Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
skyci27. November 2012
..prosim Vas kto vyraba heligonku hlavacek Louny , kde sa da objednat ?
..dakujem
rychlik27. November 2012
pre Peter2, prosim ta uved konkretne aspon 1 -2 tvoje piesne kde to, ze nemas stojak je ti vyhodou...
Peter27. November 2012
OK, všetci máme svoje skúsenosti. Otázka stojáku závisí aj od regiónu, charakteru hraných piesni a spôsobu hry aký používaš, ale... Napr. u nás na východe "cifrované" piesne ani nie sú typické (to isté aj na západe, či Čechách) a na prvý pohľad by sa zdalo, že stoják ani nie je potrebný. Však iba na prvý pohľad. Nie je to ale záležitosť cifier a teraz by som sa bez stojáku nezaobišiel... No jasné, dá sa aj bez neho - svet sa nezrútil, ale stoják je veľkou pomocou
Peter 227. November 2012
nie, nemýlim si stoják. pretože zahrám na heligonke so stojákom i bez, ale lepšie mi je bez. Takže viem i to, že v prvom rade ten tón nájdem ,-)
a ak si prečítaš môj príspevok, tak tam píšem, že nie každá pesnička sa musí s určitosťou hrať lepšie na heligonke so stojákom. Sú piesne, kedy sa lepšie hrá bez. Ale je jasné, že ten, kto hrá iba na takej so stojákom mi za pravdu nedá. Takže ja nehaním heligonky so stojákom, určite je to vo veľa prípadoch prínos, ale nie vždy.
Peter27. November 2012
Ja iba vysvetlím, čo Jožko chcel povedať... Jaro P. od Rimavskej Soboty, výborný to heligonkár ale i akordeonista, že vie vynikajúco hrať aj na ruskej 2-radovej garmoške. Samozrejme aj podpolianske a horehronské cifry, nádherne.
Jozef M26. November 2012
Čmeľo má pravdu ...urobil by heligónku ----ruského štýlu a verte že sa dá na tom perfekne hrať. Čo ty na to Jarko P. môj RS Detván. Pozdravujem ťa. Východ
Dominik26. November 2012
pre čmeľo

Tak teraz si riadne zapotil. Radšej si rozváž čo nabudúce napíšeš.
čmeľo26. November 2012
Ak je stoják taký výhodný, asi by mal byť na každej klapke.
Janko K.26. November 2012
Pre jjj
Duvaj máš vysvetlený vo FAQ...
pre Peter226. November 2012
Neviem či si nemýliš heligonku so stojákom a bez stojáku. Stoják znamená dnu aj von ten istý tón. Tým, že sa na heligonke naladí nestratí stým nič. Iba sa jej pridá na vymoženostiach v cifrovaní. Napr na dg máš stoják D. Keď bola bez stojáku bol do dnu tón D a do von E. No ale keď naladíš ten stoják to ečko sa nestratilo. Nachádza sa na vonkajšom rade 8 gombík do von.

Ľudia ktorý hrávajú bez stojáku skoro všetci do jedného cifrujú takým štýlom že cifru začnú na dobu na vnútornom rade. Ale heligonkári, ktorí majú stoják tak vedia cifrovať aj tak, že začínajú od vonkajšieho radu. Práve na tom E ktoré sa dá už len používať z vonkajšieho radu. So stojákom sa dajú robiť variácie a bez neho je to len čvrlikanie.
Oňo26. November 2012
Písali sme príspeky naraz.
Oňo26. November 2012
Pre hh
Ja si myslím,že Peter Ti veľmi dobre radil,len jeden stoják bolo potrebné zrušiť,pretože aj skúsení hráči majú s 2 stojákmi problém. Nič v zlom,ale trošičku si sa asi zmýlil v ladení tej heligonky,ktorú si kúpil,pretože si podľa mňa kúpil G,C,F -ku.K tomu stojáku len dodám,že ai jeden 7-kový akord spestrý pesničku,pokiaľ tam pasuje a to ide len so stojákom.
hh26. November 2012
Omlouvám se, ruka byla rychlejší, než hlava, ladění bylo samozřejmě GCF.
hh26. November 2012
Ahoj chlapci, přimíchám se do diskuse o stojáku. Před časem jsem koupil GCD se dvěma stojáky a po dvou letech učení bez stojáku jsem byl úplně mimo, prostě zoufalství. Peter mi tehdy zde v diskusi radil učit se se stojákem, Peter díky za podporu, ale prostě to nešlo, udělal jsem pravý opak. Heligonku mám ke zpěvu a taky jsem už "v letech", bez stojáků to hraje s větší logikou a konečně mám z hraní zase radost. Kamarád hraje se stojáky a hraje skutečně dobře (i něco z popíku), takže slyším ty rozdíly, ale já jsem to vyřešil takto.
Jinak toto diskusní fórum je úchvatná věc, strašně rád si vaše názory čtu. Mějte se všichni moc hezky a díky. Honza
amatérik26. November 2012
pre "jjj" ..estam sa hrá na každú druhú, valčík na každú tretiu a duvaj je asi to, keď basami ťaháš (neviem to popísať presnejšie a možno trepem :))
amatérik26. November 2012
Od začiatku roka, kedy som sa začal učiť hrať na heligonke, hrám bez stojáka. Pred pár týždňami som chytil do rúk bratrancovu heligonku so stojákom a behom cca 2 hodín som už dokázal zahrať ako na mojej, akurát bez niektorých cifier, ktoré som robil na mojej bez stojáku. A teraz rozmýšľam že si ten stoják dám spraviť, predsa len tie naše podpolianske sa mi zdajú také neautentické bez tých cifier niekedy. A dosť ma to ťahá už začať viac cifrovať, no nedá sa to. Resp. dať by sa to asi aj dalo, no dosť ťažko.
jopova26. November 2012
Mám doma harmoniku so stojákom i bez stojáka. Myslel som si, že je to jedno na ktorej hrám. Hral som na oboch, ale... pridružila sa aj rada odborníka:
"čo keby mal niekto C7 ?, treba ísť ťažšou cestou..." a zrazu som zistil... že nepoužívam stoják, častejšie mykám mechom, na začiatku preferujem tlak pred ťahom. Pochopiteľne, aj na tej so stojákom.
Aj tak sa dá, ale so stojákom je to plynulejšie, pestrejšie na hmaty. Môj názor je, že treba stoják.
jjj26. November 2012
čo je to estam a duvaj?
Peter26. November 2012
Stoják - nestoják? Niekedy dávno som tiež nevedel prísť na chuť stojáku, ba dokonca som si aj myslel, že stoják je to "somarina" využívaná snáď iba profesionálnymi hráčmi. I to iba "snáď". Človek - hráč sa však vyvíja, skvalitňuje svoju hru až tu naraz zistí, že v niektorých momentoch jeho hry niečo nie je v poriadku. Niečo Vám chýba...

Ono v podstate ani nechýba žiaden tón, ani v prevedení heligónky "s" alebo "bez" stojáka. Avšak pri snahe o dodržanie správnej rytmiky hranej piesne a správneho akordického doprovodu ľavou stranou, ak nemáte stoják, musíte mechom trhnúť. Pravá strana bude zahraná v poriadku, ale čo ľavá?

Pri basovaní tzv. estamom, alebo valčíkom toto myknutie nie je ani poznateľné a hra zneje OK. Keď však hráte duvajom a keď nemáte stoják, tak duvaj si dočista na tomto mieste rozbijete. Jasne to tam počuť. Teraz sa nesnažím rozprávať o nejakých odborných veciach (i keď to možno tak zneje),... je to ale normálne prirodzené zahratie piesne, tak ako to má byť. Môj názor ešte raz: čím skôr stoják, tým je to lepšie.

Pre Peter 2 :

Nedovolím si hodnotiť Tvoje skúsenosti s podpolianskými ciframi... Často som však na Podpoľani, Horehroní a (nielen) podľa môjho názoru HLAVNE tam u Vás stoják má neoceniteľný význam. A ani raz som nemal pocit, žeby bol niektorému z Vašich hráčov na prekážku... teda že nemôže kvôli nemu zahrať nejakú cifru (ale naopak, bez stojáku to bolo často)
jjj26. November 2012
Šimon dakujem zavolám Jirkovi a spýtam sa ho či tam treba niečo upravovať a pod. Dík.za radu.