Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
Jard18. August 2015
Šimon kutálet sa moze tak kutálek dole s pódia .. Cha
Šimon18. August 2015
Já si myslím že je to hlavně o tom na jakou heligonku chceš hrát, dvojřadou nebo trojřadou, pak až je na řadě kvalita hlasů. Někdo preferuje Amana na duralu, jiný dixy na zinku, to je těžké říct co je lepší. To už jsme tu mleli stokrát bez nějakého jednoznačného závěru. Ten ani nejde udělat.
Andrej18. August 2015
aká heligonka so oplatí kupit dvojradova ktorá ma zinkove hlasi alebo 3 radova čo ma hlinikove ?
Kontakt: neznam
kojsovjan18. August 2015
Pozrite si video od K. Stekly kde hra p. J. Poklop. Je to podla niekoho stary crep a ma len dva rady gombikov,intarzie,sila a ostrost hlasov no ale nove su krajsie. Nema treti rad a zvyraznovanie pesnicky je v tomto pripade obtiazne. Ale v pesnicke ...maly hosik cernovlasy... ked prechadza z jednej oktavy do druhej je to zaujimave.
Šimon17. August 2015
pro ?
Vůbec nikde a nikdy jsem netvrdil že hlasitá heligonka je přežitek, to je totální blbost a člověk trochu znalý věci to nemůže ve střízlivém stavu nikdy nemůže. Já jen tvrdím že to co řve není vždy nejlepší a to je velký rozdíl. Víc to nerozvádím. K těm skládačkám asi tolik. Kupte si to třeba v té Itálii a začněte doma skládat. Já se přijedu za dva dny podívat jak jste daleko !!! Kdo u zrodu heligonky někdy byl a sledoval jak se co dělá tak to nemůže nikdy tvrdit. K legu to má opravdu hodně a hodně daleko. A neznám nikoho kdo by to tady tak dělal. Pokud by to bylo tak jednoduché tak si to každý trochu šikovný poskládá sám. Divil by se ale kolik by ho nástroj stál.
Je to podobné jako poskládat si auto z kupovaných náhradních dílů. To vím zcela stoprocentně, spoustu komponentů jsem kupoval a byl jsem u různých prodejců a výrobců dílů. Např. kompletní prázdná bedýnka na dvojřadovku
bez měchů, hlasů stála 1200 €. Tady za to máte celou heligonku. Takže pánové nakupujte a skládejte, budete se divit jak se budou penízky kutálet.
Peter17. August 2015
Veď o to ide: Hlasné neznamená zároveň, že je to aj pekné. Krása hry a takisto aj spevu nie je o tom, kto - koho prekričí, či koho bolo spomedzi skupiny najlepšie počuť.
fero17. August 2015
Mna ta vyrezavana harmonika moc neoslovila z praktického hladiska ... ale na vystavu do vytríny by bola dobrá. samozrejme je to umenie a neni to jednoduche taku peknu harmoniku vyrobiť. čo sa týka zvučnosti najsilnejšií zvuk ide z hlavačka 1 tr Amano dvojrad a trojrad. To tak vrieska že utekáš preč od hráča. mal som v rukach mnoho heligoniek a harmonik ale Hlavaček amano 1 trieda zatial vedie v reve.. počul som hrať aj Šimonovho Ekarta na zinku a mám pocit že sa to v partii hráčov trocha stráca.
Prazak Pre tak17. August 2015
Suhlasim s tebou
tak.16. August 2015
Práve som sa vrátil z dovolenky v taliansku, a celu tuto drevenú opachu si môžte kúpit aj z drevenou príklopkou v rozobratom stave a je otázkou dna/dvoch aby si ju človek sám doma poskladal. Je to tzv. ZLEPENEC.
SMX16. August 2015
Veľmi pekná práca. Remeselne je perfektne zvládnuta. Po výtvarnej stránke taktiež. Není prezdobená,čo na Orave bývalo často (Spomínam si z minulosti na otrasné vyrezávane nábytky myslim,že z Čimhovej). Ak ma aj moderné mechaniky a dobre zvukové vlastnosti tak to môže byť super voľba. Ostáva už len otázka ceny.
Ondrej S.16. August 2015
V každom prípade asi nik nechce mať tichú heligónku, ktorú nie je počuť. Zafarbenie zvuku je jedna vec a zvučnosť nástroja druhá. Uznajme, že pri heligónke sa predovšetkým spieva a ak zatiahnu zo traja štyria speváci a heligónku nepočuť, hráčovi neostáva len ťahať mechy jak kováčov učeň! Takže na heligónke, ktorá je prirodzené zvučná nie je problém zahrať aj tichšie, no opačne to zväčša problém je. Hral som už na heligónke ktorej chýbala zvučnosť až tak, že som nepočul ani zafarbenie hlasu a mohol som si len domýšľať... A to bola nová heligónka, jej majiteľa som úprimne ľutoval, keď som videl ako zápasí s mechom. A to teda mala plechovú krytku mechaniky. Myslím, že zafarbenie hlasu heligónky ide ruku v ruke s jej zvučnosťou, nik z nás predsa nevozí v kufry okrem nástroja aj zosilovač...
Kontakt: older73@gmail.com
Kamoš16. August 2015
Pre ?

Dobre si to napísal -môj absolútny súhlas.

Keď ide silný hlas z harmoniky von,tak sa menej narobíš lebo heligonku alebo harmoniku nemusíš toľko "mačkať" a hráš si v pohode mám to odskúšané.
Potom netreba robiť rôzne triedy hlasov stačí ich korigovať drevenými príklopkami.
?16. August 2015
Na slovensku zacali tradiciu heligoniek ceske nastroje so zvucnymi zinc hlasmi, to je to co si kazdy pod tradicnou heligonkou predstavi. Taketo fylozoficke reci o tom ze to len "ryci a potrebuje prekrycat ostatne" som pocul najma od ludi ktori sami mali heligonky mdle a sami by boli radi keby ich bolo viac pocut. Netvrdim, ze to tak musi byt vzdy. Umenie je dat do hry tolko sily a vtedy ked treba, aby to k uchu i piesni sedelo. Ze niekde v Rakusku a teraz i u nas maju zrucnych majstrov co dokazy robit veci z dreva viac nez iny je len dobre, ale nepisme tu akoby silny hlas heligonky bolo nieco prezite a nepatricne. Preco? To je tak ako tu heligonky zneli snad odkedy sem prvy raz prisli. Paci sa vam tlmeny dreveny zvuk? Prosim, je to o individualnej chuti, nemam len rad tych, co tu casto opakuju a ponizuju silny zvuk na nieco menej dolezite s tym ze dolezite su "ine veci" akoby o tych "inych" mali vediet a rozhodovat len ti "povolani" co "vedia". Nic konkretne, ale ked sa to povie takto neurcito, vyvolava to mozno u niekoho zdanie autority a jedinej pravdy, na mna to ale asi nefunguje. Len moj nazor.
i16. August 2015
ešte chvíľu a sme pri celuloide.ˇ´ziadon problém s lakovaním, intarziami,farebne stály,odolný voči potu, pivu a poškriabaniu dosť tvrdý aby netmil-používaný poprednými výrobcami, výhod veľa- ale nemáme ho radi.
Šimon15. August 2015
Hlas byl o 25% lepší nebo silnější, já si myslím že je myšleno to druhé. Ale jak psal Peter, mnoho hráčů preferuje sílu zvuku, ale to není podle mne rozhodující faktor. P. Jamnik vyrábí v Rakousku celodřevěné nástroje a mají takový podle mne ltumený sametový zvuk. Každému se líbí něco jiného, ale to mé nemusí být nejlepší jak si mnozí myslí. Proto si myslím že vyměnit příklopku na té celodřevěné heligonce je něco jako odmontovat redukční převodovku z offroadu. Celodřevěný nástroj je typický svým zvukem který je takový díky konstrukci toho nástroje a proto si jej hráči kupují.
Kamoš15. August 2015
Kamarat ma 2 rad od p,Žubora a musím povedať že tá drevená príklopka tlmila zvuk,drevenú príklopku sme skúsily odmontovať a zrazu hlas o 25% lepší.
Hmatník mu tiež nevyhovoval a p.Žubor mu to nechcel prerobiť,že si musí na to zvyknúť.
Nakoniec mu hmatník prerobil tuším p. Čík a dal aj príklopku s kovu a čuduj sa svete harmonika má lepší zvuk.
Proste tá drevená príklopka to tlmila.
Ondrej S.15. August 2015
Na tej trojbodvke S. Javoreka som mal možnosť zatiahnuť a teda hrá presne tak ako vyzerá... skvele! Predpokladám, že tá nová nebude zvukovo o nič horšia. Teším sa, keď si ju budem môcť vypočuť a poobzerať.
Kontakt: older73@gmail.com
Tomas15. August 2015
p. Javorek ja osobne som pocul Vasu trojradou heligonku od pana Žúbora u vas v Žaškove na podujati a nemal som slov proste krasa nezdalo sa mi zeby stracala na kvalite zvuku ked je cela z dreva, ale este viac ma zaujali basy ktore boli ozaj vyrazne!
S. Javorek15. August 2015
Nik sa neurazil. Len viem ako to znie vedla inych strojoch a na kvalite zvuku urcite netrati. Kto bude mat cestu okolo nech si pride zahrat ci uz na 4 alebo aj 3 rade ktory je tiez v galerii . Nech vam to dobre hra ci uz s plechom alebo drevom.
rychlik15. August 2015
Ak sa niekto hned uraza za to, ze niekto iny ma iny nazor nez on, iba ukazuje svoju inteligenciu a nie je hodny kamaratskej debaty. Kaslite nanho a nepchjate sa takym ludom do riti.