Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
Šimon27. Január 2013
V sobotu jsem to vzal domů z lyžování v Rakousku trochu bokem přes Lúky a nelitoval jsem. Pár dobrých známých, dobrá muzika, dobrá nálada, hrálo se v každém koutě, lidi se bavili
takže není co dodat. Je dobré občas potkat pár přátel a pokecat o všem možném. I tom jsou heligonkářská setkání.
Halogen 27. Január 2013
ja som bol v lukach a bolo tam dobre na to ze som tam bol po styroch rokoch stretol som tam kopec znamych pofotily sme sa poskusal nastrojov klasika ako na stretnuti harmonikarov... a videl som sa aj v spravach na markize dobre tam bolo ... tam je vzdy dobra nalada najviac sa mi pacil Jírka Hampl s akou lahkostou zahral ale aj kopec inych dobrych a neznamich heligonkarou vrelo odporucam tam ist pozret a zahrat si a spoznat kopec novych ludi je to tam ako jedna velka rodina ...
Karel 27. Január 2013
(mělo to jakousi souvislost s rozhlasovým vysíláním)

Vycházel jsem z knihy Základní hudební pojmy - Adolf Cmíral. Kde je uvedeno v kapitole: Normální ladění .......roku 1858 bylo mezinárodním hudebním sjezdem v Paříži stanoveno stanoveno "a" na 435 kmitů.......
....Kromě ladění "a" 435 Hz se užívalo zejména ve Francii ve všech koncertních síních a divadlech tzv. starého paříšského ladění pro "a" 451 Hz. Pro vojenské hudby bývalého Rakouska bylo předepsáno ladění pro "a" 460,85 kmitů. Toto vysoké vídeňské ladění, které bylo přejato také vojeskými hudbami československými, mělo tu výhodu že plechové nástroje dechových orchestrů ve vysokých polohách krásně zněly. Československý rozhlas zavedl nové normální "a" 440 Hz, které se výborně osvědčilo a je vhodné nejen pro divadla a koncerty, ale i pro školy a vojenské hudby. Všechny československé rozhlasové stanice toto jednotné "a" vysílají přerušovaným tonem při každém časovém signálu.

Tím vůbec nepopírám Petrovu poznámku o mezinárodní dohodě. A jistě má pravdu. Adolf Cmíral se o ni ve své knize z roku 1962 nezmiňuje a já vycházel z této knihy.

Heligonkám a heligonkářům mnoho zadaru
Kontakt: shene1@seznam.cz
33326. Január 2013
Kto ste boli dnes v Lúkach ako tam bolo?
Peter26. Január 2013
Podľa medzinárodnej dohody z roku 1953 sa má ladenie nástrojov všade odvodzovať od tónu A, ktorý má výšku 440 Hz. Tento tón sa nazýva komorný tón a "komorné A“, ktoré však predtým malo výšku o niečo nižšiu – 435 Hz.

Táto dohoda nesúvisela so žiadnym "rozhlasovým vysielaním"... Bolo to jednoducho o zavedení zjednotených pravidiel pre určovanie frekvencii pre jednotlivé tóny a samozrejme o zjednotení tzv. temperovaného ladenia
Karel26. Január 2013
Díky za opravu, já věděl, že se v něčem seknu, teorie za mou praxí vžy trochu kulhala :-)
Kontakt: shene1@seznam.cz
_HM_26. Január 2013
440 Hz je tón "a"
Karel26. Január 2013
Ještě bych chtěl napsat cosi k zkušenosti a znalosti ladiče. Psal jsem to jednomu zdejšímu diskuterovi soukromě na mail a myslím, že by to tu mohlo také "vyset".

..........................
Ona heligonaka byla od výrobce naladěna někdy před II. sv. válkou do AD s vysokou, ale po přechodu na dnešní standart 440 (jestli se nepletu) Hz pro tón "c"(mělo to jakousi souvislost s rozhlasovým vysíláním), vlastně spadla někam k AsDes a toho využil pan ladič. Kdy vytáhnul vyskou a jeden základ do AD a druhý základ použil na hluboké tremolo pro AD (čili ho nemusel vytahovat tak vysoko).
Tím získala heligonka onu zvláštní barvu hlasu.

Ten ladič tvrdí " že pokud na harmonice nehraje svršek, tak s tím se dá něco udělat, ale pokud nehraje spodek, tak je lépe se na ni vy....."
Kontakt: shene1@seznam.cz
rychlik25. Január 2013
pre Mateja - ze uz zacinas trepat hovadiny ta ospravedlnuje iba to, ze si zaciatocnik a nerozumies veci. Ked si myslis ze cesky majster ti urobi lepsiu robotu ako slovensky, iba preto ze je cesky, kludne si to daj tam urobit. Varujem vsak, nikde nie je majster ako majster. Rataj aj s tym, ze v Cechach za ladenie zaplatis 2-3 nasobne viac penazi ako by si zaplatil na Slovensku. /osobna skusenost/
Jano Chudoba25. Január 2013
pustit sa do ladenia heligonky bez skusenosti je nezmysel, To moze tak skusat niekto na hlasoch na ktorych mu vobec nezalezi. Naladit dobre akýkolvek nastroj nielen heligonku je obrovske umenie. Je mnoho typov ladenia, Pri ladeni je potrebne zvazit aj toninu heligonky. Napr nizsie ladene heligonky ako napr G-C - A-D, B- Es znesu aj sirsie tremolo. Debatoval som o ladeni s majstrami ako su Lacko Duraj, Elo Stepanovsky, pan Majer ci s Jirkom Hamplom. Kazdyma svoju predstavu o ladeni, kazdy ma svoj system. Velmi ma tato tema zaujima - cital som, zhanal info - netrufol by som si vsak v ziadnom pripade...
milan hornokysucki heligonkari25. Január 2013
Tak ako tu bolo spomenuté ladením sa aj dobrý nástroj dá pokaziť,ale aj slabo znejúci a ľudovo povedané tupí dobrým naladením opraviť.Mám s tým tiež skúsenosť a každý heligonkár musí vedieť čo od toho nástroja očakáva.Mne opravuje a ladí heligónky pán Kondek z Čadce a som s jeho prácou veľmi spokojný.Robí precízne a pedantne celé generálky heligóniek od mechov cez skelet a celkové ladenie.Vie poradiť čo a ako treba spraviť a snaží sa aj zo starých nástrojov urobiť krásne a dobré znejúce heligónky.
Miro S.25. Január 2013
K tomu ladeniu.
Pozrite si video tu v pravo na záložke "Ako sa robí harmonika v Hořoviciach", je tam trocha vidieť ako to ladia.
Kliknutím na záložku sa dostanete na Yutube, kde je veľmi dobré video - názov "Cómo se fabrica - Akordeón..", kde vidieť, že sú hlasy prilepené na kobylkách a tiež spodné jazýčky v kobylkách sa ladia z vonkajšej strany. Netreba to ale skúšať, pretože sa dá veľa pokaziť a to nehovorím o samotnom naladení.
Už dosť rokov opravujem harmoniky, ale komplet som naladil iba jednu dvojhlásku. Treba na to dosť praxe a hlavne dobré "ucho".
Nieje až taký problém naladiť, ale dobre naladiť to už problém je.
Doladiť nejaký hlások, to nieje veľký problém, ale celú harmoniku treba dať naladiť majstrovi - odborníkovi.
Harmonika by sa mala doladiť komplet zmontovaná.
Znamená to: otvoriť - doladiť hlások (ladička,"ucho"), vložiť kobylku do harmoniky, zatvoriť - odskúšať a znova dokola až do perfektného naladenia.
Ešte k tým klapkám.
Nemyslím si, že by klapky mali nejaký veľký vplyv na rozladenie harmoniky, ale keď má klapka veľmi malý zdvih, tak môže byť zvuk slabší a keď má veľmi veľký zdvih, tak môže klopkať o kryt, ktorý je nad ňou.

jano25. Január 2013
Ludia nebláznite 260 eur za polulár je už sakra prestrelené.
Bednar 25. Január 2013
ako mysli toho jazycka na hlase a on potom udiera o steny toho hlasu a hnusne zacne cengat
Bednar 25. Január 2013
mysleli to skor ze prihnutim klapky do strany nie hore alebo dole ...
Staňa25. Január 2013
Teoretická poznámka.
Čtu tady, že po přihnutí klapky se může hlas rozladit a dokonce mám pocit, že jsem slyšel, že se hlasy dolaďují až na kobylce. Nějak si to ale prakticky nedovedu představit, když je hlas zalitý voskem a brousit se dá pouze ten horní jazýček. Na ten spodní se samozřejmě nedostanu. Nebo se to ladí, když hlas ještě není zalitý? A s tím přihnutím klapky by to znamenalo, že s každým hlasem musím dat každý hlas na kobylku, do heligonky a odzkoušet. To mi příjde jako neskutečně složité. Navíc si nemyslím, že přihnutím klapky by došlo k rozladění, které by "normální" ucho rozpoznalo. Rád bych, aby to tady někdo objasnil jak to vlastně je.
jopova25. Január 2013
Nedávno sa mi stalo, že na kebrdlovke mi začal falošne hrať jeden gombík.
Zatelefonoval som p. Durajovi, ten mi poradil, že ho mám cinknúť, či čosi, nepamätám si presne to slovo. Samozrejme som nevedel čo to mám s tým hlasom spraviť, bál som sa, že dačo spravím zle, tak som vybral stĺpik, zabalil a poslal do Žaškova. Za dva dni som to mal doma. Poštovné ma stálo 1,60 eura, za opravu som neplatil nič /predtým som tam kupoval harmoniku aj dával čosi na iných opravovať/, asi mi majster zohľadnil predošlé výdaje a oprava možno bola naozaj nenáročná.
Naladenie, rýchlosť, korektnosť - dobrá skúsenosť, odporúčam nevŕtať sa sám, keď sú majstri, ktorí to vedia lepšie. Aj keď... ak si človek vie spraviť niečo sám, je to tiež dobrý pocit.
Karel25. Január 2013
měl jsem několik heligonek GCF tříhlas leděno u jednoho ladiče. On věděl, že je dělá pro jednoho zákazníka, a pokaždé mi každou udělal jinak, Rozdílná tremola, barva hlasu ... . Vím, že je to penězích a investici do různých nástrojů, ale nakonec jsem si nechal tu, která se mi nejvíce líbila a jsem si jist, že lepší neseženu. GCF v základu na mosazy, basy tuplované s přiznávkou - úžasný nástroj.
Ale zpět k ladění, vždy záleží na ladiči co si dovolí a jakou má zkušenost. Tento můj je starý takřka 70ti letý pán ktarý harmoniku ladí na ucho a ne na ladičku a jeho práce je úžasná.
Také mi dělal AD tříhlas s vysokou oktávou a hlubokým tremolem, to je nástroj jedna radost.
Kontakt: shene1@seznam.cz
Michal25. Január 2013
Dobry den,dal jsem si naladit heligonky u pana Juranka,Hampla v Dubicku ,Elicara ve Strasicich.Nejlepsi je podle me pan Elicar ted mam heligonku u pana Jelinka tak uvidime.S pozdravem Michal
Oňo25. Január 2013
Naladiť dobre vie Ing.Majer - Sliač.Ladil,alebo možno ešte aj ladí pre Stančeka.