Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
Miro S.10. Máj 2016
Ivan, klikni si na FAQ v ľavo na tejto stránke a tam si klikni na "Aké je rozloženie tónov 3-radovej heligónky?"
Tam si to môžeš spočítať v rôznych tóninách.
Ivan10. Máj 2016
pre Peter

Petr nesem taky dobry v teorii hudby, ja si to sam neratam.

Prosim Ta kolko je teday tych seckych roznych tonov na pravej strane 3 radovej heligonky s 2 stojakami?

Pytam sa to aby sem mohl porovnat to s mnostim tonov na pravej strane napriklad tych 72 basovych alebo 80 basovych chrmatik.

NA Googly sen naseu , ze tam by malo byt 37 tonov.. preto sa na to pytam abych moheu porovnat.
Peter10. Máj 2016
pre "." :

Sleduj trh, inzeráty, garantujem Ti, že z času na čas sú také ponuky !
Peter10. Máj 2016
3-rádovka má (takmer) kompletné všetky oktávy na pravej strane! Bohužiaľ na ľavej strane už nemáš úplne všetky basy k ním. Vychádzaj teda z toho, čo sa všeobecne udáva, že máš plnohodnotných 6 durových oktáv (3 tóniny) a 4 molové oktávy (2 tóniny)
.10. Máj 2016
peter daj link kde take nieco za taku sumu kupim.
Ivan10. Máj 2016
Sak toto tu vypada skutku nevelika harmonika chromatika , le 80 basuv, a tie registre na basoch myslim ze davaju monost aj heligonov .

https://www.youtube.com/watch?v=MwjW6CC05SU

Co je to LM chlapy ?

Teraz sa mi nejedna o cenu ale o to co v te harmonice je.

A okrem toho chlapi , kolko je vseckych roznych tonof napriklad na pravej strane 3 radovej heligonky s 2 stojakama ?
Peter10. Máj 2016
Keby som ešte raz začínal s harmonikami, nuž heligónka by bola takou "bokovečkou" ku folklóru, ale vo všeobecnosti by som si obstaral 5-radovú 80-basovú chromatickú gombíkovú harmoniku, teda tzv. chromatiku a išiel tým smerom. Také niečo sa dá kúpiť od cca 200 - 300 €.
Ivan10. Máj 2016
Pre JoMi

Mono ze su akordeon alebo chromatika vacsie ako 2 radova alebo 3 radova heligonka ale sak su v nich secky stupnice.... v jednej harmonike. KOnec dikuzii na temu ktore ladenie heligonky kupit,
JoMi10. Máj 2016
Základ je trojradová chromatika. Ostatné rady sú opakovaním (tónov) tých existujúcich, ale v zmenenej pozícii, čo uľahčuje hru a všetky stupnice sa potom hrajú rovnako- rovnakým prstokladom. Na trojradovej sa to niekedy nedá a treba riešiť rôzne prstoklady. Zahrať sa ale dajú všetky tóny. Normálne sa na tom asi začnem učiť.

http://harmoniky.info/old/prstoklad.htm
Ivan10. Máj 2016
Pre Jozefa M

Jozef preco prosim radis toto :
"Keď sa učiť,tak na päť radovej chromatickej har.tam sa dá hrať všetke toniny bez problémov. " ?

Preco je 5 radova chromatika lepsia od 3 radovej alebo 4 radovej chromatiky ?
JoMi10. Máj 2016
Na jednej prehliadke som videl takého deda hrať na klávesovom akordeóne s heligónmi. Fajn zvuk. Ale bola to dosť veľká kisna. Akási francúzska značka- veľmi starý kus. Aj diskantovych registrov mal kopu. A zapínali sa jednotlivo, ako na harmóniu. Nie ako na bežných akordeónoch- v kombinácii. Tiež si myslím, že 8-12 heligónov by sa malo vpratat do akordeóna, keď v heligónke sú 4. Priznavky-kontry by som neriešil.
Pre Jana
Na heligónke sa dá hrať aj učiť viacerými sposobmi. Martinova škola je výhodná v tom, že nerieši teóriu a rovno učí skladby na hotovku. Inde tu však zaznelo, že istá miera teórie je nevyhnutná. Ja používam túto metódu. Nehrám ako Martin- ten je u nás extra trieda. Ale základy hry na heligónke som jednému klavesakovi vysvetlil v priebehu dvoch hodín a pol fľašky koniferky. Odvtedy hrá sám. Občas sa opýta na dáku fintu. Hrá jednoducho, ľudovo. Na koncerte nikdy nevystúpi. Ale hrá sám. Z hocijakých tradičných not. U úplných začiatočníkov to trvá dlhšie- asi mesiac. Samozrejme, ľudovecky na úrovni gulášovej muziky.
Ivan9. Máj 2016
Tak je to dobre a zaujimave MiroS. Sak sem to nasel vecer na youtube

https://www.youtube.com/watch?v=7gZFjsAnZPU

Sak to hraje jak heligonka.

Ked tak citam , co radite o heligonkach a akordeonoch sam sa cudujem, ze lude chcu heligonku,.. Ved na takej chromatickej harmonike s heligonama muzes hrat jak je ti libo.
Ak len ludovecky tak len ludovecky..chces vacej tak budes dret vacej a mozes hrat tanga alebo aj klasicku muziku jak tento tu a zneje mu to jak organ

https://www.youtube.com/watch?v=C83dXRbSlEg
Miro S.9. Máj 2016
Áno Ivan hrajú tie heligónové hlasy v akordeóne tak isto HLBOKO ako v heligónke a tak silno - ako tlačíš na harmoniku.
Ivan9. Máj 2016
Velmi dakujem za vysvetlenie. MiroS a hraju tie mensie akordeonove heligonove hlasy tak silno ako heligonkove heligonove hlasy ? Pises,ze su trochu mensie.
Miro S.9. Máj 2016
Heligónové basy sú v podstate o oktávu nižšie než basy v bežnom akordeóne, či už v klávesovom, alebo gombíkovom, ktorý tiež viacerí nazývajú chromatika. Aj klávesový akordeón, tak ako gombíkový je chromatický nástroj. Je to tým, že má všetkých 12 tónov stupnnice, diatonická harmonika má iba 7 tónov stupnice.
Akordeón či už je 75, 80, 90, alebo 120 basový má len tých 12 basových hlasov, ale samozrejme v nízkych basových oktávach. Tieto basové hlasy bývajú zdvojené a niekedy aj ztrojené - teda tri hlasy znejú naraz - ale vždy samozrejme ten istý tón. Napr. 1C+C+c - t.j. 1C = kontra oktáva, C = veľká oktáva a c = malá oktáva. Tak sa označujú hlboké basové oktávy.
Napísal som to ako príklad, ale v skutočnosti C bas sa takýto nízky nerobí, pretože sa nechce rozoznieť. V kontra oktáve sa robia basy až od tónu F (niekedy aj od E).
Oktáva 1C - kontra je už heligónový bas, pretože zneje tak hlboko ako basový dychový plechový hudob. nástroj "Helikón", podľa ktorého boli tieto basy pomenované.
Trocha to tu pre niektorých píšem nezrozumiteľne, ale je nutné vedieť aspoň trocha niečo z hudobnej teórie - aspoň základy, inak sa to ťažko vysvetluje.
Takže na akordeóne stačí vymeniť len 7 až 8 hlasov (F - H,resp. E - H) ktoré sú v kontra oktáve a má heligónové basy. Tie hlasy niesu takých rozmerov ako má heligónka, ale sú menšie a jazýčky majú privarené resp. prinitované závažia.
Toľko k otázke heligónových basov v akordeóne.(Ivan)
K otázke či heligónka, alebo akordeón asi toľko.
Viacej krát tu bolo napísané, že heligónka je oveľa jednoduchší hudob. nástroj ako akordeón, tak po mechanickej stránke ako aj po hudobnej stránke.
Na heligónke je jednoduchšie sa naučiť hrať než na akordeóne či už klávesovom, alebo gombíkovom. Keď akordeón tak je výhodnejší gombíkový pretože prstoklad je v podstate rovnaký pre všetky tóniny - (preto má 5 radov), písal to tu už Miro z Oravy.
Na akordeóne zahráš akúkoľvek hudbu, na heligónke nie!
Vybrať si musíš sám.
Keď si od Žiliny, tak tam je Martin Č., ktorý hrá na heligónke aj na akordeóne - spýtaj sa jeho. (Jano)

Ivan9. Máj 2016
Joj a este som abudol.

Preco prave 5 radovy chromaticky akordeon ? Ma nejake vyhody oproti hraniu na 4 alebo 3 radovy chromaticky akordeon ? Ak ano tak v kom prosim Te ?
Ivan9. Máj 2016
Jozef taky nejaky bajan ?

https://www.youtube.com/watch?v=ifhFjnzK_fw
Jozef M.9. Máj 2016
Systém basou v chromatikách sa zakladá na zložitej mechanike.Stačí tam len vložiť12 helig.basou,ktoré sa tam aj tak nezmestia,ale sú helig. basy,bez pomocných baritónov. To by tam vošlo. Musia znieť rovnako.Trochu menšie basy majú ruské bajany. Sú také klávesové har.robené na zákazku. Keď sa učiť,tak na päť radovej chromatickej har.tam sa dá hrať všetke toniny bez problémov.
Pesničkár9. Máj 2016
Jano, ak si okolo ZA, tak zrovna tu máme silnú koncentráciu výrobcov, hráčov a aj dľa mňa toho naj učiteľa. Takže ak sa predsa rozhodneš pre heligonku, ozvi sa. Na diskusii, nie je nič zlé, ale že toto niekto za Teba vyrieši no neviem - nejak neverím, že by si ktokoľvek vybral pre seba druh nástroja (za ktorý dá nemalé peniaze a bude na ňom tráviť roky cvičenia) na základe toho čo Ti tu povieme. Sám by si mal vedieť, čo chceš. Hrať sa dá naučiť na všetkom, ak ako píšeš si tu naštudoval veci, tak už snáď vieš ako ďalej?
Jano9. Máj 2016
z okolia Ziliny
Kontakt: jvysv@azet.sk