Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
patrik30. September 2015
Zdravim chcem sa opitat popripade poradit mam heligonku v cervenej perleti a chcel bi som tu perlet dat dole celi ju vibrusit a natret lazurou spravit ju do drevenneho prevedenia nestane sa heligonke nic ked dam tu dihu z nej dole za odpovede dakujem
V29. September 2015
Teodor ,Teodor ty si skala na tu skalu koza srala.
f29. September 2015
aaa zochabme uz Teodora, sak aj ten pan co o nim nechcel besedovac je 4000 kilometri daleko ( asi na pol drahy na mesacok ?? ) , uderime po jedenym a idzeme dalej.

No a teraz zase trochu podme k heligonkam-- no teraz asi lepsie povedat k harmonikam alebo este lepsie ku garmoskam.

Tato Garmoska uff .. neviem ako Vam ale mne sa jej ostri hlas rata..... velka skoda , ze nema heligonove basy...ale ostrostou pripomina hlasy heligonky JOsefa Klysaka alebo tu FB Jirku Hampla alebo dobre podpolanske heligonky s dolnymi oktavami.

Ked som videl toto video , tak ma len tak napadlo , ze bud Podpolanci trochu okukali sposob hry od ruskych vojakov alebo rusky vojaci od podpoliancov , ked isiel front alebo na konci vojny

https://www.youtube.com/watch?v=G2IR8ORZnEs&list=RDG2IR8ORZnEs

ALe toto uz aspon trosicku zneje ako pochody od JOsefa Klysaka

https://www.youtube.com/watch?v=u85Cz4--Osc&list=RDG2IR8ORZnEs&index=2

A tento mlady Rus ma tiez riadne zivu masinku.

https://www.youtube.com/watch?v=P86tw2KMkJA

https://www.youtube.com/watch?v=zkS0oM4lquo&list=RDG2IR8ORZnEs&index=7

https://www.youtube.com/watch?v=ebFmV3ikMdU&list=RDG2IR8ORZnEs&index=10

Zaujimave tiez je , ze aj stare ruske garmosky boli zvycajne na mosadznych hlasovych dostickach , a za tie najziadanejsie povazovali a aj dne su stale najdrahsie s velkymi mnohojazykovymi platnami.
Hovoria, ze mosadz zvoni a , ze velke platne lepsie rezonuju zvuk ako male platnicky. Zvyccajne su garmosky alebo bajany s velkymi mnohojazykovymi platnami tie drahsie alebo najdrahsie nastroje.

Len tie basy.... keby to boli heligony , tak to by asi znelo o triedu lepsie.

AJ toto zneje dobreee

https://www.youtube.com/watch?v=5ui2TycPA9E&list=RDG2IR8ORZnEs&index=8

Zvyccajne sa taketo garmosky robia trojhlasky s dolnou oktavou, ak je stvorhlaska je to zvycajne stvorhlas s dolnou oktavou alebo z casu nacas stvorhlas s dolnou a aj s hornou oktavou.

ESte snad jedna zaujimava vec o jazykoch- castokrat ( ale nie vzdy ) jazycky hlavne na drahsich garmoskach a bajanoch s velkymi mnohopoccetnymi jazykami maju obdlznikovy tvar - obdoba jazyckov , ake sa nachadzaju v ustnycch harmonikach ALE HLAVNE aj v bandodeonoch .... zeby preto bol zvuk garmosiek a bandodeonov taky vyrazny a zivy ? ALe vaccsina bandodeonou aspon tych NAJ NAJ sa osadzoju na zinku....
33329. September 2015
zatiaľ som nevidel nikoho naliateho na videu,keďže osobne som nebol zatiaľ nikde.poznal som veľa výchdniarov aj na vojne aj v škole.také veselé kopy,samá sranda.keby sa aj niekto opije pre počin jednotlivca nebudem zhadzovať ostaných.
Peter29. September 2015
Teodor, napriek tomu, že sám som Východniar, nepocíťujem voči Tebe dáku urážku alebo niečo podobné, za to, že si nás - a v podstate aj všetkých ostatných heligonkárov nazval "ožranmi". Som presvedčený, že Tvoje vyjadrenie vzišlo len z toho, že doteraz si v živote nebol na NORMÁLNOM dedinskom folklórnom podujatí, kde sa ľudia prirodzene a nenásilne zabávali. Takto teda hodnotíš niečo, čo si ani raz nemal tú česť zažiť. Preto si aj myslím, že žiaden folklorista, heligonkár, či iný priaznivec folklóru si nezaslúži od Teba také označenie, lebo rozprávaš o niečom, čomu nerozumieš, čo nepoznáš.

A či chceš, alebo nechceš, musíš sa zmieriť aj s jedným: Folklór a ľudová zábava, či na dedine, či v meste sa nikdy nerobil pri kyslom mlieku alebo minerálke... !
f29. September 2015
sak to po nemecky aj po anglicky , ta to ja tak neznam besedovac , ta tot Teodor to barz skolovany clovek , a ani nepije , no chlopi , ta mi se aj tak nepodame , sak me z VYchodu ne
Teodor na záver29. September 2015
bye beautiful mein geliebter nekecajte unnoting und schatzen das leben und die Menschen, weil nicht wissen, wann ihre Ende.
Teodor29. September 2015
Vážení dávam veci na pravú mieru : Všetci sa veľmi mýlite, keď ste sa obuli do človeka ktorý nemá ani paru o tom čo sa tu teraz deje, hlavne na tejto stránke. Viem koho máte ma mysli ale ten človek je vzdialený minimálne od SR 4000 km na Slovensko príde tušim 4.10. Tak že nepripisujte niečo niekomu keď to nie je pravda.
Z.B.29. September 2015
Pre Teodor odporúčam pozriet stránku www.drieničan.sk sú tam prekrásne fotky aj videa slušných a pekných ludí čo si ich pomenoval ožrani.Ak máš v sebe trošku slušnosti tak sa im tu ospravedlníš.A na záver odporúčam v sobotu Dolná Streda stretnutie heligonkárov,zober aj diktátora a bežte sa pozriet ako sa bavia heligonkári a obyčajný ĺudkovia kde neni nič predpísané ,nariadene.Dúfam že ich nenazveš ožrani ,ale keď tam pôješ možeš doniesť fĺašu kvalitného trunku a dať si za kalíšok .
Janko K.29. September 2015
Nerád reagujem na podobné príspevky, ale tento krát sa musím pridať k Jožkovi M, lebo sa tu zhadzuje celý východ.
Teodor, ak niečo napíšeš, mal by si poznať najprv kraj, či mentalitu ľudí o ktorých píšeš, v tomto prípade - východniarsku povahu.
To, že na stole je všeličo a každý ponúka, ešte neznamená že Ťa nútia piť, jesť, alebo čokoľvek iné. Je to len o tom, že ak mi príde kamarát, hosť, pocestný, tak sa snažím aby sa cítil čo najlepšie. Všetko je dobrovoľné. Dokonca medzi nami koluje heslo: ,,alkohol je vec dobrovoľná, nie povinná“. A inak to nebolo ani v sobotu, ver mi.
Bol som nedávno vo Výčapoch – Opatovciach, Kojšove, tiež tam bolo veľmi pekne, srdečná atmosféra, všade veselo a nedovolím si povedať, že sa niekto ožieral.
Kontakt: karabinos.jan@gmail.com
Ondrej S.29. September 2015
Teodor to ti fakt nevyšlo, je fakt že pitia, ale i jedla bolo v Drienici čo hrdlo ráči, ale nik tam opitý nebol. Nechápem, ako také niečo môžeš vypustiť. Východniarsku pohostinnosť asi nepochopíš kým ju nezaziješ. Odporúčam prijať pozvánku Jožka Malcovského.
Kontakt: older73@gmail.com
Jozef29. September 2015
pre Teodora : ty si ako veštica Teodora. Všetko vieš nemeckú harmoniku máš a akurát sa nenaučila tie nemecké skladby spievať po slovensky. Už sa s tým zmier, že aj na východe a aj hocikde inde vedia usporiadať stretnutie. Úcta patrí aj tebe, že poriadaš pekné stretnutie, ale neurážaj všetkých dookola a nerob z ľudí alkoholikov a ožranov!!!
Jozef Malcovský29. September 2015
Teodor Teodor,teraz sa zase brániš ty a plácaš nezmysly.Pozývam ťa o rok na Šar.helig. budeš mať aj zadarmo nocľah a preplatenú cestu,nemusíš ani vystupovať.Posedíš,porozprávaš,spoznáš nové tváre,možno aj nových priateľov,ale ver mi OŽRAŤ ťa nedonútim,tak ako aj iných!!!!!!. Každý je strojcom svojho šťastia,sedelo tam 120 ľudí,spievali,dlho sa zabávali,ale ožrana som tam nevidel. Pozvánka platí !!!.Jozef M. Šar.hel.
.29. September 2015
Ten kto už nevie argumentovať ide sa zachraňovat pravopisom druhého? Teodor prehral si...?
Z.B.29. September 2015
Pre Teodor ,píšem z mobilu preto ten preklep, idem do práce do zahraničia som vo vlaku .Nesedím doma na zasratej velkej riti a neužívam si dóchodok ako ty.No a z východu som neni ale obdivujem východniarov ako sa vedia bavit sú to super ĺudia nie alkoholici ako si ich nazval.
Teodor29. September 2015
pre ZB
ale ti kypí žlč, čoho dôkazom je aj to že robíš chyby ako "chidíš" "heligunkárov". A to že na východe sa na podujatí ožierajú je pravda, zrejme patríš medzi nich.
Z.B.29. September 2015
Pre Teodor to si prehnal ty ani nehráš a do serede sa chidíš nažrat a napit medzi helugonkárov len preto že si kamarát z diktátorom .Neurážaj slušných ĺudí.
Teodor29. September 2015
tak už ste si vyliali žlč, teraz môžete o niečom inom, Vám srdcu blízkom, ved nikto Vám neberie ožieranie sa do rána a podobne.
vychodniar28. September 2015
Teodor a to co? To ty sa ides chvalit s tym ze sa rozchadzali ludia o 22 hod. Vidno, ze si prave asi ty nikdy nebol na normalnom dedinskom kulturnom podujati. Napr. aj na Sariskej heligonke sa heligonkarske veselenie a spontanna zabava ludi o 22. hod. este len dostava do spravneho tempa. Konci sa az nad ranom, alebo podla pravidla, ze kto do kedy vydrzi! :)
pre Teodora28. September 2015
Plne s tebou suhlasim Teodor. Na dedine je ina moralka a vztah ku folkloru, nez v meste. V tomto sa mesto dedine NIKDY NEVYROVNA !