Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
Janko K.11. Október 2016
Kojšovan
Ta śi śe doznal ten vek a maš, Vašku, po učiteľovaňu :)) Ti miśľel, že budze das tiśic tiźňova, co?
Kontakt: karabinos.jan@gmail. com
Janko K.11. Október 2016
S tým možno len súhlasiť.
Zápisy ľudových piesni a ich zbierky, tak isto aj nahrávky, sú pre ďalšie generácie neoceniteľným bohatstvom.
Kontakt: karabinos.jan@gmail. com
JoMi11. Október 2016
Jasné. Existuje značná časť piesní, ktoré nie sú zapísané. A ešte na zápis čakajú. Inak umrú s posledným človekom, ktorý si ich pamätá. Ako sa už veľakrát stalo. O tom treba vedieť a nahrávať, zapisovať..... Aj ja som sa kedysi toľko vyberal nahrávať pesničky, až dotyčný pamätník umrel. A je to navždy stratené.
Nemožno však hru spamäti predkladať ako vzor. Uznávam ju a tolerujem. Ale keby napríklad Dobšinský nezapísal ľudové rozprávky, tak ich dnes nevieme.
Janko K.11. Október 2016
JoMi
Súhlasím s Tebou, ale čo s pesničkami, ktoré niesu znotované, len Ti ich dakto (napr. stará babka) zaspieva? Ak si ich vieš zapísať, je to v poriadku, ale ak nie musíš ich zahrať najprv podľa sluchu.
Inač, ak by v orchestri hral každý muzikant čo chcel, bol by to riadny chaos.
Vyzeralo by to ako pri tom ,,skupiňáku“, keď jeden vystrčí hlavu z toho spletenca tiel a zakričí: riadi to tu niekto, lebo som už tri razy robil oral a ešte ani raz ne....:)
Tina11. Október 2016
Jedna sa o 12 rocnu slečnu ????.. uči sa sama a vylucne podla sluchu..alebo podla toho..co odpozerala...Vie zahrat aj 50 pesniciek (ci vsetky dobre?)...ale kedze folklor sa casto siri z generacie na generaciu,myslela som,ze ak by bol nablizku niaky heligonkar.....
pre JoMi:my sme taky celoslovensky:-)..keby bol cas,kludne by sme niekedy dobehli.A pozna aj noty...je huslistka
JoMi11. Október 2016
Janko K.
To je naozaj úsmevné. Ale ak si si dobre všímal, čo som písal, tak notovú (alebo inú písanú) predlohu odporúčam a používam na naučenie. Na vystúpení považujem za samozrejmosť mať repertoár naučený. A ak si muzikant trúfne hrať na želanie, tak sa aj predpokladá, že má v hlave široký repertoár skladieb. Lenže ak sa stretnú muzikanti, pričom nehrajú rovnako a každý tvrdí, že chybu robí ten druhý (ako to býva zvykom), aj vtedy je dobre ukázať čierne na bielom.
Iné je koncertné hranie, kde príde muzikant so svojim vybraným repertoárom a nič iné ho nezaujíma (aspoň nemusí). Na niektorých nástrojoch sa aj koncerty hrajú z nôt, v prípade súborov je to úplne bežné- aby hrali to, čo majú. Sólista môže aj zaimprovizovať, ale ak by to robil v skladbe každý člen súboru, tak si domysli, čo by z toho vzniklo- JAZZ.
Janko K. 11. Október 2016
JoMi
Nie som odporcom hrania z nôt, ale...
Neviem si dosť dobre predstaviť situáciu, že prídem na nejakú oslavu s fasciklom plným notových zápisov (potiaľ by to ešte šlo), nejaký ujko si zatiahne pesničku, ja ho stopnem kým ju vo fascikli vyhľadám, potom si ju pretransponujem do tóniny v ktorej spieva ujko a nakoniec ju zahrám i spolu zaspievame. Ujko sa musí prispôsobiť notovému zápisu, lebo ja hrám presné tempo, dodržujem pauzy a pod. Dosť úsmevná predstava :)
No, tiež som zažil na jednej oslave situáciu, ktorú som ja, ako typický sluchár, nevedel pochopiť a to, že chlapík si bežal na aute po noty, lebo sa chcel pripojiť k hrajúcim. Na moju otázku, že či ide pre zápisy preto že nevie slová, odpovedal: bez nôt nezahrám ani kohútik jarabý :)
Kontakt: karabinos.jan@gmail. com
JoMi11. Október 2016
Nieeee. To logicky nevyplýva. Ako keby si napísal, že ak na šoférovanie autobusu musíš mať príslušný vodičák, na bicyklovanie ho mať nesmieš.
Nie že nesmieš, iba nemusíš. Aleak ho máš, je predpoklad, že aj ako cyklista sa lepšie orientuješ v pravidlách cestnej premávky. Inak sú cyklista aj šofér autobusu rovnako účastníkmi premávky.
Na polhodinovú skladbu si z pamäti trúfne iba génius. Napríklad Mozart. Päťminútovú, či skôr menej ako minútovú (ak si nevšímame opakovania) väčšina ľudí zvládne aj spamäti. Ale kľudne môžu používať noty. Dokonca sa podľa nich naučia hrať rýchlejšie. Pri tých kratších kusoch sa ale dá hrať aj bez nich. Náročnejšie skladby ale nie.
Peter11. Október 2016
Súhlasím s Tebou, že napr. na polhodinovú zložitú skladbu hráč potrebuje noty a hraje podľa nich. Potom zákonito by malo aj platiť, že na jednoduché párminutové (ľudové) piesne by mal hrať s pamäti bez nôt... no a vidíš, mnohí majú s tým problém. :-)
JoMi11. Október 2016
Pre Šimona. (Ostatní prepáčte, naozaj som chcel zatiaľ skončiť)
Čudoval by si sa, koľko a ako rýchlo sa vedia heligonkári učiť z nôt. Len treba vnímať ich význam, nie sa im klaňať ako definitívnej hodnote. NOTA(lat.)= Note(angl.)= poznámka, značka. Teda chápať notový zápis v kontexte, nie jednotlivé noty. Tak ako v texte používame síce písmená, ale chápeme ho v kontexte. Len si skús prečítať n a p r í k l a d t a k ý t o n e z m y s e l n ý m s p ô s o b o m z a p í s a n ý t e k s t.
Heligónka je v tomto špecifická, že napríklad tón c1 na CF-ke sa dá zahrať tromi spôsobmi, na rozdiel od klavíra, kde je na to jediná klávesa. Tu treba chápať kontext. Samotných tónov je len 7 (c-d-e-f-g-a-h), teda menej ako písmen v abecede. Chápanie kontextu je trošku zložitejšie, ale tiež má značnú logiku. (Niektoré miesta majú viacero logických možností)
Preto hovorím o potrebe ovládania systému, nielen nôt samotných. O rozdiele medzi ovládaním písmen a schopnosti rozumieť textu a vedieť ho správne predniesť som už písal.

A..... áno, schopnosť hrať spamäti je tiež formou umenia.
JoMi11. Október 2016
Ľudové pesničky sú relatívne krátke (rôzne kombinácie opakovania 4-8 taktov, zvyčajne 8+8) a v princípe jednoduché, zvlášť harmónia na heligónke. Kto si ale trúfne zapamätať dlhšiu skladbu? Napr. pol hodinovú. Alebo inštrumentálnu, kde nieje vodítko textu. Ako keby sa chcel niekto naučiť naspamäť celú knihu- napríklad cestnú vyhlášku, prípadne bibliu.

Ale aj ja sám hovorím nadšencom, že ak sa idú učiť len 1-5 pesničiek, nepotrebujú systém. Toľko sa zvládnu naučiť naspamäť a udržať to v hlave. Šikovní musikanti udržia desiatky pesničiek, majstri stovky. Ale aj tak majú väčšinou zapísané texty, ktoré im de facto pripomenú melódiu. Neviem, koľko inštrumentálok sa dá udržať v hlave.
Použitím čítania z notového (alebo alternatívneho) zápisu má človek takmer neobmedzené možnosti. (obmedzenie skôr nástrojom a nedostatkom času zahrať napríklad milión pesničiek, takisto fyzickou silou)
Keby sme, priatelia, nepoznali písmenká, asi by sme tu nediskutovali, možno by sme si pomocou obrázkových ikon posielali zvukové nahrávky svojich myšlienok. Mne sa ale komunikácia cez text páči. Takisto cez noty môžu hudobníci komunikovať oveľa pohodlnejšie. Ale noty neboli vždy (dovtedy musel hudobník reálne prísť a druhého dané skladby naučiť), takisto existujú alternatívne spôsoby zápisu hudby.
ZATIAĽ sú však NOTY NAJVŠEOBECNEJŠÍ SPOSOB ZÁPISU.

A už naozaj končím, zatiaľ....
JoMi11. Október 2016
Nuž, hudba má viacero podôb a odtieňov. Ja sa snažím nájsť to, čo je spoločné, rozdiely sa ukazujú samé- ako ste uviedli. Hrám po stojacky aj sediačky aj za pochodu. Dokážem pri hre aj spievať. Hrám spamäti aj z not. Hoci z not radšej. Tam sa dá hrať tzv. z listu- bez extra cvičenia. Pozriem a vidím, čo treba hrať. Vystúpenia, samozrejme, spamäti. Predtým niekoľko krát z listu. Uznávam a používam aj metódu hry podľa sluchu- už som aj tu prispel niekoľkými zápismi nahravok. Btw. pamätám na sľúbenu pesničku.
Tolerujem aj hru z tabuliek- ak si dotyčný myslí, že na inom nástroji ani na inom type heligónky, ani na inom rade v živote hrať nebude. Skôr sa venujem prenosu hudby medzi nástrojmi. Hrám na klavesoch, gitare, heligónke. Trochu som si skúsil aj ďalšie. Teda logicky- naučím sa len tie rozdiely. To, čo je spoločné sa už učiť nemusím.
Našťastie, pred rokmi ma naučili písmená, aj pravopis, aj vetný rozbor. Ale aj bez toho som už vedel rozprávať- celkom dobre, aj rozprávky, básničky aj pesničky. Odkedy viem písmená, sám si prečítam, čo chcem. Nikto mi to nemusí predčítať, ani nahrávať. Po zvládnutí rozdielov z rovnakých písmen zvládam aj iné jazyky- ako ktorý, rôzne. Doplnením o ďalšie znaky aj ruštinu- trochu.
pre Tinu11. Október 2016
ja by som ťa rad vyučoval, ale potrebujem vedieť miery, váha, vek a aj to, že v čom si pokročila? :D
JJ.11. Október 2016
Niekomu robi problém aj hrať po stojacky, niekomu pocas chôdze, veľkym problemom je aj hrať - aj spievať. Na vsetko treba poriadny trening.
rychlik10. Október 2016
nezda sa to, ale hrat bez not je urcitym umenim. mnohi to ani nedokazu!
Peter10. Október 2016
Práve dnes sme s kamarátom Jožkom pri káve debatovali o jednom vynikajúcom akordeonistovi, ktorý však ak nemá pred sebou noty, tak má občas i problémy...
Šimon10. Október 2016
pro JoMi
No jo, ale kolik heligonkářů si myslíš že je schopno se učit z not.
Já si myslím že moc ne.
JoMi10. Október 2016
Okolie BA je aj 210km? Možnoby sme sa dohodli. Záleží na systéme- z nôt, z tabuliek, podľa sluchu. Podľa sluchu môžeme škrtnúť, lebo vtedy sa každý učí sám, ak má ten sluch naozaj dobrý. Tabuľky sú dostupná aj s DVD ukážkami aj cez web. Ja osobne ich neuznávam, ale niektorým dokážu dobre poslúžiť. Používam notový podklad doplnený o príslušné značky, ktoré sa z nôt dajú logicky odvodiť.
Kojsovjan10. Október 2016
A ta pokročila heligonkarka keĺo ma roky???? Ja by šol za učiteĺa...! He...
Tina10. Október 2016
Zdravim....prosim vas..nenachadza sa v BA a okolie niekto...kto by rad :-) vyučoval MIERNE pokrocilu heligonkarku? Vdaka
Kontakt: carva7@gmail.com