Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
vrták?28. Apríl 2015
Dnes má kameru skoro každý.Chviľu točí,potom zistí,že to nie je ono a kameru daruje, alebo odloží.Už niekoľko rokov pozerám videá z podujatí a stále neviem do akého žánru záznamy zaradiť.Nie je to dokument, ani reportáž, ani autentická výpoved´ani akčný film.Aby sa dalo niečo pozerať musí to nutne mať filmovú reč. Tj. celok, polocelok, polodetail, detail, panorama, nájazd kamery,odjazd(dnes transfokácia ,alebo zrýchlená panorama- švenk.A k tomu samozreme patrí interpunkcia .mrtvolka, listovanie, čierny blank,stmievačka,prelínačka atd.Veľmi vzácne v záznamoch nie je kamera zabetonovaná s maximálnym celkom, polocelkom a švenkom na konferencierku skrytú za reproduktorom.Pritom vystupujúci majú rôzne nástroje s krásnymi intarziami ,vystupujú v krojoch svojich regionov ,v rôznych farbách, s typickým strihom, doplnkami(remene, klobúky kabanice, obuv a najmä výšivkami na košeliach, rukávcoch a stuhách. Prečo nám to páni kameramani neukážu? Kamera obvykle ožíva až po oficiálnej časti. Zrazu je v pohybe, ukáže detail...

Kontakt: vrták
jaro28. Apríl 2015
pozdravujem vsetkych vrtakov a provokaterov, uz sa tesim na debatu, ale tak ako povedal Peter, neurazat. tak mozte zacat.
Peter - admin28. Apríl 2015
Pozdravujem priatelia!

Človek nie je nikdy tak múdry, aby nemohol byť múdrejší, navyše, všetko sa vyvíja v reálnom čase a priestore. Všetci sa stále učíme!

Máme za sebou takmer ročnú prevádzku diskusie v režime kategórií, tém, vlákien, povinných registrácii a pod. Skúsili sme, no musím povedať, že tu, v tejto našej komunite sa to neosvedčilo. Stále boli, sú a určite aj budú zástancovia "za i proti" starej, či novej forme fóra. Uvedomujem si, že nech použijeme akékoľvek riešenie, vždy sa nájde určitá skupina ľudí, ktorej to nebude vyhovovať. Pritom oni budú mať aj oprávnené argumenty, že prečo "je to teraz nie dobré"... Ja to chápem, aj akceptujem ich názor, ale snažím sa vyhovieť väčšinovým názorom a požiadavkám návštevníkov tohto webu.

Preto všetci vitajte späť v absolútne anonymnej debate, kde je dovolené debatovať absolútne o čomkoľvek !!! Základnou podmienkou je nepoužívať vulgárne slová a neurážať toho druhého!... To je všetko :-)
Laco TT27. Apríl 2015
No konečne
Ondrej S.27. Apríl 2015
Aby som sa vrátil k Štepánovi. Ja si DVD určite nekúpim, ale podporiť by som chcel. Napr.: Pozrel som Sereď, páčila sa mi, kľudne pošlem pár Eur akoby som si DVD kúpil, ale nechcem ho. Snáď to nie je také ťažké pochopiť.
Kontakt: older73@gmail.com
Ondrej S.27. Apríl 2015
Tak som si opäť pridal bodku, zdravím všetkých.
Kontakt: older73@gmail.com
Štěpán - minule kameraman27. Apríl 2015
Dobrý večer, dík bude to zase bez problémů.
Kontakt: vrana1935@seznam.cz
_HM_27. Apríl 2015
Huráááá. Ono to naozaj funguje!
Zase to tu ožije a bude tu veselšie. Dúfam len, že sa neradujem predčasne alebo dočasne. Peter, ešte raz ĎAKUJEM.
_HM_27. Apríl 2015
Klasická diskusia zase funguje? Ak je to pravda, tak ti Peter naozaj úprimne ďakujem.
Drandic11. August 2014
Ja som zo ZV tak ak to mas blizko tak sa zastav a ja ti to spravim za pol piva.
Brigado Drandic11. August 2014
Odkial si? Mozem ti dat do ruky jeden hlas a sprav si to.
Karol11. August 2014
Choď za opravárom! Ma urcite daky hlas navyše.
romando11. August 2014
Pozdravujem všetkých,
mám jednu otázočku- dajú sa niekde zohnať hlasy na heligónku aj po kusoch? Myslím obyčajné hliníkové. Kamarátovi totiž prasklo pierko a myslel som, že by som mu ho vymenil. Akurát, že od Harmonikas je to asi hlúposť objednávať, to by bolo poštovné drahšie jak hlas.
Pravdepodobne ma pošlete hneď za nejakým opravárom, ktorý takéto hlasy určite bude mať, ale ja by som to chcel urobiť sám, preto tá otázka, či mi viete poradiť kde také niečo nájdem, ak vôbec... :) Vopred ďakujem za každú radu.
Ján11. August 2014
Bol niekto na KRUPINSKéJ HELIGONKE V ANFITEATRI? nEVIETE, čI EXISTUJE NEJAKý VIDEOZáZNAM Z VYSTúPENIA?
Kontakt: 0905 361 770
mm11. August 2014
pre Arny ďakujem za odpoveď stretneme sa v HOŘOVICIACH
Peter10. August 2014
pre Ondreja S:

1. Nie je Ukrajinec a Ukrajinec. Nezabúdaj, že celá Zakarpatská Ukrajina bola niekedy súčasťou Uhorského štátu, neskôr Československa a teda bola súčasťou jedného východoslovenského folklóru. Do dnes sa u nás na východe úplne prirodzene spievajú okrem iných aj rusínske, či ukrajinské ľudové piesne a všetci ich vnímame ako "naše".

2. Pre väčšinu z nás je napr. kvietok ako kvietok a laik si povie, že: "rastie všade, patrí asi každému, nikto nemôže povedať, že je práve od nich". No odborník - botanik vie presne o každej rastlinke, presne povedať z akého rodu, čeľade je. Vie povedať z akého regiónu pochádza, kedy k nám prišla, či s čím je krížená,...

A takisto to je aj s piesňami. Prepáč, Ondrej, v tom si laik (takisto ako aj ja, a i mnohí iní, čo nechcú tomu veriť). To, že my tomu nerozumieme ešte neznamená, že túto vedu nemá zvládnutú niekto iný. Etnomuzikológovia, či hudobní historici vedia u drvivej väčšiny ľudových piesni presne určiť jej zadelenie, pôvod, región, ba dokonca aj približný čas jej vzniku. A robia to nie podľa textov, ale podľa hudobnej stavby piesne. No i texty vedia zrecenzovať podľa štýlov, rýmov, obsahu deja a pod. a vedia napr. aj určiť, či text tam bol iba dopasovaný, či boli dolepené ďalšie slohy a pod...

3. Napr. mnohí z Vás ostatných ("nevychodniarov") už poznajú mnohé piesne, že sú "východniarske". Áno, východoslovenské piesne majú niektoré základne znaky piesni rovnaké, no pri detailnejšom skúmaní sa dá jasne rozlíšiť, ktorá pieseň je z ktorého východniarskeho regiónu - napr. šarišská, zemplínska, abovská, rusínska,... Rodený východniar, ktorí tu žije cíti dokonca aj mikroregionálne rozdiely piesni v rámci jedného regiónu - napr. Horný Šariš, Dolný Šariš... No a keď trebárs niekde začuje nie že poslovenčenú, ale doslova nanovo pretextovanú "svoju" pieseň, tak to jednoducho nemôže prehliadnuť/prepočuť...

Ospravedlňujem sa všetkým normálnym Kysučanom, veď Kysúce je pekný kraj, s pekným vlastným folklórom, ale nedá mi nereagovať (i keď som pôvodne vôbec nechcel) na tých jedného - dvoch jedincov, ktorí svojím "textárskym umením" naozaj prznia identitu rľudových piesni. Ondrej, nemusíš so mnou súhlasiť, ale naozaj je to tak, že tí jedinci z Kysúc to tak robia... A pravdou je aj to, že v takom rozsahu ako u tých kysúčanov som sa ani ja nikde inde nestretol. Pritom je úplne jedno, či kradnú z východu, stredu, či západu,... Kradnú a tým značne znehodnocujú a krivia náš slovenský folklór !!!
mm10. August 2014
pre Arny ďakujem už som si to zistil http://www.mkc-horovice.cz/mkc-heligonka.html
mm10. August 2014
pre Arny dopĺňam otázku, koľko účinkujúcich bolo zo Slovenska v. r.2013
pro mm9. August 2014
To že tam byl v Hořovicích je jeden hrač v 2013 nevím co bych nato měl odpovědět radějí na tento připěvek nebudu odpovidat jen si myslím své. arny
pre Karol9. August 2014
Mechy vynikajuce. Konecne poriadne mechy, ktore sa nelamu a maju dost vzduchu.