Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
Ladislav4. Február 2021
Plastový ventil je složen z několika vrstev folií, existuje na toto nějaký manuál ? Myslím si, že tím se ovlivní barva tónu.
Jaroš4. Február 2021
Ďakujem
JoMi3. Február 2021
Medzitým nápis aj Miro S.
Ten stav hroznej spotreby/nehratelnosti nastáva u dlho nehranych nástrojov, kde sa kožené ventily (všetky) odohnú, resp. odlepia (koža aj fólia). Pri odlepeni 1-2 ventilkov na bežnom hlase si to človek nemusí ani všimnúť, ak sa nezameriava na konkrétny tón. Pri heligóne si človek zvyčajne všimne už prvý vadny ventil
JoMi3. Február 2021
Najmä pri veľkých hlasoch to vplyv má. Ventil (koža, fólia) je tam na to, aby zabránili prúdeniu vzduchu opačným smerom, než je žiadúce. A teda ak tento ventil správne neprilieha, alebo úplne chýba, tak okrem prúdu vzduchu cez žiadaný kanálik/hlas vzduch (čiastočne) prúdi aj iným kanálikom, kade by inak prúdiť nemal. Hoci nemusí bezpodmienečne rozozvučat príslušný jazýček- vtedy by to nebolo len o spotrebe vzduchu, ale aj o preznievani nežiaducich tónov.
Čím kvalitnejšie hlasy, tým menšia medzera medzi jazýčkom a kanálikom. Čím menší hlas, tým touto medzerou môže prúdiť menej vzduchu a tým menej to vadí/menej to poznať na spotrebe vzduchu. Až na najmenších hlasoch sa ventilky vôbec nedávajú, lebo sú viac na škodu (bránia prúdeniu vzduchu žiadaným smerom) ako na úžitok (šetria vzduch+zatvárajú opačný hlas).
Miro S.3. Február 2021
Jaroš, ak budú podhýňané kožené ventilky, tak budeš mať väčšiu spotrebu vzduchu a horší hlas - zvuk. Čím viacej odhnuté - tým horšie. Keď budú chýbať, tak bude mať harmonika veľmi slabý hlas - zvuk a spotrebu vzduchu nenormálnu! Nebude dobre hrať.
Jaroš3. Február 2021
Dobrý deň, som začiatočníkom, chcem sa preto opýtať. Cítiť pri hre veľký rozdiel v spotrebe vzduchu ak na hlasoch sú poodhýnané kožené ventilky, pripadne keď nie sú tam vôbec? Oproti hlasom s dobrými ventilkami.
JoMi3. Február 2021
To nie je len tak vymeniť hlasy. Heligóny sú podstatne väčšie a majú väčšiu spotrebu vzduchu, teda potrebujú mať primeraný prívod vzduchu- klapky+otvory. To vyžaduje zložitejšiu konštrukčnú úpravu a zostrojenie celej novej basovej skrinky je určite menej rizikové, ako prerábka tej starej.
Pepo3. Február 2021
Pre lll
Ja som uvažoval len hlasy vymeniť ak by to šlo, aby som mal mašinu do krčmy a na vonkajšie akcie. Ale pri zvuku novej heligonky znie ta hohnerka ako hračka.
JoMi3. Február 2021
Na ten príspevok si pamätám. Išlo o to, že na nástroji je komplet vymenená basová skrinka.
Ja som videl Hohnerku takto upravenú. Hrala, teda dá sa to urobiť. ALE. Konkrétne v tej to neznelo príliš pekne. Tie basy zrazu boli výrazné až príliš- boli to TipoAmano. Zvukovo vyčnievali jednak od kontier, jednak od pravej/melodickej strany. Ak Hohnerku, tak určite trojhlas a heligóny nejakej nižšej triedy- lacnejšie, alebo zo starej harmoniky. No a veľký vplyv má konštrukcia, ako sa to vyrieši- vedenie vzduchu, veľkosť+tvak komôr pod heligónmi a pod.

Ja som pred časom videl upravený traktor Zetor Super 50 s dorobeným predným náhonom, ktorý tieto traktory nemávali. Teda aj to sa urobiť dá. Ako to však jazdí, neviem.
lll3. Február 2021
Pepo daj si do youtube vyhlafad

Veselá trojka Pavla Kršky - Už nám, kamarádi, bylo padesát

No a ten heligonkar Pavel Krska myslim sa vola hra na Hohnerke s heligonovymi basmi.

Nespomeniem si teraz kto ........ myslim ze to bol Simon .... alebo Alois.............. pred casom tu pisal , ze sa s Pavlom Krskom rozpraval o tej jeho heligonovej Hohnerke ..........a ze Pavel si dal k original Hohner pravej strane harmoniky vyrobit lavu stranu s heligonovymi basmi v Delicii v podobnom vzhlade.



Peter3. Február 2021
Áno, bol som s človekom čo mal Hohnerku CLUB IIB prerobenú na heligónové basy. Otvorenú som však nevidel, že ako to tam mal urobené.
(Pozor, existujú aj heligónové basy rozmerovo menšie, než tie klasické české!)
Pepo3. Február 2021
Zdravím páni. Chcel by som sa opýtať či je možné dať do stareho hohnera club II heligonove basy? Už ste to niekto menil, lebo to čo tam je teraz je úplne nevýrazné.
lll3. Február 2021
Pre G

Ty podla toho co pises mas skusenosti s akordeonom , chrmatikou a heligonkou.

Skus napisat Tvoje skusenosti s ucenim sa a hranim na tychto troch typoch harmonik.

Zhodnot prosim Ta vyhody a nevyhody danych typov harmonik ?

Hras aj na ustnej harmonike ?

V akom poradi si sa ucil na dane nastroje prosim Ta ?

Ucil si sa na tie tri rozne harmoniky ako samouk, alebo v hudobnej skole alebo u niekoho co Ti vysvetloval co a ako sa ucit ?
lll3. Február 2021
pre heligónkar

hm ty si dalsi co hovori za vsetkych .........?

nie vsetci pijeme pivo........ :-)
heligónkar3. Február 2021
Všetci ľudia požívajú naše čarovné moky , jeden viac a druhý troška menej. Samozrejme heligónkari nie sú žiadna výnimka.
Ja mám krásny keramický polliter na pivo ktorý je tvarovaný podľa poriadneho pivného brucha a na ňom je napísaný " pivný otčenáš ". Tento džbán je dosť starý a ja som ho kúpil v jednom bazáre.
Teraz tá modlitba :
Sud náš, ktorý si narazený, roztoč sa pípa Tvoja, buď vôľa Tvoja
po všetkých reštauráciách a krčmách a odpusť nám našu
dočasnú triezvosť, ako aj my odpúšťame naším čašníkom a neuveď
nás na záchytnú stanicu a zbav nás všetkých protivných abstinentov.
AMEN
Šimon3. Február 2021
pro Peter
Peťo Kamilovi jsem napsal na jeho e mail.
Alois3. Február 2021
Já mám Lignu po generálce v Delicii celou na plastech, jen hel.basy jsou na kůži. Taky mě to překvapilo.
Odkaz na ladiče a opraváře, nemá web.
Nevím jestli ještě dělá, pan Kohoutek z Moravského Krumlova, tel.603 448 450
Alois
Kontakt: Alois.duben@seznam.cz
Miro S.3. Február 2021
Ladislav, je to známa vec, že kožené ventilky hlas harmoniky utmujú - robia ho t.z.v. guľatý a plastové ventilky robia hlas harmoniky ostrejší - zvučnejší.
Ide len o to, čo sa komu páči?!
Kedysi mali heligónky (aj iné harmoniky), len kožené ventilky plasty ešte nepoznali.
Že má heligónka nevýrazný hlas, to býva väčšinou vina hlasov a do určitej miery aj intonácie.
Peter3. Február 2021
Pre Kamila:

Dúfam, že sa Ti ozve kamarát Šimon s tipom na moravského super ladiča. Čo som počul jeho prácu, pre moje uši naladil perfektne.
Peter3. Február 2021
Ladislav, a to faaaakt, naozaj ??? Taká počuteľná zmena výsledného zvuku heligónky?