Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« 1627 1628 1629 1630 1631 › »
Peter8. Február 2008
Janko Hraško vysiela od 08 00 - do 24 00 hod. Je pravdou, že má z času na čas problemy, no berme to tak, že je to začinajúci projekt a určite sa časom technicky vypracuje. Folklórne rádio je rozhodne na slovenské pomery originálnou myšlienkou. Sám som niekedy uvažoval nad spustením niečoho podobného. Avšak ak to už robí Janko tak držme mu palce.

Pre Jožka Fízeľa: Folklór. rádio sa z našej stránky spúšťa kliknutím na niektorú maličkú ikonku čo je pod banerom (obrázkom) Janka Hraška. Avšak nemôžeš si vybrať ľubovoľnú. Musíš si zvoliť takú, aký prehrávač máš nainštalovaný v PC. Z ľava sú to ikonky Windows media playeru, potom Winampu a nakoniec Realplayeru. Rádio spustíš aj jednoducho kliknutím na samotný baner Janka Hraška (pôjde to takisto cez WMP). Ak Ti napriek všetkému nehrá máš určite nejaký problém s nastaveniami vo svojom počítači. Tak na diaľku sa viac už nedá poradiť.
Peter6. Február 2008
NOVINKA na našom webe: Kliknite si na Janka Hraška
Lubo2. Február 2008
Ivan. Toto je moje cislo 0907277455. Dakujem!!!
Peter30. Január 2008
Jozef, až naše deti budú hrať ako vravíš - je po našom folklóre a tradíciách. Každý musí prísť na to kde je jeho miesto a toto si má obhájovať. Vývoj to nie je len o zvyšovaní počtu radov gombíkov. Keby to tak bolo, určite by dnes už napr. husle mali min. 6 strún a trebárs triangeľ by mál už aspoň 5 strán...

Keď tak všetci zbožne otačame oči západným smerom a s obdivom chceme prijímať všetko cudzie ako vzor dokonalosti nečudujem sa ani kde (sme) - potom skončíme. Začnime už teraz lámaním naších "obyčajných, drevených" fujár a vymeňme ich napr. za nejaké švajčiarske "joodly trúby"... Veď tie sú IN a ich decká vedia na tom nádherne trúbiť. (A naše to neviedia - asi sú hlúpe)... To je ono !!!
Jozef30. Január 2008
Musím trochu zájsť do histórie.Helig.na slov.sa dostala v časoch,keď naší pradedovia odišli za prácou do Čiech(1918).Na Slov.do r.1982 nevyrábal nik helig.a keď tak 3,4,do roka.Najväčší príval helig.bol po vojne.Boli šikované najviac zo súdet.V 50 rokoch minister kultúry ,ktorý nevedel zaspievať ani "Kohútik járabi ",prehlásil:Heligonka je nástroj bačov",a tam to skončilo.Nevytvorila sa žiadna húdob. škola na zdokonalenie tejto jedinečnej dokonalosti našich dedov a otcov.Tradície ostali len v izolovaných častiach Slov.Na východe sa táto reťaz úplne roztrhla.A preto začíname tam kde sme skončili.Na 2radovkach.Deti našich deti budú hrať dokonalé na 3,4,radovkách z nôt. A to už bude europ. trend.Preto uchovajme si autentitu regiónov dokiaľ môžme.
Kojšovjan z Gelnice.30. Január 2008
Ja mam 2rad.dve,ale ozaj tie dvojky su šikovne! Zahram aj na troch radoch,len musi byť v treťom rade stojak a keď ma dobre mechy,že je vzduchu, tak to zneje pekne! Keď som sa vracal z vojny,tak sme sa zastavili v Prahe a na Karl.moste hral taky stary detko,hral na 3rad.take stare česke tanga! No tu u nas niet takeho človeka aby tak zahral a zabasoval ako on! Hodnu chviľu som ho pozoroval a neodvažil som sa priznať že viem hrať aj ja! Hraju aj u nas harmonikary,ma nacvičene 5pesničky,cvrlika,po basoch skače ja veverička a povieš mu nolem...šofere šofere dze vašo motore...ta hra jak maly chlapec čo ma dva mesiace heligonku,ale je virtuoz dobre mu do nosa nenaprši! Z vlastnej skusenosti.....
Peter30. Január 2008
Ja som nechcel povedať, že dvoj, či x-rádovka je zlá. Chcel som len pripomenúť, že každý národ nech si rozvíja to svoje a že my sme my - pre nás je typická a charakteristická práve dvojrádovka. Toto upevňujme, toto rozvíjajme, aby aj tí čo prídu po nás to vedeli a boli na to hrdí. (a verte, či nie zatiaľ nám to "našsko" západ slepo závidí, tak si to nepokazme)
Laco z MT30. Január 2008
Ved presne o to ide. Je tazka a nespratna. Aj tak vyuzivam naraz len 2 rady. Boze kolko som sa ju kdekade navlacil a ako by to bolo fajn s malou "dvojkou". Pred par rokmi som ju okrem mnozstva inych veci trepal autobusom na brigadu do Nemecka. Ale zisla sa :-)
Vacsinou som lenivy obliekat si ju na obe plecia a potom ma rano boli vsetko.
Jano z Dt30. Január 2008
. . . Je hodne ťažšia. Mne raz niekto dávno vtlačil do rúk na odprávačke 3rad.hel. Hral som s ňou do rána - nebol žiadny problém akurát ráno ma bolela ruka, tak som povedal nikdy viac. Pár pesničiek zahrať keď má na plecia obidva remene niekde na vystúpení - to sa ešte dá, ale inak hrať naplno celé noci - je to ako ťahať bicykel ukrajinu do strmého kopca. S mojou "dvojkou" nemám problém hrať celú noc a to aj v stiesnených podmienkach keď treba zahrať nad hlavou alebo hocijako inak keď je v krčme bitka alebo keď hrám v traktore či kolotoči .. ...Zoberiem za remeň - hodím na plece a šlapem na plný plyn.
Kontakt: murin.heligon@zoznam.sk
Peter30. Január 2008
4 je viac ako 3 a 3 je určite viac ako 2 o tom niet pochýb. 3-rádovka má samozrejme viac možností ako 2 -rádovka, ale ja sa pýtam naozaj je to nevyhnutné pre naše ľudové piesne? Napr. Česi majú svoje potreby, vlastné hudobné cítenie, čo ich predurčilo do určitého dnešného stavu. Takisto aj Nemci, Tyroláci, Slovinci, Nóri,... každý z nich je osobitý, s vlastným hudobným prejavom blízkym len a len jemu.

My, Slováci sme sa z rôznych dôvodov (ktoré ani netreba vôbec rozoberať) ocitli v takom heligonkárskom stave v akom sme. Keď to zoberiem celoslovensky, vyvinuli sme si vlastný hudobný prejav. Nehnali sme sa za počtom radov, ale naopak na tých dvoch radikoch sme hru na heligónke doviedli takmer k dokonalosti. Keby to boli náši dedovia potrebovali, keby to bola požiadavka nášho folklóru, už dávno by boli davy nadšencov zvláčali na Slovensko 3 a viac rádovky.

Buďme teda sami sebou a prestaňme už konečne pozerať v pravo, v ľavo a vždy sa snažiť niekoho napodobniť. Určite by sa nám to podarilo, ale v tom momente to by sme už neboli my.
Peter25. Január 2008
Za takmer 20 rokov podnikania sa aj na Slovensku rozvinuli na prvý pohľad nenápadné firmičky, ale vyrábajúce veľmi zujímavé výrobky. Niekedy sa ani nejadná o firmy v pravom zmysle slova, ale o jednotlivcov, majstrov - zanietencov. A tak sa možno z času na čas stretnúť s tým, že niekto má na záhrade postavenú (maličkú) vysokú pec a zlieva mosadz, bronz,... iný má v starej garáži laserový verezávací stroj a vyrezáva drevené ornamenty,... zas niekto druhý doma stáča píšťaly zo zinkového (nie pozinkovaného!) plechu pre orgány,... atď.

Jedná sa o tzv. bezmenných majstrov, ktorí však vedia svoju robotu - tým, že ich to baví - doviesť často až k dokonalosti. Aby uspeli na trhu ich výrobky sú podstatne lacnejšie než "značkové". A práve od takýchto majstrov často potichúčky odoberajú aj "značkoví" výrobcovia do svojich výrobkov....

Viem, že tu v strednej Európe existuje (min. jeden) malý - "neznámy" výrobca harmonikových hlasov. Vyrába zinkové i mosadzné a ich cena je zhruba za polovicu cien hlasov, ktoré bežne poznáme. Veľmi som sa zatiaľ o to nezaujímal, neviem teda odkiaľ presne ten výrobca je. Osobne si však myslím, že nie je zo Slovenska. I preto som nadhodil takúto tému do diskusie, či náhodou niekto z Vás sa nestretol s podobnou informáciou a či neviete niečo viac.
Peter19. Január 2008
Dá - pomocou griffshiftu. Pre náš prípad dohodníme si napr. také pravidlo: Pomyselne si očíslujme gombíky heligónky z hora nadol, teda tak, že ak má hráč harmoniku na sebe tak v prvom rade hore (najbližšie k brade) má číslo 1 a dole bude gombík s č. 11.

Druhý rad (ten vnutorný, čo je bližšie k mechom) označujme číslom a uvodzovkou. Teda hore (pri brade) bude č. 1" a dole č.10".

Ešte značka pred konkrétnym číslom gombíka pre tlak mecha: ><, alebo pre rozťahovanie mechov: <> . (Na PC je to klaves "pravý Alt + klaves <" hneď nad ním)

Takto sa dá jednoducho zapísať aj cifra. Výsledný zápis cifry môže vyzerať napr. tak: >< 5 - 4" - 6 - 4" - 5 - <> 4. Na prvý pohľad snáď komplikované, ale chce sa to len trocha zamyslieť a uvidíte logiku. Tak do toho chlapci!
« 1627 1628 1629 1630 1631 › »