Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
Šimon4. Október 2012
A já jsem si blázen celou tu dobu myslel že tyto stránky jsou věnovány heligonce jako celku a hře na ni. Že jsou určeny jen hráčům určitého stylu jsem se dozvěděl až teď. No díky za odkaz, člověk se učí celý život, zase jsem o maličko chytřejší. Myslel jsem si že na heligonku jde hrát vše a že každý styl dobře zahraný a zvládnutý stojí za uznání a obdiv, počínaje
špičkovými folkloristy a konče skvělou technikou v podání třeba M. Čerňanského. Příští týden jdu na pravidelnou kontrolu na oční, zepám se při té příležitosti zda jde léčit širokozrakost. Doufám že mi nedají klapky na oči jak koňovi na dostihu abych viděl jen dráhu před sebou a ne ostatní vedle sebe.
joj3. Október 2012
Sympatizujem s názormi Strážovca. Vyjadruje to, čo by som aj ja, možno nie tak dobre, napísal.
Dobrá diskusia je o názoroch, aj keď rôznych a vlastnom presvedčení, že to, čo tvrdím je alebo správne, alebo je to aspoň hodné zamyslenia.
Vďaka za rozumnú interpretáciu.
Strážovec3. Október 2012
Možno preto, že pred pár rokmi bola heligónka na Slovensku nástroj čisto ľudový a hráči interpretovali regionálnym štýlom piesne svojho regiónu. Dodnes mnoho z nich tak činí. O kankánoch, waltzoch, trisch-trasch polkách .... sa možno baviť na stránke :

www.buttonbox.com/button-accordions.html
Folklor ?- heligónka,3. Október 2012
začala debata o heligonke a zrazu je tu samá detva, podpoľasnie a pod. folklór. Odborníci brzdite heligonka a folklor nie je to isté.
ci takto, alebo takto?3. Október 2012
Ci tak alebo tak, hoc sa aj tu obcas pohadame, ale ja som osobne rad, ze mame tuto heligonkarsku stranku. Stabilne funguje uz zopar rokov, citiť vnej taku technicku istotu. Peter Seman alebo neviem kto este secko sa za nou skryva robi dobru robotu.
... 3. Október 2012
no to chapem.... tak az sem nahodou zavita obcas Jano K, chcem sa mu pripomenut - cakam na mail s ciframi ako sme sa dohodli po vystupe na Rozsutec. :) Juraj
Jožin3. Október 2012
No o web sa treba starať a hlavne aj platiť. Su to vydavky, ktoré sa nikdy nevratia a služba za ktoru casto ani nikto nepodakuje
turcianskaheligonka?3. Október 2012
ahojte, neviete niekto co je s webom turcianskych heligonkarov. nedavno bol vynoveny a teraz je uz dlhsi cas nedostupny....
pozorovateľ3. Október 2012
Tu sa jednalo o prezentáciu Detvanov a okolia vo Viedni, samozrejme že nie podpolianskych heligónkarov. A treba sa pozrieť na vec nepredpojato : máloktorý - ak vôbec nejaký folklórny súbor na Slovensku - nemá vo svojom repertoári aj podpoliansky folklór. Práve preto, že je jednou z jeho výkladných skríň.
Miro S.3. Október 2012
Pre rasťo.
V roku 1850 ešte heligónky neboli a určite nie na Slovensku.
Viktor2. Október 2012
Ďakujem :)
Jozef M2. Október 2012
Tento pán z 9-tej strany galérii je sam admín... Peter Seman
rasťo2. Október 2012
Že to s tou výkladnou skriňou nebude až také prehnané tvrdenie dosvedčuje aj to, už v 1850. roku ich volali vystupovať do Viedne, ako sa o tom píše v tomto životopise

http://zlatyfond.sme.sk/dielo/988/Francisci_Vlastny-zivotopis/1

od "Vo fašiangy 1850 dostal som bol vyzvanie z Viedne"...

(Ibaže škoda, že s cedidlami neprehodili cez plece aj jednu heligónku).
Viktor2. Október 2012
Dobrý deň chcem sa opýtať či niekto nemáte email na pána ktorý uverejnil heligonku na 9 strane v galérii..myslím prvú na tejto strane..uvedený email je uz neplatný...ďakujem
Kontakt: viktor66666@azet.sk
Strážovec2. Október 2012
Áno - ja osobne nie som spod Poľany, ale musím uznať že práve ich folklór tvorí jeden z najrýdzejších výhonkov slovenského ľudového umenia. Tým vôbec nechcem zhadzovať ostatné regióny, každý z nich má svoje osobité a jedinečné čaro, ktoré treba citlivo vnímať a ešte citlivejšie interpretovať.

youtu.be/sUGsRP3sGmk - Podpoľanie
youtu.be/Qjitwj8vnAg - Horehronie

... a tak ďalej ...
výkladná skriňa slovenskeho folklóru?2. Október 2012
v takychto vyjadreniach by som bol opatrnejsi
Strážovec2. Október 2012
Dvaja páni na zmieňovanom videu z Podpolianskych slávností Detva 1983 hrajú presne tak, ako treba - neštylizujú sa, nešpekulujú, idú po pesničke a perfektne sa muzikantsky prekárajú. Toto je klasické priamočiare Podpoľanie a jeho štýl, ktorý je jednou z výkladných skríň slovenského folklóru. Vďaka Bohu, že sa nám tento štýl hry zachoval a dnes môže tvoriť jeden z nádherných pilierov slovenskej hry na heligónke.
rychlik2. Október 2012
sa skutočne iba zda
amatérik2. Október 2012
Tak sa mi zdá že pán rýchlik tu len kritizuje našich najväčších heligonkárov, ktorý hru na heligonke dostali na takú úroveň ako je teraz. Stavím sa že ani jednu slohu z tých prekáračiek by si sa nedokázal ani len naučiť, nie to ešte hrať tak ako oni.
Peter 22. Október 2012
pre rýchlik: ak si myslíš, že to "čvrlikanie" baví len ľudí z Detvy, tak si pozri video z tohto roku zo Serede, kde robil p. Purdek záver a či pri jeho cifrovaní diváci zívali od nudy, alebo naopak tlieskali a výskali...

A zopakujem k tomu spomínanému videu - pochop to, že to bolo pred 30. rokmi. Daj video spred 20-30.rokov ostatných dnešných majstrov, ked tak kritizuješ.