Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
Miro S.13. September 2016
Nechcem veľmi diskutovať o čom Ivan píše, len chcem doplniť, že vynikajúci český muzikant Franta Poupě hral skvele na akordeón aj na heligónku.
Ivan13. September 2016
Simon vdaka . Napocital som tam 12 ronych ladeni 3 radovej heligonky... teda len teoreticky za nove nastroje vsetkych ladeni by trebalo dat 12 *2000 eur ,... no ak by som bol profesional tak to radsej kupit jednu chromatiku s heligonivymi hlasmi....

Rychlik velaktrat pises vtipne a spravne ale myslim , si ze nie teraz. No mozno sa mylim.

http://referaty-seminarky.cz/akordeon-harmonika/

Akordeon Harmonika

Historie

Akordeon byl patentován v roce 1828 vídeňským nástrojářem Cyrillem Demianem. Měl pouze „diskant“ o několika klapkách a levá ruka ovládala jenom měch. Tento nástroj hrál při tahání měchem jiný tón než při jeho stlačování.

Od 30. let 19. století se začal akordeon rychle vyvíjet a v roce 1850 byl vynalezen nástroj s chromatickým hmatníkem a 12 basy, který hrál stejný tón při tahání dovnitř i ven, když si ho nechal vyrobit na míru jeden tehdejší hráč.

V roce 1877 byl vytvořen model Schramel, který měl 52 knoflíků, které měly stejný zvuk při tahání dovnitř i ven a s 12 basy, který měly zvuk jiný. Ve Vídni byl používán v kvartetu s dvěmi houslemi a basovou kytarou.

První pianový akordeon byl vytvořen také ve Vídni v roce 1863. Klávesy měl mnohem menší než klavír kvůli rychlejšímu hraní. Hráči si nechávali designovat nástroje pro sebe a to pomohlo vývoji blíže k jejich dnešní podobě. Během druhé poloviny 19. století se ustálila podoba akordeonu na 41 kláves a Matthias Hohner se stal největším výrobcem pro lidi dostupných nástrojů. Po jeho smrti začala jejich výroba ve velkém.

Během 20. století už se harmoniky začaly vyrábět na mnoha místech např.v USA i Číně, nejvíce ale stále v Evropě.
atd.

Alebo
http://schrammelharmonika.nonfoodfactory.org/Andreas_Teufel/Andreas_Teufel_DA_2006.pdf

Aj tu pisu o Schrammelovej chromatickej harmonike s 52 gombikami na pravej strane ALE este diatonickym basovym systemom 12 gombikov.

No a sami Rusi uvadzaju, ze bajan zostrojili v 1907

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B0%D1%8F%D0%BD

Jednoducho povedane Rusi spojili pravu klaviaturu Schrammelovej harmoniky,----- ktory ( aspon to tak vyzera, hoci to nebol prvy pokus na zostavenie chromatickeho akordeonu ) prvy pouzil 52 gombikov na ulozenie chromatickej stupnice 4 oktav do 3 radov v B systeme ------- a STRADELA basovy system.

Peter ta chromatika od Zupana na videu , co som dal link ma heligonove basy....zatvor prosim oci a pocuvaj jej hlas.... POcujes nejaky rozdiel medzi zvukom heligonky a tej chromatiky s heligonami ? Ale odpovedz uprimne prosim Ta A LEN o zvuku nastroja -- nepis o pocitoch a spomienkach. Chalan sa pytal na kupu nastroja , on nevie nic o tvojich spomienkach a pocitoch, a ja sa snaim poradit v zmysle "cena -- hudobna hodnota"

A o atmosfere pri ohnoch a v krcmach ? SAk pan Chvastek hral na akordeone Peter..? Chvastek nenavodzoval dobru atmosferu ?

A na vsetkych svadbach , krstinach a inmych prilezitostiach hrali len a len heligonky ? VAzne ?

A nebol akordeon ovela viacej rozsireny napriklad na Vychodnom Slovensku ? To Ty ako vychodniar asi budes lepsie vediet..? ze bol akordeon rozsirenejsi napriklad vo folklornych suboroch .. Take nieco ako Terchova alebo Podpolanie urcite siroko rozvetvene na VYchode nebolo... Vlastne Vychod dohana. Ale akordeon sa tam viezol dlho a celkom dobre. Ale toto vsetko Ty asi vies lepsie ,ved si z Vychodu...no ale len pod podmienkou , ze diskutujeme s Petrom Vychodu . MOzno je tu viacej Petrov.

A o ciganskych muikantoch s akordeonom asi nie je treba pisat,... uz ste vsetko sami nizsie napisali. ZE ciganske akcie s akordeonom maju svoje caro a atmosferu ....

A v case v ktorom sa odohraval Svejk uz existovala Schramelova harmonika , akordeon a aj bajan .... Chces povedat , ze autenticke bolo a je len hranie na heligonky v Prazskych ulickach a krcmach ? To nikto na akordeon a chromatiku nehral a nehra v Prahe ? Myslis to vazne ?

A na com hral chromaticky kral Franta Poupe ?
Franta Poupě - Růže z Madridu 1940
https://www.youtube.com/watch?v=JDkFn4pFeHw

Povedla heligonkovych kralov ako Karel Melka boli aj chromatikovi krali. ALebo mas pochybnosti ?

Navodzuje Franta Poupe na chromatike dobru atmosferu ? Predstav si ho hrat niekde v dobrej prazskej krcme alebo restauracii , alebo len tak pred domom niekedy v obdobi prvej republiky.....

MOzem povedat, ze bajan ma nadherne kontrabasovo ladene basy skoro vsetky v kontraoktave , ako MiroS pisal ich sila zvuku avisi od toho ako tahas silno mech ...NIe je to tipicky akordeonovy ale ani tipicky heligonovy vuk ...... ale nezneju tak hrmotne ako heligonkove ... jednoduche vysvetlenie, jazycky nie su 9 mm siroke ale 6 mm v tych zakladnych modeloch,...( taka Jasna Polana na zakazku uz je ine kafe so sirsimi jazyckami) a este aj preto, ze kanalik , v ktrorom jazycek kmita nie je specialne hlboky ako na heligonovych basoch,.................

Mne osobne sa paci ako bajanovy tak aj heligonovy hlas, .. ... Kedze mam obidva mozem porovnavat hudobne systemove ale aj zvukove rozdielnosti ............. snazim sa vytesnat na okraj emocie, spomieky a pocity aby porovnanie na kupu bolo co najviac relevantne v zmysle "cena---- hudobna hodnota " , nechem platit pri hudobnom nastroji za zberatelsku hodnotu alebo intarzie a malovatka.
Šimon12. September 2016
pro Ivan
Mrkni tady na stránkách do rubriky FAQ a tam máš všechna ladění popsána.
rychlik12. September 2016
chromatikove rozlozenie tonov vymysleli Rusi
JoMi12. September 2016
A ten, kto vymyslel rozloženie tónov na basovej strane akordeónov (Stradela), tak ako ten, čo vymyslel gombíkový systém na chromatikách a a bajanoch a ten, čo dokázal zjednodušiť tieto nástroje a skonštruoval heligónku, kde nechal len minimum, ale tak uložené, že sa s tým dá mnoho skladieb v pohode zahrať, to všetko boli borci, KUMACI.
JoMi12. September 2016
Viktor, ďakujem za vysvetlenie. V podstate sa s tým bežne stretám. Mám takú aj takú, ale som si to doteraz nevšímal.
Peter,
ako píšeš, stačí vedieť, čo je tonika, dominanta a subdominanta, podobnosť stupníc a známe do-re-mi-fa-so-la-si-do a možeš hrať na všetkých typoch heligóniek, v hociktorom rade. Tých možností tam zasa toľko nie je.
K cigánskej muzike.
Okrem zvláštnej tonality a harmónie je typická aj glisandami. A to na heligónke nejde presne zahrať. Ale aj v harmónii som vyvaľoval oči, keď jeden môj kamoš z BB a druhý tmavý z okolie LV hrali akože tú istú pesničku. Maličký rozdiel v rytme, ale hlavne TIE AKORDY. Na gitare som to dodnes nepochopil.
viktor12. September 2016
Pre Jomi
Dvojramykovka je taka ktora ma intarzie aj na tej casti kde sa rozpaja heligonka teda pri mechu a jednoramykovka to ma zvacsa z kozenky
Toto je jednoramikova http://www.heligonka.sk/data/galeria/156_f.jpg
A toto dvoj http://www.heligonka.sk/data/galeria/148_f.jpg
Pre stryko
Uz som poslal fotku do galerie
Peter12. September 2016
Ivan, nie je treba ani počúvať ukážky, heligónka teoreticky nemá nič naviac oproti klasickému akordeónu. Ba naopak, má toho oveľa menej. Má ale to, čo tieto spomínané harmoniky nemajú - heligónové basy a svoje čaro, ducha starých čias... švejkových pražských uličiek, či mládeneckých tancov pri ohni, humnách, slovenských krčmách.... A takú atmosféru, priateľu, nenavodíš so žiadnym akordeónom !!!
Ivan12. September 2016
Peter a s tou ZUSkou a 5 radovou chromatikou uplne suhlasim. To by som urobil aj ja... Rudolf Hauer ten to mastil na tej masine

https://www.youtube.com/watch?v=m4voOYm5Z0c

a nas Michal Červienka je vazne dobryyyyy.

https://www.youtube.com/watch?v=-DUQP1t9W-k
Ivan12. September 2016
A chlapi velmi sa mi rata, ze zase diskutujeme o niecom.

Aky som velmi rad , ze aspon na chvilu zmizli osocovania heligonkarskych podujati a hracov a handrkovanie o tom , ktory vyrobca je super a ktory je suflikar.
Ivan12. September 2016
Peter vdaka za ozrejmenie ciganskej harmonie a heligonky.
No a teraz prosim Ta ozrejmi, co heligonka ma navyse oproti chromatike s heligonovymi basmi?

Zatvor oci a pocuvaj,

Ton playing zupan buttonbox part1

https://www.youtube.com/watch?v=Nly2y5WUfjA

NO co nasiel si nieco prosim Ta ?

A este MIlan Chvastek hral Terchovu na akordeone-- a ver ze ten prstoklad je na Terchovu na bajane jednoduchsi ako na heligonke.
Ivan12. September 2016
Simon no ale ved o tom stale pisem , GCF a ADG to znamena pri novych nastrojoch plus minus 4000 eur. No a este BEsAs a u je to 6000 eur....Su este aj ine ladenia ?

Milan ja som tiez zacinal na heligonke a stale na nej hram. Ale kedze som videl na youtube ako hra chromatika Zupan s heligonmi tak ma to zacalo lakat-- v spojeni jeden nastroj vsetky ladenia....Rychlik mal pravdu, je to na prvy pohlad drahe .... 6500 eur . NO je to drahe ked mas vsetky ladenia ? NO dobre dobre , ak chces hrat ako profik tak si to kupis,.... inak som hladal nieco lacnejsie.

Kupil som si bajan 2 hlas be oktav ???? ?????????-3 .. Pozri sa takto hra...https://www.youtube.com/watch?v=lc_yflVr9AI

Samozrejme ze to nehram ja ...Ani som to od toho Rusa nekupil. Ja som kupil z Polska cez aurcro. Vyslo ma to aj s dopravou na 160 eur.
Ten co som dal dole je este aj lacnejsi a s basovym registrom Free bass--ktory vypina basove akordy a mozes hrat na lavej strane tak ako na pravej.

Poznatky a skusensti su take , ze napriklad gombiky su na pravej strane o asi 4 mm blisie k sebe ako na sucastnom Hlavackovy . Takze ak mas prsty trenovane z heligonky , tak sa lahsie preorientujes na gombiky na bajane ako na klavesy na akordeone-- preto som kupil bajan a nie akordeon a este preto , ze bajany maju basy v kontraoktavach ,... to nie je myslim bezne v nasich beznych akordeonoch. Dalej ten moj bajan nema Tremolo ladenie, obidva jazycky su naladene na uplne presny ton. Je to ine ako heligonka . Tiez pekne , take ciste alebo niekto povie suche. Ved preto Rusi na tych bajanoch hraju aj klasicku hudbu a organove skladby , kde tremolo nie je ziaduce.

DAju sa aj take bajany kupit s registrami -- teda s tremolom alebo aj oktavami.

NA tomto type bajanov su 4 hlasne basy-- basova kobylka na 4 hlasky na jeden ton.

CHcel som povodne dat vymenit basove hlasky a heligonove ( nie dvojtonove velke ako v heligonkach ale jednotonove polovicne ako sa davaju do akordeonov -- vid stranka firmy Harmonikas) no asi to nepojde-- bajanove ruske hlasky su uzsie ako heligonove polovicne hlasky. ALE ak si raz kupim 5 radovu chromatiku europskej vyroby, tak budem vyberat podla toho ake ma siroke povodne basove hlasky aby sa dali lahko do existujucej kobylky vymenit za heligonove polovicne hlasky.

Dalej -- moje hudobne vdelanie-- na heligonke samouk, Potom zopar rad od JoMiho a potom hladanie na nete o oktavach , kontraoktavach , spodnych oktavach , hornych oktavach,... a este o chromatickej 12 tonovej stupnici. A lavne je ze prave ta chromaticka 12 tonova stupnica a sposob ako sa tvoria durove a molove akordy je na chromatiku a bajan ako stvorena... Taka perlicka bola pre mna ked som sa docital , ze v tonovom zapise tych 5 ciar su na ciarach a v medzerach vsetly tony , ktore su na klaviature onacene bielou farbou no a na tyh ciernych su kriziky-- becka a v zapise sa tie kriziky a becka prislusne oznacia znackou.

STupnice , kriziky a be ka neovladam, zacal som sa ucit hrat trochu podla not v Cdure a tam som videl aky je ten G7 akord zaujimavy.

Aj ja som lenivy na dalsie ucenie hudobnej teorie, a to hlavne preto , ze som pochopil ako bajan ( teda chomaticky akordeon B system ) funguje.

A hlavne kedze sa nejdem ucit klasicke alebo moderne skladby ale hram len ludovky, tak mi to co som teorie privonal staci, ak bude treba naucim sa viacej.

Vies ak sa naucis hrat pesnicku v Cdure ( napriklad Slovenske mamicky ) a je Ti to nizko alebo vysoko a bolo by Ti dobre v Dis dure ( a to je tiez ton Es dur ) tak sa len posunies o jeden ton vo vnutonom rade gombikov nizsie a hras ten isty prstoklad-- vobec nerozmyslam o kriikoch a beckach-- a este si najdes prislusny bas -- a taktiez sa uplne zachovava basovy prstoklad tiez .

ALe ak potrebujes zacat na tone G , ktory je v strednom rade alebo od tonu F , ktory je vo vonkajsom rade , tak prstoklad pravej ruky bude iny -- ale aj tak ak chces hrat akordami , tie sa skoro vsetky prstami skladaju rovnako, len na inych gombikoch. Basovy prstoklad ostava rovnaky bez ohladu na to v ktorom rade zacinas.

NO a teraz to najlepsie je , ze ak kupis 5 radovu chromatiku tak potom sa budes ucit len JEDEN JEDINY prstoklad pre pravu ruku-- to je to co som pred tym ako som bajan kupil nechapal.
NAto su tam tie dva pomocne rady 4 a 5. Az teraz roumiem tomu, co myslim MiroS povedal , ze ak chromatiku tak 5 radovu -- ze je to idealny nastroj.

Logickost prstokladu clovek vidi a vtedy ak si to vyskusa -- cez vsetky 4 oktavy ten isty prstoklad-- kdee heligonka-- heligonka ma kopu vynimiek .
Sekanie mechom ? nie kvoli tonom --- cize menej na ucenie.

Kvintovo kvartovy kruh
-- casom ak si apamatas kde su jednotlive basy tak istis ,ze basy v hlavnom basovom ( 2. vnutornom ) rade presne odpovedaju toninam na tom kruhu... a u sa lahko rozumie tomu, co je tonika, dominanta a subdominata atd.

A basovy pomocny rad ( ten 1. vnutorny ) je nadherny prave kvoli tomu, ze na diagonale prvy gombik vnutorny pasuje k prislusnemu basu na odoby... Napriklad pre bas C v hlavnom 2. basovom rade je to bas E v prvvom rade -- teda prstenik na C , malicek na E a prostrednik na G v hlavnom , a este ukaovak na D v hlavnom rade a basova cifra CDEDC alebo aj GAGFEDC sa hra lahko oproti heligonke , lebo nesekas mechom a pouivas basove gombiky v hlavnom a pomocnom rade podla vole -- ten co ten system vymysle a fyicky skonstruoval bral aj ohlad na romery a postavenie 4 prstov ludkej ruky....to bol ale koumek!!!

-- no to je len vec ... ak ovladas, tak vies ako skladat akordy....
Ja ho neovladam a ani sa ho ucit nejdem ... mne staci vediet ako skladat akordy pomocou 12 tonov 157 tony na durove akordy a 147 na molove akordy , lozis niekolko akladnych akordov a ten prstoklad sa opakuje na vsetkych gombikoch v prislusnych radoch aj pri mene smeru mechu.






Peter12. September 2016
Ivan, rád Tebe aj ostatným svoj názor na heligónku vs. cigánska hudba, zopakujem. Áno, na heligónke sa cigánske pesničky hrajú zle, takmer vôbec. Ak ich niekto i hraje, tak je to iba násilné natlačenie cigánskej piesne do obmedzeného diatonického rozsahu heligónky. Pravá tonalita ciganských piesni jednoducho nepasuje do heligónky. Samá "šestka, sedmička,... zvýšený, znížený" a heligónka to jednoducho nemá.

Nikdy som to ja a ani nikto s tu diskutujúcich heligonkárov neskrýval, že heligónka je hudobne veľmi obmedzený hudobný nástroj. Tým, že je to jednoduchá diatonika má na druhej strane veľkú výhodu v tom, že máš k dispozícií iba tóny, ktoré patria do relevantnej stupnice, a preto nemáš veľa možností ak chceš hrať falošne :-)... Všetko je najmä iba o zručnosti a citu pre rytmus. Nemusíte so mnou súhlasiť, ale zopakujem ešte raz svoj názor: heligónka je na naučenie a hru najľahším typom harmoniky.

V žiadnom prípade sa nesnažím glorifikovať heligónku! Ak to chcete počuť, ta ja mať ešte raz mladosť, tak sa zapíšem na ZUŠ-ku na 5-r. chromatiku. Po jej zvládnutí, by som však opäť rozvíjal aj heligónku, lebo to, čo dokáže poskytnúť heligónka, neponúkne žiadna klávesovka, žiadna chromatika. Toto, čo píšem teraz ale vôbec nie je o hernej dokonalosti nástroja. Dokonalosť je v mnohých prípadoch skôr príťažou... A heligónka je nedokonalá!...
Šimon12. September 2016
pre Šimona
Myslím si že k heligonce zpěv patří kapánek více jako k mnoha jiným nástrojům, a tak se budu asi dál trochu trápit. Hraju na prd, zpívám na prd, ale rád.
pre Šimona12. September 2016
myslím že by si nemal spievať iba hrať.
Šimon12. September 2016
pro Ivan
Ono to Ivane není u mne o sběratelské vášni, určitě nejsem sběratel a co mám tak na to alespoň občas hraju. Co leží dlouho v regále tak jde mezi lidi, heligonka má hrát, rozdávat radost a ne ležet v polici. Ale sám víš že je to trochu nutnost u tohoto nástroje mít více ladění. Pokud nemáš hlasový rozsah z Prahy do Košic tak musíš hledat v čem jsi schopný to či ono zazpívat. U mě je to GCF a ADG, v tom se většinou nějak trochu srovnám.
Milan12. September 2016
Heligonka je prevažne viac menej pre ľudí čo nemaju až tak dobre hudobne vzdelanie,( napr.nemaju na to čas sa učiť nejake stupnice.)ale pre samoukov a tých je viac ako tých čo maju hudobne vzdelanie a na heligonku sa naučíš pomerne rýchlo hrať.
Zabavit sa da aj pri jednoradovke zaleží akých ludi maš vedla seba.
Preto je oblubena a aj bude
JoMi12. September 2016
Postrehol som pojem DVOJRAMOVKA? V čom spočíva? Nejaká technická vychytavka? Alebo len preklep od DVOJRADOVKA?

Aj heligónka má systém, aj keď nie tak jednotný, ako chromatikovy. Dá sa pomerne rýchlo pochopiť. Ale keďže je na heligónke pomerne málo možnosti melodických, ale najmä harmonických, tak sa to dá naučiť buď sluchom skúšaním rôznych kombinácii, alebo jednoduchými zápismi. Pri plnohodnotných nástrojoch by bez pochopenia celkového systému bol tento proces niekoľkonásobne zložitejší. Len preto, že majú niekoľkonásobne viac možností, nielen viac gombíkov.
Heligónku vymysleli ako ľudový nástroj pre ľudí bez hudobného vzdelania. Na to, ako ju dokázali zjednodušiť, je naozaj jej systém vymakaný. Ale ťažko ju porovnávať s plnohodnotnými koncertnými nástrojmi. Jednoducho nedokáže zahrať všetko. Hoci aj toho, čo zahrať dokáže je dosť. Lenže sú regióny, národnosti, či žánre, ktorých hudba sa na heligónke zahrať prosto nedá, alebo len veľmi ťažko a neautenticky. Viď cigánsku harmóniu, alebo násilné úpravy ľudových piesní tak, aby pasovali do tonalneho systému heligónky, dokonca rytmizovanie trávnic na polku.
Ivan12. September 2016
Otaka asi zneje trochu inak ...

Chceme heligonku ako zberatelsky kus a hudobny nastroj aj ked vieme , ze ma obmedene hudobne monosti .....alebo chceme kompoletny hudobny nastroj pre solovu hru alebo hudobny doprovod so vsetkymi ladeniami ?

Šimon neprekvapil si, od teba som presne cakal to co si napisal. Bolo by asi tazke napisat " kup si radsej dobru chromatiku , lebo ja som si uz nakupil zopar heligoniek a este stale to nestaci pokryt rozne hlasove ladenia spevakov....."... Ty si jeden z tych co maju viacej heligoniek a aj pises ,okrem ineho, ze aj na obsiahnutie viacerych ladeni....Neberiem Ti Tvoj nazor..... ved si si to zaplatil Ty sam,Proti gustu ziaden disputat.... A ak to beries ako zberatelsku vasen tak potom OK, nic nenamietam a prajem Ti dobry pocit z Tvojho konicka.

Peter prosim Ta nepis prispevok stylom , ze ja hovorim o niekom, ze je hlupy. To som nepovedal a ani nepoviem. Chlap chce kupit hudobny nastroj , tak som sa snazil poradit podla rad skusenejsich aj z tohto fora a tiez podla vlastnych skusenosti. Tiez sa povazujem aj za heligonkara, ALE uz nie som zasneny uzasnostou heligonky ale kriticky pozeram na jej dostatky a nedostatky.

Myslim si , ze kazdemu z nas , ktorym nam ucarovala na zaciatku heligonka , ucarovali hlavne nadherne hlboke a mohutne heligonove basy...... lebo tie konstrukcne heligonove sa bezne do inych harmonik a akordeonov nedavaju. Ale to je asi tak vsetko,.... budme realisticki.

Vobes som nevylucil kupu starsieho akordeonu, bajanu alebo chromatiky......preto si myslim, ze spominat stare auta, motorky a pohladnice je trochu od veci .

Navyse povedz prosim niektore principialne vlastnosti, ktore stare auta , motorky a pohladnice nesplnali v porovnani s tymi novymi..?
OKrem novosti , lesku novej farby, GPS a pocitaca, ktore na beznu prevadku motora a auta VOBEC netraba.

Alebo na starej pohladnici nebol obrazok a na novej uz su aj obrazky ???

Asi tazko hovorit , ze heligonka je ako stare auto a akordeon je ako nove auto. Ak by toto prirovnanie malo vo vseobecnosti a pre vsetky stare a nove auta , heligonky a akordeony platit, tak to by museli vsetky stare auta mat napriklad len 3 kolesa a nemat volant a tie nove auta toto uz maju -- ak berieme do uvavy obmedzenost a nedokonalost heligonky......prosim Vas neurazajte sa a nehnevajte sa,.. ved viete dobre , ze je to tak.

Fujara , je specificky nastroj, pre istu lokalitu alebo uzemie, a zmesti sa do nej obmedzene mnozstvo pesniciek a melodii,.....Rozne typy drevenych pistal boli rosirene uz davno po celom svete ale kvoli ich obmedzeniam tvorivi ludia vymyslali a vznikli nove nastroje ako fagot,flauta, klarinet, saxafon, ale aj cela rodina dychovych plechovych nastrojov, ...

Dalej ak spominas kroj. Ja som o krojoch nepovedal ani slovo. Prosim Ta uz ho viacej nespominaj, Ja si to , ze mame nadherne kroje a su sucastou nasej ludovej kultury velmi vazim. To tu rozvadzat netreba.

Ak sa niekto pyta tak sa mu snaim poradit tak ako viem, lebo ak chce nastroj na doprovod k spevu , tak casom , zisti, ze ta najcastejsia CF asi nestaci, Heligonka stoji nemalo penazi a len kvoli zahladenosti kupit nieco a casom zistit , ze este treba viacej....komu je toto dobre ? Tak akurat vyrobcom a predajcom heligoniek....Sak aj hen Janicko si menil heligonku pocas vystupenia, ....

Ak chce heligonku ako zberatelsky kus , tak nech si ju kupi.

A ze sa na heligonke lahsie uci ako na chromatike tiez nie je celkom pravda. Chromatika ma logickost... to je jej vyhoda pri uceni,.. len treba pochopit system. a na to staci skusat a pouzivat sluch, , ale to zvycajne mozog a zvyk a rozmyslanie nechce pripustit, ked sa mame ucit nieco nove, lebo mozog rad beha v zabehanych kolajach a hlada dovody preco nieco neurobit. ALebo inak povedane " zvyk je zelezna kosela "

Dokazom toho , ze "zvyk je zelezna kosela" je aj to , ak JoMi odporuca naucit sa aspon zaklady hudby a odporuca ucit sa hrat podla not lebo clovek pochopi ako to funguje , tak hned sa tu zacne pisat, ze heligonka je jednoduchy nastroj a staci cislicovy prstoklad-- nepopieram , staci ale nerozvyja.

Ani hovorit o dolezitosti regionalnej nie je celkom na mieste :

Milan Chvastek .... na akordeone
https://www.youtube.com/watch?v=MSFkddm0rUM.

Jan Miho
https://www.youtube.com/watch?v=yDvvClLJ5cs

Frantisek Mucha
https://www.youtube.com/watch?v=6HRGMOaQgew

https://www.youtube.com/watch?v=gy_UPUKoIj0

https://www.youtube.com/watch?v=_qt6EUnK5qE

A verim tomu, ze aj na Podpolani su skveli chromatikari a akordeonisti.

Peter prosim Ta mohol by si este raz povedat, co si uz spominal, preco cigani nemaju radi heligonky ako hudony mastroj ?



stryko12. September 2016
Dino a viktor, vedeli by ste pridat fotku do galerie, celkom by ma zaujimali ako vyzeraju vase nastroje...

Haha ha. na ktorom Cikovi si hral, lebo vraj ich nevyrobil zatial vela s cim konkretne mas skusenost, ze vrzga, lebo moze tam byt toho viacero..

dvojramovky vyraba iba Cik a Duraj alebo aj niekto iny..???