Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
FH9. Jún 2014
Ja si planujem dat vyrobit novu heligonku u p. Duraja a uz si viem predstavit ako pridem za nim a poviem mu nech mi ju nalakuje lakom v spreji. Ale to mu nemozem spravit este je mlady na infarkt.
Drandic9. Jún 2014
Peto nehnevaj sa ale oznacit radu aby pouzili na heligonku lak v spreji mi pride nie ako skusenost ale ako zlomyselnost aby si ju znicili a potom ju lacno predali simonovi alebo mu ju doniesli na opravu, za proviziu samozrejme. Ja osobne dufam ze to bol od simona len zart. To uz mozu rovno zobrat lak na nechty od frajerky a vytunovat si heligonku do farebna.
Peter9. Jún 2014
pre: "pre Šimon"

Možno že to je Tvoj pokus byť vtipný, ale nehnevaj sa, niektoré pasáže príspevku Ti zaváňajú vulgaritou, ktorá tu rozhodne nepatrí!

ku lakom v sprayoch:

Krycie vlastnosti laku sú dané obsahom tzv. sušiny. Takže, priatelia, keď neviete presne o akom type laku, či sprayu sa rozprávame, tak nekritizujte to, či sa dá - nedá nastriekať jedna heligónka jedným balením sprayu. A dokonca ani neviete o akom veľkom balení sa tu teraz bavíme. Tak načo kritizovať názor a možno aj praktické skúsenosti iného človeka?
jošo9. Jún 2014
Sprejom to nebudem robiť určite....
pre Šimon9. Jún 2014
Urcite jeden sprej stacit nebude. Farba sa nanasa 2x alebo 3x taky farebny sprej by ti stacil ale lak ani nahdou.
1. Lak musis streknut-zbrusit streknut-zbrusit a nanasa sa pomerne hruba vrstva takze tie spreje odhadujem tak 3. Tieto laky v spreji su totalne riedke a tecu to sa ani za lak nemoze povazovat to moze pouzivat stara mater na dekorativne papierove predmety nie ako 1mm vrstva na heligonku. Ak to niekto pouzije tak to musi byt riadny zufalec.
2.Heligonky sa nemusia striekat, je lepsie nanasat velmi riedky lak stetcom. Presne tak som si lakoval reprobedne a viem kolko sa pri striekani strekne mimo. ASI SI UZ DAVNO NESULOZIL takze sa to robi stetcom. A poslednu vrstvu natrem voskom na nabytok a vrtackou s lestiacou handrou vylestim a potom je to riadna divocina. Vacsie plochy samozrejme striekam. Tu sa mozete inspirovat mladenci a prestante fabulovat o laku v spreji inak ta heligonka bude vyzerat ako p.ca za korunu:
http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=10486
Neviem v ktorej dielni vas toto fusovanie s lakom v spreji ucili ale ak robis takuto robotu aj ludom tak by som tvoju dielnu z daleka obisiel.
Minule prisiel za mnou susedov chlapec nech mu zazvaram korman na bicykel co sa mu zlomil a nepovedal som mu nech si kupi hokejovu pasku za 4,50 a zalepi si to ze to ho vynde lacnejsie.
Šimon9. Jún 2014
pro XXX
Tím jedním sprejem nastříkáš určitě celou heligonku a stojí 120 Kč čili zhuba 4,5€ což mi nepřipadá zas tak moc. Když to budeš stříkat pistolí musíš to hodně ředit, pak pistoli vymýt a litr ředidla stojí 75 Kč což je dosti. Když to vše spočítáš a vezmeš si tu pracnost s pistolí proti spreji tak moc neušetříš. Samozřejmě by se to dalo natřít ale v tom případě nemůžeš použít nitrolak, ten ti schne pod štětcem a dobrý vlasový štětec stojí 300Kč. Na natírání musíš vzít lak kde budeš čekat den na další vrstvu a čas jsou taky peníze. Když to tak sečtu tak mi ten sprej vychází v mém případě pořád jako nejjednodušší, nejrychlejší a určitě cenově nijak výrazně nepřevyšuje ostatní technologie nátěru. S šelakem jsem nikdy nedělal, s tím nemám žádné zkušenosti, jinak jsem v lakovně strávil stovky hodin takže si mnohé umím zkalkulovat. Kdybych vyráběl 30 heligonek měsíčně tak vše určitě stříkám pistolí, pokud něco dělám doma dvakrát za život tak bych to dělal fakt tím sprejem. Nedělám ale chytráka, jen píšu své zkušenosti a svůj názor.
XXX9. Jún 2014
Lak v spreji sa da pouzit ale nespomenul si jeho obrovsku nevyhodu. CENA. Nastriekas s tym ovela menej ako s lakom v plechovke.
Šimon9. Jún 2014
Já jsem žádnoun heligonku ještě nelakoval, ale pokud bych to dělal tak obyčejným lakem ve spreji, tři, čtyři tenké vrstvy s jemným mezibrusem a je to raz, dva. Vím že takto to dělá J. Hampl a vše je OK, vypadá to bezva a s lakem nejdou absolutně žádné problémy. V jednoduchosti je krása, tak jak to popsal ve svém příspěvku Peter v bodě 3. Jde to ale udělat i jinak, toto je pro laika jednoduché, spolehlivé a málo pracné.
jošo 9. Jún 2014
Ďakujem za rady páni.... tak som sa rozhodol že to viskušam tím profilakom aj keď stále mi chodí po rozume ešte ten šelak ale profilak sa mi zdá jednoduchší tak to skúsim tím.... potom sm pridám fotku keď to bude hotové aby ste videli vísledok :)
Peter9. Jún 2014
Ráta sa s ním
hlava9. Jún 2014
mozno by blo lepsie preluskat nejake stranky zamerane na restaurovanie dreva, najdes tam o povrchvych upravach a daleko viac ako ti povedia odbornici na tahanie mechov a stlacanie gombikov

ale ako dalsi fuz pre admina: oprava harmonik by to bolo mozno dobre
Drandic9. Jún 2014
Urcite ze sa nema za co hanbit ani v roku 2014. Poznam stolarov co ho ako zaklad pouzivaju dodnes.
Peter9. Jún 2014
Chemický vzorec a proces výroby NC laku nepoznám, to je pravda, ale zhodou okolnosti mám po ruke zopár výrobkov, ktoré toto roku oslavia 20 rokov od ich povrchovej úpravy takým lakom. Má aj také, ktoré boli v rovnakom čase striekané s PU lakom Milesi a ICLA. Normálne poviem, ten acetónový z Chemolaku Smolenicesa nemá za čo hanbiť
FH9. Jún 2014
Urcite zltne ten NC lak. Ja som mal okolo plavajucej podlahy lakovane tymto lakom listy a tie boli oranzove. Ked som z nich zbrusil lak tak drevo ostalo krasne bielucke.
Drandic9. Jún 2014
nitrát celulózy, je vysoko horlavá látka, ktora vznika esterifikaciou celulózy posobenim kyseliny dusičnej alebo silnej nitracnej zmesi. Zbytkova kyselina ktora ostava v nitrate celulozy posobi na drevo, ktore zltne. Rovnako Zltne aj samotny lak obsahujuci celulozu. To znamena ze ZLTNE aj samotna celuloza v laku a teda ZLTNE cely lak. Drevo zltne aj pod ostatnymi lakmi (rychlost zltnutia je zavisla od UV filtra v laku) ale nie tak ako pod nitrocelulozovym ktory zltne aj sam o sebe.
To ze v predajni bluznili ze sa to riedi Skom je mi jasne. Inak celuloza je silna trhavina nachulna k detonacnemu prechodu. TAK POZOR ABY VAM HELIGONKA NEOTRHLA RUKU ;-D
Peter9. Jún 2014
Keď je raz niečo kategórie "C", tak sa to musí aj riediť C-čkom!

Drevo "na prírodno" má tendenciu žltnúť pod každým lakom! Spôsobuje to UV zo svetla. Nitrocelulozový (rozumej tzv. acetónový) lak má ale ten filter. Syntetiky ho nemajú a čo je horšie, tie sa aj zle brúsia. Lak pri aplikácii musí byť nariedko nariedený - takmer ako "voda" Musí vsiakať do dreva! Keď sa ho drevo napije, nebude žltnúť!
Drandic9. Jún 2014
Aj profesionalny stolari pouzivaju nitrocelulozovy lak ako zaklad a potom to pretru vacsinou syntetikou s UV filtrom. Pod nitrocelulozovym lakom drevo po rokoch zozltne to je jedina nevyhoda inac je to dobry lak. Rychlo schne, riedi sa C6000 aj ked v predajni mi tvrdili ze sa to ma riedit S6006 ale to sa mi z laku stali take mliecne sople.
Peter9. Jún 2014
1. Áno, už (tak v pozadí) testujem členenie diskusie. Chcem, aby to bolo, podľa možnosti čo najviac také, aké chceme mať. No zdá sa ale, že asi najlepšie bude naostro to tu nahohodiť a potom zberať skúsenosti z fungovania.

2. Napr. povrchové úpravy šelakmi sú málo odolné voči vlhkosti a hlavne agresivite ľudského potu. V súčasnosti najlepšou alternatívou na povrchovú úpravu dreva sú polyuretanové laky.

3. Raz jednu robotu som urobil, teda povrchovo upravil, obyčajným klasickým nitrocelulozovým lakom. Tým "najobyčajejším", lebo nič iné som por ruke nemal. Bolo to na nerozoznanie od profesionálneho dvojzložkového "Milesi". Nerozoznal to ani odborník z fachu. Základnou podmienkou (aj u iných lakov) je dobre pripravený povrch, a potom nanášanie vo viacerých vrstvách. Radšej ho lepšie zriediť a na viackrát lakovať - brúsiť - lakovať - brúsiť - lakovať,... Brúsiť jemnulinkým brusným papierom!

Na také malé roboty ako je oprava harmoniky, naozaj odporúčam ten lak - nešpekulujte za drahými, značkovými. Je to obyčajná acetónová klasika, ktorá vám uschne za pár minút. Čítajte návod na použitie, mala aby tam byť zmienka, že lak obsahuje UV filter. Tak je to ON ! :-)
FH9. Jún 2014
pre jošo
V prvom rade si nechaj poradit od ludi co uz nieco spravili a nie tymi chvastunmi co brusny papier ani nevideli. Daj do googla "renovacia heligonky" a urcite ti najde nieco duchaplnejsie.
M9. Jún 2014
Lidičky poradte mi,nepredava niekto zánovnú heligonku v ladeni CF typu hlavacek 1935 tie nove samozrejme 1.tr amano alebo stanček amamo alebo zinok.novu nechcem stači mi aj 5 rocna..pripadne inu s dostatkom vzduchu a dobrym komfortom hry. Dik