Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
G31. Január 2021
Pre III
Hrám na heligonke a som aj akordeonista, ja sám som predal dva akordeony za 250€ čo mali tento problem, bohužial vek a intenzita hrania prispievajú k týmto chybám, mam aj jednu chromatiku od Hlavačka tá ide stále dobre.
lll31. Január 2021
Pre G

Opravuju sa stare crepy heligonky --- daju sa opravit aj ojazdene akordeony/chromatiky………..

Ci u vas vo vase vyrobe neopravujete akordeony / chromatiky ?
G31. Január 2021
Pre Peter
Máš pravdu, 200-300€, všetky vyzerajú velmi zachovalo, niektoré ako nové, len majú rovnaký problem a to sú zodraté a zasekávajúce mechaniky hlavne basová strana.
Miro S.31. Január 2021
Nazýva sa to dopyt a ponuka. O čo je záujem - to je drahšie. Jednoduché.
Dávnejšie som hovoril s jedným pánom zo Zázrivej a ten mi hovoril, že kedysi ( v 60-tych rokoch), bolo u nich v dedine toľko heligoniek (že snáď aj 500), že sa na nich aj spúšťali dolu kopcom v zime po snehu. Vtedy nemali skoro žiadnu hodnotu, lebo nikto o ne nemal záujem. Veľký záujem bol o akordeóny - bola taká móda.
Tiež som v tých časoch začínal vŕzgať na akordeón, ale poznal som aj heligónku, mala ju jedna moja kamarátka z Oravy a slušne na nej hrala.
Doba sa mení a aj záujmy ľudí.
lll31. Január 2021
Tibor aj to ze ludia veria chymere ze heligonka je jednoduchsia na ucenie ako chromatika / akordeon napmaha tomu ze cena heligoniek je nadsadena .........

Peter31. Január 2021
Tibor, presne túto otázku nie raz riešim s kamarátmi, a bavili sme sa kedysi už aj tu. Áno, nie len chromatický akordeón (ľudovo: chromatika), ale aj klávesový (klávesovka) je po konštrukčnej stránke bezpochyby niekoľkonásobne zložitejším hudobným nástrojom, než napr. 2-radová heligónka. Na výrobu chromatiky/klávesovky je treba aj podstatne viac komponentov, hlasov, materiálu,... a pozrime trebárs na inzeráty. Za 200 - 300 € sa dá kúpiť super klávesovka, pričom v tejto cene o dobrej heligónke môžeme iba snívať.
Miro30. Január 2021
Dnes bolo na stránky https://pesnicky.orava.sk vložených prvých 37 tabuľkových zápisov pre heligónku a základné informácie o programe HelTab, pomocou ktorého boli zápisy prepísané.
Krátka štatistika: Na stránke sa nachádza 9900 textov, k 5394 textom je pridaných 6730 notových zápisov. Z celkového počtu je 331 notových zápisov pre heligónku a k prvým 28 (a niektorým ďalším) piesňam bolo pridaných celkom 37 tabuľkových zápisov. Prajem veľa pekných chvíľ pri pesničkách.
Kontakt: pesnicky@orava.sk
Tibor30. Január 2021
Heligonka, chromatika. Obidva nástroje sú pekné aj dobré. Len neviem pochopiť, prečo sú heligonky také drahé. Keď porovnám koľko hlasov diskantných aj basových má chromatika oproti heligonke, a pritom chromatiku zoženiem lacnejšie.
.30. Január 2021
Onee čo som ešči chcel......
Paličkar...ked tak hráš jak píšeš...tá nič moc...!
U vás " výtaju" či...? Bo u nás" vítajú"...
Píš čo chceš...ale tak zahrať pesničku jak starý Kočka..na heligonke..na tvojim " bajane " nezahraš...
.30. Január 2021
To ten 3 paličky hutori po zemplyncky...hudze zdakadzi od Mihaľovec.
Hejže " paličkar"....
lll30. Január 2021
Alois vytaj .

MiroS.najprv by sme si museli stanovit kriteri....do akej urovne hry sa akoze ide novacik ucit.

Asi nebudes chciet porovnavat ucenie sa folklornej hudby jednohmatmi alebo dvojhmatmi na 2 radovej heligonke s ucenim sa klasickych napriklad Bachovych organovych skladieb na gombikovej chromartike / akordeone............

Asi sa zhodneme ze budeme porovnavat porovnatelne......a nech sa hrac na hromatike / akordeone uci hrat le v jednej / dvoch toninach ..... len v tolkych co ma 2 radova heligonka......

No a potom ....... ak by to mala byt hralen jednoprstova na pravej strane a len na................

No ale tu by ste mi zase pisali ze sa mylim , a ze to je inak atd.........

Mame tu priklad heligonkera ktory moze hodnotit nezavisle odo mna a aj od vas........vola sa Alois .

A on napisal tot nizsie:

Alois 7. Január 2021
Vyděl jsem, (sice jen na FB u pana Paschera z Rakouska, který ji vyrobil),třířadou dvouhlasou chromatiku, která měla všech 12 dvojitých heligonových basů,přiznávky jen dur a mol. Vypadala jak klasická dřevěná heligonka. Je škoda,že dnes takový nástroj nikdo nevyrábí a když jo ,tak za pěkný peníze. Jenže,kdo by kupoval tak nedokonalý nástroj. V době kdy jsem řešil co koupit a v jakém ladění,bych za rozumný peníz do ní šel a nekupoval čtyřřadou heligonku. Byl jsem a budu pořád zastánce toho,že je chromka na naučení lehčí než heligonka. No co už, musím se trápit dál,ale ono se to časem poddá.
Alois
Alois30. Január 2021
Mě mrzí jen jedna věc, a to, že se tu navzájem strašíme jak je těžké se naučit hrát na ten či onen nástroj. Vždyť je to úplně jedno, každý má svoje kouzlo. Nemá cenu někoho přesvědčovat. Ale také by se opravdu nemělo zastrašovat obtížnosti!!! Ten kdo má trochu hudební sluch se naučí hrát jednoduchou formou na čemkoliv. Co spojuje obě strany je hudba, folklór a tak si to nekazme.
Alois
Miro S.30. Január 2021
No, tri čiarky.
Nemienim hádať aké je tvoje nárečie, ale že si z východu som tušil, aj keď si to písal bez diakritiky.
Čítaš si tie tvoje príspevky? V každom presviedčaš aký je výhodnejší chromatický akordeón voči heligónke. Myslím si ale, že väčšina heligonkárov čo na túto stránku chodí o tom vie, ale asi väčšina má rád heligónky. Zrejme preto, že sú diatonické, s hlbokými basami, krásne zdobené a v neposlednom rade sa na ne dá ľahšie a skorej naučiť hrať než na chromatický akordeón, či už gombíkový, alebo klávesový.
Čo ty na to?
lll30. Január 2021
Peter BINGOOOOOOOO !!!!!!!! :-)

Aky som rad za to co si napisal---uz som sa bal ze Atovic ......... ale nie nie ziaden Atovic ..... mozeme slobodne diskutovat.......;-)

Aproppo........ nikto nepovedal ze niecomu nerozumies ....alebo ano ?


Ja som vo svojom dlhsom prispevku napisal vseobecne o heligonkach / akodreonoch / chromatikch / bajanoch ich vztahu k tomu co je " vhodne ladenie - tonina " a k tomu " ake zaujimave suzvuky vznikaju pri spajani tonov z roznych oktav "........

Nasledne Peter zareagoval ako zareagoval .....

Ak chceme hodnotit vhodnost / nevhodnost vyberu harmoniky z pohladu ladeni a suzvukov , tak je dobre ak mame skusenosti s viacerimi nastrojmi..

Peter nizsie napisal pre Pala

pre Pavla:

Presne tak! Ibaže medzi tými všetkými ladeniami sú ladenia, ktoré vyhovujú napr. pre 90% hraných pesničiek, iné trebárs pre 70% pesničiek, iné pre 50%,... atď. Preto je tu stále opakujúca sa debata o "najideálnejšom" ladení.

Kedze Peter ma / a aj mnohi diskutujuci maju bohate skusenosti s viacerimi/ ba mnohymi heligonkami tak na zaklade Petrovho textu / rady vyssie vyplyva ze treba mat ....tak .. tri heligonky na pokritie troch zakladnych najpocetnnejsich skupin pesniciek.......

Teda 3 heligonky........ mnohi mate viacej......... je to aj nezanedbatelne financne hladisko.....
....ano ucenie sa je len na jednej lebo na kazdej 2 radove sa hra v podstate rovnako....

Ak uvazime , ze jedna heligonova gombikova chromatika stoji okolo 3.3 tisic eura ......... tak financne je na tom asi uz teraz lepsie ta heligonova chromatika...

heligonova Chromatika gombikova ..... jeden sposob hrania ......s ........heligonovym basom......

Ano treba povedat to ze sposob ucenia sa basov je iny ako na heligonke..........

Tu mozete povedat , ze ak niekto chce len lednu heligonku , a nidy ziadnu dalsiu nekupi kovoli ladeniam a suzvukom , chce sa ucit len podla sluchu a mozno pomocou ciselnych zapisov hmatov ., .nechce sa ucit basovat na akordeone / chromatike.....nechce sa naucit nic zo vztahov stupnic.................

No tak tu ja musim napisat ze ano nevidim ani ja inu moznost ako kupit.... klasicku . heligonku
Peter30. Január 2021
Laco, v podstate máš pravdu, ale takto by som išiel sám proti sebe a vlastným hodnotám, ktoré tu hlásam. Keby som začal mazať príspevky podľa vlastného uváženia asi by som potvrdil to, čo si snáď niektorí neoprávnene myslia. A prečo im robiť takú radosť? :-)

Nuž kľudne píšte ALE SLUŠNE BEZ OSOBNÝCH útokov na kohokoľvek a debatujete o čomkoľvek. Teda kľudne aj o mne či som magor, či rozumiem - nerozumiem debatovanej téme, či viem - neviem hrať a pod... :-)))

Ladislav30. Január 2021
Pre Petra ,ty ako admin tejto stranky maš pravo taketo komentare jednoducho vymazať nech sa to neikomu pači ,alebo nie a nech sa radšej da k zahradkarom
Kontakt: lado.horvath@gmail.com
lll30. Január 2021
Preco bajan ? ……….. bas ladeny standardne od F v kontraoktave ………..zvuk basu silnejsi ako u beznych akordeonov ….....

U nas maju ludia viacej 5 radove chromatiky , ktore su len nadstavbou ovela viacej rozsirenej 3 radovej verzie …...….. bajanu na vychod od nas.

Bezny bajan ako taky sa mi nepaci unison ladenim melodickej strany……………. mozno dam ten svoj bajan preladit na tremolo ……….. mne sa paci to obycajne plechove tremolo ako maju lacnejsie modely Delicie ……..


Diakritika -- no ospravdlnujem sa ak toto robi vela problemov citatelom.

Saris.

Ja si utahujem zo Sarisancov ?
A pouzivam ich narecie ?
Ja pouzivam moje narecie.
Po sarisky neviem.

Vychod Slovenska nie je len Saris Miro.

MiroS. skus podla odhadnut moje narecie .
Miro S.30. Január 2021
Pre III - tri čiarky.
Tiež si myslím, že táto stránka je určená pre záujemcov o heligónky a pre hráčov na tento nástroj, tak ako to nedávno napísal Peter.
Ty si tu už aj v minulosti dosť často propagoval chromatický akordeón - konkrétne ruský Bajan. Neber to v zlom, vôbec mi to nevadí a myslím si, že každý tu môže diskutovať o čom chce, samozrejme čo sa týka hudobných nástrojov a hudby, ale prečo práve Bajan?!
Ešte ďalšia vec - trocha si si začal doberať šarišanov použitím ich nárečia. Môžem sa ťa spýtať z ktorého regiónu pochádzaš ty?
Mám ešte jednu otázku - prečo nepoužívaš diakritiku? Väčšina tu dikutujúcich píše tak, ako sa správne písať má. Neber to vôbec v zlom, nič proti tebe nemám, som len zvedavý.
lll30. Január 2021
Dobre ranko Peter........
..........a dobre ranko cely harmonikarsky kolektiv vratane Petrovho fan klubu ale aj ostatnych co maju niekedy iny nazor alebo pohlad na vec.

Peter preco si sa prosim Ta az tak rozhecoval ? ;-)

A .....to zrkadlo ........rado sa stalo.......;-)

Tesi ma velmi ze sam si priznal, a ani Ta nebolo treba nasilim nutit ..... ;-) ..................... kopia kusku z Tvojho nizsieho prospevku: "A toto, čo Ty nazývaš "mojou pravdou", či "hovorcom za všetkých"...? Možno je to aj skutočne tak. Lebo často tu prezentujem nie svoje vlastné myšlienky, ale väčšinové fakty, pohľady, názory, prevládajúce v našej komunite.".................

S tymto Tvojim pristupom akoby si uz zacinal kopirovat Liberalno demokraticku doktrinu " tejto krajiny " .............. najlepsie keby niekto co ma iny nazor alebo pohlad ostal radsej ticho,ze........:-))

PS : 2radova Heligonka je jednoduchy nastroj na ucenie pre toho , kto uz pred tym sa naucil hrat na fukaciu harmoniku..........lebo ten chape kedy treba trhnut tym mechom........hned od zaciaaktu.........

Praje Vsetkym ale ozaj vsetkym prijemny vykend .... :-)

smx30. Január 2021
Po 1-2 mesiacoch cvičenia plnohodnotne zvládnuť hru na heligónke s repertoárom niekoľkých desiatok piesní ? No bohužiaľ ja k tím šťastlivcom nepatrím a to nie som úplny "hlucháň".