Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
Tono30. Marec 2010
Este k tým ladeniam...
Tentoraz by niečo zaujímalo mňa:
Ktoré ladenie je pri heligónke najnižšie ?
Otázku vysvetlím:
Jednotlivé rady na heligónke su ladené s odstupom kvarty. Teda ak si vezmeme postupnosť: H-E-A-D-G-C-F-B-Es-As-Cis-Fis-..., ľubovolná po sebe idúca (susedná) dvojica je pre heligónku regulárnym ladením (pre trojradovú - trojica a pod.). A teraz príklad k mojej otázke, je napríklad ladenie A-D nižšie než napríklad F-B alebo výššie ? (Je A pri ladení A-D o tón nižšie než B v pri ladení B-Es alebo o 9 tónov ?)
Peter30. Marec 2010
Tiež by som bral B-Es heligónku, ale s Dmolom ako spomínal HeHe. Toto by bola ideálna kombinácia :-).

Len tak na okraj: Vy, ktorým sa zapáčilo B-Es ladenie, ktoré z nich Vám lepšie zarezalo, B-dur, alebo Es-dur?
Kontakt: peter@situr.sk
Tono30. Marec 2010
Pre: Juraj
Nepoznám heligonkára, ktorý by si nechcel (aspoň občas) zahrať aj s niekym iným...
Juraj30. Marec 2010
Tono, vitaj v klube. Tiez mam CF a az ked som zistil ako lahucko sa k B-Es spieva, uz sa aj jedna pre mna vyraba.... ale oponujem: ak niekto nechce hrat skupinovo, hoci aj H - E ladenie mu nemoze vadit, ved hra i spieva sam pre seba. Ina vec je ci sa vobec take ladenie vyraba. Teda viem ze ako pises nejakym prebrusenim sa da ziskat ale ci su aj priamo z vyroby HE hlasy, to neviem, v tomto sa vobec nevyznam.
Tono30. Marec 2010
Ešte pridám môj postreh k rôznym ladeniam heligóniek:
Ja osobne som sa v 90% prípadoch stretol s ladením C-F. A to pre mňa bolo rozhodujúcim kritériom pri výbere ladenia. Len omylom u mňa skončila jedna A-D-čka. Až kým som nespoznal jedného kamaráta, ktorý má ladenie B-Es. Tak teraz zháňam jednu B-Es-ku. Možno bude niekto namietať, že naopak sa stretáva častejšie s inými ladeniami, ale ja len píšem svoju skúsenosť. Skrátka, keď niekam si idem zahrať, tak beriem C-F-ku, lebo mám najväčšiu pravdepodobnosť kompatibility s niekym iným.
V žiadnom prípade by som neodporúčal kupovať "atypické" ladenia typu H-E alebo Cis-Fis. Takéto ladenia podľa mňa väčšinou vznikli ako dôsledok viacnásobného ladenia nástroja a prebrúsenia jazýčkov. Potom nasledovalo to osudné rozhodnutie naladenia celého nástroja o poltón vyššie, čím bola heligónka doživotne odsúdená na samotu.
Ak niekto nepreferuje skupinovú hru, kritériom výberu ladenia sa stáva dispozícia speváka, posadenie jeho hlasu.
Tento príspevok som pridal len a len s úmyslom zverejnenia mojej osobnej skúsenosti, ktorá možno niekomu pomôže v rozhodovaní sa v prospech niektorého ladenia, na čo všeobecná rada neexistuje.
pre Jana30. Marec 2010
no, na Stanceka mas link na jeho web hned vedla vpravo....
J.K.30. Marec 2010
Spýtať sa spýtam , ale kontakt nemám a adresár nič nepomohol...
pre Jana30. Marec 2010
hm, kde je na to obchod neviem, ale urcite u vyrobcov heligoniek na slovensku, teda ci predaju neviem ale urcite Duraj dava na heligonky ten drziak na dva ramenne popruhy a napinak basoveho remena pouziva stancek, ale kde sa to da objednat netusim.... skus sa jedneho ci druheho spytat
Janko.K.30. Marec 2010
Vie mi niekdo poradiť kde zoženiem 2ks držiak (sponu) pre dva remene a 1 ks napinák + remň na baspvú stranu heligónky - ďakujem.
Kontakt: 0903 824 624
Jopova30. Marec 2010
pre Jozefa M
neviem ako si dakedy vyznával lásku tvojej manželke, ale to, čo si napísal, je vyznaním lásky k heligónke. Taká báseň v próze. Peknô! Bez ohľadu na ladenie nech sme dobre naladení a hráme všetkým pre radosť.
HeHe30. Marec 2010
:) mno, ak sa niekto bude rozhodovat o ladeni podla toho co sme tu napisali, bude mat v tom dobry gulas. idealne ladenie neexistuje. ja by som asi chcel B-Es ale aby to malo Dmol k tomu :)

Milann: pytal si sa na stojak, ked ho nemas, nie je co riesit, ked ho mas, podla mna sa na tom niektore veci hraju lepsie. ale nie je to nejaka chyba alebo zavazny nedostatok, ak sa toi dobre hra, neries to. vacsina ludi co poznam hovori ze ked raz presla na stojak, heligonku beneho by uz nechceli, ale je to individualne
Peter30. Marec 2010
pre: ***
Máš pravdu, ale stále hovoríš o stupnici Cdur. A ako by si vysvetlil, že prečo si nevybrali napr. ladenie F-B?
Kontakt: peter@situr.sk
Šimon30. Marec 2010
pro Jozef M
Krásně jsi to vystihnul a napsal, je to přesně tak, stejně to vidím a cítím i já a doufám že v tom nejsme sami.
***30. Marec 2010
Re Peter: Pri CFke sa vychádza hlavne z toho F ako stredu ladenia. Nie je to len pomyselný stred, ale môžme ho brať ako skutočný, stačí si prespievať základnú stupnicu C dur, ktorá je bez predznamenaní krížikov a béčok: C - D - E - F - (Fis) - G - A - H - C a to F je tam ako tón výškovo naozaj približne v strede stupnice i keď absolútnym stredom je tu Fis, ktoré je presne o 3 tóny vzdialené od C-ečok na jednu aj druhú stranu, teda od C-ečok o oktávu vyššieho aj nižšieho. No celým tónom je však F, takže to je asi aj dôvod prečo sa tie CFky začali vyrábať najviac...
Jozef M29. Marec 2010
Pozerám YouTube hry na helig. z celého sveta a som nesmierne pyšný na Česko- Slovensko, na našich heligonkárov,tú autentickú rozmanitosť pesničky nemá nikto na svete,nie je nič odnotované,je to zo srdca,je to o nás o krajine, láske sklamaní,to precítenie nás zaraďuje k materinskej hrude,k naším predkom. Toto nie je o profesionalite ,o naučení z nôt ,toto je život a láska k helig. A čí CF alebo DG ,nech nás to netrápi . Tak poďme hrať.
Šimon29. Marec 2010
Peter vůbec to nebyla ztráta času, ale pěkná úvaha nad ladění heligonek. S těma CFkama máš asi pravdu, já mám DG a CF jsem pořídil abych si mohl na setkáních s chlapama trošku vrznout a nemusel tam jen stát a nalévat se pivem.
Šimon29. Marec 2010
tak to máš kamaráde dobrého houslistu když to s tebou valí v Be, es, toho si považuj !!! Je mi jasné že ty housle naladí k heligonce, mě šlo spíše o ty tóniny na kterých se dobře hraje u různých nástrojů.
Kontakt: pro simona
Peter29. Marec 2010
Onoho času som tiež hodne premýšľal, že aké ladenie je najvhodnejšie pre "dvojrádovku". Priznám sa, že dodnes nemám túto otazku 100%-ne vyriešenú, ale tak nejak cítim, že C-F by to asi nemalo byť.

Každý hráč chce mať (aspoň jednu) C-F-ku heligónku. Prečo? Nuž preto, lebo aj tí druhí majú C-F-ky a aby si mohol s nimi spolu zahrať. A tak vznikla akási "reťazová rekcia"... a všetci máme C-F-ky. Nik nevie kedy a prečo to všetko tak začalo. Môžeme sa len domnievať, že prví výrobcovia siahali hlavne po C-ečku ako po pomyselnom "strede" čo je aj z hudobného hľadiska zároveň tým "najjednoduhším" v snahe masovo šíriť svoje nástroje. Preto začalo byť C-F-iek už od tamtých čias najviac.

Pri svojich potulkách Slovenskom som si všimol, že sú regióny, kde i keď je bujará spontánna nálada spievajú sa takmer bez výnimky piesne len z toho ich regiónu príp. neďalekého okolia. Tu s výberom ladenia heligónky zrejme nemajú problém. Bude také ladenie aké vyhovuje naším piesňam a hotovo!

U nás na východe sa však úplne bežne spievajú jednak naše východniarske, rusínske, ale aj "slovenské" a české. A nevravím už o tom, že tie "naše" sú každá druhá molová. V takom širokom zábere je teda naozaj ťažko nájsť to naoptimálnejšie ladenie.

Keď beriem heligónku do ruky viac ma teší to, že môžem rozdávať radosť iným než sebe. Preto aj by som rád mať také ladenie, ktoré vyhovuje pospolitému ľudu nie ani tak mne. Keď sú ženy a muži pokope vedia sa "zjednotiť" na určitej spoločnej tónine, ale tou určite nie je C-čko. Je im trocha privysoké. Ani to F-ko im dáko nesedí. Ale zase ten D-mol nie je až taký najhorší... Ani z voza, ani na voz...

Dvojrádovka ma 2 dury, ale len jeden mol. Teda asi je treba hľadať ladenie podľa molu.
Žeby B-Es? Ale tu by bol Cmol no a to už z gitary poznám ako hrúzu!
Žeby F-B? Tu je Gmol a ten je v gitare celkom fajn, podobne ako Amol (je v G-C ladení heligónky).
Žeby D-G? Tu je Emol, v gitare je celkom obľúbený...
Žeby A-D? Tu je Hmol no a to je tiež hrúza.
Žeby Es-As? Tu by bol Fmol a ten už nie je až taký zlý... No ale prípadný huslista sa s tých "esiek", prípadne "bečok" poserie. Nuž čo teda? Možno že ak by sme tak prebrali celý sortiment nakoniec asi naozaj skončíme pri C-F... :-(

No a teraz na koniec zisťujem, že takto aj celý môj príspevok bol len strata času... :-)))

Kontakt: peter@situr.sk
jopova29. Marec 2010
Tým som chcel len povedať, že netreba sa dať ovplyvniť tým, že: D,G je super a C,F nestoji za nic! Treba naozaj zvažovať, skúsiť a rozhodnúť sa rozumne. Možno aj táto diskusia niekomu pomôže. Najlepší je vlastný rozum, ktorý si dá poradiť od druhých.
Mám delíciu bez stojáka a durajku so stojákom. Hrám na oboch a akosi to ide samo od seba. Ako keď sa vezieš na dámskom, či pánskom bicykli. Alebo česká, či slovenská pesnička, alebo kniha.
Dá sa na to zvyknúť. Možno so stojákom sa hrá pohodlnejšie, nemusím to hrať v prvom rade, ale odohrám to v druhom, alebo nemusím meniť smer mecha - ani neviem, hrám ako ide. Ale lepší odborníci tvrdia, že stoják je výhodný, tak im verme.
Milann29. Marec 2010
na aky sposob hry sa pouzyva stojak? lebo ja mam heligonku bez stojaka a hra sa na nej v pohode...so stojakom neviem hrat..