Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
Mirurumi4. Január 2021
Pro Pozor
Co takhle napsat něco konkrétního o pánech Raškovi a Dufkovi? Pokud něco máš, tak to vybal, pokud ne, tak by bylo lépe mlčet.
Pre Pozor4. Január 2021
Závidíš Raškovi?
Karel4. Január 2021
Miro S..ano mate pravdu,už mam misto mozku z harmoniky kostku..díky
Kontakt: Karlos.duna@seznam.cz
Miro S.4. Január 2021
Karel, veď aj tá tvoja harmonika má 52 gombíkov na diskantovej strane ako tá na fotografii?! (17,18,17) a 48 gombíkov na basovej strane?!
Napísal som, že je dosť podobná tej tvojej, až samozrejme na zdobenie.
Karel4. Január 2021
Díky Peter..
Kontakt: Karlos.duna@seznam.cz
Karel 4. Január 2021
Pro Peter,také dekuji za reakci,samozdřejmne chápu že dnešni harmoniky jsou uz nekde jinde,ale přici jenom 94let je uctihodny věk a je to kus historie,a mám pocit jako lajk že jích zrovna moc od pana Štibitze nebylo vyrobeno,kdyz to srovnáte se starým autem s třicatých let tak je vám jasny že jizdní vlastnosti se s dnešními nedaji srovnat ale přesto se v něm rád projedete..harmonika hraje chtela by samozdřejme servis..ale to přenechám někomu jinému komu udelá vetši radost než mě..tohle není uplne muj šálek čaje i když musím uznat že to je zajímave a pekné čtení..snažim se zde o tom neco zjistit než udělam ten krok a prodám ji..děkuji Peter, a jsem lajk proto se vás ptam tady..
Kontakt: Karlos.duna@seznam.cz
Pre ...4. Január 2021
Čistý podvodníci nič viac.
...4. Január 2021
... a co sa stalo? Napis viac
Pozor!!4. Január 2021
Ľudia dajte si pozor na ojebavakov!!! Klamárov, !!! podvodníkov, v podstate šmejdov menom Raška a Dufek.
Peter4. Január 2021
Vzory neboli unifikované (a u Stibitza zvlášť). V katalógu boli uvedené iba ako príklad zdobenia.
Karel4. Január 2021
Pro mira,samozdřejme děkuji,našel jsem st.21 ale uz jen podle početu gombiku mi to neseďí,tahle má 52/48 spíš to vypada na st.23 ale ten vzor není totozny stou mojí..
Kontakt: Karlos.duna@seznam.cz
Peter4. Január 2021
Nahodil som narýchlodo BURZY sken str. 21 zo spominaného stibitzového katalógu. Aj som sám prekvapený, že prečo som v minulosti celý katalóg neumiestnil do sekcie MUZEUM. Tam už jeden katalóg Stibitz je, nuž som to asi bral za vybavenú vec. Niekedy v blízkej dobe musím nahrať aj ten druhý katalóg.

Môj názor na Vašu harmoniku, p. Karle, je asi taký:

Ako už nižšie spomínali kolegovia diskutujúci, hudobný nástroj má v prvom rade hrať. Inak sa z neho stane autoveterán, ktorému od dlhého státia na jednom mieste popraskajú pneumatiky,... všetky gumové hadice, tesnenia,... začne korodovať, stratí lesk,... a pod. Po dlhšom čase sa z neho iba od samého státia na mieste opäť stane "vrak", ktorý bude nutné technicky ošetrovať.

S hudobným nástrojom je to o to horšie, že okrem na oči pekného prevedenia musí zo seba vydávať aj (príjemný) zvuk. Ak tento nevydáva, úplne sa potom stráca poslanie nástroja, úplne stráca prívlastok, že "hudobný". Stane sa z neho iba prázdna karoséria bez kolies, navyše aj s vadným motorom, čiže autoveterán, ktorý nikoho nikde nedokáže previesť. Iba nablískaná skriňa, ktorá však už vôbec nemôže o sebe povedať, že je motorovým vozidlom. A nik nemôže ani povedať, že: toto je auto-veterán. Nie, je to iba karoséria z veterána!

A tu teda prichádza diléma: Mam vraziť (určite nemalé) peniaze do starej harmoniky, aby majster reštaurátor ju uviedol do pôvodného stavu, včítane prinavrátenia pekného hlasu?... Alebo iba "vyleštiť" vzhľad tej bezduchej skrinke, vsadiť ju do vitríny za sklo na chate a tváriť sa že je to "hudobný" nástroj ?... Až raz sa na chate vyskytne nejaký kamoš - muzikant, a poprosí, či si na nej môže zahrať. No a bude to sakra fiasko :-/ :-(

Heligónka je jednoduchým nástrojom a svojím spôsobom je na ňu aj jednoduchá hra. Chromatická harmonika je z pohľadu techniky hrania, ale i herných možností, už úplne iný level. A iný technický level sú aj dnešné chromatiky. Takmer naisto garantujem, že žiaden súčasný hráč-chromatikár nesiahne po takej "starej šunke", aby hral na nej.

Dávnejšie som raz mal krásnu 5-radovú starú chromatiku Kebrdle. Už na oči bola niečim nádherným - bohato zdobená, cifrovaná, s pravou kosťou, vykladaná "diamantami" :-) , vravím proste naozaj umelecký nástroj. Harmonika dokonca aj hrala a nebolo ju treba ani dáko dolaďovať. No ale obišiel som niekoľkých chromatikárov, pohrali si na nej, uznanlivo ocenili jej hlas, (i vzhľad), ale zobrať si ju nechcel nikto. Vtedy som pochopil, že žiaden súčasný šofér jazdiaci na komfortných autách dnešnej doby už nesadne do starého vozidla s vôľou na volante, s neregonomickým sedadlom, bez klímy, a pod...

Moja rada, p. Karel, na záver? Vaša harmonika má cenu iba pre nejakého zberateľa a fandu Stibitza. Dohodnite sa napr. s Danom (lebo o ňom bola si reč) :-), je to dobrý chlap. Jemu potešíte dušu a sebe pocit, že ste svoj tovar predsa len nejako zhodnotil.

Všetko dobré Vám, aj ostatným, želám v novom roku :-)








Karel3. Január 2021
Bohužel nevím co je alpenka..
Kontakt: Karlos.duna@seznam.cz
Jano3. Január 2021
Pre...
Ak máš problém s Alpenkou, zavolaj Patrikovi Kováčovi, on ich sprostredkúva, a dáva na ne záruku.
Miro S.3. Január 2021
Pre Karel.
Katalóg K.Stibitza je v knihe pána Biceka - na konci.
Karel3. Január 2021
Místo tech otazníku jsou smajlíky nevím proč to napsalo otazníky...
Kontakt: Karlos .duna@seznam.cz
Karel3. Január 2021
Dobry den,všem moc děkuji za info..přes pana j pečenku..jak mi psal Alois diky????jsem se dostal az k panovi ktery je hodne velky obdivovatel p.Štibitze..on sám vlastní 7 krasnych harmonik od p.Štibitze a dokonce se poďilel na knize od p.Bicka..a pěkne jsme si popovidali ..takže jsem dostal hodne info třeba že ten datum 28.1.1927 psal p.Štibitz zná jeho rukopis...???? samozdřejme ji chce koupit..nabídnul slušnou cenu...ale neco mi říka neprodavej..a je to dvojhlasa...no každopadně když Peter přida tu fotku s katalogu budu rád...všem ďíky a pekný večer..????
Kontakt: Karlos.duna@seznam.cz
Alois3. Január 2021
Psal jsem asi,nestudoval jsem to tak detailně.Podle fotky to není až tak jasné. Možné je totiž všechno. Na té mojí Kebrdlovce mám u brady a na konci z druhé strany knoflíky (asi celkem 4),které jsou funkční,ale nemají vstup ke kobylkám, tudíž nehrají. A je to udělané tak,že se to na střídačku bere s prostřední kobylky..
Alois
Kontakt: Alois.duben@seznam.cz
Miro S.3. Január 2021
Oprava - stránka v katalógu 21!
Miro S.3. Január 2021
Dosť podobná harmonika je v katalógu K. Stibitza. Peter by ho mal mať, tak ho prosím aby to niekde na stránke uverejnil. Je to stránka v katalógu č. 121.