Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
jopova2. November 2012
Ďakujem Jozefovi M za snahu, nepochopil som to :o), ale možno mi to ani netreba. Na C,F viem, ze v prvom rade hrám na tlak F,f,C,c v druhom B,b,A,a potom
na tah je to v prvm C,c,G,g, v druhom B,b,D,dmi.
Tak isto hrám aj na H,E len fakt to neviem takto určiť. Mne to treba lopatou naložiť /alebo lopatou po hlave?/.
Hlavné je, že sa mi k tomu dobre spieva. Dakedy si vravím, že nie Diskusia...viac treba hrať! Včera som hral Zápisy...ja to v praxi tak nehrám, treba častejšie pozrieť do papierov, aj keď... a nie je to jedno? Ale takto si aspoň čosi prečítam, je to relax, čosi napíšem. Nie vždy mám pravdu ja, nie vždy iní. No, ale rečujeme...tak je dobre.
rychlik2. November 2012
presne tak!
Janko K.1. November 2012
Pre ____
O čom sa majú zanietenci debatiť, ak nie o svojom koníčku. Počul si rozprávať rybárov? Raz som bol na rybárskom plese a ako laik ( ktorý pozná iba rybičky v oleji, v paradajkovej omáčke a údené ) som sa iba čudoval. Ten chválil také náčinie, či návnady, druhý onaké , tretí im oponoval. Mne sa zdalo, že mlátia prázdnu slamu a že rybám je to jedno akou udicou ich chytia, ale ich to očividne bavilo. A tak podobne je to aj z heligónkarmi. Aj keď sa zdá, že je to stále dookola to isté, rozpráva sa o tom čo máme všetci radi a prečo navštevujeme tieto stránky.
... ale s tými topánkami si to trafil perfektne...

Peter1. November 2012
Topánok je veľa veľkostí, máš pravdu, ale drvivej väčšine ľudí sedia topánky napr. od veľkosti č. 7,5 do 9,5 (muži), ženy 3,5 do 5,5 (ženy). Toto sú priemery.

Podobne je to aj s ladeniami. Keď si vyberáš ladenie pre seba, tak si vyberaj číslo topánok presne také aké potrebuješ Ty, ale rátaj s tým, že topánky v Tvojom ladení si obuješ iba Ty a snáď i pár ľudí s Tvojou veľkosťou a nikto iný.

Aj však chceš urobiť dobrú náladu väčšine ľuďom (nie iba sa individuálne odprezentovať z javiska), musíš brať do úvahy to, akú veľkosť topánok nosí väčšina ľudí. Preto tie "nekonečné" debaty o najvhodnejšom ladení heligónky.

Najuniverzálnejšia veľkosť topánok je v ladení CF - alebo DG.
___1. November 2012
zasnem nad tymito debatami. teda zle to nie je, aspon sa nenadava, ale je to ako hovorit o tom ktora velkost topanok je najlepsia. Kazdy ma inak posadeny hlas, darmo niekto povie ze niektore ladenie je naj a "vacsine" sa s nim dobre spieva, pokial nesedi prave danemu hracovi. Niekomu sa spieva prave dobre v tom CF, niekomu B Es , kazdy si to musi vyskusat. Ja som tiez kedysi mal CF, nesedelo k vyske, uvazoval som presne nad HE ale nakoniec som siel do BEs a nelutujem. Ale inemu to tak sediet nemusi
ivan 1. November 2012
Vy tu stale riesite ladenia vsetky ladenia su v poriadku zalezi len na tom ktore sa komu viac paci alebo hodi k hlasu povedat ze c ladenie je horsie ako b je hlupost ked zahram na harmoniíke nikto pokial neni vysloveny odbornik nepozna v akej hram stupnici a zvlast hrac podla sluchu nevie co je c alebo fis mame v subore ADG BEsAs GCF a nikto nevie ktora harmonika prave hra akurat k niektorym piesnam sa hodi viacej jedna a k inym druha mne nevadi v akom je ladeni heligonka ja zahram a zaspievam na akej kolvek na chromatike si podla not prehram piesen a potom na heligonke je to hracka
Kontakt: i
++1. November 2012
Mám 1.GCF, 2.B Es vysoká oktáva,3. B es as, 4.CF
tá 3. B es as nesedí mi s nej vobec nič.
2 B es vysoká oktáva spieva sa mi perfektne.
4.CF dá sa.
1.GCF asi nejlepšie v Gečku sa dobre spieva aj ženám aj mne. trojka je trojka máš sa kde posunuť len to treba zvladnuť ten nástroj.
Jozef M1. November 2012
Pre Jopovu:
Ladenie H,E ,patrí do križikovej toniky. Pri tlaku budú znieť basy v prvom rade zhora: H, E, v druhom, Gis, A,
V ťahu-............................Fis, H,..................Cis mol A ,
Akordy príslušne k basám .
Peter1. November 2012
Presne tak, Šimon!
Nech sa vraví ako vraví, každá tónina v globale inak zneje. Nie je to iba o výške tónu, alebo spôsobu naladenia. Rozprávam s mnohými hudobníkmi, ale ešte nikto z nich nepochválil C-dur, napriek tomu, že je to najľahšie tónina. Už také eFko je krajšie než C. Aj podľa mojich uší DG patrí ku tým krajším.

pre hh:
Stoják je jeden výborný "zlepšovák" na heligónke. V rôznych typoch piesni sa cez neho budeš vracať späť do spodnej oktávy, bez toho aby si musel trhnúť mechom. Nauč sa hrať so stojákom je do výhodné.
Šimon1. November 2012
pro Jano Chodoba
Čauky kamarád, díky za blahopřání, možná budu něco dělat pro Jožku tak bych se stavil v Dežericiach. ( I s tou flašou jak ten váš František).
Jinak k těm tóninám můj poznatek. Mám CF, mám i DG, na můj hlas je někdy Ddur vysoko a Fdur někdy nízko. Třeba by mi sedělo GC. Nedávno jsem pořídil Be Es As a divím se jak mi sedí a co všechno v tom vyzpívám. DG ale zní moc hezky, velice rád na ni hraji a hlavně proto že je to hezký starý Hlaváček velice dobře opraven a naladěn p. Durajem, nedám na něj dopustit a často na něj vzpomínám.
hh1. November 2012
Chlapi, poraďte, prosím. Zvládnul jsem základy na C-F-ku bez stojáku. Teď se mi podařilo sehnat G-C-F, ale se stojáky na C i F řádku. Zdá se mi, že začínám hrát úplně od začátku, vůbec si nemůžu zvyknout. Hraje se správně chybějící tón (např. tón A v Cdur) malíčkem v G řádku? A na co vlastně stoják slouží? Je pomocníkem v molových tóninách? Zatím tápu a budu vděčen za každou vaší radu. Díky.
jopova1. November 2012
C,F sa mi zdala vysoko, dal som si preladiť Kebrdleho na H,E. Možno nezahrám s inými, ale mne sedí. Aké tam mám basy? Ja nie som veľký teoretik, hrám, ale aj tak by som chcel vedieť, že na akých basoch. Napíšte to sem diskusiu, prosím...
Voľakedy som skúšal D,G, ale pre mňa vysokooooo.. iba D mi sedelo, v G som si neškrtol.
Jano Chudoba1. November 2012
A my mame v klube na ping pongu Vietnamca Fera. Jeho prave meno je nam tazko vyslovitelne - tak ho volame Fero. A ked je Frantiska, musi doniest flasu :) Takze Simon vsetko najlepsie.
Peter1. November 2012
Ono sa to nezdá, ale pomerne klamlivý u heligónky je aj spôsob ladenia aký má. Teda, či je to nástroj s hornou oktávou, alebo všetky stredy, alebo so spodnou oktávou...

Raz som bol u jedného kamaráta, mal doma DeGečku so spodnou oktávou. Zahral som si a reku, výborne sedí, chcem DG. O mesiac na to som bol u iného človeka, ten mal DG, ale s hornou oktávou a čuduj sa svete, ťažko sa mi hlasovo ku nej štelovalo. Stále som niekde "ulietal". A vyspievať E-mol, alebo Dečko, či Gečko v druhej oktáve...to bolo hrozné... Mal som navreté žily na spánkoch, krku, a ktovie ešte kde... jednoducho horor... Nešlo mi to do hlavy, veď stále to bolo ladenie DG, ako to predchádzajúce.

Minule na na jednej prehliadke som si pohral na DeGečke iného kamaráta (3-hlas, všetky rovnaké) a bolo to celkom fajn...

Minulého týždňa som išiel pohrať známemu 60-ku. Zámerne som si požičal od Janka K. jeho DG, aby som si skúsil celú oslavu s týmto ladením. Riskol som, no bol som opäť príjemne prekvapený. Až na nejaké 2 -3 piesne z celého večera bolo ináč všetko OK. Ttie som ale zahral potom v D-ečku a tiež to bolo OK.

U nás na východe máme kopec rozsahovo širokých piesni, kde napr. aj z 1. molovej oktávy z prvého radu heligónky, cez 2. molovú oktávu je treba prejsť až do 2. oktávy druhého durového radu. Je pravda, že DG je oproti CF trošička vyššie, ale dá sa to zvládnuť. Už som začal zháňať DeGečku pre seba.

Janko a Ty príď na kávu (abo i daco vecej :-)) ta Ti porozprávam...
Oňo1. November 2012
Skúsim teda znova vyskúšať D,G -ku,potom sa ozvem,majte sa ako chcete.
Mišo1. November 2012
Oňo, ťažko radiť v ladení, kedže každý z nás má iný hlas a rozsah. Preto je ťažko nájsť si jedno ladenie, ale podľa vlastného spievania asi zistíš pri ktorom ladení sa ti najlepšie spieva. FB ladenie je podľa mna dobré aj pre chlapov, ktorí majú vyšší hlas, ale z tohto ladenia som už videl veľakrát hrať aj ženám. Neviem, či to chceš pre seba, alebo hlavne pre ženy. ale ak pre seba, tak DG-čka je určite lepšie ladenie ako CF, tak ako ti aj chlapi nižšie radili. z CF-ky bud spievaš príliš hlboko, alebo zase príliš vysoko, no málokedy ti sadne z CF-ky pesnička ideálne k hlasu. Tak teda správny výber ladenia a potom ešte správny výber heligonky želám :-)
Oňo1. November 2012
Pre Petra:
Vďaka za Tvoje skúsenosti Asi som to s tými ženami až tak nepostrehol ale mal som aj novú A,D aj D,G a práve ten D dur mi v tomto našom regione akosi nezapasoval.B dur je ozaj problémový na 2 hlas, buď vysoko alebo nízko.Z G durom plne súhlasím s Tebou.
Musím ešte asi dlhšie rozmýšlať.
Janko K.1. November 2012
Pre všetkých
Nevie niekto nejaké informácie o výrobcovi Jakubovi Konradymu z Domažlíc? Ta DG-čka, spomínana v predošlom príspevku je totiž od tohto výrobcu.
Na internete je toho veľmi málo. Zistil som iba to, že sa venoval výrobe gájd,viedol dudácku hudbu, opravoval v Domažliciach orgán a toť vsjo...
Chcel by som vedieť, či robil heligónky vo väčšej miere, alebo len tak pre známych, atď. Či náhodou niekto nevlastní takú heligónku, skrátka, niečo viac, než to čo je na internete.
Vďaka za každe info.
Janko K.1. November 2012
Peťo
a hraješ na tej mojej DG-čke ,,jak starhaný"? Pači sa poslucháčom?
Však brkni...
Peter31. Október 2012
pre Oňa:

Mal som F-B-ečku a akosi som jej nevedel prísť na chuť. Pre informáciu - máš v nej G-mol. Toto ladenie má určitú výhodu, že keď hraješ v 1. rade, môžeš si zahrať spolu s CeeFkármi hrajúcimi na svojich nástrojoch v 2. rade. B-dur je zas pre jedných dobrý, iní ho nechcú ani počuť. Ženám je väčšinou nevhodný.

Ladenie CeeF, je také ošúchané. A ten C-dur zneje asi najhroznejšie zo všetkých tonín. Pravda však, ladenie heligónky C-F je niekde v prostriedku. Keď zvážime všetky "za i proti", asi naozaj je také najuniverzálnejšie pre väčšinu ľudí.

Osobne ma však oslovuje aj ladenie D-G. Je tam E-mol. Je iba o tón vyššie oproti CeeFke, ale zneje podstatne krajšie. V G-ečku sa dobre spieva aj 1. i 2. hlas. Pre ženy je ideálne D-ečko, ale Gečko je tiež dobré. E-mol je trošička vyšší, ale dá sa zvládnuť. Myslím, že DeGečka je celkom fajn heligónka.