Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
arny7. August 2014
Zdravím heligonkaře ze Slovenska zdělují .Dne 16.8. se koná sraz heligonkařu Hořovicích .Sejdou se zde hrači na heligonku celeho Československa i dalši zemí . Velká burza několik desítek starších heligonek všech výrobcu . Přejí přijemný zážitek Hořovic . arny
Ondrej S.7. August 2014
Nuž máme tu chlapca z piatej B, ktorý zjavne dospel. Určil poradovník, ďalší nám to oplechoval... Jediné čo ešte ale nepohanil boli jeho prsty, bo práve tie sú na heligónke najdôležitejšie!
Zjavne podľa niekoho dospieť je mať hlboko do vrecka, nuž musím sa veľa ešte učiť...
Kontakt: older73@gmail.com
milan27. August 2014
popular pre mňa heligonka neni. A ano mal som Jedneho s tvojich spominanych konkurentov. Bohuzial sa mi pokazil a merat zakazdym 1000km cestu je na zvazenie.
pre vb / VK7. August 2014
Som toho nazoru, zrejme ako aj ostatny, ze si si namiesto inicialov VB (zrejme co znaci Velky Blb) mal dat VK (Co znamena Velky .....) To by ta zrejme presnejsie vystihovalo. Alebo odokri svoju identitu, Ale nato tiez nemas odvahu, lebo by si chodil stale s rozbitou PAPULOU.
Vb7. August 2014
Milan2: taký zufalec som neni aby som si kupil plecháč do domu chapem.ze ked si hral predtym na populare tak teraz je jelinek delo....:-) jediny kto sa blíži napredovaniu je stancek koblizek potom dlho nic........ Strasser, schmidt, muller ale az dozriete a vyskusate ...... Potom
Miro7. August 2014
Pre Mato a ďalších...
Pieseň som troška upravil, doplnil prstokladom, smerom mechu a zverejnil, prosím o čo najrýchlejší komentár - opravy,... aby som prípadné chyby čo najskôr odstránil. Vopred ďakujem. A tu je link na spomínanú pieseň: http://pesnicky.orava.sk/index.php?option=com_mjoosic&view=song&id=10337:ja-som-drotar-od-ziliny
Kontakt: pesnicky@orava.sk
Miro7. August 2014
Pre Mato,
uvedená pieseň je zapísaná pre akordeón a tam problém nie je. Dvojradová heligónka C,F však nemá v pravej ruke tón B v tej istej oktáve ako je to naznačené v notách (ale o oktávu vyššie), takže v pravej ruke sa tieto dvojhmaty tak ako je to zapísané na heligónke chytiť nedajú - lebo tam jednoducho tón B nie je. Riešením môže byť zahrať túto pieseň o oktávu vyššie (no neviem, ako to bude znieť - asi príliš vysoko?), alebo urobiť ústupok. Jedna z možností je zahrať v pravej ruke všade tam, kde sa takýto hmat vyskytuje iba vrchný tón G, alebo zahrať dvojhlas a to tak, že spomínané spodné b nahradíme tónmi c1, alebo e1, alebo oboma súčasne - vznikne trojhmat (tónmi z akordu C7). Ja osobne by som preferoval dvojhmat e1g1. Naruší sa tým troška melódia spodného hlasu, ale technické možnosti heligónky sú také, aké sú a každý si s tým musí poradiť "ako najlepšie vie" a tak, aby čo najmenej narušil melódiu i harmóniu piesne. Skúsim pieseň upraviť, doplniť prstokladom, ale poprosil by som zdatnejších heligonkárov o kontrolu, opravu,... prípadne návrh iného vhodnejšieho riešenia (nie som heligónkar, takže sa vopred za prípadne chyby ospravedlňujem:-) )
Kontakt: pesnicky@orava.sk
Andrej Švarný7. August 2014
Zdravim Vas heligonkari.

https://www.youtube.com/watch?v=_JPqb7sA_4g

Velmi ma zaujal zvuk tejto heligonky.

Prosim Vas viete nieco o tejto heligonke ?
Vyrobca ? AK nahodou viete kedy bola vyrobena ?
Kolko hlasov ? Mosadz ? Zinok ? Alebo dural - hlinik ?
A ladenie ?
Akej triedy su hlasy ? DIXI? A mano ? Tipo a mano ? Dural Export ?
Zaklady ? Alebo horne alebo dolne oktavy ?

Andrej?
Kontakt: andrej.svarny@gmail.com
jozef7. August 2014
ja mam jelinka tak najlepsi je jelinek, ja mam duraja tak najlepsi je duraj, ja mam stanceka tak najlepsi je stancek, ja mam popular tak najlepsi je popular, a ja mam svatu mariu tak najlepsia je svata maria, ja mam vsetkych tak to tu nekomentujem. tak to je bolo a vzdy bude.
Jozef S.7. August 2014
Ja si tiež nemôžem pomôcť, ale mne znejú tie heligónky od Jelínka, Duraja a dokonca aj Koblížka tak "plechovo". Keď mám možnosť chytiť do ruky Stančeka alebo vyhratého Hlaváčka, tak to je niekde inde, neviem či to je naladením heligónky alebo čím.
milan 27. August 2014
VB. Rozmýšľam, či ma vôbec zmysel ťa komentovať. Myslím si že si nikdy ani Elicara, Ani Jelinka v rukách nedržal. Obzvlášť Jelinka. Bol som u neho v dielni a klobúk dole. Za pár týždňov budem mať aj ja jedného Jelinka doma. Potom ti zahrám na nej a ukážem ti ako vyzerá HELIGÓNKA!.Zatiaľ sa nám môžeš pochlapiť s tvojim ,,črepom" ??
jozef7. August 2014
Vb ci kto si co si. Ja mam od Jelinka zaklad a hra to vynikajuco. Vb ty si drzal v ruke tak maximalne svojho bimbasa...
pre vb7. August 2014
Z poza Cadce vietor fuuka...
Vb7. August 2014
Chlapci jelinek sa musi este hodne učit aby mu to hralo aspon priemerne. Najvac mi vadi zvuk ktory z toho nastroja lezie.spracovanie mi nevadi. Co som drzal v pazuroch ci zaklad alebo amano 1. Tr furt slabé. Mozete sa tu aj pokakat skuste inu hned pochopite. Ale kazdy vtak svoje perie chváli.
Mato7. August 2014
Nasiel som na pesnicky.orava.sk noty Ja som drotar od Ziliny. Snazim sa ju zahrat na c/f heligonke. V tretom takte vsak mam zahrat priznavku C, ale tony melodie spevu su BG (B=A s beckom) Lenze na heligonke ked roztahujem mechy tak mam len moznost zahrat CG smerom von.

Zneje to ok, ale zaujimalo by ma ci je to chyba, alebo ako to obist, resp. preco aj ked zahram C namiesto Asbeckom tak je to OK.

Piesen je v F dure, cize to beckom by tam malo byt.
x7. August 2014
A hlupáci sa vyskytujú všade na svete bez ohľadu na národnosť, vek, pohlavie.
Podľa predošlého príspevku by mal byť aj p. Duraj Čech? A ten kto to písal: Ty si Slovák? Čo to znamená "obháňa?! Keby si napísal obhajuje, tak by som to chápal, ale takto iba robíš hanbu sebe aj iným. Nevieš ani po slovensky a chcel by si urážať niekoho, koho istotne nepoznás a keby si bol stálym návštevníkom tejto diskusie, tak by si to ani nemohol naňho napísať!
pro simon7. August 2014
Cesky pepan len ceskeho pepana obhana.
Šimon7. August 2014
pro vb a ach aj

tady si poslechněte jak hrají heligonky panu Elicarovi
http://www.youtube.com/watch?v=6sRguNb121Q

"Kopie Hlaváčka" - všechny heligonky od p. Duraje, Jelínka, Elicara a jiných výrobců jsou konstrukčně téměř shodné se starými heligonkami různých výrobců, nejen Hlaváčka. Tady se nic revolučního nevymyslí a můj názor je že by se ani moc vymýšlet nemělo aby heligonka zůstala heligonkou. I konstrukce německých, rakouských a slovinských heligonek jsou si velice podobné, prostě je to heligonka. Elektronické hračky typu Roland a vestavěné MIDI jsou pro mne hračky na doma nebo komerční hru, ale klasická heligonka nepotřebuje nic moc vymýšlet. Dobré mechaniky a dobré hlasy máme, teď už jen dobré ruky, nemudrovat a hrát.
pre vb7. August 2014
Chlapi ved ho nechame on nevie co hovori :-). Humberto ma v gatiach. Joj ale sme sprosty narod ked to musim tak povedat. 3-och vyrobcov tu mame a len a len ma nich kydame.
pre Vb7. August 2014
zrejme si práve z toho cirkusu došiel