Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
...27. Október 2013
Tak ako som napísal a potvrdzujú to ako vidím i skúsenosti ďalších: CF je ladenie ako každé iné, ale vyberať si ho preto Že vraj "aby si si zahral s inými" alebo "lebo všetky knižky sú na CF" je scestné. Pravá ruka je univerzál a aj kto neovláda transpoziciu, hadam tych osem basovych gombikov si uz len zapamata. Ja nemam hudobne skoly a nemam uz CF ladenie, popravde neviem z hlavy povedat aky basovy ton je kde. Iste dokazem si to bez problemov transponovat, ale naco? Viem ze ked citam v zapise bas F, tak je to prvy gombik v dolnom rade na tlak. Ake mam v ruke ladenie je jedno. Nepisem to preto, aby som tvrdil ze nejake ladenie je lepsie ako ine, pisem to preto za na zaklade takychto rad ako tu obcas zneju si mnoho ludi kupi prave ladenie CF ktore im potom nesedi. A predat a vymenit za ine sa lahsie napise ako urobi a zaplati. Tak preto.
Marian27. Október 2013
Učím sa hrať na heligónku niečo cez rok a pol a prakticky od začiatku podľa učebníc MČ.Myslím,že bez nich by som bol tak vo štvrtine toho kde teraz.Určite nechcem zatracovať hru starších heligonkárov samoukov,ale keby takáto výuka bola pred 10,15,20 rokmi,verím tomu,že niejeden ani nie dvaja by sa boli učili podľa nej.A čo sa týka ladenia,tiež som začínal na C-F a keď sa učím novú pesničku tak na C-F,ale keď som hral ku spevu,tak sa ženy sťažovali,že to je nízko.Tak som si zadovážil Hlaváčka ADG a na ňom hrajem zatiaľ na vnútorných dvoch radoch tak ako som sa naučil podľa učebnice na C-F, a nevidím nejaký rozdiel okrem toho,že hraje vyššie.Dokonca niektoré basové prechody mi lepšie znejú v tomto D-G ladení.Takže dá sa podľa týchto učebníc učiť aj na inom ladení ako C-F. Nakoniec aj Martin Čerňanský na svojej stránke písal,že tieto učebnice sú u n i v e r z á l n e pre všetky typy ladení.
Peter27. Október 2013
Chlapci, pozor na používanie cudzích slov. Slovíčko "disharmónia" je opakom harmónie a znamená nelad, nesúlad, faloš... JankoK, napísal si "disharmonická strana harmoniky :-D

Palino, región - neregión, pieseň sa dá zahrať iba hudobne správne, alebo falošne. Regionálne rozdiely a rôznorodosť našich ľudových piesni sú založené v etnologickej inakosti regiónov a nie v tom, že sa zahrajú svojským (falošným) štýlom. A napr. Martinové publikácie "nezjednocujú" hudobný prednes, učia však k pravidlám hudobne správnej hry na heligónku. Keď tie pravidlá hráč pochopí, potom si už môže pieseň hrať spôsobom, aký je mu blízky
Kontakt: peter@seman.sk
stano27. Október 2013
pre Miro
Hľadám aj nejaké ďaľšie zápisy iných slovenských a českých pesničiek ako tie čo vydal M.Č. Viem že sú nejaké aj na "pesničky orava" ale tie mi nejako nesedia. Inak aj ja si myslim, že zápisy od M.Č sú skvele.
JanK27. Október 2013
pre Palina, mňa moja prirodzenosť doviedla po roku k zlým návykom čo sa týka prstokladu obidvoch rúk a tak isto aj trhanie mechom a pre to som ju radšej opustil z kratšej cesty., poznám staších hráčov 5 až 30 ročných samoukov ktorý sa tiež chcely začať učiť podľa učebníc MČ ale vzdali to, lebo zistili že by museli zahodiť tie svoje odkrútené roky a učiť sa od znova, ale každý jeden potvrdil keď vydel hru podľa MČ, že je plynulejšia, ľahšia, krajšia a aj bohatšia či na dishramonickej alebo basovej strane., je lepšie spieť k správnym návykom a osvojiť si ich, a až potom svoju prirodzenosť rozvýjať... :-)
Andrej Švarný27. Október 2013
A tu je pravdepodobne k rovnakej harmonike link na ebay.de
http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=121199327477

ona je vazne s dvoma ladeniami v jednom nastroji .
Kontakt: andrej.svarny@gmail.com
Andrej Švarný27. Október 2013
Dobry vecer

Dost sa tu teraz preberaju ladenia .

Mate prosim Vas niekto skusenost s niecim takym ako je na tomto videu ?
http://www.youtube.com/watch?v=dy1Xf56caKo

Vyzera to tak , ze na tejto harmonike moze hrac zmenit ladenie celeho nastroja ?

Co Vy na to ?


Kontakt: andrej.svarny@gmail.com
Palino26. Október 2013
Začínať s hrou na heligónke podľa učebnice? To zabíja hudobnú prirodzenosť a regionálnu rôznorodosť.
Peter26. Október 2013
Oňo, ale ten citát platil ku ladeniu G-C-F! Pri CeeFke to neplatí. Gdur zahráš, ale iný prstoklad, iné ťahy mechom
JanK26. Október 2013
ten kto sa neupína na konkrétný regionálny štýl hrania a chce sa naučiť hrať na heligónku, nech si zadováži ladenie CF a učebnice od pána MČ, tak ako je napísané na prednej strane týchto učebníc, že je to, najjednoduchšia a najrýchlešia výuka hry na heligónku je to na 100 percent pravda., mám to sám odskúšané, mám 48 rokov a pred troma rokmi som sa začal učiť hrať na heligónku., je na nezaplatenie že je k tomu aj CD a pre toto je dobré mať CFku., osobne už som si zvykol a dosť piesni odspievam aj s týmto ladením., pred tým som mal ladenie Be Es As a veľa piesní mi pasovalo spievať k ladeniu Be Es., a preto by som si chcel zadovážiť znova heligónku s týmto ladením., zo začiatku som myslel že CFku predám aby som mal na Be Es ale zistil som že to by bola veľká škoda zbaviť sa tohoto ladenia, lebo je veľa takých, či muži a hlavne ženy ktoré toto ladenie spevom zvládnu. Tak že znova, tý čo začínajú, CF ladenie a učebnice od MČ! :-))
Oňo26. Október 2013
Existuje škola hry na heligónky - Mgr.Pavol Grimm a škola na diatonické harmoniky helikónky - Miloš Puchmertl.Myslím si,že u oboch si hráč niečo nové nájde a obaja napísali pesničky pre G,C,F -ky.Jeden citát od Grimma,stupnicu G -dur zahráme veľmi ľahko,lebo postup prstokladu i ťahy mechom sú tie isté ako pri stupnici C-dur.
miro26. Október 2013
pre Stano napíš-porad aké
stano26. Október 2013
Dajú sa kúpiť aj iné zápisy na heligónku, ako tie čo predáva p. Čerňanský? Ďakujem
Peter26. Október 2013
Jasné, že v tom poradí "praktickosti" ladení neboli všetky ladenia. Pôvodne som to uviedol iba ako na ilustráciu môjho prvého príspevku, no potom ma napadlo, že môže to byť zaujímavá informácia aj pre ostatných, nuž ladenia sa začali dopĺňať. A je dobre, že to komentujete. Až všetci k poradiu stíchneme, zavesím to niekde tu na web :-)

Čo sa týka ladenia C-F, teda že či áno, alebo nie, takú heligónku ako vôbec prvú do domu, i som čakal, že naozaj niektorí z Vás zareagujete rôzne. To čo som napísal, je moja skúsenosť. Lozím kade - tade po celom heligonkárskom Slovensku, pozerám, počúvam, všímam si... A toto je môj osobný názor, ktorý s dobrým úmyslom ponúkam okoliu. Samozrejme, nemusíte s ním súhlasiť a naopak, ja si vážim ten Váš. Ale k veci...

Moja prvá heligónka bola CeeFka, neskôr prišli ďalšie ladenia. Musím ale jedným dychom priznať (a to je aj názor väčšiny skúsených hudobníkov), že ladenie C-F je pre ľudské uši také "nepekné" ladenie. (no a už vidím, ako niektorí zareagujete, že: čo to je "pekné - nepekné"... :-))) Je to však fakt známy aj v odborných hudobných kruhoch a súvisí s ľudskou fyziológiou. No i napriek všetkému, by som pre seba opäť ako prvé ladenie zháňal C-F.... ale to už je na každom z Vás, ako sa rozhodnete.

No a čo sa týka tých zápisov na výuku hry? Hmmm,... čo mám povedať na názory niektorých z Vás?... Odpoviem protiotázkou: "A prečo autori týchto publikácií ich písali práve v tónine CeeF?"

Pravda, zápisy pravej strany sú grifsiftové, teda sú univerzálne, ale si naozaj myslíte že to stačí? Nevšímať si basy??? A čo myslíte? Koľkí z heligonkárov ovládajú transpozície? (prevody medzi tóninami)...

Navyše, napr. publikácie Martina Č. obsahujú aj veľmi praktickú vec - a to CD-čka. Hráč si tak môže skúšať vlastnú hru s polu s nahrávkami na CD-čku. A to už ani nespomínam, že niektoré nahrávky sú nahraté tak, že hráč môže s CD-čkom hrať "viachlasne"...

Opäť opakujem otázku: Ako by ste postupovali s iným ladením, než C-F?... Jasné, publikácie nie sú všetko, dá sa učiť hrať aj bez nich... Nuž, priatelia, kupujte si, čo chcete a aké ladenie sa Vám páči... naozaj... ;-)






Kontakt: peter@seman.sk
Oňo26. Október 2013
Tri bodky majú úplnú pravdu - môžem mať v ruke iné ladenie ako C,F cvičím ako na C.F-ke a mám práve v ruke D,G ku zistím,že musím spievať o tón vyššie" t.j je to ULTRA JEDNO aké je ladenie,debata by mohla pokračovať,na ktorom tlačítku je stoják,poprípade,začínajúci tón stupnice/čiže počet tlačítok v rade/
Janko K.26. Október 2013
Pre ...
S tými publikaciami od Čerňanského máš pravdu, ale len čo sa týka pravej, melodickej časti, lebo basy sú písané pre harmoniku C-F.
jaro26. Október 2013
ešte k tomu poradiu ladení: Samozrejme, že regionálne sa toto poradie bude asi líšiť...ale myslím si, že to čo uviedol Peter a s tým sa zhodujem možno brať ako taký celkový priemer a pohľad na vec. Napr. v oblasti Podpoľania a Lučenca bude ladenie F-B asi cennejšie a bude stáť vyššie možno už č. 3. Individuálne sa tieto poradia budú tiež meniť, to je jasné...poznám človeka, ktorý na ladenie Fis-H nedá dopustiť, nič lepšie podľa neho nie je!!..a vlastní 4 heligonky v tomto ladení. Inak, keby to nebolo tak vysoko..i ja Fis-H považujem za veľmi pekne hrajúce harmoniky ešte spolu s F-B. Lenže treba brat do úvahy aj praktickú stránku..súhra s inými nástrojmi, výška spevu, či na to mám, či mi pri tom chcú spievať ostatní, atď...preto s tým poradím súhlasím
jaro26. Október 2013
s tým Petrovým poradím teraz súhlasím a akurát som ho chcel doplniť:

11. Fis-H
12. As-Des (Gis-Cis)


** možno by som H-E prehodil s Cis-Fis, ale to už nie je až tak podstatné :)
Milan26. Október 2013
nie je tam aj ladenie Gis- Cis
Ján26. Október 2013
Dobrý deň,pýtam sa prosím pána Petra kde zaradí ladenie Fis-H,také ladenie totiž vlastním...ďakujem
Kontakt: jantrsojan@gmail.com