Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« 1 2 3 4 5 6 7 »
Šimon30. Január 2024
pro Janči
Jirka Hampl je v plné síle a kondici !!!
Janči22. Január 2024
Môžeš to urobiť aj verejnou výzvou tu na diskusii
Kontakt: 0905 361 770
Peter19. Január 2024
Ďakujem za upozornenie, Tonka vymažem, ale ostatných?... To musí prísť konkrétny podnet. :-)
Janči19. Január 2024
Peter prosím Ťa vymaž s adresára Tonka Bendíka, a neviem či už žije Jirko Hampl. Adresár by sa zišiel aktualizovať, lebo viacero tel.čisiel a emailov sú už meplatné
Ďakujem
Kontakt: 0905 361 770
JoMi18. Január 2024
To tam zrejme niekto napísal podľa toho, čo mu ukázala ladička (neviem prečo, ale zvyčajne uprednostňujú krížiky pred béčkami). V praxi sa toto ladenie označuje Es-As, (čo je jeho enharmonická zámena- ako ju popísal Peter. ) ktoré je pomerne bežné. V našich končinách asi druhé najčastejšie po C-F.
Martin18. Január 2024
Ďakujem za odpovede. Ja sa do teórie hudby absolutne nerozumiem. Pýtal som sa preto lebo som kúpil heligonku hlaváčka a na kobylkach ma napisane Dis-Gis tak som iba chcel vediet ake ladenie vlastne mám.
Peter18. Január 2024
pre Martina:

rozpisy, tu na stránke, boli pripravované ako teoretická pomôcka pre tých, čo aspoň trošička ovládajú hudobné stupnice, aby vedeli, aké tóny pod jednotlivými gombíkmi v heligónke majú. Z "terénu" viem, že tými rozpismi sa posluhujú aj mnohí výrobcovia a ladiči a absolútne nikde, nikto z nich ma nezaskočil s podobnou otázkou. Asi preto, lebo je zrejme nerelevantná.

V temperovanom ladení platí tzv. enharmonická zámena tónov a u pevne naladených nástrojov, akými je napr. klavír, harmonika, heligónka a pod... platí v plnom rozsahu. Znamená to, že u nich pri stlačení jednej klávesy/gombíka, je úplne jedno či my - laici, predmetný tón nazveme ako "is" alebo "b".

Koncovky is/b dostávajú svoj význam až pri popisovaní ich širších vzťahov s inými tónmi, resp. v konkrétnej hudobnej stupnici alebo v konkrétnom charaktere piesne. Stále sú to však len označenia platné v teórii hudby, no v temperovanom ladení to na konkrétnej klávese pre nás nič neznamená. :-)

Odpoveď na Tvoju otázku je: ÁNO.

JoMi17. Január 2024
Zvukovo je to rovnaké, v notovom zápise nie.
Ale ja som sa s takým ešte nestretol. Nie je z bežných.
Martin17. Január 2024
Chcel by som sa opýtať niekoho kto sa do toho viac rozumie. Tu na stránke v kategórii FAQ je rozlozenie tónov na 3 radových heligonkách a je tam napisane ladenie Es-As-Des (Dis-Gis-Cis). Mám to chápať tak že ladenie Es-As a Dis-Gis alebo As-Des a Gis-Cis sú tie isté ladenia? Dakujem za odpoved.
Šimon17. Január 2024
Na starém Hlaváčkovi GCF který hrozně podfukoval jsem vyměnil těsnění na skříňce a pod basovými hlasy, neskutečná změna, nic na té výměně není, jen trochu šikovnosti a trpělivosti. Někdo již před tím vyměnil kůžičky na hlasech za fólie, to asi trochu pomohlo, škoda že to nedotáhl do konce. Ale kdo si netroufá, tak raději dát odborníkovi. Perfektně to popsal MiroS.
...8. Január 2024
Mirovi S. to vysvetľovať nemusíš, on to pozná možno ešte lepšie ako ty ? :DDD
Pre Miro s. 7. Január 2024
https://eshop.akordeony.sk/nahradne-diely/mechy/tesnenie-na-mech

Peter6. Január 2024
pre miro:

Zabehni si u Vás do firmy, ktorá robí tesnenia na okná, alebo rolety, žaluzie. Ideálne by bolo, keby si mal vo svojom okolí veľkoobchod s týmito vecami. Budeš prekvapený, čo všetko je k dispozícii a vhodne na tento účel. Ináč celkom slušnú ponuku majú aj niektoré špecializované železiarstva (alebo aj stavebniny).
Miro S.5. Január 2024
Pre miro.
Nové tesnenie si môžeš vymeniť aj sám, keď si trocha zručný.
Staré tesnenie treba zoškrabať zo skrinky (väčšinou býva nalepené na skrinke basovej aj melodickej). Dobré je na to použiť novú špachtlu, ktorá poslúži ako cidlina.
Na starých, ešte neopravovaných heligónkach býva tesnenie z hrubšej, ale mäkkej kože, na novších už zo špeciálnej penovej gumy, alebo z niečoho podobného gume.
Keď to zoškrabeš - teda odstrániš, tak musíš mať tú plochu zlícovanú z mechom, aby medzi mechom a skrinkou nebola niekde veľká medzera a niekde to dobre sedelo. Musí mech všade rovnako "sedieť" na skrinke.
Keď máš na heligónke háčiky, tak ich zopni a odtiahni mech a tak uvidíš aká je medzera medzi skrinkou a mechom pri zopnutých háčikoch.
Podľa toho treba kúpiť tesnenie - aspoň o 1 mm hrubšie!
Na str. heligonky.sk v rubrike "obchod a bazár" nájdeš ponuku rôznych hrúbok a šírok tesnení. Najlepšie je kúpiť šírku 5 mm, a je od 5x2 až po 5x4 mm. Tesnenie je samolepiace. Začiatok treba šikmo zostrihnúť a začať lepiť - najlepšie zospodu harmoniky, aby nebol vidieť spoj. Lepiť treba v jednom kuse, kryciu pásku treba postupne odlepovať. Na rohoch treba pomaly, opatrne formovať tesnenie, tak aby kopírovalo roh.
Treba lepiť asi 1 mm od okraja skrinky. Pri ukončení treba asi o 1,5 mm dlhšie šikmo odstrihnúť a pomocou pinzety urobiť spoj, aby dobre tesnil.
Tesnenie predávajú na bežné metre. Treba kúpiť o niečo viacej, aby nechýbalo. Väčšinou stačí asi 3 metre. Kúp si ale viacej.
Pozor: - prilepené nové tesnenie už dobre drží a väčšinou sa nedá odlepiť a teda opraviť. Treba pracovať opatrne a presne, chyby sa ťažko opravujú!
Keď ale niekde tesnenie prerušíš, tak môžeš urobiť ďalší spoj, ale čím menej spojov tým väčšia záruka, že to tam nebude prefukovať.
JoMi5. Január 2024
https://heligonky.sk/shop/sk/tesnenie-na-mech/28-tesnenie-na-mechy.html#/tesnenie_na_mechy_farba-ierne/tesnenie_na_mechy_rozmery-4x3_mm
JoMi5. Január 2024
Najlepšie je, nástroj neotvárať, keď to nie je nevyhnutné. Ale aj ja som mal sprvu potrebu nazrieť, čo je vo vnútri. Len tak zo zvedavosti.
JoMi5. Január 2024
Prirodzená vlastnosť tesnenia je, že rokmi stráca pružnosť, teda netesní. Ale aj veľmi staré nástroje tesnia.... kým sa neotvoria. Potom už tesnenie (a skrinky)nedosadne na pôvodné miesto a keďže už nepruží, nedotesní. Ale aj pri nových nástrojoch sa stane, že pri otváraní sa tesnenie odlepí, prípadne skrúti a zasa netesní. Vtedy stačí ho narovnať. Horší prípad je, keď sa ho pri zatváraní nástroja podarí "cviknúť", stihnúť. Vtedy pomôže výmena, najlepšie celého tesnenia dookola skrinky. Samotnej výmeny by som sa nebál, bežne šikovný kutil to zvládne. Len... kde vziať to tesnenie. Dá sa objednať v e-šope. Najlepšie však bude zájsť k opravárovi- také veci majú v šuplíku. Mne to vyriešil na počkanie, tuším za 5€. Cestu nepočítam, bolo to blízko.
miro5. Január 2024
Ahojte, ked uz sme pri tom vzduchu , mate niekto taku skusenost ci sa da doma pretesnit mech, ktory fuci popri tej prirube ku basovej alebo diskantovej casti ? Profesional ktoremu by som sa to nebal zverit je daleko a stare tesnenie je uz asi deformovane, a neviem cim ho nahradit. Nefuci to velmi ale poznat to ...
JoMi4. Január 2024
No práveže je rozdiel v spotrebe vzduchu. Zvukovo (pri dobrom naladení) je ťažko posúdiť triedu hlasov. Ale 3. trieda má väčšie vôle medzi platničkou a jazýčkom.
Najmä ak je človek zvyknutý na hlasy 1. triedy, tak "trojka" sa zdá byť strašný žrút vzduchu. Kto však predtým hral na starých (alebo netesných) nástrojoch, tak hra na novom, hoc s hlasmi nižšej triedy, je v pohode. Nehovoriac o tom, že rozdiel v cene takýchto hlasov robí pár stoviek a viacerí zákazníci uprednostnia lacnejší nástroj s dobrým zvukom, pričom spotreba vzduchu nie je u nich podstatná.
Nuž a paradoxne, práve tie lacnejšie hlasy sa vďaka väčším vôľam menej lámu a znesú surovejšie zaobchádzanie.

Ak je zámer, aby bola kontra výrazná, všetko je v poriadku. Každý máme iný vkus a hráme inak. Iné je hrať sólo iné v skupine atď.
B14. Január 2024
Mosadz 2 alebo 3 trieda. Neviem už na isto. Pri nich rozdiel v spotrebe je minimálny ba až nepoznateľný nakoľko obe triedy sú vyhotovené vysekávaním kanáliku.
« 1 2 3 4 5 6 7 »