Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
JoMi5. September 2016
Má súkromnú školu. Žiakov má dosť. Väčšinou asi ľuďom jeho metódy vyhovujú. Teda aspoň časť financuje zo zdrojov školstva.
Tabulaturny zápis sa používal už pred 500 rokmi. Prestal sa používať. Zrejme ľudia vedeli, prečo. Nevedie k chápaniu hudby, len predloží hotové výsledky. Používal sa najmä kvôli nevzdelanym hudobníkom. A to ostalo dodnes. Tento štýl nevedie k tvorivosti, ale k sablonovitemu napodobnovaniu.
Učebnicu p. Grimma mám. Je to obdoba českej publikácie M. Puchmertla, len s repertoárom slovenských piesní. To isté sa používa na stránke www.heligonka.sk Plus-mínus bodka pred číslom, za číslom. Ťažko posúdiť, kto to vymyslel, kto bol prvý.
Sú tam síce noty, ale v podstate zasa len udávajú číslo gombíka. Nedá sa použiť na iný rad, iný model nástroja. V inom ladeni nepasuju noty a skutočne znejúce tóny. Teda aj tento spôsob má nedostatky.
Existuje nová metóda. Kombinuje noty a všeobecne fakty o hudbe. Teda treba poznať princíp fungovania hudby. Na druhej strane sa dá použiť na každý model, rad a ladenie nástroja. Umožňuje viacero spôsobov zahrania skladby. Teda tvorivosť a improvizácia položená na všeobecnych faktoch.
A už asi stačí.
JoMi4. September 2016
To hej. Cudzie. Ale bez neho by sme toho o možnostiach hry iných žánrov na heligónke veľa nevedeli. Sám sa ale nepokladá za folkloristu. Mne je ľudovka bližšia. Ale výber a pozvanie účinkujúcich je na organizátorovi.
A zasa je to o tolerancii rôznych štýlov. Nech si nikto nemyslí, že keď je niekto dobry a známy muzikant, tak je univerzálnym riešením na všetko. Jeho techniku obdivujem, ale výraz aj mne pripadá studený, neosobný, príliš profesionálny.
rychlik4. September 2016
No tu nikdo nepreperal osobu tohto hraca a jeho umenie. Kritizoval sa iba vyber jeho piesni a to aky ma on (necit ku ludoym ceskym a slovenskym pesnickam. Stale ho laka prezentovat cudzie piesne
Šimon4. September 2016
Často jsem si říkal že je škoda že i u nás nemáme takového Peťu Semana. V jednom sem rád že u nás takové heligonkářské stránky nemáme, alespoň nemáme možnost pod nějakou skrytou identitou osrat pod pláštěm vlastního názoru někoho jiného komu většinou nesaháme ani po paty.

pro JoMi
napsal jsi to opět dobře, ano, je třeba rozdělit koncertní vystoupení od hraní v hospodě a to dělá viditelně mnohým problém. Koncert v lázních a hraní na dědině v hospodě je kapánek rozdíl. Ten koho tu perou zvládne na rozdíl od nás ostatních s lehkostí obojí.

viktor4. September 2016
Zdravim chcel by som sa spytat ci by mi niekto nevedel spravit zapis k tejto pesnicke http://pesnicky.orava.sk/index.php?option=com_mjoosic&view=song&id=3623:kosielka-bielena-sita-pekne-krajom
Nasiel som ju na youtube
https://youtu.be/zQ3WVpo_MxU od 1:25
Vopred dakujem
K.s.4. September 2016
Pre" moc smutné " Daj sa liečiť pomože to dáš jednu tabletku na ráno a máš pokoj.Možno sa aj prihlasiš k tomu pánovi na čo hráva v Rajeckých na doučovanie :).Pozor aj na tlak je to nebespečne.
!3. September 2016
Mal by si vediet, pan dokonaly, že ritovlez sa pise s makkym i.
Pp3. September 2016
Ty si bol vieš kde ?, v psej .... ! viem kto si, ryťovlez a viem aj od kiaľ, ak chceš tak dám tvoju adresu aj s veľkosťou tvojích topánok...
!3. September 2016
Su postrehy aj take, no aj take! Ale nakoniec ani nevies, ci rozpravame o tom istom hracovi.
Pp2. September 2016
Ból som aj ja pozrieť v Raj. Tep. a počul som hrať heligónku a spev sňou.Zo začiatku som si myslel že tam je nejaká svadba alebo oslava.No nedalo mi a šiel som sa po chvíli počúvanie pozrieť čo sa tam deje.Nebola to žiadna uzavretá spoločnosť.Boli to zrejme kúpelny hostia počul som tam češtinu,poĺštinu,aj anglištinu.No jeden stolík ból este volný tak som si prisadol aj z rodinkou a poviem vám neuveriťelný zážitok.Spomínaný pán hral,spieval spolu z hosťami piesne aké si želali samozrejme som si aj já jednu rozkázal a bez problémov mi ju zahral a kto vedel spieval snami.Hostia odchádzali max.spokojný z úsmevom na tvári .Toť moj postreh z Raj.Teplíc.
Štěpán1. September 2016
https://www.youtube.com/watch?v=o9A6LYAsyt4

Dokument z letošního setkání heligonkářů v Brusném. Hrají Majka, Radko a Vladimír Záhumenský a v závěru s Milanem Koptákem a Štefanem Šteinigerem
Kontakt: vrana1935@seznam.cz
JoMi1. September 2016
Tu je zasa vidno viac uhlov pohľadu na muziku. Jednak ako na koncert, tu má priestor aj technicky náročná produkcia, aj cudzia tvorba, aj uvádzanie nových skladieb- veď ako by sa mohla stať pieseň obľúbená, ak ju nikto nezačne ako novinku.
Iný prístup je pri ľudových zábavach a stretnutiach. Tam sa viac uplatnia miestne a regionálne skladby a štýly. Aj tu ale treba občas uviesť novú pieseň, nech sa rozširuje repertoár.
Práve tento ľudový štýl je väčšine ľudí bližší. Ako to už pred 70 rokmi napísal jeden múdry človek.
Osobne nezavrhujem ani koncertný štýl hrania. Len ich treba rozlíšiť. A podľa toho sa správať. Na koncerte sa počúva, bez zapajania divákov spevom. Na ľudovej zábave sa žiada hrať aj na želanie, spolupráca divákov je žiadúca.
vychodniar1. September 2016
Ja by som vo vychodniarskej krcme s nejakymi rakuskymi, nemeckymi, francuzkymi piesnami velmi rychlo skoncil. A mohol by som ich vediet neviem ako dobre hrat.
rychlik1. September 2016
naozaj to nie je o zavisti a navrhujem, aby sme tu teraz vobec nespominali mena /ziadne M.C, ziadne, Jozko, Jano/, nech je to iba o nazoroch.
Hrac ma vzdy iba 2moznosti - hrat to co chcu ludia a aby sa zabavili, alebo im nanutit take piesne, ake chce on. Aky ma cit ku ludom, alebo ku tradiciam a je to aj o urcitej vlastnej narodnej hrdosti.
.x.1. September 2016
aké závidenie a čo ?,
veď človek je tvor ak chce tak sa všetko naučí a je otázne či ostatní heligonkári chcu niečo iné. To je dobre, že nechcú, lebo tým udržujú slovenskú kultúru ktorá je veľmi špecifická pre jednotlivé regiony.
Viete si predstaviť,že by na detve, horehoroní, šariši a pod. v krčme začal niekto hrať francúzky kankán, alebo nejaké inozemské trilkovačky, já nie ale si myslím , že by rýchlo skončil.
Tak neomielajte tu ako papagaji nejakú závisť, lebo nie je čo závidieť.
Nazor1. September 2016
A ktore videa mate na mysli z tych Rajeckych Teplic? Aky pan? M.Č.? Ak ano tak ste riadne mimo. Z vlastnej skusenosti viem ze M.Č. hra v sucastnosti v Rajeckych vsetky ceske slovenske zahranicne a aj na zelanie zahra. Takze dalsi zavistlivci na diskusii hehhehe.
oprava k príspevku1. September 2016
rajedcké teplice , nie tr.teplice - mýliť sa je ľudské
názor k príspevku " moc smutné "1. September 2016
plne s tebou súhlasím, ten pán slovenské ľudové nehrá, lebo by celkom zanikol. Venuje sa prevažne len terchovským piesňam a pritom každý rodený terchovec ho porazí lebo dá do piesne cit a tento pán je studený ako naprogramovaný stroj.
Bol som náhodou v kúpeľoch v tr.tep. kde on koncertoval, nuž čo vám poviem, ľudia sedeli počúvali, lebo nemali iné čo robiť, ale odchádzali znudení a názor bol že ani si nemali čo zaspievať, lebo on hral len to čo on vedel a chcel, ľudia ho vôbec nezaujímali, väčšia tužba u neho je peniaze.
Moc smutné!1. September 2016
Prave som si prezrel niekolko videi na yutube od velmi znameho slovenskeho heligonkara zo Ziliny, z jeho akcii co chodi pravidelne hravat do Rajeckych teplic. Ani jedna slovenska alebo ceska ludovka! Pripadni zahranicni hostia, ktori tam snad boli, sem prisli za niecim inym - za nasou kulturou a my, ritolezci im servirujeme ich piesne. Je to podla mna chore.
Z tohto pohladu ten pan velmi klesol v mojich ociach!
Dominik1. September 2016
https://uloz.to/!2hs32Zta/deti-alebo-krasa-v-kroji-rodena-rar

Tu v tomto albume ju nájdeš. Tam slová dobre rozumieť.