Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
rychlík17. Jún 2014
Populara, ani zadarmo! Radsej priplatit a cokolvek ine! cokolvek!
...17. Jún 2014
za 180e sú populáre z námestova ako nové. bral som tri už odtial a jak nové.
romando17. Jún 2014
hlava:
Dakujem ti za radu, nie nema k nemu ziadny nostalgicky vztah;-) dal mu ho niekto zadarmo,kto ho nasiel niekde na sope ale je ozaj v prebiednom stave. Tie mechy su nielen poodlepovane v rohoch a tak,ale aj dotrhane kade-tade tak neviem,ci sa to oplati este robit. Asi ho len prehovorim nech si najde nieco ine a bude spokojnejsi.
hlava17. Jún 2014
Romando
mal som populara cez 20 rokov a vydrzal aj kupanie v dunaj a nedal som na neho dopustit. Pred par rokmi som bol v tej istej situacii, tiez som chcel riesit opravu.
takze kamaratovi odpourcam:
1. Ak moc nehra a chce silou mocou ostat z nejakych nostalgickych/financnych dovodov
pri tom starom populare:
-mechy sa daju sa podlepit v zhyboch papierom alebo paskou, zvladnes aj sam, zvnutra aj zvonka
-tesnenie-obojstranna paska alebo tenke tesnenie na okna spravi
-popraskane pruzinky na klapkach-daju sa pouzit gumicky
ked to uz bude neopravitelne a rozladne mal by sa poobzerat sa po novom alebo na inzerat kupit zachovalejsi

2. oslovit nejakeho heligonkara z okolia ci by mu na chvilu nedal do ruky normalnu heligonku a oprava populara bude bezpredmetna
prietrzan17. Jún 2014
Zdravím páni prosím Vás neviete kto by mi vyrobil novú skrinku na troj radovku?
A napríklad kde by som zohnal predpripravené intarzie. gombíky kovania atď.
S pozdravom a vopred Ďakujem.
romando17. Jún 2014
Pani mrzi ma,ze sa motam do diskusie,ale inde sa to napisat neda takze... Kamarat ma populara v dezolatnom stave,co sa tyka tesnenia a nema moc penazi tak sa chcem spytat,ci sa daju niekde zohnat nejake pouzite mechy v slusnom stave.lebo za nove treba dat tusim zo 100e. Neviete mi poradit prosim vas?
Andrej Švarný17. Jún 2014
Uplnou nahodou som nasiel video s panom Kočkom ako hra na heligonku - myslim to , ktore bolo pred nejakou dobou na Youtube zmazane kvoli autorskym pravam a o ktorom sa tu uz viackrat pisalo.

https://www.youtube.com/watch?v=khzblKvvW14

Andrej
Kontakt: andrej.svarny@gmail.com
karol17. Jún 2014
kontra: Máš pravdu s tým že mnohí hraju falošne mimo rytmu atd. Totiž su to samoukovia nevedia skoro nič o hudobnej teorii. Ale čo s tým? je to ludový nastroj hraju ako vedia a su to amatéry ktorí chodia na svoje amaterske stretnutia. Ale skus si pozrieť záznamy na na youtube vrana1935 a najdi si zaznamy z rokov 1996 a pod a tam uvidiš niečo čo sa nedá ani hrou nazvať. Potom si pozri záznamy po roku 2010 a uvidíš riadny pokrok. Neviem na akom nastroji hráš ty ale cháp že nikto nie je dokonalý a každy sa dufam snaží ako vie. Mal by si skusiť ako sa hrá na tej dvojradovke neni to žiadna sláva ti poviem trháš furt mechom atd.
-17. Jún 2014
Martin na hrad !
isao16. Jún 2014
ad Šimon:máš absolútnu pravdu, rytmus v pomalých skladbách je ťažšie udržať Navyše počuť u Martina, ako sa v pomalých skladbách "mazná" s každým tonom, ktorý začína, narastá a potom doznieva. A to melodicky čisto a rytmicky presne.Martin je macher!
Šimon16. Jún 2014
Ono dobrého heligonkáře poznáš i u jednodušší skladby, ale musí to mít hlavu a patu, dynamiku, výraz, přesnost atd. Jo není zahrát jako zahrát. Myslím si že mnohdy zahrát perfektně pomalou věc je podstatně složitější než si mnozí myslí. Tam se právě pozná muzikant.
Miro S.16. Jún 2014
František H. máš pravdu, melódia je to viacmenej jednoduchá, ale zálaží na tom ako je to zahraté harmonicky a aj rytmicky.
Určite, že Martin Čerňanský vie zahrať a perfektne aj iné a žložitejšie melódie, ale chcel som len upozorniť na to, že heligónka vôbec nieje nástroj, ktorý hrá falošne (samozrejme keď nieje zle naladená), ale že hrať falošne môže len ten kto na ňu hrá a málo to vie.
Heligónka je hudob. nástroj jednoduchý a tým, že je naladená len v konkrétnych určitých tóninách a je len diatonická, tak má určité obmedzenia, ale na ľudovú hudbu stačí a kto vie zahrá aj zložitejšiu muziku.
Na dokonalejšie hranie je vhodnejší akordeón či už klávesový, alebo gombíkový, pretože je naladený chromaticky to znamená, že má všetkých 12 tónov.
To ale zrejme väčšina heligonkárov vie, takže sa ospravedlňujem za poučovanie.
Frantisek H.16. Jún 2014
Miro to si nemal davat ako priklad. To je jednoducha pesnicka ktoru hral moj stary otec aj na hrebeni. MC ma daleko narocnejsie pesnicky. To nas zase vysmeje.
Miro S.16. Jún 2014
Pre kontra.
Vážený, zle si čítal. Ja som len poďakoval Štěpánovi Vránovi, že mi to video venoval a upozornil som na to ako vie Martin Čerňanský vynikajúco zahrať aj takú hudbu, ktorá je z opery, pretože ten Martin to vie veľmi dobre!!!
Keď sa chceš o tom presvedčiť, tak nemusíš pozerať celý záznam, ale si môžeš nastaviť ten čas, ktorý som tam uviedol.
Keď Ti bude znieť hudba, ktorú hrá pán Čerňanský falošne, tak potom neviem kto z nás dvoch je viacej hluchý ako peň.
Takže skús to.
Peter16. Jún 2014
Aj to je pravda, čo píšete.

Pripomeniem ešte to, čo som už tu v minulosti viackrát spomenul: Na tých "zopár" gombíkoch heligónky sa dajú zahrať "neskutočné" veci. Dokonca aj také, ktoré by sa teoreticky ani nemali dať zahrať :-) - a je to aj bez ušikoľavých falšov...
kontra16. Jún 2014
Na video a podujatie vôbec nenarážam, práve naopak obdivujem ich že skoro za nič si robia takéto starosti a v súčasnosti je to už jeden z posledných spôsobov kde sa mladí ľudia môžu dozvedieť a popočúvať zvyky a piesne naších predkov. Práve títo ľudia tu ešte stále držia posledné zbytky našej kultúry.
Ja som narážal na hranie na heligónke. Náš primáš vždy hovorí. "S HELIGÓNKOU JE VESELO!!! Vždy keď hrá nejaký heligónkar, vždy sa nasmejem aké nezmyselné, nemelodické akordy z toho dokáže dostať. To čo druhým reže uši to jemu vôbec nevadí a hrá si spokojne ďalej. Ako keď malé dieťa posadíte za klavír a ono búcha rukami po klávesoch a hrá sa že je pianista."
Peter správne si poznamenal že na heligónke nehrávam tak neviem presne čo to dokáže ale čím viac si to študujem tým viac zisťujem že heligóna nie je úplne zle vymyslená. Poviem takúto príhodu z FS Detva. Pridali sme sa po vystúpení k jednej skupinke kde bol heligónkar a skúšali sme s ním hrať. Prišla jedna pesnička a heligónkar tam hral vedľa asi 4 tóny. Tak mu vravím že to hrá falošne. On mi hovorí že čo chcem že to je heligónka že jemu tam chýbajú tie poltóny. Tak som si pomyslel fajn NÁSTROJ BAČOV. Neskôr mi hovorí že on má heligónku v ladení CF takže jemu sa mu dá hrať iba v C-dure alebo v F-dure. Tak mu hovorím prečo teda tú pesničku nehral v C alebo F-dure? Prečo to hrá teda falošne? On to hral v G-dure. Tak som mu predhrával tú pesničku v C-dure naučil sa ju tam a zrazu mu nechýbal ani jeden poltón. Mne sa zdá že veľa hráčov si to nevie transponovať do svojej stupnice a snaží sa to hrať tak ako to niekde počul a potom sa heligónka podceňuje a vyhovárajú sa že nemá všetky poltóny. Keby to hrali tam kde majú ladenú heligónku tak musia zahrať všetko. U nás tiež bývajú stretnutia heligónkárov ale to je tiež jedna katastrofa. Oni tam asi od rána pijú a potom tam dávajú bulharské akordy a prehmaty. No hrôza. Už som sa aj ja stretol s ľuďmi nemuzikantami ktorí tvrdili že boli u nich stretnutia heligónkárov ale že hrozne hrali.
Šimon16. Jún 2014
Peter je to tak jak píšeš, fakt je že mnozí se s tím občas moc netrápí a sladění levé a pravé ruky neberou až tak vážně, ale Miro se s ničím určitě nechtěl chlubit, to byla trefa hodně vedle.
Tak to je, tak to natočil a jsem rád že to někteří pro nás dělají.
Peter16. Jún 2014
Neviem presne, na akú nahrávku presne narážaš a nechce sa mi lustrovať. Súdiac z Tvojho príspevku, Ty zrejme heligónku neovládaš, ovládaš (možno) dáky iný nástroj a poznáš (možno) iba hudobnú teóriu.

Súhlasím s Tebou, že niektorým heligonkárskym hráčom chýba harmonické cítenie. V mnohých slovenských regiónoch (a v Česku takmer všade) je pramalé zastúpenie molových piesni a tak mnohí hráči majú problém s molovými piesňami. Táto skutočnosť sa ale nedá zovšeobecňovať a na 2-r. heligónke sa dá nádherne zahrať väčšina molových ľudových piesni. Keď sa lepšie porozhliadneš napr. po YouTube pochopíš, že Tvoja kritika nie teraz celkom na mieste.

Nahrávky Mira S., p. Vránu, či iných?... Ešte dobre, že to vôbec niekto robí! A to, čo sa nachádza na nahrávkach vôbec neznamená, či sa s tým autor nahrávky stotožňuje alebo nie. On to iba nahral! Myslím si, že každý súdny človek to pochopil!
kontra16. Jún 2014
Miro S.
Tým videom si sa chcel asi pochvaliť a ukazať, že na akomsi stretnutí heligónkárov je to naj. No k 1h som sa priznám sa ti nedostal nakoľko sa to nedalo počúvať a od 30 min sa pridá aj spev ktorý je úplne mimo melódie ako sa hrá na heligónke ale to nikomu asi nevadí. A špecialita heligónkárov ako som sa ujistil aj na tomto videu je čisto mólové pesníčky drvíť v dure a ešte sa tváriť že je všetko v poriadku. Ja som to akceptoval nakoľko som si myslel že na heligónke sú len durové stupnice ale potom ma napadlo, že keď tam máte C-Dur tak tam samozrejme máte aj A-Mol a zistil som podľa rozmiestnení tónov, že tam máte dokonca aj A-mólový akord. Tak prečo mólové pesničky nehráte v mole? Alebo vám to naozaj nevadí alebo to nepočujete že sa jedná o mólovú pesničku? Ďalšiu špecialitu čo som si všimol je že na tón B kľudne dáte akord C-dur co mu vlastne doplníte sedmičku ale do mnohých pesničiek sa to nehodí a je oveľa lepšie tam dávať B-dur. A zistil som že ten tam máte tiež tak prečo na tom hráte tak falošne? Alebo keď hráte D tak mu priznajte akord D-dur potažmo B-dur by som ešte akcetoval. To čo dokazujú aj heligónkári na tom videu je neuveriteľné. Keď hrajú v skupine tak jeden kľudne priznáva akord C-dur a druhý mu do toho priznáva F-dur alebo G-dur a tvária sa že sú muzikanti. To je jedna katastrofa. Ak si sa chcel tým videom pochváliť tak si len ukázal že ak toto považuješ za hudbu tak si len ukázal že si hluchý ako peň.
Miro15. Jún 2014
Ďakujem za pochvalu, poteší:-), ale rád prijmem aj rady, pripomienky, nápady, opravy textov, notových zápisov, nové texty, noty,...
Momentálne to možno so stránkou vyzerá tak, ako keby sa "nič nedialo", ale... Je pravda, že som momentálne vyťažený (možno by som mohol povedať, že preťažený) inou prácou, ale pracujem aj na stránkach, ktoré prechádzajú rôznymi (viacmenej vnútornými) zmenami. Možno zatiaľ nie sú "zvonu" až tak moc viditeľné, uvidíme, čo všetko sa podarí ešte zrealizovať... Ešte musím prejsť cez 3000 notových zápisov, upraviť značenie akordov z anglického na nemecké značenie (napr. Bmol na naše Hmol), doplniť niektoré kategórie,.... a zároveň ak sa dá, občas pridať nejaké nové piesne.... čo najskôr a v čo najväčšej miere sprístupniť stránky pre "Linuxákov", pre tablety a mobily,... Ale ak máte nejaké nové texty, noty, ktoré na stránke ešte nie sú a chcete sa s nimi podeliť... budem rád, ak pošlete napr. mailom na dole uvedenú adresu... a vopred vďaka:-)
Kontakt: pesnicky@orava.sk