Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
JanK17. Jún 2013
Ako sledujem motá sa to tu dooklola. Každý ma v niečom pravdu. Ale chcem znova povedať, že je veľmi podstatná aj mechanická časť heligónky. Ak to niekto myslý vážne a chytí ho to za srdce, určite bude musieť naťahovať mechy veľmi často aby zladil hlavu s rukami do kopy a aby sa hra vstrebala človeku do krvy :-). A tu vydím výhodu populárky od p. Jelínka kde je aj záruka. Že Ligna má krájší hlas to je teraz nepoctatné. Ak sa Miro chytí s hrou určite bude postupne robiť všetko pre to aby si kúpil neskôr kvalitný nástroj. A ak náhodou nie, tak ju predá možno z nejakou stratou ale predá, na Slovensku má heligónka veľmi veľa priaznivcov a stále pribúdajú vo všetkých vekových kategóriach.
Peter16. Jún 2013
"... Tá Ligna nech je akákoľvek, nikdy nebude znieť ani ti nedá ten komfort hrania ako riadna heligónka..."
No tak, kamarát, s týmto nemôžem s Tebou súhlasiť. Videl/počul som Ligny, ktoré hlasovo hravo prevyšovali bežný štandard drevených heligóniek. Dokonca jednu takú som aj vlastnil. Teraz ale vôbec nenahováram nikoho na kúpu Ligny, chcem iba podotknúť, že vždycky je to o konkrétnom nástroji. Keď zoberieme za a proti,.... kompromis medzi cenou a vlastnosťami,... začiatočníkovi, aby si to skúsil, ale aby ho to neodradilo,... tak Ligna je veľmi výhodná voľba.
pre Mira16. Jún 2013
Miro, čo chceš počuť. Si predstav že kupuješ auto. No tak odvezie ťa aj Dacia aj Toyota. Ale rozdiel tam asi bude. Tá Ligna nech je akákoľvek, nikdy nebude znieť ani ti nedá ten komfort hrania ako riadna heligónka, ale to neznamená že si na nej dobre nezahráš a neurobíš radosť sebe i okoliu. Ak sa pre ňu rozhodneš, tak zjednaj ešte cenu: tá tuna v burze je jediná momentálne a vidíš, predáva sa už od apríla aj cenu už má nižšiu a furt ju nikto nekúpil.
sumarum pre mira16. Jún 2013
Miro, nech ma niekto doplni, ale skusim ti to zhrnut:
Keby peniaze rastli ako listie na stromoch alebo sa heligonky zadarmo rozdavali, osobne si myslim, ze by do tej ligny ci favoritky nesiel nikto. Nebol by totiz dovod. Ten dizajn neoslovi nikoho, su to bakelitove bednicky a aj ked niektore hraju pekne, ak raz chytis do ruky nieco ine, budes mat chrobaka v hlave. Takze ak sa kupuje Ligna (nehovorim teraz o dedicstve a inych veciach), tak pre jednu vyhodu a tou je cena. Takze ano, pokial vies ze povedzme v dohladnom case ktory si ochotny cakat nemozes utratit na nejakeho Duraja 8 stovak (ano, i to su brutalne prachy, uznavam), radsej ber tu Lignu, lepsie hrat na nej nez nehrat. Pokial ale clovek chce len rychlo hrat a nema peniaze a kupi ju, je velmi pravdepodobne, ze ju za pol roka bude tuzit predat a kupit daco poriadne. Nie, nie je to ze vyhodeny peniaz, mnohi na nej hravaju a budu hravat, i na tych popularkach. A je to pekne. Rovnako ak clovek chce len "vyskusat" ci ho to bude bavit, aj ked podla mna i to je drahy rozmar, clovek by mal vedidet co chce. Takze je to na tebe. Mas moznost vyberu? Mozes a chces si nasetrit na nejaku "drevenu" heligonku? Ak to mozne nie je, ber Lignu ci nieco podobne a verim ze bude dobre sluzit, ak ano, maj trpezlivost a pockaj - pri uceni bude treba tej trpezlivosti este viac :)
miro16. Jún 2013
Krásne nedelné popoludnie prajem všetkým pisatelom a aj tým čo zavolajú a podelia sa o skúsenosti ale už som z toho vedla konkrétne jedn doporučí trebáz tu LIGNU a další úplne odmietne nehovorím že ja len tú alebo inú ale prosím napíšte konkrétne prečo nie myslím si že tý ktorý duporučujú asi sú spokojný ale čo sú proti prečo je tá nespokojnost okrem toho vzhladu a bakelitu ???????????? dakujem za pripomienky a skúsenosti ved každý raz začína a zistuje čo je lepšie Miro
Kontakt: 0907036613
Peter16. Jún 2013
Človek časom na základe získaných skúsenosti upravuje svoj názor. Ja k tejto téme teraz mám napr. taký:
Áno, je treba začínať na najjednoduchšej harmonike, ale tou by nemal byť Populár. Ten môže skôr odradiť od hry, než navnadiť.
Lubo15. Jún 2013
pre Miro
Dlho som uvažoval či sa mám zapojiť do tejto diskusie.Stál
som pred takým istým problemom.Ako šesťdesiat ročný som sa chcel naučiť hrať na heligonku.Objednal som si u p.Ćernanského učebnicu,poštudoval,popozeral a rozhodol,že idem do toho.Kupil som POPULARKU bez stojaka a skušal som.Niečo šlo zahrať aj bez stojaka ale malo.Ale zistil som to doležité,či to vobec dokažem.Začal som presne prstoklad podla učebnice.Pri harmonike bol maličký papieri a na ńom bolo napísané ktorý gombík pri ťahu alebo tlaku zahrá aký ton.Podľa toho som si opravil v učebnici ktorý gobík mám stlačiť.Bolo treba viacej trhať mechom.Ked som nadobudol presvedčenie.že to pojde,potom nastala dilema čo dalej,aká harmonika v akom ladeni,koľko hlasná.To som zistil v tejto diskusii a po konzultácii s p.Ćernanským.Tak,že ako povedal p. Sihelský začať treda tým najjednoduhším sposobom .Pre mńa to bola popularka a nedám na ńu dopustiť. Po roku hrania som za siel za p.Durajom a dal si urobiť dvojradovku,trojhlásku,AD s vysokou oktávou.Dokupil som ostatné učebnice a hral do roztrhania až to začalo vadiť susedom ale aj to sa vyrisilo.Po dvoch rokoch zahram asi 60 pesničiek,niečo spamati niečo podľa učebníc.Je to však tvrdý tréniks tým treda rátať.Prajem Vám správne a rýchle rozhodnutie,neváhajte.Pozdravujem všetkých heligonkárov a obdivujem ich majstrovsto.




Kontakt: 0903 616 229
miro15. Jún 2013
pre p.Ondrej S.

p Ondrej presne ste napísal ako by ste mi zo srdca čítal ako keby ste ma osobne poznal presne môj príbeh všetko nakolko so inv.a pod tie financie a tak už so uvažoval že to nechám tak prišlo mi vela email ov kritických na tie lacnejšie značky požičat sa to asi nedá nikde aby som si to mohol vyskúšat.A aké sú zlé napr. ligna a pod. tak som rezignoval a prestávam verit či vlastne začat:Pritom vôbec neuvažujem sa niekde prezentovat a predvádzat dakujem za váš príspevok s pozdravom Miro.

Kontakt: 0907036613
Ondrej S.15. Jún 2013
Joj nedá mi sa nezapojiť, keď všetci tak dobre radíte, čo si má iný kúpiť. Ja som zástancom toho, aby si najskôr každý vyskúšal, či mu to vôbec pôjde. To by sa aj mohlo stať, že pán si kúpi nástroj za 1000€ a o pol roka príde na to, že nech robí čo robí, skrátka nezladí ruky. Potom bude smutný nie len z toho, že mu to nejde, že ho to prestalo baviť, ale že i ťažko našetrené peniaze minul síce na kvalitný nástroj, ktorý mu však neprináša radosť. Ja som začínal na Populárke, potom som ponaťahoval otcovu Lignu a až po rokoch som si dovolil kúpiť Durajku. Každý vyskakujeme len do výšky svojich príjmov, každý máme priority niekde inde, ale tvrdiť, že Ligna nie je dosť dobrá nie je zrovna korektné. Vzhľad má aký má, ale hlas má fakt dobrý a na naučenie úplne stačí, hlavne pre tých, čo nemajú hlboko do vrecka! Mám Durajku, aj otcovi sme jednu nechali urobiť, ale stále si rád zahrám i na tej staručkej Ligne, pretože hlas má stále pekný i keď má vetráky ako na záchode :D. Určite by som sa nebál toho, že by som Lignu raz nepredal, i keď ja by som ju nepredal, je v nej kúsok duše môjho otca.
Kontakt: older73@gmail.com
hm15. Jún 2013
Ale to asi najprv treba predat (zial so stratou) tu lignu, vsak? Niekomu, komu zas dakto mudro poradi aby ju kupil.... To nie je ze posmech kupcovi ci majitelovi, len rada, ze pri kupe takej veci si premysliet, ci bude stacit i za pol roka, alebo budem pokukovat po druhej. A ze som na tom bol presne rovnako, nastastie predal som bez vacsej ujmy, viem o com pisem :). Najlepsie sa poucit na chybach druhych.
Mojo15. Jún 2013
Do tej Durajky si priplať hlasy aj basy amano stojí to za to.zdar
Kontakt: mojmir.opatovsky@gmail.com
____________________13. Jún 2013
Nuž, dobrá rada je nad zlato.
Ďeďe13. Jún 2013
Dobrý deň, zjednoduším výber heligonky pre Mira, ja predávam LIGNU a nakoľko som od zajtra na 2 týždne mimo SR a on chce sa rozhodnúť, zostáva mu iná heligonka....
LIGNU som aj ja kúpil na doporučenie diskutérov (Rýchlika) pred cca polrokom, má krásne basy a je pravda, že som menil basovú pružinku u p.Duraja(za ďakujem). Rodinná rada ale rozhodla, že mi to ide a tak k meninám prispejú na novú "durajovku". Prajem všetko dobré...
...13. Jún 2013
Je lepsie kupit staru Lignu ci deliciu pochybnej kvality a vzhladom na vek i stavu (tie ospevovane vynimocne kusy su skor vynimky nez pravidlo, to si priznajme, aj ked su), ktora sa bude dalej tazko predavat, alebo si posetrit na nejakeho Duraja ci Krahulca? Tieto vyzeraju ako heligonky, nie ako plastove skatule, hraju dobre, mnoho ludi s nimi krasne hra na podiu cely zivot a ak sa casom rozhodne to clovek predat, snad sa mu to podari lahsie nez pri tych starych bakelitoch. Mne sa celkom osvedcilo pri veciach co maju dlho sluzit a robit radost radsej prisetrit nez brat to najlacnejsie. Len moj nazor.
Miro S.12. Jún 2013
Opravoval som už viaceré Ligny a dve C/F-ky mali vynikajúce hlasy, aj basy.
Tiež si myslím, že Ligny, pretože sú staršie môžu mať lepšie parametre než Delicie, ale vždy je potrebné heligónku odskúšať - hlavne s niekym, kto sa v tom vyzná!!! To je dôležité.
daniel12. Jún 2013
miro,

nečítal som históriu, no z tých 2 by som nekúpil žiadnu. radšej došpor a kúp si riadnu, týchto sa potom ťažko budeš zbavovať.
miro12. Jún 2013
Zdravím všetkých diskutujúcich trušku ste ma domotoli ,ešte som si nekúpil ale do konca týždna sa musím rozhodnút čas letí a nepoznám tu na okolí takého čo by mi tak poradil tak osobnejšie ale nejak sa rozhodnem podla vasich pripomienik a skúseností dúfam že dobre
Kontakt: 0907036613
rychlik12. Jún 2013
Ligny su lepsie. su starsie ale lepsie ako delicie
Jozef_P12. Jún 2013
Pre Peter:
Subjektívne - nesubjektívne. Pocit, že niečo príjemne sedí v rukách je veľmi dôležitý - a nielen u heligónky :)
Jozef
Kontakt: poval@centrum.dk
Peter12. Jún 2013
Ja mám inú skúsenosť a keby som mal na výber medzi Delíciou a Lignou, vyberiem si Lignu. Nebyť tých škaredých "vetrákov" na ľavej strane, ako na šatníkoch plechových robotníckych skriniek nie je čo iné vyčítať. Ligna aj nejako tak lepšie sedí v rukách než Delícia. Táto sa mi zdá taká "hrubá" - neokrôchanejšia... Ale je to asi len taký subjektívny pocit.