Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
JanK12. Marec 2013
mám pocit, akoby sa zasa do debaty zapojil istý nemenovaný pán, ktorý si už ani sám nevie na meno prísť...
Miro S.12. Marec 2013
Pre Petra.
Niektoré heligónky poltóny nemajú a tam by bolo nemožné zahrať tie tóniny, ktoré si uviedol.
No a ako píšeš problém je aj s harmonickou hrou - dvojhlasy a akordy.
Preto zrejme boli heligónky skonštruované tak ako sú, aby bola hra na ne ľahká a tiež aby bol bezproblémový basový a priznávkový doprovod.
ja12. Marec 2013
pre Peter no vidis a tak isto si nikto nevsimne ked hras na troj alebo stvorradovke len na dvoch radoch a este na dvojradovke cf nezahras v gecku dve oktavy len moj nazor
Peter12. Marec 2013
Vieš prečo slovíčko "takmer" ? Lebo v niektorých hraných piesňach, niektoré pasáže dokonale správne nevybasuješ. No keď vtedy na tom podujatí ten hráč hral, spievali sme a predstav si, že momentálne si ani nikto nevšimol, že on má iné ladenie. Nevšimli sme si ani, že pracuje ináč mechom a v podstate začínal naopak - na ťah. Na to, že má iné ladenie sme prišli, keď nám to po kolečku až sám prezradil... Veru, 2-rádovka je často aj o improvizácii. Väčšej - menšej, kto ako to dokáže. A niekedy to dobrý hráč, alebo zabávač (?) dokáže veľmi dobre...že si ani nikto nič nevšimne...
ja12. Marec 2013
pre Peter pokial tam pises TAKMER ziadny rozdiel u mna to nie je v poridku ked niekto napise ZIADNY rozdiel potom budem suhlasit ze dvojka cf plne nahradi gcf
Miro S.12. Marec 2013
Ďakujem pán Hodás!
Ďakujem aj Jankovi K za informáciu!
Miro.
Šimon12. Marec 2013
Peter jednu takovou dvojřadovku s dvanácti basy jsem viděl a měl možnost si na ni zahrát a je to tak jak píšeš. Nevymyslel to žádný trouba, bylo to bezva.
Peter12. Marec 2013
No, už som bol osobne svedkom takej heligonkárskej zábavy, keď dvaja heligonkári hrali, spievali ľuďom na chodbe na svojich 2-radových DeGečkách. Odkiaľsi sa ku ním pridal tretí heligonkár so svojou 2-rádovkou a nádherne s nimi hral, spieval. Nebolo vidno takmer žiaden rozdiel. Keď kolečko skončilo, my sme s "hrôzou" zistili, že on nemal D-G, ale C-F... :-) .. On na CeeFke hral v Gdure a nikto si nič nevšimol.... Všetko to je o umení a vyzretosti hráča...

Vrtalo mi to v hlave, že prečo napr. na 2-rádovej CeeFke sú tam pridané také poltóny, aké sú? Raz sme s kamarátom sadli a začali zisťovať, rátať. A predstavte si, že v obyčajnej 2-rádovej heligónke ladenia C-F sme našli tóny pre kompletnú stupnicu: C, F, G, D, A, B a tuším aj E-dur (alebo iba jeho časť). Na ľavej strane s basovým doprovodom by k týmto tóninám, už bolo ťažšie. Myslím si, že aj v skladaní dvojhlasov, trojhlasov by to bolo ťažké vo všetkých uvedených stupniciach, avšak pri hre po jednom gombíku, nie je problém...

Ojedinele máme šťastie stretnúť aj 2-radovú heligónku, ktorá je ale vybavená na ľavej strane viacerými basmi - 12-imi. Kto si ju v minulosti dal takto vyrobiť určite vedel prečo a ja si myslím, že tie basy navyše sú práve kvôli plnohodnotnému basovému doprovodu tých ostatných stupníc z pravej strany.
Marián Hodás12. Marec 2013
pre Miro S ja som tam nehral hral tam len môj syn,mail som od vás nedostal pozdravujem
Kontakt: hodasm@zoznam.sk
ja11. Marec 2013
Ale viac radova heligonka neni len otom na kolkych radoch hras mas tam viac stupnic mne ide hlavne o to ked mam len dvojradovku cf ako zahram v g a ked es as ako zahram b ale kad mam stvorradovku fbesas tak mozem hrat v styroch stupnicach plus molove
Kontakt: ja
Janko K.11. Marec 2013
Pre Miro S.
Pred Matúškom Hodasom na Šar. heligónke 2012 hral ( podľa mňa) Peter Kočiš z obce Široké
Miro S.11. Marec 2013
Pre p. Mariána Hodása.
Nechcem tu unavovať ostatných heligonkárov súkromnou korešpodenciou, ale už som Vám p. Hodás poslal tri e-maily, no a zrejme mi dobre nefunguje pošta.
Chcem len vedieť či ste hrali na minuloročnej Šarišskej heligónke v Drienici? Neviem meno toho pána čo hral pred vystúpením Vášho syna. Potrebujem to na spracovanie DVD.
Napíšte mi na moju e-mailovu adresu. Od Vás pošta sa mi doručuje.
Ďakujem! Svetlák.
Miro S.11. Marec 2013
Ďalšie videá z Borského Mikuláša som umiestnil na svoj videokanál.
Až spracujem ostatné - onámim to.
Jano Chudoba11. Marec 2013
Tých heligonkarov vyuzivajucich vsetky rady je podstatne viac. Vlado Michalek, Jirko Hampl, MČ, pan Grim, Luky Hochman, Juro Kvocka, a este mnohí dalsi. Aj dvojradovka ma velke moznosti, je na kazdom, ktorou cestou sa vyberie. Ja som bol odjakziva zvedavec, preto len hladam nove obraty, nove moznosti. vyuzitia. Co sa tyka mojej novej heligonky - vaha 6 kg - mechanika na vybornu, jednoducho ma iskru. Je velmi pekne naladena / lahodne/ Jednoducho mi vyhovuje vo vsetkych smeroch. Panovi Grimovi sa neskutocne pacila farba hlasu.
V dezericiach ju budete vsetci pocut. :)
milan hornokysucki heligonkari11. Marec 2013
Zas sme bohatší o krásny zážitok z Borského Mikuláša.Perfektná atmosféra,príjemný ľudia,skvelá zábava,to všetko patrí k heligónke.Bol to maratón,ktorí Stanka Seidlová pekným sprievodným slovom dotiahla do úspešného konca,za čo jej patrí vďaka a obdiv pri toľkých účinkujúcich.Hralo sa všade,na chodbách,pri bufete.Ľudia sa zabávali,spievali,tancovali a o to práve pri stretnutiach ide.Treba pripomenúť prezentáciu akordeónov a heligoniek pána Koutného z Hořovíc.Každý mal možnosť si vybrať a vyskúšať zo všetkých vystavovaných nástrojov.A bolo z čoho vyberať ba aj oči popásť.Toto všetko a oveľa viac čo sa ani nedá spomenúť patrilo k organizácií heligonky ,ktorú zabezpečila rodina Kudriová.Ďakujeme za príjemne prežitý deň. Milan
isao11. Marec 2013
aj to sa nám stalo a opakovane!
11. Marec 2013
len sa nerozplačte
JanK11. Marec 2013
Šimon to pardon si nemusel, ja som tiež len obyčajný Jano, amatér, ktorému asi heligónka počarovala :-))
Šimon11. Marec 2013
pardon, JanK
Šimon11. Marec 2013
pro JanoK
Přesně tak, důležitý je výsledný efekt hráče a ne způsob jak ho dosáhl. To je podstata, to ostatní je fakt jen ta omáčka kolem. My obyčejní šumaři to takto můžeme brát, to musím dodat. Chápu že špičkoví hráči mají jiná měřítka. Pro všechny z nás by měl být ale prioritou spokojený divák a posluchač.