Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
Ondrej S.15. Február 2016
Šimon, ak ty hráš na prd, tak čo potom ja??? V každom prípade... Po prečítaní tejto diskusie sa určite hoc aký heligonkár pred mikrofón nepostaví! Odborníkov je tu neúrokom, všetky chyby na iných sa vidia, špatné prstoklady, akože hviezdy a pozrel sa tu už niekto z tých akože kritikov na seba??? Ja som sa učil sám, žiadne učebnice, otec mi podal populárku so slovami: ak chceš synak, hraj. Prstoklad mám taký jak mne vyhovuje, no nehovorím, že je správny. Pesničky hrám podľa ucha, noty mi nikdá nejak moc nešli. Pred troma rokmi som našiel knihy od p.MČ, tak som sa možno trochu posunul do predu. Ale mal by som sa postaviť na javisko??? Čo by ma tu potom čakalo??? Celoslovenský výsmech? Zabúdate od čoho tu ten nástroj, ktorý sa tu snažíme s väčším či menším úspechom zvládnuť, je. Ale určite nie od toho, aby sme sa tu "hodnotili". To nie sú súťaže, kto je lepší! To sú stretnutia, tí čo na ne chodia neberú horibilné honoráre, ako tu ktosi spomenul. Nemajú za ne vily na Bahamách. Je fakt, že za darmo ani kura nehrabe, ale nie je dôležité to na javisku, avšak to v zákulisí. Bol som len na pár podujatiach, ale určite účinkujúcim závidím. Ak sa pýtate čo, ta vedzte, že tú odvahu. Odvahu postaviť sa na pódium po tom, čo si tu prečítajú...
Kontakt: older73@gmail.com
33315. Február 2016
myslím že Slávka zahrala ako cítila nevidím to vôbec tragicky a už vôbec by som nespochybňoval jej hru veď kto neurobí žiadnu chybu?tak že ja jej držím palce a verím že ak bude pokračovať tak si rád pozriem jej vystúpenie veď to je radosť vidieť ako sa mladí ľudia zaujímajú o heligónku a neflákajú sa po všelijakých putikách to ja v jej veku som ani netušil že heligónka existuje a už vôbec nikoho som nepoznal kto na nej aj hral s pozdravom
Šimon15. Február 2016
Zase - napsal jednu moudrou věc, ať si hraje každý co chce, já to tak dělám taky a nemám důvody se někomu zpovídat. To ostatní už nekomentuji i když vím kam poznámka míří, nechci to tu znovu otevírat.
Když už jste tu probíraji tu Slávku tak já bych si přál aby ji to nijak nerozhodilo a vzala si z toho nějaké ponaučení. Je mladá, talentovaná a věřím že bude brzy vyspělou hráčkou a dobrou zpěvačkou. Ty kritické poznámky jsou vesměs i podle mne opodstatněné, můj názor je že tu první skladbu zahrála naprosto zbytečně rychle, je to tyrolský valčík a mělo by se to tak pěkně houpat a v tom pomalejším tempu by to zahrála velice dobře. Z toho pak vyplývají zbytečné chyby a skladba nevyzní jak má. Tu druhou ( náročnou) skladbu jsem slyšel opravdu zahrát lépe, ale vzhledem k jejímu mládí hodnotím že se do toho pustila a nějak to začíná zvládat. Vše se časem vyhraje a bude to OK. Můj názor je zahrát raději jednoduchou věc pěkně než složitou nejistě. Vím že sám hraju na prd, ale přesto jakýsi názor mám. Ale to berte jen tak aby řeč nestála.
Všem mladým hráčům fandím, jsem velice rád že hrají a že heligonka v této dnešní době má o budoucnost snad na další generaci vystaráno.
zase15. Február 2016
Nech si každý hrá ako chce, Slávka neberie nehorázne honoráre ako iné kvázi hviezdy rovnakého pohlavia.... ktorých hra je na velmi nízkej úrovni no dôchodci jasajú a velmi silno ich pretláčajú do popredia. Hladte si radšej svojho vrzgania a zdokonalujte sami seba.
Juh15. Február 2016
Ma sa co ucit Slavka no casom mozno bude dobrá.....mozno
Link sa mi neda skopirovat no do youtube si dajte Pata Kovaca kreuzgriffiger
Juh15. Február 2016
Stepan - co sa tyka toho videa kde hra slecna Slavka tak po 20chybach som prestal pocitat........a prstoklad ma uplne zlý......je cas navstivit usneho. Co sa tyka Pravdy nemal by byt taky hruby no pravdu v tom ze to nieje cisto zahrate ma!!!!
Chcel by som aj nazor RYCHLIKA po pripade inych dakujem.
Štěpán15. Február 2016
Slávka verzus Pravda - fakta k reakcím a k mé odpovědi
4. 2. jsem uveřejnil odkaz na vystoupení Matúška Hadása v Lúkách na doplnění nálady po shlédnutí relace TV Markýza, o které se tu diskutovalo.
5. 2. v 10.30 šprýmař zde do diskuze uvedl: Matúško Hodas neumí zpievať ani hrať. Večer tam tento příspěvek již nabyl., Byl smazán a byl jsem požádán, abych na portál odkazy z YouTube od Matúška již nezavěšoval.
Dál jsem pokračoval se zadáváním ukázek sem na portál Heligonka.SK se záznamy mladých hráčů a skupin, které jsem zaznamenal jako nové hráče.
12. 2. Pravda uvedl: Slávka ... přečtěte si v originále, i moji odezvu.
Mám zato, že to bylo napsáno na vystoupení v Lúkách.
Netvrdím, že Slávka nedělá chyby. Nepovažoval jsem to ale za tolerantní to takovýmto způsobem sdělovat veřejnosti.
Ty dvě skladby, které v mém videu z Lúk zazněly si v detailu prstokladu můžete poslechnout zde. Těch milion chyb budete hledat marně a jenom a jenom k těmto skladbám byla a je má reakce.
https://www.youtube.com/watch?v=uXrEFjnVNB0
Rady, které jsem po této diskuzi dostal beru. Mladých, kteří se učí, kteří již něco umí si vážím a já je zesměšňovat nebudu. Vždyť jsem s nimi 35 roků spolupracoval. Pokud něco umím a věnuji se tomu,dělám to na určité úrovni amatéra s danými zkušenostmi.
.
Kontakt: vrana1935@seznam.cz
...15. Február 2016
Predám súpravu pre heligonkára ... to s tou harmonikou za tie prachy to sa narobí ako kôň
Miro S.14. Február 2016
Jano, niekto Ti tu vyčíta, že ďakuješ za radu, aj keď Ti nikto neporadil ako znie heligónka bez tremola.
Tak ja Ti poradím. Keď máš dvojhlasnú heligónku, tak jeden z hlasov by malo byť tremolo. Otvor ju a nájdeš v nej dve kobylky. Jedna kobylka je pre prvý rad a druhá pre druhý rad - samozrejme, keď je harmonika dvojradová.
Z tenkého listu papiera (napr. papier do tlačiarne) si odstrihni úzky pásik a taký dlhý ako je dĺžka kobylky a taký široký aby zakrýval jeden rad dierok v kobylke. Tento pásik podlož pod kobylku tak, aby bol jeden rad dierok pásikom zakrytý a kobylku vlož naspäť a upevni.
To isté urob aj s druhou kobylkou, ktorá je pre druhý rad.
No, a zahraj na heligónke a zistíš ako zneje jeden hlas - bez tremola.
Keď máš trojradovú heligónku, tak podlož takéto pásiky pod všetky kobylky tak, aby pod každou kobylkou zostal volný len jeden rad dierok.
Dvojhlasná heligónka má dva základy - dve základné oktávy, z ktorých jedna je "tremolo". Je naladená o pár centov vyššie, alebo nižšie a tým, že spolu tieto dva hlasy znejú vytvárajú tremolo - určité chvenie tónu.
Keď zneje ktorýkoľvek hlas - základ - oktáva samostatne, tak vždy je to len jeden hlas a bez chvenia, aj keď ten vyššie, resp. nižšie naladený je trocha vyšší, resp. nižší než by mal správne byť. To ale pri tejto skúške, pokuse nevadí.
Trojradová heligónka má väčšinou tri základy, z ktorých dva sú tremolové - jedno vyššie a druhé nižšie čo tvorí tak zvané široké tremolo - ten správny heligónkový zvuk, hlas.

Pekné14. Február 2016
https://m.youtube.com/watch?v=ze1bCaOs4Zc
?14. Február 2016
ze neporadili? Ty asi nevies citat
?14. Február 2016
ze neporadili? Ty asi nevies citat
pre Jano14. Február 2016
Dakujes ale neporadili Ti nic a ladica uz vobec nie
Kontakt: ja
jano 13. Február 2016
Dakujem :)
Peter13. Február 2016
Nie je ladič, ako ladič - nie je hodnotiteľ výsledného zvuku ako hodnotiteľ! Toto si priatelia, prosím, zapamätajte. To čo sa jednému páči, inému sa to vôbec nemusí. To čo vám niektorý kamarát povie, že "počul úžasnú heligónku", vás jej zvuk nemusí vôbec oslovovať. A navyše, v tomto sú aj značné regionálne rozdiely.

Naladiť heligónku (alebo trebárs, aj iný hud. nástroj), ale aby to znelo tak ako sa na ten nastroj patrí, to je ozajstné umenie. Môže si vravieť kto-čo chce, je to kumšt a nestačí k tomu len hudobná teória, či poznanie zákonitosti tremola. Za posledných napr. 10 rokov som počul len niekoľko heligóniek, ktoré zneli (môjmu uchu) originál heligónkovo.

To čo sa pýtaš sa teda nedá vyjadriť len suchými číslami, že napr. toľko centov do plusu a toľko centov do mínusu. Aj v jednom nástroji to nie je univerzálne číslo a mení sa od jednotlivých tónov.
SMX13. Február 2016
Mňa by zaujímalo či šírka tremola, t.j rozdiel naladenia udávany v centoch je pevne daný, alebo je tu určitá variabilita ?
romando13. Február 2016
pre Jano
Ahoj, pokiaľ viem, tak každá heligonka má tremolo, práve to tremolo robí zvuk heligonky tým, čím je. Jediná heligonka bez tremola je jednohlasná. Prípadne keby si naladil dvojhlásku bez tremola, bude ti znieť ako jednohlasná.
jano13. Február 2016
Dobry den, vie mi niekto poradit kde by som nasiel ako znie heligonka s tremolom a bez tremola? A viete mi odporucit nejakeho fakt dobreho ladica. Dakujem
rychlik13. Február 2016
Stepan ma tez pravo na svoj nazor! V tomto pripade to vsak naozaj vypada tak, ze sa zastava nektorych hracov. Stepan robi nahravkami pre nas zasluznu robotu a je mu za to velka vdaka. Kameraman je dobry, vidno ze to robi so srdcom, ale neznamena to, ze sucasne rozumie aj tomu co nahrava. To ze niektori nasi interpreti skriekaju a niekedy aj hraju falosne je fakt. Nepochopim ani to, preco by mal admin mazat nejake prispevky, ak su napisane slusne! To je moj nazor.
Horehroncan13. Február 2016
Pravda davam ti za pravdu co sa Slavky tyka a Stepan by mal len kamerovat a nezastavat si hracou co robia chyby....chyby robi kazdy aj ja no je na kazdom ako sa ktomu postavi a co sa tyka Slavky ta sa asi nepocuje chce dokazat nieco na co nema a dlho mat nebude .....