Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
Janko K30. Máj 2012
Zuzana,
klikni si na FAQ na ľavej strane obrazovky, tam je to vysvetlené...pekný večer :))
no toto30. Máj 2012
.. aj mne sa 2-rady viac lubia. Su proste sympatickejsie. No dnes som sa presvedcil o vyuziti 3-radovky. Mam b-es-as a vacsinou hram ked spievam ja a s chalanmi okolo mna tak v As-dure a F-mole. Ozaj drvivu vacsinu piesni tak. No dnes som mal pri hre same dievky... a tak som jednoducho musel hrat v Es-dure a C-mole. A spievalo sa fajnovo ;)
Co mna vsak odradzalo este od trojradovky bola velkost.. No moj hlavacek je len dvojhlas a jeho velkost je len cca 33x20cm (o 3cm vacsia ako favorika :D) P.S. Dlzku od hrany diskantu po basovu stranu som neuvadzal, teda len rozmer skrinky. Kolko ludi tolko chuti. U nas taka pripovidka. Kazdy pop ma svoj tipik a kazda sestricka svoju pesnicku (teda kazdy knaz sluzi trosku po svojom a kazda sestricka spieva svoje) :)
zuzana30. Máj 2012
som laik, vbysvetlite mi prosim rozdiel medzu heligonkou a harmonikou
Kontakt: zuzanabubeliniova@azet.sk
Julia30. Máj 2012
Dobrý deň, tiež som počula hrať Kysucký prameň z Oščadnice na Oščadnickej heligonke, prišli sme tam až z Trenčína, nakoľko máme v Oščadnici rodinu. Mám asi všetky ich cedečka, ale to nove sa mi moc nepáči, teda nie tak , ako tie predošle a taktiež ich vystupenie bolo slabe. Dievčatka, ktoré snimi hraju nespievaju pekne a dosť falošne. Nechcem ich uraziť, ale speváčky by potrebovali vymeniť.
Ameno30. Máj 2012
Ano, hra p. Čerňanského je naozaj fenomenálna, zbožňujem tohoto majstra - heligonkára, ale ja som len nazčil, že som videl zopar cifrovaní, ale moc ma to nezaujalo, nie ze by som tým chcel niekoho urazit- to nie. No je pravda, ze ked to zahra niekto dobre- tak to aj dobre vyznie, inak je to katastrofa. Ale aj tak mam radsej normalne zahranu piesen aj s vyhravkami. Cifrovanie sa mi tiez paci ale ked ich je tam viac a cifruje len niekto- dodava to smrnc- ked to vie ovsem pekne podat.
Peter30. Máj 2012
pre Petra 2,

V pohode, veď nič zlého sa nestalo :-)
Kontakt: peter@seman.sk
Milan - Hornokysuckí heligonkári30. Máj 2012
Marcel-v žiadnom prípade sa nechcem a neobúvam do tvojej osoby.Nie je to mojim zvykom a sám to neuznávam.Iba som ti slušne odpísal.Dobre si to prečítaj,čo som napísal .Ak ťa to urazilo tak prepáč.Bol to tiež môj osobný názor a odpovedal som predovšetkým Ondrejovi.Nikoho nepreferujem a nikoho ani nezatracujem.Tiež som napísal, že Stančekové a Koblížkové heligonky sú po technickej stránke kvalitnejšie.Mal som tu možnosť si zahrať na všetkých od každého výrobcu.Preto je to iba môj osobný názor a môžem sa mýliť.
Peter 230. Máj 2012
Pardon, neuvedomil som si, že aj admin sa podpisuje ako Peter. Takže sa budem snažiť podpisovať ako Peter 2. prepáčte, ak na to občas pozabudnem :-)
Peter30. Máj 2012
... a tu je už o niečo starší:
http://www.youtube.com/watch?v=kFE9VNt72l4&feature=related
Kontakt: peter@seman.sk
Peter30. Máj 2012
Ja osobne som zástanca 2-radových heligóniek. Toto je názorná ukážka aké pekné basové prechody sa dajú zahrať i na tých zopár basových gombíkoch. Pekne to chlapec zahral, veru.
Kontakt: peter@seman.sk
no toto30. Máj 2012
ja len tak, zase na naladu dajeke videjko :)
http://www.youtube.com/watch?v=stiwK56Rqf4&feature=g-like
trochu starsie, ale fajnovovo sa to pocuva ;)
Oňo30. Máj 2012
Pre J.M
Kontakt na pána Číka je 0908177009 ,presnú cenu Ti povie len on.
++30. Máj 2012
Marcel aj Miro suhlas s vami.
Miro S.30. Máj 2012
Niečo ku tým hmatníkom na heligónkach.
Starí majstri robili hmatníky účelne a nie len tak, ako ich napadlo. Aby nebola skrinka heligónky zbytočne veľká a tým aj ťažšia a drahšia, tak sa šetrilo miestom v heligónke. Kobylky sú čo najtesnejšie vedľa seba, tak aby ventilky na hláskoch nezasahovali do inej kobylky.
Z tohto sa tiež odvíja umiestnenie hmatníka. Mohol by byť aj na kraji skrinky ako je to na dnešných heligónkach, ale kedže mechanika je konštruovaná tak, že v drevených hranolkoch je nalisovaný drôt, na ktorom sú priletované tesniace klapky a aby ten drôt nebol zbytočne dlhý a nekmital, tak sa hmatník umiestňoval čo najbližšie ku prvým otvorom v ozvučnici.
Dnes, keď existujú veľmi vylepšené mechaniky, tak môže byť hmatník umiestnený na úplnom okraji skrinky a zahnutý ku telu hráča čo zlepšuje hranie pravou rukou a tiež stabilizuje harmoniku na tele.
Kedže máme na jednej ruke päť prstov, tak je logické, že pri hre by sme ich mali všetky využiť - ľahšie a krajšie sa dá zahrať.
V dobách keď heligónky a harmoniky vôbec začinali, tak každý hral ako vedel, ako sa naučil, preto si zrejme nerobili ťažkú hlavu s toho či bude palec pod hmatníkom, alebo na hmatníku.
Aj dnes niektorí hráči hrajú dobre s palcom pod hmatníkom a iní ho majú opretý o hranu hmatníka, pretože ho občas používajú pri hre.
To sú moje postrehy získané pri opravách harmoník a dá sa o tom písať aj viacej.

J.M30. Máj 2012
ma niekto číslo na pána Číka? alebo neviete niekto kolko cca stoji antikorovy plech na pravu stranu heligonky na 21 gombikovu trojhlasku?
Peter30. Máj 2012
Asi tak ako si povedal: Každý hrá, ako hrá... Je v podstate aj jedno, či mu heligónka "lieta", alebo nie, alebo ako napr. rozťahuje mechy... Najdôležitejší je výsledný hudobný efekt zahranej piesne, alebo aj miera zabavenia publika...
Kontakt: peter@seman.sk
Marcel30. Máj 2012
k tým zadným krytom by som uviedol, "toto je vydrenie odborníkov v Čechách " nestabilizuje heligonku, ale chráni mechy proti oderu o brucho a ani mechy nezatrhávajú o odev. Toto nie je výmysel slovenských výrobcov, takto to praktizuju vo svete nemci rakušania slovinci a pod. už dlhé roky.
Stabilita heligonky vyplýva z jej celkovej konštrukcie, len si porovnajte nové heligonky npr. od koblížka, Stanačeka, ktoré sú vernou kopiou štrassera, Šmida z Rakuska zo strýnmi heligonkami typu hlaváček, štitz a pod. Prídete nato aj sami že prečo nebehajú po bruchu. Samozrejme aj dva remene majú význam.
V neposlednom rade je to aj na technike hráča, hlavne držanie pravej ruky opretá o hmatník , alebo volne ako na chromatickom hraní. Pri opretej ruke o hmatník resp. palec za hmatníkom sa hráč pohybuje z boka na bok tak lieta aj heligonka. Na starých heligonkách sú hmatníky malé cca 5 cm a tenučké a ešta aj odskočené, mechanika je vonká. Na starých heligonkách ked hráte na druhom rade tak búchate prstami o kryt hlasov.
Nové heligonky majú skrytú mechaniku hrubší hmatník a hlavne väčší cca 10 cm, tak že hmantník zo skrinkou má cca 20 cm, potom sedí na bruchu ako uliata.
Môj osobný názor že ked heligonka lieta tak je to 50% vinou hráča. Lena si pozrite ako hrajú starý hráči, ale aj mladí. Heligaonka na jednom remeni, remeň dlhý volný a heligonka je položená od ramena až po pupok krížom cez celé telo hráča. Nové heligonky a hráči novými technikami hrajú tak že heligonky majú v jednej rovine na prsiach a ľavú ruku neťahaju dole ale rovnomerne z umiestnením heligonky.
ale každý hrá ako hrá aj tak drží heligonku.
znova podotýkam TOTO JE MOJ NÁZOR nikoho nehaním a ani nikoho nechválim.uvádzam zámerne preto ked som napísal o heligonke vyrobcu ktorý vehementne protežoval nejaký milan z kysúc tak sa sa začal obúvať do mojej osoby.
Bolo by namieste keby nový výrobca sám uviedol heligonku a jej prednosti.
Ondrej S.30. Máj 2012
Šimon, chcem ťa poprosiť o foto a popis, čo si spomínal v poslednom príspevku. Ďakujem.
Kontakt: older73@gmail.com
Šimon30. Máj 2012
Na svoji heligonku s odsazeným hmatníkem jsem si vyrobil zadní kryt měchu který je pevný, přidělaný na suchý zip a nástroj s ním perfektně sedí. Kdo si to odzkoušel velice si to pochvaloval. Heligonky s odsazeným hmatníkem sedí na těle jen malou částí pravé strany nástroje a hlavně při změně tahu měchu se kymácí. Tento kryt je protažený až pod hmatník, umožňuje hru s palcem pod hmatníkem a nástroj sedí naprosato pevně a velice pohodlně. Foto i popis můžu poslat mejlíkem, pro šikovné ruce práce na chvilku.
Kontakt: miroslav.hampl@frebio.cz
Peter30. Máj 2012
Máš pravdu, rychlík, je tu minimálne aspoň jeden ďalší Peter. Moje príspevky rozoznáš podľa toho, že ja ich väčšinou podpisujem aj svojim e-mailom - hlavne kvôli odlíšeniu.

Od začiatku tejto stránky som iba "Peter". Nechcem do bežnej diskusie vstupovať s menom ako "Admin", "Peter - admin", či s nejakým podobným. Taký nick totiž na fóre často evokuje u ostatných pocity akejsi nadradenosti a to ja nechcem a ani si na "hrdosti" admina ja určite nepotrpím.

Keď tu prišiel ďalší Peter, nebolo by však príliš na mieste, aby som ja kvôli nemu mal zmeniť v diskusii svoj nick. Skôr naopak, keď on vidí, že tu už jeden Peter bol pred ním, kľudne mohol vstúpiť ako Peter 2, Peter "xy", alebo akokoľvek ináč...

Je to však na ňom, či mu vyhovuje takýto stav, alebo či to robí zámerne?... Neviem...
Kontakt: peter@seman.sk