Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
Daniel10. Február 2014
Karol T, dakujem. Ak Vas, ale aj ostatnych, mozem este poprosit o nazor na takyto typ heligonky ?
http://hudba.bazos.sk/inzerat/34120203/Predam-Heligonku.php
karol T10. Február 2014
pre Daniela,Hohnerka má zinkové hlasy,dôležizé je či chceš dvoj,alebo trohlas a či začínaš a potrebuješ,alebo nepotrebuješ heligonkové basy,tuná nie sú,niektoré Hohnerky majú basy zdvojené,znejú silnešie,ale nie sú to heligonkové,sú hráči,ktorí investovali a lavú stranu si dali prerobit a majú vnej vložené hel. basy,ale len tí,ktorí mali pôvodnú skrinku tak širokú, že do nej vošla ešte jedna v ktorej bú už hel.basy,tak si zváž...
pre Juri10. Február 2014
Máš uši - tak načo ti je notový zápis? To už nám sluchári úplne vymrú a zostanú len notári?
Mário10. Február 2014
Nazdar . chcem sa opýtať ,aký je rozdiel medzi heligonkou a diatonickou harmonikou ? a čo je lepšie pre začiatočnika ?

ďakujem.
Daniel10. Február 2014
Dobry den, chcel by som sa spytat, aky mate nazor na takuto heligonku ? http://hudba.bazos.sk/inzerat/34238177/Predam-husle.php .Myslim aky ma zvuk , basy a tak. nachadza sa aj tu v burze. Dakujem
Robert10. Február 2014
Pre bvt, ale aj ostatných:
3 hlásku s TIPO AMANO mám za 1500 €. Nedám na ňu dopustiť,už som to spomínal v predhádzajúcom príspevku. Len chcem vyskúšať niečo iné. Chcem vedieť, aké hlasy najlepšie "pasujú" do 2 radového 3 hlasného Hlaváčka. Mám taktiež veľmi pekne komplet repasovanú V.Kunt (p. Duraj) 3 radovú 2 hlásku na mosadzných hlasoch. Sila hlasu je slabšia, avšak zvuk je mäkší, jemnejší ako TIPO AMANO. Pitom skrinka 3 radovej V. Kunt je rozmermi zrovnateľná s dvojradovou
Kontakt: rekont@cenrum.sk
Šimon10. Február 2014
pro Martin
Nejsi sám kdo má potíže s tím aby mu každá ruka chodila samostatně tak jak je potřeba, je to otázka rytmu a cviku. Zkus si pustit třeba některé to Martinovo výukové CD a hraj si k tomu jen basy tak aby tě druhá ruka nepletla. Pokud ti to dělá problémy tak to prostě musíš od začátku nadřít, jinak to nepůjde. Jsou to nezábavné fáze výuky, ale nejde to přejít. Já to kdysi cvičil jen s metronomem, ta CD jsem tehdy neměl. Dal jsem si nějaký rytmus a hrál basy podle metronomu. Pak jsem si přidal na pravou ruku třeba jen jeden tón celý, pak dva půlové atd. a držel rytmus. Je to opičárna, ale jde to. Držím palce a přeji hodně trpělivosti.

pro Milan
Hezky jsi to napsal a tvoje příspěvky si vždycky rád přečtu. Je v nich moudrost a mají přátelského ducha.
bwt10. Február 2014
Robert: otázka znie aj takto: Za akú cenu máš harmoniku na Tipo a Mano a za kolko máš Amano? uved rozdiel. Bude sa rozhodne lahšie vyberať.
Juri10. Február 2014
Zdravim vas nemate nahodou niekto z vas zapis piesne: ,,Ved je lastovicka pekny vtak"? alebo Nohavicov ,,Fotbal" ?

Dakujem

mail:juri89@post.sk
Miro S.10. Február 2014
Andrej Švarný tu napísal veľmi dobrý príspevok.
Odporúčal by som každému, kto chce o harmonikových hláskoch niečo vedieť, aby si uložil do pamäti tieto adresy, ktoré on tu uvádza. Keď chcem niečo vedieť, tak si radšej prečítam fakty, ktoré uvádzajú rôzne inštitúcie a majú to doložené meraniami, výpočtami a inými dôveryhodnými dôkazmi.
Možno si niekto povie - mne sa nechce čítať najaké rozumy, ale potom sa netreba čudovať, že nič neviem a počúvam ničím nedoložené "filozofické" debaty rôznych "odborníkov", ktorí nemajú žiadne, alebo minimálne skúsenosti s konštrukcie heligoniek, hlasov a matreriálov.
Aj tu, na tejto stránke je veľa vecí ohľadne harmoník vysvetlených - viď stĺpec v ľavo a tiež v pravo. Treba si len všímať a čítať.
Andrej Švarný10. Február 2014
Este som zabudol dodat, ze Taliani Zinkove hlasy nerobia.

Predoslym prispevkom sa len snazim pomoct kolegom hladajucim informacie , lebo asi tusim , ze maju v hlavach tie iste otazky ako som mal aj ja.

SKusenych heligonkarov , ktorym spominane veci v mojom dlhom prispevku su uz zmame a jasne prosim o pripadne posudenie , ci to co som napisal a ako som napisal je vhodne, vlastne zkritizujte to , lebo verim, ze len konstruktivnou kritikou sa daju veci poopravit a dat na spravnu mieru.

Ak nahodou niekto skuseny z danej problematiky pozna aj nejake webovske stranky , kde sa o danej problematike pise po Slovensky alebo po Cesky tak Vas prosim pridajte do dizkusie dane adresy nech to mozu zacinajuci heligonkari precitat a tym si ujasnit veci.

Vopred Vam dakujem
Andrej
Kontakt: andrej.svarny@gmail.com
karol T10. Február 2014
priatelia,až po prečítaní pposledného príspevku od Andreja som sa odvážil napísat toto,lebo som si myslel,že.... robil som pokusy s mojimi bedničkami mám Durajky,dal som von aj kobylky aj basy a a na zevesené, bedničky som jemne udieral na prázne bedničky a skúšal a porovnával som prirodzený "hlas"prázdnej heligonky,úžasné jedna znie "pekne " tak lahodne (je v ladení GD) druhá je v CF,ale tá bednička,asi preto,že je "čerstvá"XII.2013,znie nie tak lahodne a ešte aj plech,ktorý kryje klapky znel "zle" tak plechovo,dal som ho dolu a o čosi to bolo lepšie,myslím si,že ked táto bednička dokonale vyschne,zmení svoju "farbu " hlasu,no myslite si,čo chcete,ale som ako tak zdravý,hahaha,nech vám to hrá...
karol T10. Február 2014
pre Martina,poznám tvoje pocity...s pesničkou Na Trenčianskom moste som sa trápil 2 mesiace,myslím správnym basovaním,ten,kto je silný pravák má s tým problém,laváci taký problém nemajú,ale ked som už bol asi zúfalejší ako ty,tak som si zvolil inú taktiku,basoval som len na DG celú pesničku do omrzenia a potom,ked som si už skoro nevšímal pravú ruku a mohol som sa trošku sústredit na lavu som pridával dalši bas ,ale zase len o jeden,ale naozaj neč len,cvičit,cvičit a cvičit ako povedasl zbojník Lenin,tak necvh ti to hrááá...
Andrej Švarný10. Február 2014
Zdravim Vas

Tu je niekolko internetovych adries , kde sa pojednava o hlasoch , materialoch dosticiek, velkosti dosticiek a ich vplive , ……… atd, velmi zaujimave citanie.

Su v Rustine, Nemcine a Francuztine.

Ano ja viem , no co………
Pomocnik GOOGLE TRANSLATOR.
Ja viem preklada hocijako , Ale prisiel som na zaujimavu vec, ak das prelozit text do Anglictiny, tak to ma ovela lepsi zmysel ako priamy preklad do Slovenciny .
Preto som to prekladal do Anglictiny a potom z Anglictiny do Slovenciny a porovnaval som si to.
Preto ak nahodou niekto nie je dobry v Anglictine a danymi jazykmi nehovori tomu odopucam prelozit najprv do Angliny a potom do Slovenciny . Samozrejme niektore slova nie su presne to co pouzivame my ale davaju velmi dobry zmysel , napriklad namiesto hlasova dosticka tam bude DOSKA RAKOSIA, lebo Anglina pouziva REED PLATE, a REED je v prvom rade RAKOSIE alebo TRSTINA ale dalsi vyznam slova je JAZYCEK v hlase.

Ruska stranka o harmonikach s opisom velkych hlasovych mnohojazyckovych dosiak a s vysvetlenim preco je hlas niektorych materialov silnejsi ako inych a tiez preco je farba zvuku a hlasitost velkych dosiek vacsia ako malych klasyckych hlasov

http://poigarmonika.ru/statyi/42-chem-horoshi-celnye-planki.html


Francuzska stranka o stavbe , funkcii, praci , a hlase a materialoch hlasov a so zameranim na opis kvalitativnych tried hlasov a ich pouzivania v jednotlivych kvalitativnych triedach akordeonov

http://www.mon-accordeon.com/qualites-de-musique

Wikippedia.de o stavbe , funkcii, praci , a hlase a materialoch hlasov
SNAD NAJLEPSIE ZATIAL CO SOM NASIEL
Len velka skoda ,ze je to v Nemcine – ale o to vierohodnejsie lebo to mozno povazovat za nezavisle informacie.
Ohladom materialov ( mosadz, dural a zinok ) ale taktiez farby zvuku a hlasitosti ovplivnenych presnostou medzery medzi jazyckom a hlasovym kanalikom a ostrostou hrany hlasoveho kanalika
je velmi zaujimave zamerat sa na casti Tonqualität der Stimmplatte a Konstruktion

http://de.wikipedia.org/wiki/Durchschlagende_Zunge

Tato stranka ozaj stoji za to precitat si ju aj viac krat . Hovori sa tu o tom , ze ako sa to uz spominalo aj na heligonke.sk ale je to aj na stranke harmonikas.cz ze mensia medzera znamena mensiu sportebu vzduchu ALE taktiez sa tu hovori o tom , ze ked sa zvysuje ostrost hrany hlasoveho kanalika (alebo inak , ked sa zmensuje radius hrany kanalika) tak sa zvysuje aj lvalita farby zvuku , lebo sa molekyly vzduchu inak zrazaju o hranu kanalika pri pohybe jazycka v kanaliku vyssej triedy hlasu,co je velmi velmi zaujimave .
Taktiez je velmi zaujimave citat, ze napriklad zvuk Bandodeonu je silnejsi a sytsi aj preto , ze ma nie male hlasy ale velke hlasove Zinkove platne ale taktiez aj preto, ze jazycky su nie ploche ale konicke “ zliabkovyte po dlzke “ a VELMI lahko reaguju na len velmi male zneny tlaku vzduchu pri pohybe mecha .
A velmi zaujimava je cast o farbe zvuku alebo melodickosti , ktora zavisi aj od hustoty materialu hlasovej dosticky. A teda, ze lahsie materialy maju lahsi ( aspon ja rozumiem ) teda rychlejsie nastup tonu ALE NAOPAK tazsie materialy maju pomalsi nastup ALE farba zvuku je zivsia a sila zvuku je vysia. SAmozrejme ten oneskoreny nastup treba brat s velkou rezervou, to su veci meratelne citlyvymi pristrojmi, ale napriklad kvoli tomu velke firmy vyrabaju a uprednostnuju PICOLO hlasy z mosadze.
ASpon pre mna to bolo neskutocne zaujimave citanie a moznost aspon trosicku ked nie porozumiet at aspon privonat k tomu co vsetko ovplivnuje farbu hlasov .
No a nasledne je dobre sa zamerat na stavbu akordeonu ako takeho
http://de.wikipedia.org/wiki/Akkordeon
, lebo na farbu hlasu nastroja maju vpliv aj ine veci ako rezonancne alebo nierezonancne materialy , velkosti debniciek , adt. ….. a nielen samotne hlasy

Neviem ale zatial som nic podobne nenasiel v Ceskom alebo Slovenskom jazyku. Mozno len nespravne hladam.
Ale myslim si , ze nieco take keby bolo na stranke heligonka.sk , tak by to velmi pomohlo zaujemcom o informacie ako to vlastne je .
Bolo by to velmi zaujimavym dalsim krokom po Stupniciach, Tonoch na dvojradovej a Tonoch na trojradovej heligonke ……….. ale toto uz je na adminovi Petrovi .

Medzicasom som kontaktoval aj Talianskych vyrobcov hlasov a z firmy Binci a tiez z firmy Voci Armonice mi odpisali, ze mosadzne hlasy su zvucnejsie a lubozvucnejsie ako duralove hlasy.

Ja viem zase je to dlhe , no co uz .

Prajem Vam vsetkym pekny den
Andrej


Kontakt: andrej.svarny@gmail.com
Andrej Švarný10. Február 2014
Milan nesmierne si vazim , co a ako si sem napisal.

S pozdravom
Andrej
Kontakt: andrej.svarny@gmail.com
hlava10. Február 2014
motame sa dokola,
technicke specifikacie vieme presne, aj cena je jasna. Ostatne je dost subjektivne a zavisi od vela faktorov-vyrobca, mechanika, velkost heligonky, stav mechov, uroven hraca, schopnost majitela/vyrobcu presadit si svoje, atmosfera, financne zazemie kupujuceho, promile....

idelane by bolo porovnat rozne hlasy v jednom type heligonky od jedneho vyrobcu a este ladene v jednej stupnici.
Tym by sme priamo mohli porovnat spotrebu vzduchu, hlasitost farbu...
Takato objektivna diplomovka by sa dala by sa urobit niekde na zraze najlepsie s nahravanim, aby si kazdy urobil nazor sam.

Nie som ziadny virtuoz, hram si len pre seba, partiu, obcas v krcme a na svadbe znamych. Idem si zadovazit novu heligonku a cielom mojho prieskumu bolo zistit, ake hlasy tam mam dat aby som nenadaval ze su zle alebo naopak ze som dal za ne prilis vela a mohla byt aj nizsia trieda..
Milan10. Február 2014
Ahoj Martin.

Aj mne sa to stalo,čím viac som sa snažil tým horšie.
Potom som začal hrat len jednu pesničku valčíka druhu polka dookola až som si myslel že my stých dvoch pesničiek preskočilo až som zistil že mi to už ide.
Starý otec my povedal,neznechucuj sa z neúspechu,pomaly chlapci rastú,aj s Teba nebude za 2 mesiace M.Čerňanský ((:
Všetko ma svoj čas,až nejakej práci nedáš čas,tak buď to musíš prerobiť alebo to nefunguje.
Vážim si názory starších ľudí,aj keď dnešný svet preferuje len drzosť a aroganciu a ľudí čo niečo prežili tak ich chce odpratať.
Ja len toľko prajem pekný deň
Martin10. Február 2014
Učím sa hrať na heligonke, podľa čerňanského. dostal som sa na piesne s valčíkovým rytmom Dedinka v údolí, Drietomskou dolinou, Na Pankráci. Trápil som sa s ními asi týždeň. Keď mi to už ako tak ide, s hrôzou som zistil, že neviem basovať obyčajné piesne Kvitne ružička, Keď rozkvitne biela ruža, V záhradôčke, pri potôčku, Do rána je malá chvíla. Stále mi ten druhý prst stlačí akord dva krát. čím viac sa sústredím na ľavú ruku, tým je to horšie. Už som z toho nervôzny. Radosť z hry sa mení na strach, že to neprekovám. Stalo sa to niekomu z Vás? čo mám robiť? Mám si dať oddych na dva, tri dni a napraví sa to samo. Alebo existujú nejaké cvičenia, ktoré by tento môj blok odstránili, Poradťe. ďakujem
Kontakt: 0904 381 458
Miňo10. Február 2014
Amano - to je 1.trieda. Tipo amano - to je druha trieda kvality, že? Prosim, aku mate skusenost s jednymi aj druhymi? Je citit pri hre rozdiel?
pre J.M.10. Február 2014
na to, že všetci tu vraj len trepú, ste toho teda veľa nového nepovedali. Len opakovanie toho, čo tu už odznelo. Na stránke toho veľa nie je, pre bežného hráča sú technické detaily nepodstatné a skúsenosti z hrania tam človek nenájde. A to ostatné tu už odznelo. Zinkové dixi sú presné a teda ozaj ľahučké na hranie. Kto má, vie, stačí jemné ťuknutie na klapku a hneď je tam tón, samozrejme, malá vôľa jazýčkov môže (ale ozaj nemusí) priniesť chrčanie pri zmenne teploty. Nuž, počkáš a hráš zachvíľu. Amano, zväčša nechrčí, ale niekedy aj hej no a vzduchu treba trošku viac. JE lacnejšie. Ale ja len trepem. Možno niekto kto netrepe ako J.M. napíše Časom aj niečo ozaj hodnotné.