Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
Jozef M.23. Apríl 2016
Myslím si,že by to mali byť C,F,ky a pieseň....taká celoslovenská. napr. "Mám ja hrušku a nič na nej" Pre niekoho veľmi ťažká,lebo je to mol a každý v tom nie je doma. Ale to by mal dať pokyny usporiadateľ ako si to predstavuje. Najťažšia vec je udržať rytmus.Mal by byť v strede ako dirigent dobré ozvúčený a sakramenský dobrý ozembuchár,pre heligonkárov dobre odposluchy. a mnoho iných veci. Usporiadateľ mal by dať na diskusiu program.
I23. Apríl 2016
neviete čo sa bude hrať na Pohorí a v akej stupnici?(pri pokuse o rekord)?
Andrej MT23. Apríl 2016
A čas konania heligonky v K.Porube?
Peter23. Apríl 2016
Vážení, ak sa niekto opýta, že či je, alebo kedy je niekde heligonkárska prehliadka, vôbec to neznamená, že dotyčný človek je hráčom a chce sa tam "natlačiť" ako účinkujúci. Vo väčšine prípadov je to človek, ktorý má rád folklór, chce tam ísť ako divák a overuje si, aby tam neišiel naprázdno.

.23. Apríl 2016
Pre ja, je to malá dedinka z nejakým malým rozpočtom eur.Vstupné je tam simbolick? to nepokrije mozno ani elektriku mávaju tam tak 16-17 vystupujúcich.Majú skúsenosti že to úplne stačí pri nábore sa tam natlačia 50 učinkujúcich a kto to bude financovať a organizovať.Prosím nechajte to na organizátora ten v tom má jasno.Neni to o selektovaní je to o zdravom rozume.
ja22. Apríl 2016
A uz sa budu robit vybery selektovat kto je majster a kto iba laik kto bude v javisku koho pozveme koho nevpustime a stare dobre stretnutia pomaly odchadzaju do p..le
Kontakt: ja
Andrej MT22. Apríl 2016
A kedy prosím sa bude konať tá Porubská heligónka?
.22. Apríl 2016
Pre Andea MT ano bude je to tam na pozvanie majú to už obsadené.Majú v tom tiež jasno nie nábor ale výber.
Jozef M.22. Apríl 2016
Na podujatí 25.júna 2016 v Podhorí okr. Banská Štiavnica.sa bude konať zápis rekordov "Najväčší počet hrajúcich helig. na jednom mieste. Bol by som rád,keby sa otvorila diskusia ako by to malo byť,vlastné názory,podnety,môže to byť zaujímavé. Jozef M.
Andrej MT22. Apríl 2016
Nevie náhodou niekto, či sa bude konať tento rok stretnutie heligonkarov v Kamennej Porube pri Žiline? V sekcii podujatia som to nenašiel.
Šimon21. Apríl 2016
příspěvek pro "i" jsem psal já, zapoměl napsal své jméno, omlouvám se.
Peter21. Apríl 2016
Nie som dočista hluchý a slepý a tiež vidím/počujem, kto je skutočný majster a kto je napr. babrák. Pri takom babrákovi sa vnútorne zamyslím nad jeho odvahou, chorým sebavedomím či hlúposťou (?),... možno sa aj v duchu zasmejem, no ale to je všetko. Beriem to tak, že všetci sme nejakí a OK...
šegi21. Apríl 2016
chlapi,ďakujem,som rád,že ste ma pochopili,naozaj budme kamaráti a nechajme aj "maličkých ku mne prísť"
pro "i"21. Apríl 2016
Nemyslím že tu někomu chceme dělat advokáty, já si jen myslím že je třeba od sebe rozdělit pohled na setkání hráčů na heligonku a folklorní přehlídku. Dobře to napsal Peter, je to tak i v jiných zájmových činnostech, ve sportu atd. Vždy je někdo lepší a vždy někdo slabší, třeba začátečník. Já třeba jezdil se svým synem 10 let biketrial, byl dva roky mistr, dva roky neprohrál závod. Jezdili s náma začátečníci co se sotva v sekci udrželi na kole a nikdo s tím neměl problém. Ba naopak, jejich rodičům kteří neměli zkušenosti jsem rád v sekcích radil
jak má jejich syn a soupeř mého syna jet aby něco trochu zajel
a nebyl odrazen tím že bude víc na zemi jak na kole.
Myslím si že ten princip je stejný, je to o toleranci, trochu shovívavosti a úctě ke snaze druhému. Tak jak to naspal Šegi.
Nějaký čas někam občas zajedu, ty rozdíly samorřejmě taky vidím, ale nikdy mě to nijak nevyvedlo natolik z míry abych si v duchu myslel" vole co tam lezeš". To ne, poslechnu zatleskám a jede se dál. Třeba si budeš myslet že jsem ten advokát, ale já si myslím že ne, jen to tak nehrotím.
i21. Apríl 2016
V prvom rade mi ide o zdravý rozum. Patrilo by sa uvedomiť si: ak nemám čo ukázať tak neukazujem, a tobôž nie verejne- či sa jedná o také, alebo onaké( foklórne) - vždy je to vystúpenie, na podium nenesie len heligónku, ale aj svoju kožu . Babrák nech sa nečuduje. Darmo im budete robiť advokáta. Nech sa naučí a až potom ide ľudom na oči. Môže sa stať, že vystúpenie nevyjde, ale to poznáme všetci.Ale ak niekto nevie aj to poznáme všetci.
Peter21. Apríl 2016
Obaja ste mi zobrali z úst, čo som chcel napísať. Stretnutie heligonkárov je o stretnutí ľudí, ktorí sa venujú heligónkam. Ešte nie tak dávno sme sa tešili, že vôbec niekto usporiadal nejaké stretnutie, kde sa mohli zísť tí, ktorí sa venujú spoločnému koníčku (heligónke) a zrazu už teraz ideme vyradzovať tých, ktorí hrajú horšie,.. definovať pravidlá kvality, účasti a pod.

Neviem si predstaviť, že by napr. na sústredeniach modelárov hneď vyrukovali nejakí "odborníci" a začali určovať, že ten alebo ten tam nepatrí, lebo nevie dobre zaobchádzať s jeho lietadielkom, občas sa pomýli, nevie ho dobre pilotovať,... Lebo na ich sústredení "musí byť iba kvalita!"
pre Simon21. Apríl 2016
Pokial je to tak a heligonkarske podujatie nie je podujatim folklornym, niet sa ozaj o com bavit. Ale v takom pripade nie je namieste ani kritizovat uroven a urcovat, kto na podium patri a kto nie, ved kto chce "kvalitu", nech ide do amfiteatra alebo na sutaz.
Šimon21. Apríl 2016
Já nejsem opravdu žádný odborník přes folklor a nikdy asi nebudu, ale jak to tu vše čtu tak mám trošku takový pocit jako bychom nějak pletli dohromady setkání heligonkářů a folklorní přehlídku. Pro mne je v tom ohromný rozdíl který si mnozí asi neuvědomují a z toho pramení tyto střety v názorech na to jak má co vypadat. Já to vnímám tak že na přehlídce heligonkářů vystupuje hráč který by měl prezentovat především hru na tento nástroj, je dobré když to spojí s hezkým zpěvem, přednesem, třeba i krojem. Je mi vcelku jedno co na ten nástroj zahraje, chci vidět jak ho ovládá a co jde na tento nástroj zahrát. Pokud tam zahraje i ty mnohými zatracované
zahraniční skladby a předvede díky jejich náročnosti svoji
virtualitu a možnosti tohoto nástroje tak to podle mne na přehlídku hry na heligonku patří a nemám proti tomu absolutně nic, ba naopak jeho umu v ovládání nástroje rád a upřímně zatleskám. Něco jiného je folklorní festival, tam by měl vystupovat kompletní člověk vybaven solidně technicky, zpěvově, stylově a měl by reprezentovat třeba určitý region, styl nebo nevím co, ale mělo by to být nějak stylově čisté. Asi to nedovedu pro svoji nedbornost přesně popsat, ale tam bych prostě v kroji a netypickým repertoárem nevystoupil. Takže teď mi řekněte co jsou naše heligonkářská setkání. pokud si na to jasně odpovíme tak by mělo být vyřešeno spousta toho o čem se tu bavíme. To je můj pohled na danou tematiku.
i21. Apríl 2016
pre .
aj môj názor.
.21. Apríl 2016
Príde čas že na tie náborované stretnutia nebude nikto chodiť.Na javisku musí vystúpiť hráč čo ĺudí zaujme a to je jedno čo hrá.Samozrejme že treba dať šancu aj neskúseným hráčom jednému, dvom ale nie polovica vystupujúcich.Mô názor.