Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
šegi21. Apríl 2016
chlapi,ďakujem,som rád,že ste ma pochopili,naozaj budme kamaráti a nechajme aj "maličkých ku mne prísť"
pro "i"21. Apríl 2016
Nemyslím že tu někomu chceme dělat advokáty, já si jen myslím že je třeba od sebe rozdělit pohled na setkání hráčů na heligonku a folklorní přehlídku. Dobře to napsal Peter, je to tak i v jiných zájmových činnostech, ve sportu atd. Vždy je někdo lepší a vždy někdo slabší, třeba začátečník. Já třeba jezdil se svým synem 10 let biketrial, byl dva roky mistr, dva roky neprohrál závod. Jezdili s náma začátečníci co se sotva v sekci udrželi na kole a nikdo s tím neměl problém. Ba naopak, jejich rodičům kteří neměli zkušenosti jsem rád v sekcích radil
jak má jejich syn a soupeř mého syna jet aby něco trochu zajel
a nebyl odrazen tím že bude víc na zemi jak na kole.
Myslím si že ten princip je stejný, je to o toleranci, trochu shovívavosti a úctě ke snaze druhému. Tak jak to naspal Šegi.
Nějaký čas někam občas zajedu, ty rozdíly samorřejmě taky vidím, ale nikdy mě to nijak nevyvedlo natolik z míry abych si v duchu myslel" vole co tam lezeš". To ne, poslechnu zatleskám a jede se dál. Třeba si budeš myslet že jsem ten advokát, ale já si myslím že ne, jen to tak nehrotím.
i21. Apríl 2016
V prvom rade mi ide o zdravý rozum. Patrilo by sa uvedomiť si: ak nemám čo ukázať tak neukazujem, a tobôž nie verejne- či sa jedná o také, alebo onaké( foklórne) - vždy je to vystúpenie, na podium nenesie len heligónku, ale aj svoju kožu . Babrák nech sa nečuduje. Darmo im budete robiť advokáta. Nech sa naučí a až potom ide ľudom na oči. Môže sa stať, že vystúpenie nevyjde, ale to poznáme všetci.Ale ak niekto nevie aj to poznáme všetci.
Peter21. Apríl 2016
Obaja ste mi zobrali z úst, čo som chcel napísať. Stretnutie heligonkárov je o stretnutí ľudí, ktorí sa venujú heligónkam. Ešte nie tak dávno sme sa tešili, že vôbec niekto usporiadal nejaké stretnutie, kde sa mohli zísť tí, ktorí sa venujú spoločnému koníčku (heligónke) a zrazu už teraz ideme vyradzovať tých, ktorí hrajú horšie,.. definovať pravidlá kvality, účasti a pod.

Neviem si predstaviť, že by napr. na sústredeniach modelárov hneď vyrukovali nejakí "odborníci" a začali určovať, že ten alebo ten tam nepatrí, lebo nevie dobre zaobchádzať s jeho lietadielkom, občas sa pomýli, nevie ho dobre pilotovať,... Lebo na ich sústredení "musí byť iba kvalita!"
pre Simon21. Apríl 2016
Pokial je to tak a heligonkarske podujatie nie je podujatim folklornym, niet sa ozaj o com bavit. Ale v takom pripade nie je namieste ani kritizovat uroven a urcovat, kto na podium patri a kto nie, ved kto chce "kvalitu", nech ide do amfiteatra alebo na sutaz.
Šimon21. Apríl 2016
Já nejsem opravdu žádný odborník přes folklor a nikdy asi nebudu, ale jak to tu vše čtu tak mám trošku takový pocit jako bychom nějak pletli dohromady setkání heligonkářů a folklorní přehlídku. Pro mne je v tom ohromný rozdíl který si mnozí asi neuvědomují a z toho pramení tyto střety v názorech na to jak má co vypadat. Já to vnímám tak že na přehlídce heligonkářů vystupuje hráč který by měl prezentovat především hru na tento nástroj, je dobré když to spojí s hezkým zpěvem, přednesem, třeba i krojem. Je mi vcelku jedno co na ten nástroj zahraje, chci vidět jak ho ovládá a co jde na tento nástroj zahrát. Pokud tam zahraje i ty mnohými zatracované
zahraniční skladby a předvede díky jejich náročnosti svoji
virtualitu a možnosti tohoto nástroje tak to podle mne na přehlídku hry na heligonku patří a nemám proti tomu absolutně nic, ba naopak jeho umu v ovládání nástroje rád a upřímně zatleskám. Něco jiného je folklorní festival, tam by měl vystupovat kompletní člověk vybaven solidně technicky, zpěvově, stylově a měl by reprezentovat třeba určitý region, styl nebo nevím co, ale mělo by to být nějak stylově čisté. Asi to nedovedu pro svoji nedbornost přesně popsat, ale tam bych prostě v kroji a netypickým repertoárem nevystoupil. Takže teď mi řekněte co jsou naše heligonkářská setkání. pokud si na to jasně odpovíme tak by mělo být vyřešeno spousta toho o čem se tu bavíme. To je můj pohled na danou tematiku.
i21. Apríl 2016
pre .
aj môj názor.
.21. Apríl 2016
Príde čas že na tie náborované stretnutia nebude nikto chodiť.Na javisku musí vystúpiť hráč čo ĺudí zaujme a to je jedno čo hrá.Samozrejme že treba dať šancu aj neskúseným hráčom jednému, dvom ale nie polovica vystupujúcich.Mô názor.
+šegi21. Apríl 2016
presne som čakal, kedy toto niekto na rovinu napíše a či sa na to niekto odváži.
Malé deti trápiace sa s heligónkami podporujeme, dostaví sa efekt plyšovej hračky, ktorá je milá a nedajbože aby ich niekto kritizoval. To je tu hneď plné fórum ochrancov a dobrákov. A je na tom niečo zlé? Veď iste by nebolo dobré znechutiť malé dieťa v začiatkoch. Podobne keď zahrá na javisku starý kmeť, hra je aká je, obecenstvo je v rozpakoch, ale tlieska, skôr tak nejak za zásluhy, než skutočne tomu čo počulo. a opäť, je to zlé? Veď pre toho starého pána je práve to, že sa niečomu venuje a snaží sa možno tým odďaľuje i to, čo nás každého raz čaká, no dá sa mu vari uprieť právo na to javisko, napriek už slabému výkonu, vystúpiť? A čo má potom robiť chudák chlap v rokoch, čo miesto sedenia v krčme alebo smrdenia na gauči popri práci a rodine, snaží sa niečo nacvičiť. To už nie je zlatý malý chlapček, ani starý pán, tak na ňom nenecháme ani nitku suchú. A vraj tradičné heligonky a folklór? Hm, iste, nie je nič lepšie ako keď sa na pódiu postaví (schválne nikoho nemenujem) s archaickou heligonkou, v perfektnom terchovskom alebo inom kroji a začne virtuózne trilkovať rakúske valčíky a francúzske polky, prípadne šlágre od Senzusu. A nedajbože aby sa ti to nepáčilo, veď hra je to bezpochyby bezchybná. Toľko k tým "tradíciám". A možno by niekedy stačilo, aby organizátor nevolal na podujatie len tie isté stálice s rovnakým repertoárom na jednu sezónu, znížil počet účinkujúcich a dal viacej šance domácim. Aby potom tie podujatie od východu po západ neboli ako vajce vajcu ale tak trošku regionálne ladené, povedzme s 15tkou hráčov, z ktorých väčšina je z okolia a dobre, pár hviezdami, nech si divák môže aj dáke to CD na konci kúpiť. Pár takých je, ale tie ostatné mám dojem skôr smerujú k tomu aby vyzerali rovnako a ak tam nebude na pódiu postupne aspoň 40 ľudí, tak sa to vari ani neráta.
i21. Apríl 2016
pre šegi- ak chlap v stredných rokoch,čo chvíľu cvičí a vyjde na pódium,aby zahral " kohútik jarabý" na kvalitatívnej úrovni ako 6-7 ročný chlapec nezaslúži si potlesk, ale zvieraciu kazajku. :D.
jaro21. Apríl 2016
pre rychlik. a ty si uz urobyl taku akciu. ak ano, tak nam povedz kde, a prideme sa pozriet.a ak nie, tak nam aspon zahraj.
šegi20. Apríl 2016
pozdravujem priatelia,skúsim vyjadriť môj pocit na "nevydarené" podujatia,keď príde na pódium malý chlapec 6-10 ročný a ledva nesie pred sebou heligónku,pomaličky zahrá kohútik jarabý,tak publikum "šalie a tlieska" o dušu,ale keď príde na pódium chlap v stredných rokoch a tiež cvičí a hrá takú istú dobu ako ten chlapček a tiež má problém s rytmom,dynamikou,tak sa to niekomu nepáči,ale mám zato,že len takéto prehrávky posúvajú, či už maličkých,alebo veľkých dopredu,veď oni obaja dobre vedia,kde urobili chybu,ale bez možnosti predviesť sa,nemajú šancu nabudúce sa zlepšiť,iná otázka je,že či by nemali prehrávky byt delené na pre začínajúcich a "žralokov"
jedno je fakt,že pred 20-30 rokmi,hral na heligónke málokto na dedine teraz je heligónka a nie jedna skoro v každom dome,budme radi...
ďalšia vec,na ktorú mám iný názor a nemienim sa s nikým priečiť,vadiť,len ho dávam do "pľacu" výroba heligoniek, akosi si neviem predstaviť Detvanca,ako trilkuje na diatonickej harmonike,na ktorej je tretí rad poltónov a je omnoho väčšia ako stará Hlaváčkuľa ...jednoducho mu do ruky ku kroju nepasovala,darmo je technologicky vymakaná,vylepšená,podla mňa už to nie je heligonka,ktorá patrila na každú dedinu a v nedelľu mladenci a dievky pri nej spievali,pre mňa je takáto heligónka Durajka a jej podobné nástroje,možno som staromódny,ale pre mňa ku heligóke idu mládenci a dievky z celej dediny a kopu spevu,to ako ked kamarátovi bolo ľúto si objednať krpce na Kysuciach,alebo v Martine,ale išiel do Poľska a tam si kúpil smiešnu imitáciu za 10e a robí folklor,tak nech Vám to hrá a dbajte na slovenské porekadlo že "zabudol vôl,že teľaťom bol" lebo aj pán Ješiž povedal,nechajte maličkých ku mne prísť,tak si s trpezlivosťou vypočujme aj tích "nežralokov",nech Ván to hrá...
i20. Apríl 2016
pre Rychlíka- nepočúvaj čo hovorí- zaútoč na toho čo hovorí. Ešte mi chýba otázka,že ak som taký múdry- čo som spravil pre heligonky na Slovensku :D že ako platiaci divák prejavím svoju nespokojnosť s poudujatím .Je Ti jasné, že tam už nepôjdeme.
Miroslava Km.20. Apríl 2016
Dobrý deň, chcem sa Vás opýtať, či by ste mi vedeli napísať slová týchto dvoch pesničiek :D veľmi sa mi páčia tieto rusnácke, aj ich veľa hrávam, len mám veľký problém odpočúvať tie slová a na internete v textoch nie sú nikde :D tak ak by sa niekomu podarilo :)

Ďakujem a ostávam s pozdravom heligonkárka Mirka :)

https://www.youtube.com/watch?v=bR_opf4aDDQ
Miroslava Km.20. Apríl 2016
Dobrý deň, chcem sa Vás opýtať, či by ste mi vedeli napísať slová týchto dvoch pesničiek :D veľmi sa mi páčia tieto rusnácke, aj ich veľa hrávam, len mám veľký problém odpočúvať tie slová a na internete v textoch nie sú nikde :D tak ak by sa niekomu podarilo :)

Ďakujem a ostávam s pozdravom heligonkárka Mirka :)
rychlik20. Apríl 2016
pre pana "i" -

nestaci volat po vyssej urovni, ale urob ty sam take podujatie a zabezpec ju! Ukaz nam vsetkym ako sa to robi!
pre stepan20. Apríl 2016
pri vsetkej ucte k 88r panovi je to obdivuhodné. ale z hudobného hladiska katastrofa.
Miro20. Apríl 2016
Môžem potvrdiť... je to tak a bojím sa, aby nezhnusili heligonku ako nástroj všetkým ľuďom dookola.
Pp20. Apríl 2016
Je pravdou že niektorý heligonkári alebo heligonkárske skupiny sa tlačia do keždej r....Počul som aj to že kde je výber tam sa dá aj nejaké to cestovné pre účinkujúceho ale tzv.vtierky budú vystupovať aj bez cestovného len nech sa môžu ukázať.Dokonca prosia v telefónoch usporiadateĺou až otravne len nech sa môžem ukázať.Potom tá úroveň je taká aká je.
Štěpán20. Apríl 2016
https://www.youtube.com/watch?v=XKZ5VmlePTs
.
Chládekovci na 19. setkání v Oravskej Lesnej. Berte to jako pozvání do Dežeric na 21.5. 2016 Také jako poctu panu Chládkovi v 88. letech. Šimone, dík za kameru.
Kontakt: vrana1935@seznam.cz