Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
¬28. September 2015
mekke drevo menej ovplivnuje asi zvuk vznikajuci vybrovanim jazyckov tym , ze nevstupuje do rezonancie tak silno
( asi tvrde drevo viaccej ovplivnuje skladanim reonancii vysledny zvuk)
-- asi viac vyzneje farba zvuku vznikajuca od materialu hlasovej dosticky ..? mozno toto ..? Kto vie ?
Teodor28. September 2015
pre ZB
nechcem obhajovať nikoho a ani chváliť toho , alebo onoho, ale musím ti povedať, že po vystúpení v Seredi pravidelne npr. p. Hampl ako aj iní heligónkári hrajú a spievaju s obecenstvom, taktiež tam bola pozvaná ľudová hudba zo Skalice ale nie na ulici, ale v miestnom bare kultúrneho domu. Môžem ti povedať , že sa rozchádzali tohoto roku asi o 22,00 hod večer. A nezabúdaj mesto nie je dedina, tam platia iné zvyklosti. Ľudia neprichádzajú na dedinskú zábavu , ale na kultúrne podujatie, ale zrejme pre občanov z dediny je to neznámi pojem, týmto nechcem znevažovať dedinčanov ale na dedine je iná morálka.
viktor28. September 2015
Osobne som bol v Korytarkach a atmosfera bola uzasna tak ako na podiu tak v zakulisi vsade hrali hwligonkari.prva cast bola vonku a druha sa kvoli pocasiu musela presunut dovnutra co nebolo az take dobre pretoze tam bol za chvilu vydychani vzduch ale inak toto podujatie hodnotim kladne a tesim sa na dalsi rocnik
Peter28. September 2015
Lipové drevo?... Hmmm,... je ľahké a mäkké. Akú má prednosť v hudobnom nástroji - harmonike?
Z.B.28. September 2015
Pre Teodor asi chdíš len do Serede skús prísť npr.do Dežeric alebo na Šariš alebo Výčapy ,úplné niečo iné ako v Seredi.Heligonkári hraju medzi ĺudmi spieva sa na chodbách vonku kade tade medzi ĺuďmi,to v Seredi nezažiješ .Heligonkári oddelený od pospolitého ĺudu .Umelina jak hovado, diktátor nariadí a sleduje každý jeden krok heligonkárov.Neporovnateĺná atmosféra.A teraz povedž že nemám pravdu.
¬28. September 2015
FB s dolnou oktavou, mosadne hlasy , trojhlas, debnicka lipoveho dreva
kojsovjan28. September 2015
Nooo zazrak ze ste si vsimli J. Klysaka. Ta heligonocka reze..jak brytva. To zaujima aj S. Urbana,co je tiee vyborny heligonkar. Tiez som sa pytal istého casu na hru p. Poklopa na jeho heligonku,je to nieco podobne....ale nikto nekomentoval nic. Najstri výrobcovia taku heligonku vyrobte....pojdu na dracku verte...
j.28. September 2015
Keď sme pri tom vstupnom, myslím, že pravdu má ten kto povie, že to nieje sranda zorganizovať také podujatie a asi záleží aj na počte obyvateľov v dedine, meste atd. Čím väčšia dedina, tým lepšie a keď je to dedina kde sú heligonkári v hojnom počte a kde je to tradícia tak myslím, že organizátor si môže aj vyberať. Ako som spomínal, rád chodím do Detvy a Korytárok, je to moja srdcovka ale nedá mi neopomenúť, že aj keď sú to poväčšine tí istí heligonkári ktorí migrujú z miesta na miesto, tak som si všimol, že Korytárky si zapýtali myslím 7€ aj to iba na nejakú časť predstavenia, kdežto v Detve to stálo iba 2€ a to boli schopní vyprodukovať aj DVD za symbolickú cenu.A muzika tá istá aj muzikanti. Možno sa to už zmenilo, nechcem sa dotknúť ani jednej strany lebo kvôli práci sa dostanem tak raz za 5 rokov na nejaké podujatie, kedže som permanentne v zahraničí. Ale mne sa aj tak vždy páčia mimosúťažné autentické prejavy pod podiom kde to nieje hrané a nacvičené, lebo taká debata tu už tiež bola, že niektorí už roky spievajú a hrajú to isté. Takže všetka česť každému organizátorovi a nech si vyberie ten kto chce čo chce a ide kam chce lebo kvôli 2 detvancom do Serede ozaj nepôjdem lebo mne je podpoliansky folklor srdcu blízky. Ešte keby som tak vedel dobre hrať na heligonke ako tí podpolianci :) Možno by som aj vedel ale som kaľavný :)
Teodor28. September 2015
a sme zasa doma,
neviem čo Vás trápi neustále Seredské podujatie, veď sa ho nezúčastňujete, vstupne neplatíte, ktoré nie je 9 €, nasaď si okuliare budeš lepšie vidieť. Pokiaľ máte chuť tak si chváľte to svoje a bude to v poriadku. Viem, že neprajníci, ohovárači a Závistlivci sú z radov heligonkárov, ktorím nebolo umožnené v Seredi vystúpiť. Tak sa s tým zmierte a nešpiňte. Je normálne, že organizátor si vyberá účinkujúcich a musí sa aj o nich primerane postarať a môžem zodpovedne povedať, že v Seredi je to O.K. Organizátor nemá problém o účinkujúcich, ktorých pozýva veľmi radi sa tam vracajú.
Ja len toľko, ste dospelí ľudia , máte svoje deti a ak ich vychovávate v takej nevraživosti , tak nás boh poteš, hlavne tvojich susedov.
33328. September 2015
Šarišská heligónka sa aj mne veľmi páči,hádam niekedy ak bude čas tak prídem,
Ondrej S.28. September 2015
Nerád by som tu pretriasal vstupné. Ani nemenovaného pána zo Serede. Ale uvedomujem si koľko práce také podujatie vyžaduje. Myslím, že Peter tu jednoho času dal príspevok koľko zorganizovanie podujatia stojí. To že dajú usporiadatelia vstupné dobrovoľné neznamená, že je to za Vatikánsku menu. Ak návštevník takého podujatia nepustí trochu perie je u mňa lakomec a neváži si práce iných. Sereď som videl len zo záznamu, tak ju hodnotiť nebudem. Avšak ľudia sa radi vracajú tam, kde sa dobre cítia a Šaršská heligónka bol balzám na dušu.
Kontakt: older73@gmail.com
Z.B.28. September 2015
Nemenovaný pán zo Serede mohol ísť na školeniena k východniarom ako sa pripravuje heligonkárska akcia a nie 9 eur vstupne ako v Seredi.
Ondrej S.28. September 2015
Janko K.
Ďakujem. Pekné vystúpenia.
Pre toho čo sa pýtal prečo som nebol na pódiu : nebolo kedy, jednak bolo dosť vystupujúcich a jednak bolo treba degustovať čerešničky, hrušky, slivky, jahôdky... a potom som absolvoval 1150km autom z piatka na sobotu len s 2mi hodinami spánku, a teda myslím, že tam boli aj omnoho lepší hráči a tiež nevystupovali.
Kontakt: older73@gmail.com
Peter28. September 2015
A vo svojom vnútri cítim veľkú hanbu, že som verejne nepoďakoval aj bábenkam z drienican.sk za ich prácu. Tiež to robia nezištne,.. a taký pekný a aktualizovaný "obecný" web ako to robia oni má iba máloktorá obec. Celý čas som to mal na mysli, ale v návale bežiaceho podujatia som na to akosi prizabudol... Teda ospravedlňujem sa a veľká vďaka patrí aj pre www.drienican.sk
Janko K.28. September 2015
Ondrej S.
Ondrej, veď aj Ty si vystupoval...v zákulisi, na dozvukoch:))
Keď sa tak tešiš na záznam a ja rád robím radosť, tu máš odkaz na prvé záznamy od bábeniek z Drieničana:

https://www.youtube.com/channel/UCwG7UfkF7jZWSPUsJIvmk-w
Nájdeš to aj na: www. drienican.sk

Je to len prvých 12 častí, ale verím, že ďalšie v krátkom čase pribudnú. No a potom príde zrejme záznam p. Vránu.
Príjemné zážitky pri pozeraní....
Kontakt: karabinos.jan@gmail.com
Pre ondreja28. September 2015
Ondrej a prečo si nevystupoval na pódiu ?
Ondrej S.28. September 2015
Tak páni diskutujúci myslím, že na YouTube nezažijete tú atmosféru, ktorá tam bola. Počasie síce neprialo, ale sála praskala vo švíkoch. Ďakujem usporiadateľom za krásny kultúrny zážitok. Tiež sa teším na záznam, pretože som bol viac v zákulisí, ako v obecenstve, ale v tom zákulisí to fakt žilo. A to je to čo Šarišskú heligónku robí odlišnou od ostatných podujatí. Usporiadatelia sa nesnažia oddeliť tých čo vystupujú, od tých čo nie.
Kontakt: older73@gmail.com
vychodniar28. September 2015
Vychodniarsku atmosferu silne dotvara aj nas vychodniarsky jazyk! Velmi dobre to robia chlapci na sariskej heligonke, ze moderuju po sarisky. Potom cele podujatie ma uz ine caro. Ci je to lepsie, ci horsie, to uz musia posudit divaci, ucinkujuci, ale je pravda ze takto je to nieco celkom ine!

mary28. September 2015
Lukáš Hochman študuje medicínu už veľmi nechodí vystupovať lebo ešte tancuje vo folklornom subore a Patrik ten tento rok bol v Rabčiciach sem tam ide ale tiež je v zahraničí.Možná podľa mojich informácii niečo planuje z ????? ale to je ešte skoro hovoriť :-)
Navstevnik28. September 2015
Na Sariskej heligonke je stale vynikajuco. Vsetci su perfektny, od moderatora pocnus az po poslednu krojovanu babku. Vidno, ze to robia srdcom a nie pre peniaze. Totiz napr. ani nikde inde na slovensku nenajdete ze vstupne zadarmo a k tomu taka bohata tombola a 1 cena heligonka. Nemam co dodat, vychodniari su vychodniari