Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
Ján5. December 2013
...hral som s ním,pasovalo mi Fis-H.....
Jozef5. December 2013
Palko Liska
ladenie Fis H
Brigado Drandic5. December 2013
Ja som si to video pozrel v robote na sluchadkach a typujem ladenie CF, hlboka oktava. LEN MOJ TYP!!!
Kontakt: brigado.drandic@centrum.sk
oto b.5. December 2013
Ahojte, ked uz sa tu bavi o tych ladeniach a oktavach... Vedeli by ste mi povedat ake ladenie a aku oktavu ma pan Liska tu na videu: http://www.youtube.com/watch?v=Ek13UbCNVvU
...5. December 2013
K husliam? náš huslista zahrá k hocijakému ladeniu je mu to uplne jedno. najviac si pochvaluje F ko
Peter5. December 2013
Jednému kamarátovi sa raz vrátila jeho 4-hláska po kompletnom ladení u zvučného výrobcu/opravára z Čiech. Boli sme viacerí v miestnosti, heligónka kolovala a hráme. Zaujímavé, že hráčovi a i v tesnej blízkosti u heligónky sa miestami zdalo, že normálne je to rozladený nástroj! Ale kto odišiel ďalej, na chodbu, alebo počúval z vonku, tak počul už krásny heligónkový zvuk - žiaden akordeón!!!

Po mnohých tých skúsenostiach a "sledovaniach" heligóniek som sa osobne utvrdil v názore, že naaaajväčšíííí podiel na kvalite, či kráse hlasu heligónky má ladič. Je to ozajstný kumšt a umenie. Dokonca aj toto všetko, o čom sa teraz momentálne bavíme nie je univerzálne. Teda o tých rôznych kombináciách oktáv, základov. Totiž nie sú základy ako základy, nie sú oktávy ako oktávy... Kumšt ladiča spočíva v tom, že vie kedy-ako-do akej miery "rozhodiť" voči sebe napr. základy... Vie, že v akej kombinácii, ako má potom priradiť a ako "rozhodiť" oktávy... lebo v heligónke nič nie je "na nulu" !!!

A čo je nemenej podstatné, že každý typ ladenia (či je to napr. C-F, alebo D-G, alebo B-Es, alebo A-D, a pod...) má svoje vlastné pravidla, či odchýlky ladenia. Preto ak nejaký "samozvaný" ladič napr. odkopíroval z nejakej inej heligónky algoritmus ladenia, nemôže ho použiť na všetky druhy ladení. A my ostatní, sa potom čudujeme, že niektoré jeho nástroje znejú celkom pekne, no iné ako akordeóny, alebo dočista fuj....

Rozhodne nestačí si kúpiť digitálnu ladičku a už som veľký ladič! A hlasy i ináč znejú v ladiacej stolici a o čosi ináč v nástroji... Je nespočet všetkých činiteľov, čo všetko treba vedieť pri ladení nástroja a čo všetko môže na ladenie vplývať. Preto aj momentálnu debatu o ladení, berme iba ako informatívnu a tak trochu z nádhľadom. Za všetkým je nakoniec i tak PÁN LADIČ.

Bony4. December 2013
rychlik: pre panelakove hranie je fakt ten Roland nalepsia volba :) len skoda ze sa nevyrabaju dvojradovky a nie je to o cosi lacnejsie...
Oňo4. December 2013
Pre Šimon,veď Peter sa to vo svojom príspevku snažil naznačiť,že ladič musí vedieť dopredu,koľko bude základov aká oktáva,aby to vedel zladiť tak ,že to nebude pisklavé alebo veľmi hlboké. Dôležité je aj to,že načo chcem tú heligónku používať,sólo,k husliam,k dychom / saxiky / poprípade v dychvke,veď ja viem,že Ty tomu rozumieš...keď chceš.
Šimon4. December 2013
Kobylku si vyměníš sám, je to jednoduchá záležitost. Jde o to kolikrát a kdy ji budeš měnit. Byl bych rád kdyby někdo kdo to má po pravdě napsal jak často ji mění.
pro Oňo
taky jsem slyšel heligonku s oktávami a hrála hezky, ještě záleží co na to hraješ. Určitě ladění na tu barvu má vliv, ale neměl jsem to možnost porovnat. Někomu se líbí když to hraje jako organ, někomu když hraje heligonka jak heligonka. Já jsem ten druhý případ, ale jak jsem již psal, třeba bych si ji i na nějaký repertoár oblíbil. Musíš to ale slyšet kus od kusu, tady asi hodně záleží na ladiči. Mám takový zážitek. Jednou jsem na jedné přehlídce hrál na novou vystavenou dvouřadou čtyřhlásku jednoho výrobce. Byla to katasrofa, některé dvojhmaty zněly hrozně rozladěně, trojhmat se na to nedal zahrát vůbec, pro mne a 90 % lidí co mají jakýkoliv sluch nepoužitelné. Údajně to bylo francouzské ladění, ale i frantík má přece uši a sluch. Najednou přišel člověk a zeptal se mě na co to hraji. Řekl jsem mu že je to čtyřhláska FB a on na to že má dvojhlásku, tříhlásku a čtyřhlásku ještě ne. Zašel do auta, donesl 65 tisíc, zbalil heligonku a odešel aniž by ji vyzkoušel. Majiteli jsem řekl že tohoto troubu mu seslal sám pánbůh když slyšel jak to hraje. Šli jsme na panáka a bylo vystaráno. To jen tak na zpestření, ale chci tím říct že opravdu hodně záleží na tom ladiči.
dodo4. December 2013
čo je to kobylka? bude to vedieť vymeniť aj lajk, alebo to musí urobiť odborník? Ako by hlboká oktáva vyšla finnančne, keby som ju vymieňal cez kobylku a heligonku by som si dal vyhotoviť na základoch? Dakujem za rady.
Kontakt: 0905 361775
Ondrej S.4. December 2013
Tak ste ma inšpirovali, otvoril som svoju ADčku 3x základ + hlboká oktáva, nastrihal prúžky papiera a začal podkladať pod kobylky. Výsledky ma milo prekvapili. A čoho som dosiahol? AD: 3x základ, 2x základ + ho, základ + ho. Čo z toho sa mi najviac páčilo? Keďže som doteraz nepočul AD základ, tak ten ma milo prekvapil, základ + ho znel ako organ tak starodávne, 2x základ + ho má krásny melancholický zvuk. Výhrou by bolo dať do heligónky registre a meniť si zvuk podľa nálady či publika, alebo je tu tá voľba 3x základ + kobylka naviac s oktávou.
Kontakt: older73@gmail.com
Janko K.4. December 2013
Všetky problémy, či dilémy (dať, či nedať a ak dať tak akú?) s oktávami by vyriešili registre na heligónke. Bohužiaľ, ani ja som si ich nedal a pritom také nutkanie som mal...
...4. December 2013
Tie oktavy zneju zaujimavo, ale ten tradicny heligonkovy zvuk to proste nie je. A kto to prezenie, da vysoku oktavu vo vysokom ladeni, doslova to potom pisti usi. Ja mam z rozpravania dojem, ze dnes proste ludia menej hraju nez vymyslaju. Clovek si kupi heligonku a chce aby znela lepsie a ma dojem ze oktavy su tie co to zachrania. Ja si to nemyslim. Nepoznam cloveka, ktory by lutoval ze si nedal oktavu, ale dost takych co si oktavu dali a potom si ju radsej dali prec. Tym netvrdim, ze oktava nie, je to zaujimave a na niektore pesnicky ci regiony to ma ozaj taky ten autenticky zvuk, ale neviem, ci je to vec co by mal riesit clovek ktory si kupuje povedzme prvy nastroj, nevie este co cakat, co bude hrat. Oktava nespravi ani lepsi nastroj ani hraca.
Oňo4. December 2013
pre Šimon
V tomto prípade zase veľmi záleží na ladení nástroja Ja mám F,B - ku 2 základy + 1 hlboká + 1 vysoká a som veľmi spokojný.Počul som viac takýchto ladení na základoch a moc sa mo to neľúbilo /F - ko hlboké/ ale každému podľa jeho chuti.
Šimon4. December 2013
pro Peter
Kdysi jsem se o těch oktávávh bavil s Jirkou a ten mi říkal že u té vysoké oktávy se ty nejvyšší hlasy nemění právě z důvodů o kterých jsi psal. Jinak k těm oktávám asi tolik. Já jsem pár heligonek s tou vysokou a nízkou oktávou slyšel a mému uchu to znělo právě ne moc heligonkově. Opravdu rád bych jednou slyšel nástroj osazený tak jak píšeš aby zněl jako heligonka. Takového ladiče jsem zatím nepoznal a nejsem přesvědčený že je to vůbec v jeho moci. Je to zajímavé, bohaté, barevné, ale mému uchu heligonce vzdálené. Neříkám že je to špatné, je to jen můj pocit, ale nebránil bych se tomu mít takový nástroj doma. Ale bylo, by to spíš pro zajímavost, některé písničky by na tom vyzněli určitě hezky.
Brigado Drandic4. December 2013
pre Peter
Nahral by som to ale som sklamany z tych nahravok. Nie je to take ako nazivo. Skusim zohnat lepsi mikrofon a uvidim ci sa to zlepsi. Tie vysoke tony to hra daleko slabsie z nahravky ako v skutocnosti. Nieco vyspekulujem
Kontakt: brigado.drandic@centrum.sk
Peter4. December 2013
A teraz konkrétne ku ladeniu D-G.

Najčastejšie sa vyskytuje v ladení "na základoch", príp. s hlbokou oktávou. Základy + vysoká oktáva mnohí väčšinou nedoporučujú, pretože tie posledné najvyššie tóny by boli vraj už veľmi piskľavé a škrekavé. Základy + hlboká oktáva sú na počúvanie pekné, avšak tu môže byť to riziko, o ktorom som písal v predchádzajúcom príspevku. Hlavne vtedy, keď hráč hrá pieseň na heligónke v tej nižšej oktáve. (už som sa s tým práve nedávno stretol)

Každý máme svoje ucho a mňa osobne ladenie iba na základoch akosi nie veľmi oslovuje. Ja potrebujem počuť široký hlas heligónky. Ako sa vraví, "heligónka ako orgán". No a to sa dá docieliť iba kombináciou ladenia s viacerými oktávami. Keby som išiel teraz objednávať, tak si objednám 4-hlásku s hlbokou + 2 základy + vysoká oktáva. Pravda, aby neznela ako akordeón, tu sa musí ukázať umenie ladiča. A dá sa to. Počul som také heligónky a zneli (môjmu uchu) nádherne.

Výzva pre Brigada D.: Skús nahrať a umiestniť ukážky G-éčka v rôznych oktávových kombinaciách a budeme počuť :-)))

Kontakt: peter@seman.sk
Peter4. December 2013
So všetkým súhlasím, čo bolo v predchádzajúcich príspevkoch napísané, ale...

... Je pravda, že keď je raz ladenie D-G, tak je to D-G, bez ohľadu na to, aké oktávy tam sú. Zahráš si s kýmkoľvek, kto má inú DeGečku, pričom je tiež jedno aké oktávy má tam on. Záleží ale na tom, aké máš hlasové dispozície a takisto, aké ucho pre hudbu. Totiž nie je oktáva ako oktáva. Podľa hudobnej teórie by to malo byť jedno, avšak v praxi to niekedy môže robiť problémy.

Som svedkom takých situácii, keď napr. akordeonista začne nejakú pieseň hrať spevákom v dákej konkrétnej oktáve (napr. G1), oni začnú spievať, ale stále im niečo na ich speve nepasuje. Akordeonista si po chvíli povedal, že: "Aha?"... a prešiel v hre o oktávu vyššie (teda do G2), no začalo byť všetko OK. Spokojnosť na tvárach, úsmev a spev.

Podľa hudobnej teórie neurobil takmer NIČ. Stále zostal v tej istej tónine, avšak z praktického hľadiska urobil veľmi veľa(!). Keď by teraz niekto namietal, že boli to neskúsení speváci, tak omyl - boli to všetko vyspievaní a zohratí folklóristi. A z takýmto zážitkom sa občas kde-tu stretávam. Keď nie je tá "správna" oktáva ku spevu, tak spevákov vykoľajuje, alebo napr. tlačí ich iba do monospevu, či nevedia chytiť tercie a pod. Teoretici mi môžu teraz rôzne namietať a oponovať, ale skúsení praktici určite vedia o čom hovorím. Teda ešte raz: Nie je oktáva ako oktáva!!!

Kontakt: peter@seman.sk
Laco MT4. December 2013
Tak ako píše Brigado, to má spravené aj môj otec - len si mení kobylku, ale stále je to DG. Mne osobne sa ale tá hlboká oktáva až tak nepozdáva. Neznie to síce zle ale už to nie je to pravé heligónkové. Ale je to len názor môjho sluchu, iní povedia, že je to pekné.
Brigado Drandic3. December 2013
pre dodo
S ladenim DG nic nepokazis je to pekne ladenie a ked si budes davat robit novu heligonku tak nech ti vyvyrobca spravi jednu kobylku navyse a osad si ju oktavou a budes si moct menit kobylky a tym si budes moct menit oktavu. Pri trojhlaske je to jednoduche. Budes si menit tu strednu kobylku. Dufam ze ma chapes ci?
Kontakt: brigado.drandic@centrum.sk