Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
Kojsovjan16. September 2016
Jooooj lvan,lvan! Brat v G,zena v C a ty v Es??? No a ked vsetci traja zaspievate naraz tak v akej stupnici akordeonues ty vo vsetkych troch naraz??? Toto ma zaujima! A prisposobit sa ??? Ci radsej nespievat?
rychlik16. September 2016
to je tak - niekto kto tu diskutuje je clovek co ma schodene regiony, krcmy, svadby a pozna realitu hrania na vlastnej kozi a niekto tu diskutuje tak, ze chodi po internete, wikipedii, po yutube a kopiruje odkazy z hracmi. A ten si potom ide este vynucovat suhlas od ostatnych ze ma pravdu, ma pravdu.

Vies co Ivan, mas pravdu! /mas to teraz cierne na bielom, vypocuj si vecernicek, umy zubky a mozes uz spokojne spinkat/
Ivan16. September 2016
Nazor ... no dobre nech toto je tvoj ni..... dobre suhlasim , nech si kazdy kupuje co chce. Vobec sa nepovazujem za najlepsieho v zziadnom ohlade.... netlac mi myslienky ktore nemam.....

Kojsovan...........vytiahol si tazke brane... utok beznym sposobom na tejto stranke ...........................................
Heligonka je ta harmonika co ked tahas tak hra inac ako ked tlacis a ma ten hrmotny bas heligon ? ......napis este medzi kolkych vlastnikov sa tych 500 heligoniek deli.... museli dokupovat ladenia.... alebo doplmnovali zbierky... , alebo do folklorneho suboru ? Je to takto na celom SLovensku a v kazdej obci ?

KOjsovan a Nazor poradte prosim Vas ......,, bratovi ladi G dur na pesnicku"Co jste hasici , co jste delali " ... ale zene ta ista pesnicka ladi v C dure ,,,..... takze GC heligonka alebo GCF .... ale mne ladi ta ista pesnicka v ladeni Es ..... tak co teraz....?

Porad prosim Vas ktore ladenie vybrat ? Alebo kolko a akych heligoniek kupit ? Kolko to bude stat ?

Perlicka u firmy Harmonikas.

Na Ceskaj, Nemeckej a Anglickej podstranke hovory o HELIGONOVYCH BAsoch a na Ruskej podstranke ich nzyva BAJANJE basy....zprinajmensom zaujimave..... hruby a silny bas je velmi podstatny pre rusky folklor ..... aj ruske a ukrajinske bajanne hlasy pekne huduuu

Nasli ste prosim Vas nejaky rozdiel vo zvuku tej Zupanovej chromatiky s heligon basmi a zvuku heligonky ?

Nenasli a ani nenajdete ,,, ,,ale toto radsej nenapisete....


Janko K.16. September 2016
Ivan
Pripúšťam, že rozdiel medzi zvukom toho Zupana a klasickej heligónky je dosť malý, ale nie nepočuteľný. Od začiatku súhlasím, že chromatický akordeón, čo sa týka univerzálnosti ladenia, je od heligónky ďaleko dokonalejší a zahráš na ňom z každej tóniny. Mne však učarovala heligónka a zrejme bude aj naďalej mojim najobľúbenejším nástrojom.

Teraz trochu odľahčím. To máš, Ivan, ako so ženami. Za mladá sme skúšali všeličo, aj dokonalejšie (klávesovky), aj vycifrovanejšie a modernejšie (Zupany), preberali, skúšali, pokukovali po zahraničí, nevedeli sa rozhodnúť. Vybrali sme si. Niekto podľa obalu,niektopodľa vnútrajška, iný si dal poradiť, iný zase ako mu sadla do rúk, či pasovala k telu. Nakoniec nám ostala na pleciach tá menej dokonalá, ale už zžitá a najviac srdcu blízka (heligónka), každý podľa svojho vkusu a ladenia. Nevravím, že nám to vždy spolu dokonale ladí, ba občas sa aj nezhodneme – raz ona zaškrípe, raz my nestlačíme tu správnu klapku a ona vydá falošnejší (pikľavejší) tón, niekedy sa aj rozladí a treba niečo priplatiť, aby znovu hlaholila, ale budeme teraz meniť? Ba nebudem ani tvrdiť, že občas neobdivujeme aj tie novšie modely, aj nás to ťahá vyskúšať ich, možno dokonca aj odskúšame, ale potom ( zhodnotiac svoje možnosti, či schopnosti:) ) sa väčšinou vraciame k tým menej dokonalým, s ktorými sme to už niečo odohrali a zažili.
Čo sa týka ladenia. Píšeš, že bratovi sedí G-čko, manželke C-čko, Tebe Es. Je to normálne, veď každý sme iný. Chcel by si však každému zahrať podľa jeho hlasu? Veď to nejde. Musí sa nájsť ten jedná, či dve tóniny, ktoré sedia väčšine a ostaní sa prispôsobujú. Tak to funguje a tak to robia aj muzikanti po všelijakých hostinách.
Kojsovjan16. September 2016
Ivan poznas tu pesnicku..."veje vietor po ovsenom klase,pozna kazdy frajer frajerku po hlase..."? Ci ty taku na bajane nehras? Len taky nerozozna heligonku od chromatiky co heligonku videl z lietadla a akordeon z ponorky aj to bola mutna voda!!! Co mame zatvarat oci!??? Ty ich otvor a zistis ze v Zazrivej je 500 heligoniek a nie "fantastickych"akordeonov! Inac nic v zlom!!!
Nazor16. September 2016
Ivan pri vsetkej ucte musim povedat ze ano mas vo vsetkom pravdu, si najlepsi teoretik (mozno aj praktik), my skoro vsetci tu vieme citat, tak nam nemusis opakovat 20 x to iste o akordeonoch, chromatikach a heligonkach. Kazdy si kupujeme co chceme, co nam robi a bude robit radost a naplnat nase srdcia radostou. Takze nato je tato diskusia a stranka aby sme si co to podiskutovali o heligonkach a nie o akordeonoch, o nich je urcite vela inych stranok.
Ivan16. September 2016
MiroS -- teraz som si ten prispevok z 11/9/2016 pozrel-- mas pravdu pytal sa na vhodne ladenie 2 alebo 3 radovej heligonky.

Opisem este ra nasu dilemu vyberu ladnie ( myslim , ze to je casty problem pri heligonkach--- ved preto sa diskutuje o najlepsom ladeni )...,, bratovi ladi G dur na pesnicku"Co jste hasici , co jste delali " ... ale zene ta ista pesnicka ladi v C dure ,,,..... takze GC heligonka alebo GCF .... ale mne ladi ta ista pesnicka v ladeni Es ..... tak co teraz....?

Porad prosim Ta ktore ladenie vybrat ?

Ak zvazime , ze za heligonku by sme mohli povazovat harmoniku s heligonovymi basmi ( tak ako naopak ziadnu harmoniku bez heligonovych basov nemozno nazvat heligobkou ), tak najlepsim riesenim by mohlo byt pre dobreho hraca brat chromatiku s heligonovymi basmi....Je na tom nazore nieco nespravne ?

Nasli ste nejaky rozzdiel vo zvuku tej Zupanovej chromatiky s heligon basmi a zvuku heligonky ?

Miro S.16. September 2016
Pre Ivan.
Ivan dobre radíš, že je lepšie hrať na akordeón, či už klávesový, alebo gombíkový a rozpisuješ vo svojich rozsiahlych diskusných príspevkoch tieto výhody - tiež aj ja som napísal svoj názor, že je dobré hrať na heligónke a aj na akordeóne.
Lenže ten kto napísal svoju otázku (11.9.2016) pod menom "Ladenie" a ktorá znela - dobrý večer, aké je najlepšie ladenie pre 2. radovú, alebo 3. radovú heligónku?, sa pýtal na heligónky!!!
Nehnevaj sa, ale toľko čo o tom píšeš v diskusii vyznieva ako stále presviedčanie, že Tvoj názor je najlepšie riešenie a pravda?!
Veď viacerí sa stotožňujeme s časťou Tvojho názoru, ale načo je dobré také intenzívne presviedčanie?!
Treba nechať nech každý skúsi to čo mu najviacej vyhovuje.
Ivan16. September 2016
Zase ste neodpovedali na otazku, ci je nejaky rozdiel vo zvuku tej Zupanovej chromatiky a heligonky.

Presne ako som cakal..... zase to tahate do emocii, zazitkov, folkloru , etniciti, a uz aj do socialistickeho celuloidu............... To iba socialistiky vyrobcovia natahovali harmoniky do celuloidu ? Urcite VAm netreba pridat ziadne priklady talianskych alebo francuzskych harmonik ci uz starsich alebo novsich v natiahnutych v celuloide. A aj vyrobcovia v Prvej Ceskoslovenskej republike vedeli natahovat harmoniky , heligonky a akordeony do celuloidu vediac, ze to nema ziadny vplyv na hudobnu kvality nastroja.---- napriklad teraz je v burze jedna chromatika v celuloide od Keberdleho.

Šimon.. u Vas vysela na klinci heligonka, u nas nie.... ale dvaja strykovia mali akordeony. A poznal som viacej ludi, co mali akordeony. A len tak doma pre seba alebo rodinu hravali..... bez toho aby chodili na hudobnu skolu.... taky jednoduchy domacky styl.

A zase spat k vhodnemu ladeniu.... Šimon Ty radis kupit si heligonku na svoj hlas,... dobre....,, bratovi ladi G dur na pesnicku"Co jste hasici , co jste delali " ... ale zene ta ista pesnicka ladi v C dure ,,,..... takze GC heligonka alebo GCF .... ale mne ladi ta ista pesnicka v ladeni Es ..... tak co teraz....???

Asi si treba kupit heligonku CF a vsetci budu spievat podla ladenia heligonky a nie podla toho , co im pasuje.................. lebo CF je univeralka -- maju ju skoro vsetci heligonkari -- sa kupuje na ZACIATOK , su k tomu aj c-- decka a potom si este kupis casom dalsiu a mozno este dalsiu heligonku...... a sme tam kde sme boli. Vyrobcovia sa potesia.

Šimon vidim, ze Ty povysujes heligonku uz na sucast kroja.

Milanovi Chvastekovi TAAAAKKKK sedel ten celuloidovy svetly akordeon k jeho terchovskemu kroju, ze ked zahral, tak boli divaci na folklornom festivale vo VYchodnej.... alebo dokonca Terchovci v Terchovej vo vare ako rockeri na vystupeni skupiny AD/DC .

FOLKLORISTI "saleli" lebo zahral Chvastek.........na AKORDEONE Terchovu....

Myslim , ze jemu bolo uplne jedno ci mu ten akordeon ladil ku jeho kroju .... ale skvele mu ladil na jeho hudbu ..... a divakom na pocuvanie a vnimanie celkoveho umeleckeho zazitku.

Bezny folklorny divak pozera ludovy tanec, pocuva ludove piesne a vnima ako to vsetko ladi a ide do rytmu...... Myslim si , ze beznemu folklornemu divakovi je podstany sulad celku .......a nie akej farby alebo akym materialom, je potiehnuta harmonika. Musimesi priznat, ze co sme robili alebo kde sme zili nas ovplivnuje a skresluje objektivne hodnotenie ( profesionalna deformacia ) a nasledne niektore veci si vsimame viacej preto, ze mame k nim blizsi vztah...... myslim tym to, ze ak niekto tancoval tak si viacej vsima ako suboristi tancujuuuu, ak niekto hral na husliach tak poera a pocuva viacej huslistu ako mu to ide............. no ak je niekto milovnikom heligonky , tak podstatne je pre vhodny folklorno umelecky zazitok, aby v subore na vystupeni hrala heligonka a pekna malovana v dobrej intarzii..

..pan CHvastek tot nevedel... asi mu to nikto nepovedal a nivocil celistvost Terchovskeho kroja,,,,, ale tak dobre ju nivocil svojim hudobnym majstrovstvom,,,,,

Hen som bol v TRnave na folklornych dnoch.............. same akordeony...a subory z ronych kutov SK a aj ahranicne,.... ano nasla sa aj heligonky .... ja to poviem lebo chcem ostat objektivny,... podpolanec hral na heligonka.......Takze na benom folklornom podujati medinarodneho charakteru nie v tradicne heligonkarskej oblasti prehravala heligonka jeden ku desat .... Toto je to siroke a v sucastnosti este sirsie rosirenie heligonky po Slovensku ? SKor si myslim, ze chcete aby to tak bolo.... ale este to trochu potrva , kym heligonka preberie akordeon na celom SK a v celej CZ..... Samorejme , ze na heligon party a podujati budu vyhravat heligonky ako v pocta tak aj u divakov..... toto nepochybnujem.... lebo to je cielena akcia pre cielenu skupinu ......

A ze leti na svadbach a akciach nie len heligonka ... a hlavne na VYchode ...... Netreba viacej pridavat,..ved viete o com hovorim....

http://www.svadbazlasky.sk/galeria/svadba-1/Program%20hudba%20zabava/Hudobnici%20a%20DJs/slides/harmonikari-spis%20(0).html

Peter tu pises " V klávesovkách je, nazvime to "prostredie čiernych kláves", ktorého sa boja aj vyzretí hráči a hrať na nich dokážu iba niektorí. A na druhej strane existuje aj iná realita - drvivá väčšina heligonkárov dokáže s jednou 2-rádovou heligonečkou obslúžiť ľudí počas celého večera, noci a nikomu nič nechýba..."

Takze uz zachadzas aj do teorie strachu.... kedysi nedavno si pisal, myslim Ty , ze dobry klavesak to vie zarhat v roznych toninach.... hovorme o dobrych klavesakoch.
Pozri si napriklad toto..... sokovni chlapci...

https://www.youtube.com/watch?v=NeoGBnU2-2k

https://www.youtube.com/watch?v=wMvhJLB5-1M

Celkom dobre im to ide a celkom dobre bavia ludi ......na svadbe....na akordeonoch.....a takto cifrovat... hm ....

Dalej Peter pises, ze klavesaci nehraju ludom vo vsetkych toninach.. trochu to rosirim ......ano klavesaci a chromatikari nehraju naraz vo vsetkych toninach ale podla potreby na jednom nastroji toninu zmenia tak aby sedela na spev..... urcite nemenia nastroj len kvoli tonina pocas vystupenia ako napriklad Janicko......


Ja som odporucal zobrat do ruky Bajan ( chromatika system B) alebo hoc aj chromatiku system C -- to je uplne jedno .... tam nie je problem zo strachom z ciernych klavesov, lebo gombikovy system chromatickej harmoniky prave ten strach z ciernych klavesov na akordeone odstranil.......... pre dalsie zjednodusenie treba kupovat 5 radovu chromatiku hned na zaciatok.

A navyse mnohe chromatiky maju gombiky len v bielej farbe -------------- to asi aby harmonikari netrpeli strachom z ciernych....


Teraz po 4. krat

Ta chromatika od Zupana na videu , co som dal link ma heligonove basy....zatvorte prosim Vas oci a pocuvajte jej hlas....

Odpovedzte prosim Vas -- Pocujete nejaky zasadny rozdiel medzi hlasom tej Zupanovej chromatiky s heligonami a hlasom heligonky ?


Tu su linky na videa s tou chromatikou s heligonovymi basmi od ZUPANA

https://www.youtube.com/watch?v=kAgyKGnf7yU

https://www.youtube.com/watch?v=d1pV_fmAMag

https://www.youtube.com/watch?v=VeRC9mIFqnc

https://www.youtube.com/watch?v=Nly2y5WUfjA
Peter16. September 2016
Ivan, chápem že je to iba diskusia a vymieňame si tu spoločne názory. Z Tvojich príspevkov cítiť, že hľadáš svoju cestu a snažíš sa pri tom nájsť niečo ako dokonalejšiu náhradu za heligónku. Osobne Ti rozumiem, ale problematika je oveľa oveľa zložitejšia, než sa na prvý pohľad môže zdať. Nie je to iba o hudobnej dokonalosti, o (ne)heligónových basoch, alebo o vizáži... Je to aj o sociálnokultúrnom prostredí, poznaní histórie, etnografickom pozadí, atď... Lebo človek/poslucháč/divák vníma hudbu, hudobný nástroj a interpréta cez všetky tieto aspekty.

Aj tie tóniny, ladenia a potom následné Tvoje prepočítavania, že čo je lacnejšie-drahšie, heligónka či klávesy, chromatika? Vieš,teória, kalkuláčka je jedná vec a praktická realita druhá. A nemyslí si, že napr. klávesáci hrajú ľuďom vo všetkých tóninách. V klávesovkách je, nazvime to "prostredie čiernych kláves", ktorého sa boja aj vyzretí hráči a hrať na nich dokážu iba niektorí. A na druhej strane existuje aj iná realita - drvivá väčšina heligonkárov dokáže s jednou 2-rádovou heligonečkou obslúžiť ľudí počas celého večera, noci a nikomu nič nechýba...
Šimon16. September 2016
pro Ivan
Ivane k té vizáži harmoniky asi tolik. To co tu uvádíš jako příklad není typický nástroj pro naše kraje. Ano, ten ZUPAN vypadá dobře, ale na to tu nikdo nehraje. Chromatiky používané tady vypadají úplně jinak. Na nějaké přehlídky občas zajedu a musím říct že mě osobně se ke všem vašim krojům a písničkám více líbí heligonka než nějaká soc. celuloidová chromatika. Navíc si myslím že ta lidová hudba je jednoduchá a technické možnosti heligonky na to stačí.
Ladění si každý vybere ke svému hlasu a je vystaráno. Určitě by se našel někdo kdo by zahrál podolaní, techovou atd. na chromatiku, ale bavme se o tom co je běžné a ne o extrémech a jedincích. Za mě k folkloru heligonka pro svůj zvuk, vzhled, jednoduchost a kdysi i dostupnost obyčejným lidem. U nás vysívala na hřebíku ve stavení kdysi heligonka a obyčejní lidé si na ni po večerech povrzávali, zpívali a bavili se. Dnes se stala trochu rozšířenější, možná módnější, nevím zda je to vhodný výraz, ale poslední dobou šla její popularita hodně nahoru. Zda je to dobře nebo špatně ať si každý usoudí dle sebe, za mne je to dobře. Harmonika by se měla vrátit mezi lidi, k posezení doma s kamarády a přátely, měla by se vrátit do hospod místo televizí a chytrých mobilů. To už je ale asi jen
nesplnitelné přání a já jsem rád že jsem jako dítě zažil dobu kdy se u nás každou sobotu na chatě chodilo do hospody, táta vzal harmoniku, byl tam buben, hospodský měl trumpetu a lidi se bavili, zpívali, tancovali, prostě paráda. Dnes je hospoda zavřená, lidé se už ani neznají a nezdraví se, vztaly šly někam
do ř..i. Byli jsem chudší jako dnes, ale myslím si že spokojenější. Ale to už jsem zašel tam kam jsem původně nechtěl, takže konec.
Ivan16. September 2016
JankoK. ... no dobre takze .......ako pises " stačili by Ti štyri a máš všetky ladenia, napr. : ADG, CFB, EsAsDes, FisHE"..........

teda 4 trojradove heligonky krat 2000 eur = 8000 eur .......... no dobra suma ak by som chcel mat trojradove heligonky obsahujuce vsetky toniny ,,,,, stale je to dost na kupenie chromatiky s heligonovymi basmy................
napriklad:

rolujte to prosim dole -- je tam cena iba Preis: 3590€ za Knopf - Akkordeon Weltmeister s heligonovymi basmi. A su tam aj vydea.

http://musik-diekraftgibt.de/neue-instrumente

A chlapi stale pisete , ze ludom sa viacej paci heligonka ako chromatika alebo ako akordeonon .......... na heligonkarskych predhliadkach...............no sak na heligonkarsku prehliadku idem kvoli heligonke---- teda HARMONIKE s heligonovymi basmi.!!!

Nebudem sa vyjadrovat viacej k tomu , ako velmi folklorne heligonka vyzera a ako sa ludom paci kvoli malovkam, ozdobam a intarziam, ktore nemaju hudobnu hodnotu ale hodnotu inu , .........mohli by sme povedat
hodnotu vizualne esteticku , o ktorej je tazko sa rozpravat a hodnotit objektivne, lebo kazdemu sa paci nieco ine.

NO a teraz mi prosim Vas povedzte kolko na tych heligonkarskych vystupeniach , kde sa ludom viacej pacili heligonky ako chromatiky alebo akordeony bolo chromatik alebo akordeonov s HELIGONOVYMI basmi?

Ze ani jeden akordeon a ani jedna chromatika nemali heligonove basy ...

Takze porovnavete neporovnatelne z hladiska basovehu zvuku predvadzanych nastrojov.

Milan Chvastek nemal na akordeone ani heligonove basy a ludia ho milovali......takze ako ?

Asi presne tak ako to napisal nizsie R.Z.

R.Z. 15. September 2016
Heligonka je super aj chromatika aj akordeon....vsetko to je o hráčovi a o hudobnom cítení...kto ho má zahrá krásne aj na "primitívnej heligónke" aj na všestrannom akordeóne




Takze este raz ta chromatika od Zupana na videu , co som dal link ma heligonove basy....zatvorte prosim Vas oci a pocuvajte jej hlas.... POcujete nejaky rozdiel medzi zvukom heligonky a tej chromatiky s heligonovymi basmy ? Ale odpovedzte uprimne prosim Vas A LEN o zvuku nastroja -- nepiste o pocitoch a spomienkach. Chalan sa pytal na kupu nastroja , on nevie nic o Vasich spomienkach a pocitoch, a ja sa snaim poradit v zmysle "cena -- hudobna hodnota"

Odpovedzte prosim Vas -- Pocujete nejaky zasadny rozdiel medzi hlasom tej Zupanovej chromatiky s heligonami a hlasom heligonky ?

Asi nie , ze ...? Zvuk rovnaky..... Ale to radsej ani po tretom vyzvani na tu istu temu nikto z VAs neprizna ....

Tu je link na video s tou hchromatikou s heligonovymi basmi od ZUPANA
https://www.youtube.com/watch?v=kAgyKGnf7yU

A ak uz chcete hodnotit "vizas" tej chromatiky odpovedzte tiez prosim Vas nevyzera ta harmonika dost folklorne ? Ved vyzera skoro rovnako ako vsetky nemecke alebo rakuska alebo slovinske alebo ako Koblizkove ci Stancekove heligonky .....taky Steirische folkorische styl..... Ona nie je olaminovana celuloidom .... ....

A na tych heligonkarskych stretnutiach tiez ani jeden akordeon alebo chromatika nemali basy ako tie bajany Javir alebo Jasna Polana ...ze ?

Takze ludia vyberali len medzi basmi heligoniek a basmi bezne ladenych akordeonov a chromatik......... vysledok ako ho opisujete ma neprekvapuje...................

Chcel by som vidiet ako by divaci reagovali keby tam vystupil Milan Chvastek na akordeone alebo na chromatike hoci bez heligonovych basov Franta Poupe, Rudolf Hauer alebo Michal Červienka a spustili by taky dobry Česko --SLovensky nařez ... .......... a ako by sa im asi ...pacila chromatika s heligonovymi basmi ?






R.Z.15. September 2016
Heligonka je super aj chromatika aj akordeon....vsetko to je o hráčovi a o hudobnom cítení...kto ho má zahrá krásne aj na "primitívnej heligónke" aj na všestrannom akordeóne
Peter15. September 2016
Presne tak. A možno keby to bolo naopak, že by bolo medzi ľuďmi toľko heligóniek, koľko je akordeónov a akordeónov toľko (málo) ako je teraz heligóniek, asi by ľudia híkali pri (dokonalej) hre akordeónu... Možno, kto vie ? :-)
Šimon15. September 2016
Peťo a taky trochu jinak ( pro men folklorněji) na pódiu vypadá,
ale podle mne je její velkou devizou i její zvuk. Akordeon i chromatika zní jinak, podotýkám jinak což neznamená špatně !!!
Peter15. September 2016
Je to pravda, čo napísal Janko. Tiež som bol pred týždňom na jednej folklórnej prehliadke súborov. Striedali sa folklórna skupina za skupinou a s nimi aj ich hráči klávesisti, chromatikári. A musím povedať, že vôbec nehrali zle! Ale po vystúpení súboru s doprovodom heligónky, som videl (a i doslova začul) poznámky "klávesovej konkurencie", že: Hmmm, heligónka je heligónka, keby my sme mali heligónku (?),...

Heligónka je niečo iné, možno aj hudobne "primitívne" a možno práve preto prirodzené a žiadané od ľudí.
Janko K.15. September 2016
Z druhou časťou Tvojho predošlého príspevku súhlasím a už som to tu niekoľkokrát písal. Každý prispievateľ by si mohol dať nejaké stále meno, ,,nick“ a je to jedno, či to bude meno ( Ďuro, Feri,..), príslušnosť k niečomu ( východniar, stredniar, Parížan, černoch...), len nech je to stále a je identifikovateľný . Ináč to vyznieva, s prepáčením, ako anonymné výkriky platených ,,štrajkokazičov“ z davu :)
Bohužiaľ, nemyslím si, že sa to niekedy zmení.
Kontakt: karabinos.jan@gmail. com
Janko K.15. September 2016
V poriadku, Ivan.
Nechcem Ti brať Tvoje nadšenie pre akordeón, či už klávesový, alebo gombíkový tzv. chromatický, ale čaro heligónky akordeónom nenahradíš. Súhlasím aj s tým, že chromatika je, na rozdiel od heligónky, kompletný nastroj, no nie je to HELIGÓNKA :))
Poznatok s posledného kultúrneho podujatia u nás, na východe:
V hudobných doprovodoch pre súbory hrali väčšinou klávesáci (rôznej úrovne), jeden na chromatike a pre jeden súbor dvaja heligónkari. Čo myslíš, ktorý súbor vyvolal v divákoch najväčšie nadšenie?
A ešte niečo: nemusel by si kupovať dvanásť trojradoviek, stačili by Ti štyri a máš všetky ladenia, napr. : ADG, CFB, EsAsDes, FisHE
Kontakt: karabinos.jan@gmail. com
Ivan15. September 2016
Janko K. Petrovi som odpovedal najleplsie ako som vedel a v dobrej voli--- vobec som sa nedurdil-- s usmevom na tvari. Verim , ze sa Peter zaujima co sa stalo -- lebo chce vediet, ci by to mohol nejako vylepsit alebo odstranit nedostatky. Ja neviem co som urobil zle , ze ich tak prilepilo, pre mna je podstatne, ze sa daju otvorit.

Skor ta reakcia nepopisaneho prispievatela-- myslim , ze to jeden z tych , ktori vo svojich prispevkoch zvycajne hodnotia deti, slecny, ucitelov, hracov a vyrobcov. Mohol by sa nejako pomenovat .
Janko K.15. September 2016
Ivan
Prečo sa durdíš?
Peter sa pýtal, ako admin, akým spôsobom zadávaš príspevky, lebo zobrazenie textu v Tvojich príspevkoch je bez zalomenia, cez obrázky, teda iné ako u ostatných – horšie čitateľné. Úmyslom Petrovej otázky, si myslím, bolo odstrániť prípadné chyby zobrazovania na stránke, vylepšiť ju, nie podpichovať.
Otvorenie odkazu s tým nemalo nič do činenia, to bolo v poriadku.
Ako by povedal jeden cool euroobčan: ,,Link is all right, OK“ :))
Kontakt: karabinos.jan@gmail. com