny sereď, tak je tam asi 10 min. zostrih podujatia. Kukni neobanuješ.
pre Tarambulu15. Máj 2014
v Seredi som bol, hráči perfektní, obecenstvo úžasné spevavé, atmosfera rodinná. Mal som česť byť aj na večeri po skončení podujatia, tak len tam to bolo, hralo sa spievalo, tancovalo pilo , jedlo. Folklórny súbor "oprášené krpce" úžasné vystúpenie. Viem že niekomu sa zbúri krv, ale po sedem ročníkov je to úžasné, len treba prísť a neosočovať a nezávidieť.
Mišo15. Máj 2014
pre Ondrej S:

máš pravdu, dokonalosť sama o sebe niekedy nudí, ale dal si 2 príklady, ktoré sú podľa mňa diametrálne odlišné. Kým pán Čerňanský je dá sa povedať profesionál, ktorý hru na heligónku učí, študoval, vydáva knihy, pozná noty a pod., tak pán Purdek aspoň čo som počul, tak noty nepozná ani podľa not nehrá a hrá len podľa sluchu a štýlom aký sa hrával v Detve. A takisto si nemyslím že ako p. Čerňanský tak aj Purdek je len javiskoví heligonkári - skôr naopak.

Dnes je veľa heligonkárov, ktorí sú talentovaní, majú hudobný sluch a chcú hrať. No keď idú do hudobnej školy, tam ich doslova sprznia (techniku im síce vycibria) a talent im samozrejme ostane, avšak vyjdú odtiaľ všetci rovnakí - akoby ich pustil cez kopír a to je veľká škoda. Preto niekedy nejaký samouk zaujme viac ako niekto, kto má nabiflenú a nadupanú každú klapku a keby zahrali 5 žiaci z jednej hudobnej školy za sebou a ak sa nepozeráš, tak ich nerozoznáš. Kdežto práve hráči ako si spomínal napr. Purdek - toho rozoznáš aj keď ho nevidíš, pretože to nie je "produkt hudobnej školy".


jopova15. Máj 2014
Peter napísal príspevok, kým som ja písal a poslal ten svoj, ale stotožňujem sa aj s jeho názorom. Heligónke a heligónkárom zdar! Nech nám to hrá pre potešenia seba aj iných.
jopova15. Máj 2014
Páči sa mi názor Ondreja S. Rôznorodosť je pekná. Keby cigáni chodili do ľudových škôl umenia, už by neexistovala cigánska muzika. Vo vojvodine sú známi kovačickí insitní maliari, ktorí nie sú absloventmi umeleckých škôl. Prax dokazuje, že na heligónke sa darí aj samoukom. Na youtube som videl výborných heligónkárov - samoukov, ktorí hrajú na starých harmonikách ako z veľkej knihy. Heligónka je ľudový nástroj na ktorom sa hrá pre ľudí. Cieľom by nemalo byť koncertné pódium, ale najmä zachovávanie a šírenie ľudovej a populárnej hudby. Včítane tých nedokonalostí, ktoré majú nástroje či speváci.
Peter15. Máj 2014
Keď budeme živí, zdraví, tak napr. teraz budem v Dežericiach - bude mi cťou s Tebou, Ondrej, či s kýmkoľvek iným sadnúť pokecať, zaspievať.

Nechcem ospravedlňovať napr. aj svoju slabú hru na heligónke, ale mne osobne sa viac páčia takí tí voľní neformálni hráči, či skupiny. Žiadna nenásilnosť, kde-tu aj hudobné prešľapy, falšíky, teda taká ľudská hudobná prirodzenosť. Radšej mám cigánsku "falošnú" muziku, než dokonale presnú hudbu z cédečka, či hudobného kombajna.
karol tarambula15. Máj 2014
boli ste niekto v Seredi aké to tam bolo aký boli účinkujúci neviete či bude záznam od p. Vránu. na youtube?
Ondrej S.15. Máj 2014
Mňa na Heligónke najviac baví tá nedokonalosť. Predstavte si, že by sme všetci boli dokonalý, všetci by hrali rovnako skvele, všetci by boli Čerňanský, Purdekovci, ... Zlé len pomyslieť. Žiadny priestor na zlepšenie, dokonca ani na zhoršenie. Vystupovali by všetci? Zároveň by boli všetci diváci??? Heligónka je moja vášeň, hrám denne, aby som sa čo najviac zdokonalil, ale ...

Peter, veľmi pekný príspevok si napísal, snáď sa raz šťastena prikloní a budem môcť s tebou prehodiť aj pár slov osobne.
Kontakt: older73@gmail.sk
Fero15. Máj 2014
Dušan: čítaj spätne dozadu forum dočítaš sa kto je vševed kto sustavne poučuje a ma patent na rozum. A koho nikto nikdy nevidel nepočul...... Humorné naozaj...
Štěpán15. Máj 2014
Pane rychlík, pokud jsem napsal až 4 hodiny, tak tomu bylo dnes tak. Záznam dnešního zadávání má 90 minut a skoro v reálném čase je to převedeno. Potom čekám až mi YouTube ohlásí, že je video zpracováno, o chvíli později mi dodá obrázky, ty vyberu a potvrdím uvedení pro veřejnost
Vše samozřejmě závisí na připojení i dodavateli internetu. Já mám to, na co stačím.
Kontakt: vrana1935@seznam.cz
Dušan15. Máj 2014
Fero ty si iný zapárač, on to tak možno ani nemyslel, iste si váži každý z nás prácu pána Štepána Vránu. Takže ak niečo zle pochopíš, hneď nekaz diskusiu. Toť môj názor.
Fero15. Máj 2014
Rychlík = vševed .... ty odroň az sa ty dožiješ 79 rokov tak možno sa budeš pocikávať a ležať. Vďaka p. Vrána za vašu namáhavú prácu ste jednotka.
rychlik15. Máj 2014
Fuha. Viem ze to su velke videa, ale ze az 4 hodiny?
Štěpán15. Máj 2014
https://www.youtube.com/watch?v=akG5u64kuEc

Přidávám 1. část Stretnutia v Oravskej Lesnej ze dne 4.5.2014 a večer přidám i druhou část. Ono to přidávání na internet mi zabere až 4 hodiny propojení. Štěpán
Kontakt: vrana1935@seznam.cz
Marek P.15. Máj 2014
pre mmm
Ked hrame hudobnici spolu tak im nerobi ziadny problem hrat popri mne. Dokonca tvrdia ze sa im pri CFke hra vyborne. Problem je ked pride niekto a rozkaze si pesnicku a oni to hraju od tade kde zacne spievat a mne sa tam vacsinou hrat neda. Nasa skupina je Basa, kontra, husle a teraz sa pridam ja s dalsimi huslami takze v pohode. Navyse najviac pesniciek mame napisanych cca 50%Gdur,10%Adur, 30%Fdur, 5%Cdur a zbytok rozne. A ano ostat pri heligonke a aj sa ucit na husliach som chcel aj ja. Ale ked prides z prace domov o 17tej najes sa je 18 a o 19tej uz nechces rusit susedov tak mas na ten nastroj sotva hodinu a to sa este neda kazdy den takze mam malo casu na trenovanie oboch nastrojov. Dnes sa muzikov colvek neuzivy a vsedci muzikanti co hravame maju samozrejme rozne povolania a mame problem sa stretnut dvakrat do tyzdna a nieco nacvicit.