Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
viktor20. September 2016
Pre Peter
Vystava bola len do 14:15
JoMi20. September 2016
Videl som si frajerôčku. Nech sa páči.

http://leteckaposta.cz/760395184

Kombináciu osminovej a štvrťovej s bodkou hrajú niektorí ako dve štvrťové. Ale to je bežná úprava patriaca interpretovi. Ja som napísal tak, ako mám na CD. Drobné odchýlky v texte som tiež neriešil Komplet text je na pesničkách pre všetkých.
JoMi19. September 2016
Viktor,
Ďakujem za tip. Kuknem v šanóne. Ak nemám, znotujem. Poznám ju z nahrávky. Pekná.
Karci,
To je asi osud všetkých podujatí, ktoré sa stali tak dobrými a známymi, že sa oplatí ich robiť komerčne. Ale ťažko len tak rýchlo zhodnotiť. Nepoznám ten región, nieto konkrétnych ľudí. Niekto robí zo srdca, zadarmo, naháňa sponzorov, často dopláca z vlastných. Nech mu je to na česť. Ale ak iný chce vykryť náklady, možno nemá takých sponzorov, alebo chce aspoň nejaký príspevok za svoju prácu, primerane vstupné je prijateľné. Navyše, na vychyrene podujatie a to Korytarky rezonuju aj u nás, sa žiada kvalitnejšie zabezpečenie-priestor, ozvučenie. A zopár známych borcov, ktorí ak aj nevezmú za hranie, aspoň na cestu sa patrí prispieť, ak ich pozvali.
Sám som len trochu pričuchol k organizátorskej robote a skladám klobúk dolu pred tými s tímami, ktorí robia také akcie dlhodobo a udržia, alebo graduju kvalitu. Nové podujatie zaujme aj publikum, aj sponzorov. Ale ak treba ísť pi X-ty krát pýtať peniaze od sponzorov. .. nezávidím.
Ivan19. September 2016
Ten advavent alebo post som myslel len do momentu, ked zacne melodiu rovadzat do dalsich improviacii......to uz hej................................ .... a bola to len melodia Paslo dievca pavy .... ..............urcite to pocul v Perinbabe na pistalke a trochu sa s tym pohral.
Ivan19. September 2016
No keby som nepoznal pesnicku Paslo dievca pavy ,... tak by som simyslel , ze to je nejaka adventna alebo postna melodia...


https://www.youtube.com/watch?v=2orlBdrded8

Ale ma to grady !!! .. take skor na pocuvanie ... nadhera..sediet a mysliet na odka SLovenkej ludovej kultury a jej monosti na moderne stvarnenie.
Karči19. September 2016
Mas pravdu JOMI, ibaze v Korytarkach to s tym delenim a vstupnym zavana uz velmi komerciou a peniazmy. Za cias Matusa M. to bolo este take prirodzene, ale s jeho odchodom nastupili ini /lepsi/ folkloristi
Peter19. September 2016
Hej, bol som. Neviem však či som prišiel včas, alebo neskoro... Krásna miestnosť, na dverách označenie že "Výstava heligóniek" a dnuka len niekoľko stolov s prestretými obrusmi a na nich nič (!)
viktor19. September 2016
Pomylil som sa v emaile viktorsvanda@gmail.com
viktor19. September 2016
Zdravim chcel by som sa slytat či nema niekto zapis k tejto pesnicke http://pesnicky.orava.sk/index.php?option=com_mjoosic&view=song&id=873:videl-som-si-frajerocku-v-kostole vopred dakujem
Pre Peter
Bol si sa pozriet aj na vystavu heligoniek?
Kontakt: viktorsvanda@@gmail.com
JoMi19. September 2016
Jasné. Ak sú pravidlá vopred jasne stanovené a potom férovo dodržané, je to naozaj záležitosť usporiadateľa.
Dnes je toľko heligónkarov, že sa jednoducho nedá pustiť hrať každého, kto príde a s hocijakým repertoárom. To potom nemá konca kraja. Bežné je vyčlenenie času a priestoru pre deti, alebo menej známych a galaprogram so skúsenými a overenými borcami. Najlepší z nižšej kategórie získajú divokú kartu do hlavného programu. Ono to už nie je len bežné miestne priateľské posedenie, ale normálne a propagované kultúrne podujatie. Najmä ak sa platí vstupné, divák má predstavu o kvalite.
Inde je zasa účinkovanie pre pozvaných. Nedá sa len tak prihlásiť. Filter teda robí rovno usporiadateľ.
A potom sú tie naše srdcovky, teda priateľské posedenie pri pive, o ktorom často nevedia ani v susednom chotári. No a tam sa hrá a spieva a diskutuje. Také naše.
Peter19. September 2016
Pozdravujem všetkých, s ktorými som sa včera stretol v Korytárkach :-).
Bolo to pekné heligonkárske podujatie. Kritika snáď iba na to vstupné a rozdelenie vystúpujúcich do dvoch skupín... ale nakoniec, to je usporiadateľová vec.
Patrik Kovac18. September 2016
Pridávam jedno video z dnešného vystúpenia heligonka spieva nova Bystrica https://youtu.be/050FuFUD_f0
JoMi18. September 2016
333
Nazvime to skladba. Ária sa má spievavať, nie hrať. A aj tu je vidno rozdiel v efekte medzi koncertným hraním, kde má vyniknúť hudba a hraním, ktoré je podradené inému účelu a hudba je druhoradá (bohoslužba). Samozrejme, môže byť rozdiel aj v hudobníkovi. Ale aj rovnaký hudobníkmá vedieť rozlíšiť situáciu, v ktorej hrá (koncert, súťaž, zábava)
Rýchlik.
Áno baby majú vyššie položený hlas, nie však aicky menší rozsah ako chlapi. Ale áno, je normálne, že chlapi spievajú akože vyšší hlas. Jednak ten ženský je vyšší o menej ako oktáva, tak je to prirodzenejšie, ale najmä v situácii,keď chlap spieva hornú terciu, vplyvom mutácie hlasu znie v skutočnosti spodná sexta. Tak ako sa aj na harmonikách hráva. Buď s hornou terciou k základnému hlasu, alebo s dolnou sextou. Ak by chlap spieval spodný hlas, v skutočnosti by znela decima a to je už dosť ďaleko a neukáže to pekne.
Peter,
na vianočnom koncerte vo vianočnom období znie aj v kostole ľudová koleda veľmi pekne. To je o tej vhodnosti k prostrediu a situácii. Práve koledy sú akýmsi styčným bodom medzi ľudovkami a chrámovou hudbou. Ale aj tu boli zrejme v skladateľovej úprave, teda s vyšperkovanou harmóniu a sprievodnými rytmami. (Podlahové klávesy sa volajú PEDÁL a fungujú ako normálne klávesy. Teda máš akože tretiu ruku so štyrmi prstami zastúpenú dvomi nohami špica+päta).
Tradičné ľudovky typu "Keď šoféri naštartujú", "Prídi Janík premilený" a pod sú jednoducho nevhodné do kostolného prostredia a navyše, tanečná rytmika sa na organe aj dosť neprirodzene hrá. Ľahšie sa hrajú ťahávé trávnice.
Peter18. September 2016
Minulý rok počas Vianočného obdobia pozval náš farárko nejakých svojich známych - nejaké mládežnícke cirkevné združenie z Košíc s ich vianočným koncertom. Za náš orgán sadol ich mladík s vyštudovaným orgánovým konzervatóriom a zhruba hodinku hrali bačovské, vianočné, pastierske... Páni, to bola hudba! Prsty mu behali po klávesách, nohy behali po po tých spodných podlahových klávesách (či ako sa volajú)... Ani som nevedel, že náš orgán dokáže toto hrať, čo hral... Som presvedčený, že pre skúseného organistu nie je problém zahrať ani ľudovky...
33318. September 2016
Ja som raz bol na koncerte v malom kostolíku kde hrala jedna žena na organe skoro nič som nepoznal len jednu áriu poviem vám ten organ išiel skočiť z toho chorusu dole myslím že v nedeľu na omši tak asi nehral.bolo to úžasné.to som tam moc nechcel ani ísť
rychlik18. September 2016
Miro S., teoriu si rozpisal v svojom prispevku dobre, ale v praktickych veciach nemas pravdu a suhlasim s JoMi.
1. Nie hlboke, alebo vyssie toniny sa cvikom a treningom skor naucis spievat! Napr. ked prides do partie, kde sa hraje spieva vysoko, zo zaciatku ti to vadi, ale za chvilu sa pritisnes a prisposobis. Tam kde sa spieva nizko stale budes mat problem
2. Zeny maju sice tensie polozene hlasy, ale nemaju taky hlasovy rozsah ako muzi a nedokazu ani tak vysoko spievat ako muzi! Napr. aj pri duetach muzi spievaju vacsinou horny hlas a zeny spodny.
Šimon18. September 2016
pro JoMi
Asi by nebyl problém aby to zkusil v kostele, ale doma na cvičení má elektronický organ a na zkoušku by to asi stačilo. Samozřejmě ta prostorová akustika tomu chybí.
JoMi18. September 2016
Janko, ten poznám. A rovnako úsmevne znejú v kostole aj iné ľudovky. Nie žeby sa nedali zahrať, ale ten výraz, celkový dojem.
Šimon, organom som myslel KOSTELNI VARHANY.
Janko K.18. September 2016
Dôkaz, že sa dá zahrať ľudovka na orgáne je príhoda, ktorá sa traduje:
Ochorel organista a ako náhradu zavolali miestneho folkloristu – harmonikára. Veď klávesy ako klávesy. Keď farár zaspieval ,,Duchu svätý príď k nám“, náhradný organista zatiahol ,,ja ti za klobúčik pierko dám“ :))
Šimon18. September 2016
pro Ivan
díky za tvoje příspěvky a hezký závěr. Snad to tu takto ještě dlouho vydrží.

K té lidovce na organu si myslím to samé co Miro S. a záleží asi i na výběru písničky. Až budu u kamaráda co má organ doma tak jej poprosím ať něco zkusí a sám jsem zvědav co z toho bude.