Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
...29. November 2013
rychlik, mudrak najvacsi a prvy, ja som nepisal, ze je to ideal, tvrdim, ze sa to da, ved tak hravame, v diskusiach na tejto stranek za najvacsie zlo pokladam 100% nazory o tom ze nieco je tak a nijako inak. Od ludi co casto sami len preberaju pocute. To je vsetko. Keby tak nehram, netvrdim, nevravim, ze je to idealne. Potom kazdy kupi CF a DG lebo to je to naj. A stazuje sa ze pri speve gula ocami co nevytiahne. Tiez zazite :). Vsak kazdemu jak chuti.
rychlik29. November 2013
podladit?. to je iba z nudze cnost. aj trubku si trubkar podladi? aj basista si podladi basu?, aj cimbal si podladia?
Ked mas naozaj skusenosti z hudby, tak prave ty, nezavadzaj ludi. Lebo to, ze tvoj jeden, dvaja huslisti si podladia husle, ano da sa, ale nerob z toho pravidlo! B-Es-Es je najvhodnejsie ku dychovym, A-D-G ku slacikom, cimbalu. Vyzrety huslista a trubkar dokazu zahrat na svojom originalnom ladeni aj A-D-G-C-F, no musia poznat zloziotejsie prstkoklady avsak vzdy su obmedzeni ladenim svojho nastroja.nuz iba odtial potial
...29. November 2013
DG ladenie je ozaj na posluch pekne, ale zeby vyhovovalo vacsine? Ani niektore bezne durove pioesne v takom vysokom ladeni nie kazdy vyspieva. Na molove OK. To je zase to zovseobecnovanie ako "s CF si s kazdym zahras" alebo ladenie "xY" je najlepsie.
A mala poznamka: bezne hravam na B-Es vo dvojici s huslami. Proste huslista si nastroj podladi k mojej helgonke a nie je problem. Netvrdim ze je to ideal a vzdy mozne, ale plnohodnotne riesenie to je. Chcem tym povedat ze tie myty ako "k dychovke B-Es", k husliam "DG" a nikdy inak su proste len myty. Chodi sem vela ludi co skusenosti nemaju a jednoducho mi vadia absolutne tvrdenia ktore hovoria ze nieco nejde, neda sa, nei je to dobre, ked to proste nie je pravda a cloveku to da zle informacie.
McHlpek28. November 2013
Pre Brigado Drandic

Ladenie B Es je vhodne pre dychove nastroje , hlavne v ladeni B, to je trubka, klarinet, tenor saxofon a ine.
xyz28. November 2013
O tych babach Peter napisal svaaaaaaatu pravdu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Brigado Drandic28. November 2013
pre Peter
No s tymi babami si trafil klinec po hlavicke. Dufam ze tu ziadna nie je na fore.
Peter28. November 2013
Ja som mal: B-Es-As,...G-C-F,..A-D-G,...A-D,...D-G,...C-F,...F-B... Po praktických skúsenostiach zo života, a po nejakých triezvych úvahách, či kompromisoch som sa všetkého pozbavoval a teraz mám iba C-F (to aj kvôli tomu, že každý má takú :-))) a D-G. Z toho všetkého mi vychádza ladenie D-G ako také najviac výhodné pre drvivú väčšinu ľudí a je to aj na posluch pekné ladenie.

P.S.: A babám nedávaj vyberať ladenie. nevedia čo chcú. Vyberú si ladenie nejaké 11-te v poradí a i tak s ním nebudú spokojné. Tomu ver !!! :-DDD
Brigado Drandic28. November 2013
pre Petra
No bohuzial nevyhoda heligonky je ze ma len to jedno ladenie. A ked sa vam zunuje ladenie ci hlasy tak musite si zohnat druhu heligonku.
Ja mam 3 heligonky a ani o jednej nemozem povedat ze je lepsia ako ta druha. Mam trojradovku na mosadzi GCF aby som si mohol zahrat aj s inymi heligonkarmi lebo vatsina je CF ale CF ladenie sa mi az tak nepozdava bohuzial ak si chce clovek zahrat s niekym inym tak ten iny ma pravdepodobne CF. Tanto heligonka hra silno a dobre ale je tazka a niest ju k zivanskej 2km je utrpenie. Preto mam este malicku drevenu dvojhlasku na hliniku CF. Je lahka mala hlinikove hlasy su lahke a mozem ju bravat aj na turistiku. A potom mam drevenu heligonku DG na zinku dvojhlasku a to je zase nadherna starozitna Stibizka. DG ladenie mam, lebo ked hram s kamosom co hra na husle tak preferuje DG asi ma tak ladene struny alebo co. Ladenie Es As chce zase kamaratka zo suboru. Zeny maju vyssi hlas tak jej zase by sa hodila Es As. Toto je nevyhoda heligonky a preto treba pri kupe hlavne uvazovat ake ladenie chcem a vyuzijem. Aby ma potom nemrzelo ze B Es je krasne ladenie ale nikto pri tom nezaspieva, ani nezahra. A mne sa prave ladenie B Es paci a taku heligonku akurat nemam. Mal som ale nikto pri tom nevedel hrat.
Kontakt: brigado.drandic@centrum.sk
Peter28. November 2013
K tomu mám iba 2 pripomienky:

1. Keby som nemal prihliadať na peniaze, tak osobne si tiež vyberám mosadz. Iba pre info: 4-hlas, spodná + 2 stredy + horná oktáva (samozrejme, neplatí to pre všetky ladenia)

2. Vieš, práve to je v tom, že heligónky nikto nehodnotí s prístrojom v ruke, ale podľa toho ako je ľudským uchom vnímaná.
Brigado Drandic28. November 2013
No pri kupe heligonky treba zvazit co chcem a na co mam. Hlinik amano I.trieda hra oproti mosadzi slabsie (to som bohuzial nameral) ale je zas lahsi a lacnejsi a jeho jemnejsia farba tonu mnohych oslovi. Peter to ze ste volnym uchom nepoculi ze ten zinok hra silnejsie alebo slabsie to je normalne pretoze ucho je citlivejsie na tichsie tony preto sa zaviedla logaritmicka stupnica v dB. Len tak pre predstavu: Sumenie travy pri vetre ma cca 10dB a pocujes ho "normalne" a mestsky hluk v pozadi tiez pocujes "normalne" ale ten ma hodnoty 40dB ale cloveku sa zda ze ich pocuje rovnako silno ale je medzi nimi 30dB rozdiel a 30 dB je 1000x vacsi hluk. Pretoze ucho sa tichsim tonom prisposobuje. (Laicky povedane slabe zvuky zosilnuje ale silne zvuky potlaca). Viem o com hovorim robime hygienicke merania hluku. Preto ked som meral tie hlasy tak som ani nepostrehol ze ten hlinik hra tichsie az ked som videl ten zaznam na PC tak som ostal prekvapeny. Preto treba pri tychto "subiektyvnych" meraniach doverovat viac pristrojom ako vlastnemu usudku. Ja mam heligonku aj na zinku aj mosadzi aj hliniku takze nie som zaujaty ani medzi materialmi ale mne sa najviac paci mosadz (ale ked na nej hram dlho tak sa mi zunuje a vtedy je dobre prestriedat hlinik aj zinok a aj ladenie ak sa da).

A co sa tyka tej argumentacie ze hlasy stoja polovicku z heligonky ti poviem asi toto. Teraz som si kupil novu gulovnicu za 500e. Velmi krasna zbran ale puskohlad na nu stal 1200e. Ale gulovnica "len" striela ale puskohlad mieri a ja potrebujem hlavne dobre mierit a nie strielat panu bohu do okna. A s heligonkou to je rovnake. Skryna "len" vyzera ale zvuk vydavaju hlasy a chces aby ta heligonka poriadne hrala alebo aby pekne vyzerala?
Kontakt: brigado.drandic@centrum.sk
Andrej Švarný28. November 2013
Pre Brigada

Ten poslendy test - mohol by si urobit ten isty test so skladbou oktav aj s hlinikovymi hlasmi prosim Ta ?

Vo svojom prispevku pre MiraS pises toto:
Brigado 27. November 2013
pre _HM_
Ak si precitas prispevky nizsie zistis ze ten hlinikovy hlas je triedy amano. Su to prave tie 160HB

A na kolo centov boli " rozladene " zinkove a mosadzne hlasy ?

Skus rozladit hlinikove o trochu viacej - predpokladam , ze farba hlinokovych hlasov moze byt aj o trochu zivsia.
pre Miro S.
Tremolao na C2 som ladil -15,-5,+15 [centov]

Kontakt: andrej.svarny@gmail.com
Peter28. November 2013
Presne tak! A toto nie sú teórie, či nejaké dohady, že aké by to bolo, keby to bolo zinkové, mosadzné...? Aj pri tom našom porovnávaní heligoniek bolo síce počuť určitý malý rozdiel v hlase medzi hliníkom a zinkom, avšak iba preto, lebo nástroje hrali vedľa seba. Keď hraje sama heligónka v rukách dobrého hráča, často je veľmi ťažké určiť aké ma hlasy.

A tiež už som spomínal: V živote som dokonca už min. 2-krát počul naživo hrať 2-hlásky, ktorým nikto z prítomných (a boli to všetko skúsení hráči) netipoval na 2-hlas. Všetci sme hádali, že je to aspoň 3-hláska... O jednej tejto 2-hláske viem, že jej terajší vlastník čakal za ňou 24 rokov, než mu ju starý vlastník predal. (teda už asi iba jeho pozostalí)... Neviem prečo, či zhoda okolností, ale obidve tieto (výnimočné) 2-hlásky boli v ladení A - D.

mmm28. November 2013
brigado posielam mail
Ondrej S.28. November 2013
Áno Peter, i ja mám Export Dural hlasy a basy Amano od p.Duraja, v čase keď som premýšľal nad svojou heligonkou, bol som sa poradiť s veľmi dobrým hudobníkom, a ten povedal, že je zbytočné na naučenie predražovať nový nástroj, časom, keď sa človek vyhrá sa rozhodne či zainvestuje aj do niečoho kvalitnejšieho, v každom prípade ale aby som na basovú stranu dal Amano. A výsledok??? Nemám zvuk mosadze ani zinku, ale ani nie cenu. Spokojne si vyhrávam už pol druha roka a nik z poslucháčov sa ma zatiaľ nespýtal na typ hlasov. Keď pán hudobník skúšal moju novú heligonku, nik by nepovedal, že je na hliníku, jeho hra bola virtuózna ako vždy, až som sa hanbil, keď ma požiadal, aby som aj ja zahral, že by ju počul. Peter to tu raz písal, dobrý hudobník aj "menej" kvalitný nástroj rozospieva, slabému hudobníkovi nepomôže ani svätená voda :D Nech sa polievam akokoľvek, stále to nie je ono :)))
Kontakt: older73@gmail.com
Peter28. November 2013
Porovnávať sa dá iba porovnateľné a nie je múdre porovnávať kvalitu zvuku iba na základe materiálu hlasovej platničky.

V nedávnej diskusii som opísal test, ktorý sme s kamarátmi reálne urobili. Porovnali sme 3 úplne nové heligónky, rovnakého ladenia od rovnakého výrobcu. Líšili sa iba v tom, že dve boli na hliníku a jedna na zinku. Tie hliníkové boli jedna 3-hláska, druhá 4-hláska,... zinková bola 3-hláska. Hliníkové boli osadené hlasmi typu: EXPORT DURAL (je to 3.trieda kvality, lebo p. Duraj podľa jeho vyjadrenia už 4.triedu nepoužíva). Hliníkové heligónky mali (iba) basy typu AMANO.

Nechcem tu teraz ešte raz opisovať celý test, poviem iba vlastný názor: Tie hliníkové heligónky vôbec nejakým dramatickým spôsobom nezaostávali za zinkom. Ani v sile, ani vo farbe zvuku. Ľavé basové strany boli zvukovo takmer úplne rovnaké. Pravá strana zinkovej heligónky bola o čosi ostrejšia, či piskľavejšia? Bolo to však skôr vo farbe hlasu než v jeho sile. A podotýkam, že porovnávali sme 3.triedu hliníka.

Som presvedčený, že keby testované heligónky boli osadené kvalitnejším hliníkom, napr. AMANO hlasmi, ktovie či by neboli na tom lepšie než ten zinok.

Otázka ale znie: Čo je lepšie a čo horšie?... O sile (hlasitosti) asi netreba diskutovať, tu máme asi všetci rovnaký meter. Ale farba?... Jednému sa páči ostré piskľavé, inému zas zvučné lahodné???,...

Na druhej strane nie je ani zárukou, že mosadz, zinok budú napr. pri spoločnej hre s hliníkovou heligónkou, vždy "ostrejšími". Ak majster ladič ovláda finesy svojho remesla a trebárs o čosi "rozladí" a nadsadí hliníkovú heligónku, tak tá potom bude vždy zvukovou nad ostatnými - aj nad mosadzou, hliníkom!!!

Vrátim sa na chvíľku ešte k nášmu testu a zopakujem, čo som vyriekol kedysi: Áno, rozdiel medzi zinkom a hliníkom tam nejaký bol, avšak vo finančnom vyjadrení to bol rozdiel cca 400 €... No a osobne si myslím, že za 400 € ten rozdiel posluchovo rozhodne nestal!!! (veď je to polka ceny novej heligónky)
Brigado Drandic28. November 2013
No s mosadznymi basmi som sa veru nestretol, ale priznam sa ze som sa ani nepytal ci robia ci nie, tak ta nechcem zbytocne mystifikovat a poviem ze neviem.
Kontakt: brigado.drandic@centrum.sk
Andrej Švarný27. November 2013
Pre Brigado

K tym mosadznym heligonovym basom:

A heligonove basy mosadzne do trojradoviek nerobia prosim ?
Kontakt: andrej.svarny@gmail.com
Brigado27. November 2013
pre Andrej
Som ta domotal lebo vsetky nahravky su na mosadzi ale tuto poslednu som spravil na zinku lebo som mal akurat rozobratu tu zinkovu. Takze
{Bez oktávy} {Vysoká oktáva} { Hlboká oktáva } su na mosadzi a
{2 hlasy základ bez oktavy} {2 hlasy základ + 2 hlasy vysoká oktáva } su na zinku.
Prepac domotal som ta. Idem to tam na stranku popisat aby to bolo zrejme
Brigado27. November 2013
pre Andreja
Basy som nemenil lebo tieto v trojradovkach su uzsie ako typicke hlavackovske a tie co mi poslali samozrejme nepasovali takze nove basy mam na policke a preladil som stare. Hlasy do heligonky ma vysli na cca 400e +-30e postovne uz si nepamatam ale je tam kur...va vela hlasov. A po dvojtyzdnovom ladeni som to s poriadnymi bolestami chrbta ukoncil. Ja som ten hlinik musel vyhodit lebo popri bratovej zinkovej heligonke to nebolo ani pocut.
Andrej Švarný27. November 2013
Pre Brigado

Uz sa akosi zacinam stracat v tych nahravkach a hlasoch.
Prosim Ta z kaeho materialu su hlasove dosticky na nahravkach na tejto adrese?

pre Ondrej S.
Spravil som ti 2x zaklad + 2x vysoka oktava:
https://sites.google.com/site/strankybakchos/renovacia-heligonky/porovnanie-vysokej-a-nizkej-oktavy

Vopred dakujem
Kontakt: andrej.svarny@gmail.com