Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
fero12. September 2016
jediny schopný výrobca v CZ a SK je Hlaváček a Kobližek.
hlavaček klasicke mechaniky velmi silny zvuk a o bedničku netreba mať strach fašiangy, stavanie mája hodiš to pod stol bezproblémov, kobližek super cena bedňa slovinska na vybornej urovni hrubo lakovana perfektne mechaniky zvuk dobrý. Akurát že na nu treba dávať pozor je to kus nábytku. keby si mám dnes znova vybrať idem do hlavačka amano klasika sice za vela penazi ale v partii či na opekačne či v sále sa nestratíš. opraví ti to každí z tých šuflikantov čo boli nižšie uvedení ...
JoMi12. September 2016
Začínam aj s akordeónom. Keďže klávesove nástroje ovládam, zatiaľ riešim basovanie na tých malých potvorach. Časom možno skúsim aj chromatiku. Len teraz žiadnu nemám a klavesovku mám.
JoMi12. September 2016
Cena akordeónov na Muzikeri.
Miro S.12. September 2016
Mám ešte lepší návrh než napísal Ivan.
Treba si kúpiť heligónku aj akordeón - najlepšie gombíkový (čiže ako viacerí hovoria chromatiku) a naučiť sa hrať na obidvoch a je problém vyriešený.
Viacerí heligonkári, alebo akordeónisti vedia hrať na obidvoch nástrojoch.
Heligónka je ale ľahšia na naučenie sa hrať a tiež aj ľahšia doslova - hmotnostne.
Takže vždy sú dve možnosti.
JoMi12. September 2016
Áno, je to o srdci. Ale aj tu treba mať nohy na zemi. Ak je niekto zberateľ starožitnosti, musí počítať s nákladmi. Skôr vidím problém pri nových nástrojoch. Prečo na muzeri stojí základný školský akordeón okolo 700€ a za novú základnú heligónku chcú výrobcovia dvojnásobne viac? Jednoduchšie je predsa vyrobiť heligónku. Skrinky, kobylky, mechy zhruba rovnaké. Nemá registrovu mechaniku na diskante, o basovej mechanike ani nehovoriac.
Jednoducho, heligónka drží cenu. Ba aj rastie na cene. Základná trojhláska stála nová okolo 20 tisíc SKK. Dnes ju za 700€ nezoženiem. Popularita heligónky rastie, záujem je veľký, sú teda predajné aj za takú cenu. Aj novým výrobcom umožňuje podnikať. Z akordeónov by nevyžili. Funguje sa na starých, nových sa robí málo. Občas zreparuju starý nástroj. Ale nemôžu pýtať za opravu reálnu cenu.
Šimon12. September 2016
pro Ivan
Tak jak napsal Peter, po hudební stránce máš pravdu. My ale jsme heligonkáři protože tu naši jednoduchou heligonku máme rádi. Samozřejmě víme o jejich technických možnostech i o možnostech klávesové a knoflíkové harmoniky. Také jich mám více abych obsáhnul více tónin, vím i kolik to stálo a kolik stojí to o čem píšeš, ale heligonka nás učarovala a tak asi většina z nás jí zůstane věrná. Myslím si že u heligonkáře to není o penězích, ale o srdci, alespoň tak to cítím já. Prostě třeba i jedna stařičká, ale heligonka.
Peter12. September 2016
Ivan,

v zásade po hudobnej stránke máš pravdu, ale mohol si v svojom príspevku uviesť aj zopár iných príkladov, trebárs:

- načo si ľudia kupujú fujary, úbohé to nástroje s tromi dierkami, keď existujú oveľa "dokonalejšie" saxafóny, klarinety, trúbky,.. ?

- načo mnohí ľudia zháňajú nedokonalé "stariny" - motorky, autá, keď majú na trhu dostatok moderných vymakaných komfortných aút?

- načo si ľudia zbierajú staré pohľadnice, perá, nálepky, keď v súčasnosti existuje dokonalá technika, na ktorej sa dá všetko toto precízne vyrobiť, natlačiť aj doma v obývačke?

- načo folkloristi chodia na podujatia v hlúpych a často aj v jednoduchých (no drahých) krojoch, keď v každom jednom obchode sa dajú kúpiť pohodlné, krásne oblečenia od výmyslu sveta?

- atď...atď...

Akí sú to tí ľudia hlúpi... :-)
12. September 2016
pre IVAN
MYSLIM ŽE NA TEJTO STRANKE NIKOHO NEZAUJIMA AKORDEON...
Ivan12. September 2016
No a uz sme tu zase pri ladeni heligonky..kuuup si CF lebo to maju vsetci, Ale pozor casom kupis este jednu mozno B- ES a potom mozno aj His Cis , alebo dve trojradovky aby si mohol menit ladenia pre spev svoj a inych ludi, ,, a s hornou alebo s dolnou oktavou ? ?

....kup si radsej normalnu harmoniku ( akordeon klavesovy alebo chromaticky ) budes mat vsetky stupnice a nejake registre s oktavami v jednom nastroji......a ne budes casom spekulovat , ze ktore je to naj naj ladenie heligonky. ... a tak isto nebudes spekulovat , ze ti tam chybaju nejake tony , ... a tak isto nebudes musiet dumat a cvicit zmenu smeru mecha.....Heligonka je fajn ...Ale keby som vedel pred par rokmi , co viem dnes ( aj s radami ochotnych a skusenych hracov z tejto stranky ) tak heligonku nekupujem. .....Teraz das za 2 radovku 1000+ eur alebo za trojradovku 1700+ eur a casom mozno dokupis dalsiu....alebo este dalsiu....

NEBOJ SA MALYCH BASOVYCH GOMBIKOV. ...... aj medved sa nauci na korculiach, Akordeonovy Stradela basovy system gombikov ma jednoduchu logiku a basovy prstoklad je rovnaky vo svetkych stupniciach. Tie gombiky, ktore stlacas pri hrani v C-dure budes stlacat aj v ostatnych stupniciach---len budes musiet najst zakladny basovy ton, ktory budes hladat podla tonu, ktory zapasoval na spievanie pesnicky Tebe alebo niekomu, komu hras .
A este napriklad v basoch je tam aj bas H , ten vyuzijes v basovych prechodoch pri hre v C-dur, a v inych ladeniach stlacis prislusny gombik aby si zahral ten isty basovy prechod.......ten bas H v heligonke s ladenim C bene nie je ( mozno na zakazku preladit B heligon na tlak na ton H- ale uz by to bolo tak trochu daleko na prsty dociahnut ) .

Dalej na akordeonovych basoch su gombiky blizsie pri sebe --- prechody sa hraju jednoduchsie , lebo netreba prsty roztahovat tak dosiroka a na zahranie basovej ozdoby zo 6 a viacej tonov NETREBA SEKNUT mechom.

Je tu aj este jedna velka vyhoda oproti heligonke, chromatika ma logiku,.... prstoklad rovnaky vo vsetkych oktavach, Heligonka logiku nema... je to len drina na pamat. Kvoli stojaku hras iny prstoklad v kadej oktave. No a bez stojaka bezne heligonky nie su...kazdy chce stojak, lebo ten pomaha pri hre menej sekat mechom v niektorych pesnickach alebo style hry.

Zeby rusky bajan ??,... maju basy najcastejsie od F v kontraoktave do E vo velkej oktave ,niekedy zacinaju od Eis v kontraoktave a veeeelllmi zriedkavo aj od E v kontraoktave ... ....O tom tu uz davnejsie pisal myslim MiroS

Napriklad tento -stredna uroven- Akordeon guzikowy Rubin 120 basów a 499 zlotych---- 115 eur druhej ruky....

olx.pl/oferta/akordeon-guzikowy-rubin-120-basow-CID751-IDem3WP.html#d816098a21

Nedaj sa zlakat na tie drevene skrinky s intarziami a ine tindrlaaaatka..... akordeon robia hlasy a nie intarzie a malovky.

Najlepsia by bola chromatika s heligonovymi basmi...napriklad od Zupana ... ale to ozaj stoji vela ( vela je aj tak relativny pojem- niekomu nie je vela ani toto) , s Dural Export neni su.

Alpe IVK 96/M Helikon Tipo A mano ........ 6.500 eur
Alpe IVK Helikon Tipo A mano ........... 9.400 eur .... Rychlik mal si vtedy pravdu ... ;-)

Myslim , ze to v buducnosti vyriesim tak ako spominal JoMi, kupim si nejaku chromatiku z druhej ruky a dam si do nej nahodit u dobreho majstra heligonove basy.
Alebo kupim Tulsky bajan vyrobeny na zakazku, ( nieco ako Jasna Polana ) , cena noveho niekde okolo 2500 eur -- alebo kupim z druhej ruky a dam zrepasovat,, ... a tie basy tiez pekne huduuu

A ze je 61 gombikovy plny bajan velky ? NO sak na nosenie do prirody alebo na akcie sa da kupit aj 80 basovy alebo aj mensi , len bude mat mensi rozsah na pravej strane,...... sak ani taka 2 radova heligonka nema tonovy rozsah ako klavir....

Peter mal pravdu,
Preco stoji vlastne heligonka tak vela v porovnani s akordeonom, ked je to len taky maly " vycuc" toho vsetkeho ( hlasy, klapky, mechanika , praca ,...) co sa v akordeone nachadza ? Zeby stolarske intarzie ? ALebo nerezove ozdoby ? Ale ved toto nehra . Ale to viem az dnes. Na to sa prichada az ked sa heligonka kupi alebo mozno azpo druhej alebo tretej heligonke ? ....
Marián J.11. September 2016
Ak chceš iba hrať,tak ti to je jedno.Ak chceš aj ku spievaniu,tak alebo najrozšírenejšie GCF,alebo FBEs.
Peter11. September 2016
O tzv. "najlepšom ladení" sme tu už nespočetne raz debatovali. Ono snáď ani neexistuje... Stále sa nájde dosť zástancov za, alebo proti.

Môžeme však rozprávať o najrozšírenejšom ladení a tým je C - F.
Ladenie 11. September 2016
Dobry vecer, ake je najlepsie ladenie pre 2 radovu alebo 3 radovu heligonku?
pre Milan11. September 2016
Ano dal som si aj R. jelinka a je vynikajuci. Trepes uplne od veci.
Šimon11. September 2016
pro JoMi
Jestli chceš vidět rezavou nerez tak přijeď do našeho Aquaparku.
Tam bylo krásně poznat kde skončili švýcaři a kde začala s dodělávkami v rámci "úspor" levná česká firma. Odrbat se dá asi vše, takže i u neraz materiálu bude velký rozdíl v kvalitě. Mám známého co dělá trošku do lodí a tam se prý používá materiál úplně nějaký špeci.
JoMi11. September 2016
Presne to som si myslel, že rozdiel je len v názve. Antikor-proti hrdzaveniu. Nerez-nehrdzavejuci.
Jasné, že aj v kvalite. Leguje sa niklom, alebo chromom. Možno aj niečím iným. A záleží, koľko tam toho pridajú a ako to spracujú. Iné je na ozdoby, iné na zábradlie, alebo komín.
Pre R.Z.11. September 2016
Na margo rozdiel medzi tipo amano a dural export: mam vo svojej heligonke od Stanceka osadene hlasy dural export a som max. spokojny dokonca mi niekto vravel ze je medzi nimi minimalny rozdiel.
Peter11. September 2016
Nerez - je stará obchodná značka pre (po česky) nerezevajíci ocel. Anikoro, anticorro, antikorová oceľ - sú obchodné značky pre antikorozívnu (korozivzdornú) oceľ vyrábanú v Poldi Kladno.

Nehrdzavejúce ocele, ľudovo nazývané "nerezy", alebo "anikory" sú všetky ocele triedy 17. Vyrába sa ich veľa kvalitatívnych druhov podľa zamerania a použitia. Nie je nerez ako nerez! Bežne som sa stretol s tým, že niektoré nerezové plechy alebo rúry chytali po čase hrdzu. Je to jasné - dovozcovia dovážajú materiály z "kade - tade", všetci pozerajú iba na cenu, no a tie najmenej kvalitné nerezy sú najlacnejšie... :-)

(Iba pre informáciu: S českým nerezom sme problémy nikdy nemali)
Milan11. September 2016
Jožin alebo R.Jelinek daj si paralen
11. September 2016
Nerez po Česky a antikor po dlovensky
JoMi11. September 2016
Aký je rozdiel medzi nerezom a antikorom? Mne to pripadá ako známy samopal vzor 24. Taky rezavi, ale hlavne koroduje.
A počtom odobraných hlasov by som sa prioritne neriadil. Niečo to napovie- veľkosť produkcie, skúsenosti. Ale aj starí majstri mali roznu stratégiu. Hlaváček robil pásovo-do obchodu. Stibitz na objednávku. Teda určite vyrobil menej kusov a použil menej hlasov. To neznamená, že robil horšie nástroje.