Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
názor19. Apríl 2016
no veru Šimon ale vtĺcť slovákom pozitívne myslenie je neskutočne ťažké. Nie je nám to vlastné. Ale každopádne buďme radi za každú akciu ak je niekto srdcom heligonkár na zlé vystúpenia zabudne a zoberie a poučí sa len z kvality...
Šimon19. Apríl 2016
Myslím si to co Rychlík a Laco B., Ondrej ví o čem psal a jsem přesvědčen že ti co znají diskuzi hodně dlouho tak to snad vědí tady. Pokud mne paměť neklame tak vím že o práci p. Duraje se tu pár lidí otřelo, ale to vyplývá z diskuze. Prostě jsou heligonky lepší, ale dvakrát dražší, asi takto. O tom psím žrádle to Ondrej trefil, myslím si že to tak je, rozebírat to nebudu. A jak tu píše "pro Ondreja" že se hraje stále to samé. Ono je to asi takto. Někdo nacvičí dvě, tři, čtyři nové věci a objede s nimi nějakou přehlídku. Problém je v tom že ten hráč hraje pro ty diváky v sále po různých koutech země a ne pro ty co to jen sledují na internetu. Na ny na pódiu fakt v tu chvíli nemyslí a hraje pro ty před sebou. Devadesát procent diváků je místních a myslím si že z nich si nikdo moc nestěžuje. Nezapomínejme že jsme jen amatéři a většinou lidoví hráči. I super kapela světového jména dá dohromady turné a objede s naprosto stejným repertoárem a režjí celou šňůru. Tomu se nikdo nediví. Dobře to napsal Laco B. všude se dá najít něco pozitivního, zkusme to více vyhledávat.
janko9630119. Apríl 2016
Ja som bol v kontakte s pánom Durajom a vysvetlil mi jednu podstatnú vec. Ak niekto chce lacnú harmoniku tak ju urobí s lacnejšími hlasmi a potom to tak vyzerá. Duraj má myslím, nádhernú prácu a keď niekto chce 4hlásku s kvalitnými hlasmi tak si musí siahnuť hlbšie do vrecka.
rychlik19. Apríl 2016
kto vie o com a preco pisal Ondrej vie, kto nevie, tak nevie a takto mozno aj lepsie je! Ondrej, napisal si to vyborne !

?19. Apríl 2016
Prešiel som si nedávne príspevky a (až je to divné) ale zrovna teraz v nich veru niet nejakých nadávok či neprístojností, Len zážitky návštevníkov a hráčov na podujatiach a ich názory. Čo vlastne motivovalo Ondra k napísaniu takého patetického príspevku netuším, veď ani na pána Duraja a jeho harmoniky nikto nič znevažujúce zrovna teraz nenapísal.
pre ondreja19. Apríl 2016
Ondrej: trocha zveličuješ nikto na Duraja nenadával ako to tak čítam akurát povedane bolo že to je harmonika na nižšej urovni ved to vsetci vedia čo ju maju. Neviem o čom točíš.. prehliadky sú pekné ale prehraj si pár záznamov a zistiš že stále dookola sa hrá to iste a 95% neponúkne nič len priemerné vrzúkanie. Snaha sa samozrejme cení ale mala by mať nejaké hranice. tie záznamy až na pár hráčov sa nedajú počúvať.
Oravsky hrac19. Apríl 2016
Ondrej S
Meno chromatikara je Daniel Brodňansky a aj ja ho uznavam a ak to v puberte neukonci a ak by zmenil ucitela bol by fakt dobry. Jeho otcovi som navrhoval ako ucitela M. Cernanskeho no ze by to bolo pre nich moc daleko dochadzat do Ziliny....podla mna pri terajsej ucitelke stagnuje.
Laco B.19. Apríl 2016
Pekne si to Ondrík napísal. Vážme si to čo máme. Samozrejme treba sa posúvať aj dopredu a snažiť poučiť z chýb svojich a aj iných a robiť veci kvalitnejšie, ale nesnažme sa všetko len čo najviac skritizovať a zniesť pod čiernu zem. Všade sa dá nájsť niečo pozitívne.
Ondrej S.19. Apríl 2016
Mal som napísaný ostrý príspevok už viackrát a zakaždým som ho zmazal. Prečo? Pretože dobrí ľudia si to nezaslúžia, ako Peter, ktorý sa stará o tieto stránky, skvelí hráči, kamaráti na ktorých tu podaktorí z vás nevedia nájsť pekného slova. Niektorí by ste sa mali nad sebou zamyslieť, nad múdrosťou našich otcov. Za všetko hovorí staré porekadlo: Podľa seba súdim teba... Čo si mám potom myslieť o tých "kritikoch, odborníkoch" na slovo vzatých??? Zjavne sú znudený touto dobou a nemajú do čoho pichnúť. Ja som rád ak sa vôbec niekde pri svojej práci dostanem. Toho roku som sa dostal zatiaľ len do Žaškova a nebanujem. Vstupné dobrovoľné... Kasička zíva prázdnotou. Ak nám ide o žrádlo pre psy, či mačky, neváhame minúť aj desiatky eur, veď náľ miláčik si to zaslúži! Ak ideme na podujatie, ťaháme posledný medený a čakáme minimálne operu za sto zlatých. Zlaté nemám tak som aspoň nejakú tú papierovú. Dievčatám pri kasičke zasvietili očká a úsmev bol najlepšie poďakovanie. Privítanie sa nieslo v duchu zoznámenia s historickými tradíciami folklóru v obci, čo pre nás cezpoľných bolo veľmi zaujímavé a historické vsuvky boli i medzi jednotlivými vystupujucími. Samozrejme bolo aj privítanie hostí a ďakovanie sponzorom, ale na rovinu, bez nich by to podujatie asi nebolo... Medzi čestnými sedel aj p.Duraj na ktorého tu niektorí nevedia nájsť pekné slovo, avšak fakt je ten, že slovenský robotník nikdy hlboko do kapsy nemal a snáď dobrá polovica hrala na heligónkach vyrobených práve jeho rukami. Zvukár bol, no povedzme kriticky slabší, ale kto chce psa biť palicu si nájde. Vystupujúci boli rôznych úrovní, aj u dobrých hráčov sa stalo, že sa ľudovo povedané kopol. Zaujal ma malý chlapec zo Žaškova, nech mi odpustí, ale meno som zabudol, hral fakt majstrovsky na chromatike. Pýtam sa Števka .. alias oravského hráča .. kde ste našli tento talent? A on s úsmevom: no predsa tu v Žaškove. Domácich na pódiu bolo fakt požehnane a pôsobilo dojmom, že v Žaškove hrá každý dvor. Žiadne podujatie nie je bezchybné, každé má nejaké klady a nejaké zápory. Žaškov mi povedal to isté ako Drienica, Dežerice...: tu si správne. Nevadila ani mierne dlhšia doba podujatia, každé ucho si tu našlo to svoje a moje i čosi naviac. Preto vážme si toho čo máme. Vážme si talentov a ľudí s veľkým srdcom, nájdime stratenpú hrdosť, udržiavajme tradície, národné povedomie, ktoré sa nám snažia páni z EU odobrať.
Kontakt: older73@gmail.com
.-.-18. Apríl 2016
Postreh z Preseĺian stretnutie na super úrovni 17 vystúpeni .Každy vystupujúci zaujal obecenstvo Nekonal sa žiadny maratón,Paškovci v tom majú zdá sa jasno.Môžem spomenúť niektorích účinkujúcich: Krkoška ,Mudríková,Šišovsky,Podzoborský,Hodás,Miho,Bacmaňáčky,Rybár,Krasňanci,Trebíčsky heligonkári,Terchovská muzika z dolniakov a ďalši.Hralo a spievalo sa na každom rohu,úžasna atmosféra Organizátorom veĺke Ďakujem.
prietrzan18. Apríl 2016
Páni aj ja som bol včera na Myjave. Čo sa týka kvality je to tak, poniektorí by na javisko asi nemali isť. Ale ako písali niektorí kolegovia je to aj prostriedok ukázať že som sa niečo naučil a sú na to patrične hrdí. Boli aj dobrí hráči aj lepši a boli aj horší. Čo ma teší , že sa zapájajú mladučký hráči a tu je budúcnosť. Ja som takú možnosť voľakedy nemal.Takže chlapi priatelia hlavu hore. Napríklad chodím na prehliadku do Sobotišťa a tam si organizátor vyberá kto bude na prehliadke hrať. Samozrejme je to v menšom prevedení, ale kvalita
hudobných príspevkov je neporovnateľne vyššia. Len toľko môj postreh. Inak chlapi čo ste hrali po mne ste fakt dobrí. Malo to šmrnc bubeník udával tempo tak ako sa patrí. Len tak ďalej s pozdravom Marián Krištof.
Peter18. Apríl 2016
Súhlasím s Tebou, ale jedným dychom musím povedať, že žiadne heligonkárske podujatie na Slovensku nie je koncertom, v takom ponímaní, ako si to teraz naznačil. Nie je to o tom, že organizátor zostavil program, pripravil choreografiu, pozval najvhodnejších umelcov a tak pripravil divákom ideovo ucelený program. Áno, dalo by sa aj takto, ale lístok na podujatie by stál 30 - 40 € tak, ako to poznáme z iných koncertov.

Toto čo organizujú všetci po Slovensku sú (obyčajné) neformálne folklórne prehliadky amatérov - neprofesionálov a takto to treba brať. Niekde je vyššia úroveň, niekde nižšia, ale všetko je viac-menej aj o šťasti. No vážme si každého usporiadateľa, že vôbec chce a má chuť niečo organizovať, zabezpečovať, trápiť sa, nespať,... lebo verte, časom sa vytratí aj toto,... a zadarmo neurobí nikto nič!
JoMi17. Apríl 2016
Pre Peter
Súhlasím. Folklór má byť prirodzený. A teda sa aj opakujú pesničky. Len keď výstupenia sú skôr o kultúre a koncertoch. Málokedy sa diváci zapájajú. Tak je otázne, do akej miery je to folklór. Keď to má organizátora. A ten má zodpovednosť za obsah a priebeh. Inde to riešia tak, že sa nedá na akciu prihlásiť. Majú človeka, ktorý pozýva na iných podujatiach. Tiež je to výber. Je to len o kritériách.
Ak si zaplatím vstupné, tak by som sa rád posadil a očakávam koncert, ktorý má spád. Ak je to voľná zábava, treba zniesť veci s tým súvisiace.
Peter17. Apríl 2016
Keď prídu rad termíny ako: horší - lepší,... vyberať - nevyberať,... postúpi - nepostúpi,.. tak toto je už o hodnotení, súťažení. Musí sa zriadiť nejaká hodnotiaca komisia, porota, pripraviť kritéria. Narobí sa tým ale viac zloby, než osohu. Ja stále zastávam názor, že súťaže do folklóru nepatria.
JoMi17. Apríl 2016
Dnes len dva postehy:
1. Počet účinkujúcich sa naozaj stáva neúnosný a podujatia sa zbytočne predlžujú, čo je aj dôsledok slabých kritérií pri výbere počtu, zloženia a repertoáru jednotlivých účinkujúcich. Bolo by ale nemúdre púšťať len overených muzikantov (aj tam by mal byť časový limit vystúpenia), lebo by sa mladí nedostali k slovu, hoci majú často veľký talent. Skôr by mali mať predkolo. Najlepší z predkola postup do hlavného programu. V jednej folkovej súťaži som to takto zažil. A keď budú ozaj dobrí, môžu sa udržať medzi overenými interpretmi.
2.Repertoár je naozaj zväčša rovnaký. A aký má byť? Keď sa učia zvyčajne z rovnakých kníh, pozerajú ten istý internet, atď. Ľudí,ktorí prinášajú niečo špecifické pre daný región si nesmierne vážim a vždy sa teším, keď vidím hrať dákeho miestneho "ujca", zvyčajne vyššieho veku, neskazeného YTB, FB, CD a pod. Ale to je už čím ďalej, tým vzácnejšie. A ak to urobí niekto z mladých, má za sebou niekoho z uvedených ujcov a tetiek.
Aj tu je priestor pre organizátorov. Na súťažiach z oblasti klasiky sa pri prihláške uvedie aj minutáž a repertoár. Tak prečo nie vo folklóre? Nech organizátori vyberajú aj podľa ponúknutého repertoáru. A nemusia ho vziať celý. Dojem z podujatia je totiž vecou organizátorov. Interpreti sú len kamienky v mozaike, organizátor ich ukladá.
vychodniar17. Apríl 2016
To je pravda s tou nekonecnou dlzkou podujatia, no v podujati ma velmi vyznamnu rolu aj konferencjer. Ked to s ludmi vie, dokaze mnohe zachranit a publikum sa nebude nudit ani po 4 hodinach. Na vychode na Sariskej heligonke to zvladaju v tomto smere vynikaiuco
Jano17. Apríl 2016
Zdravim Heligonkari.
Vie mi niekto poradit? Mam moznost kupit heligonku a su v nej zinkove hlasy bez oznacenia, ziadny kruzok nic. Co su to za hlasy ? Je to nejaka nizsia rada ? Pan mi tvrdi ze su to z nejakej starej stibitzky. Je to es as s hlbokou oktavou 4hl. Dakujem za rady.
Kontakt: janzan3685@gmail.com
...17. Apríl 2016
Heligonka je velmi popularna a hracska zakladna sa rozrasta. Mnohi maju od prirodzenia tuzbu sa ukazovat, ini, co by snad aj lepsie vedeli, ostavaju v hladisku, lebo na podium sa neodvazia. Poctu hracov na podujatiach sa stavaju neunosnymi uz dlhsiu dobu. Pokial ide o ciste heligonkarske podujatie, pocuvat len heligonky a hracov roznej kvality je po dvoch hodinach uz utrpenie. Da sa to riesit tak, ze sa program spestri inymi vsuvkami, alebo sa rozumne obmedzi pocet ucastnikov - co maloktory organizator asi dokaze. Zatial masovost a kvantita zial vyhrava. Nie vsade, ale mnohokrat.
i17. Apríl 2016
Včera som bol v Mjave na 25. stretnutí heligonkárov. Išli sme dvomi autami - 8 ľudí. Už o 14oo bolo vypredané.2 hodiny pred začiatkom. Po štyroch hodinách súvislého ohučovania sklamaní sme predčasne odišli.Neviem,či je to účel otráviť publikum,či neschopnosť organizátora,ale takým kvantom vystupujúcich ,mnohí na úrovni viac ako biednej- asi každý, kto vie s jedným prstom a tromi chybami zahrať kohútik jarabý má nárok sa vytrepať na pódium a rykom ako hluchý delostrelec molestovať publikum za výdatnej pomoci zvukára, ktorý asi nesedel v publiku, ale niekde v r. ti na pive? Je načase urobiť výber a na pódium pustiť tých, čo si to zaslúžia.Nahradiť kvantitu kvalitou.Boli aj takí,čo vystúpením pohladili dušu, ale bolo ich žalostne málo.Myslím,že aj pani konferencierka po temer piatich hodinách na pódiu mala mechúr napichnutý na hrudnú kosť.Nech nám to hrá...
Peter17. Apríl 2016
Naladiť harmoniku je veľmi jednoduchá vec, ak človek vie ako. A vedieť ako, je neskutočne zložité. Ono po naladení harmonika bude viacmenej vždy hrať "hudobne správne", toto sa dá dosiahnúť aj s 20-eúrovou ladičkou, ale aké bude podfarbenie výsledného zvuku, aký bude jeho cit, náladovosť, krása, folklórna harmónia,... to bude už veľmi otázne. No a k tomuto nepomôže ani ladička za 500 - 1000 €, toto treba jednoducho vedieť, mať roky skúseností.