Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« 1 2 3 4 5 6 7 »
JoMi19. Február 2017
Bol som tam. Tažko niekoho hodnotiť, porovnávať. Neviem, čo majú za sebou. Ako dlho hrajú, koľko času tomu venujú. Niekto má školy, iný sa učí sám. Niekto hrava aj kšefty, niekto len pre potešenie. A aj ten sa chce prezentovať. Teda konkrétne nebudem menovať.
Celkovo sa mi podujatie páčilo, aj so vsuvkami. Tie niektorí čistokrvni heligonkari aj kritizovali. Ja som ale muzikant širšieho záberu. Ku koncu už organizátori trochu naháňali čas, čo vytváralo nervozitu. Mohli byť konkrétnejšie stanovené pravidlá už od začiatku. Ale inak bolo super.
Ako tu už viackrát zaznelo, na pódiu sa deje len malá časť podujatia. Podstatná časť sa udeje v zákulisí. A aj tu sme sa na chodbách dobre vybláznili. A debaty pri dobrom papani a nápojoch majú tiež niečo do seba.
Štěpán19. Február 2017
Pro JoMi - podle Vaši poznámky na této stránce v začátku měsíce jste možná byl v Lúkách i osobně. Očekával bych proto i stručné hodnocení účinkujících.
Kontakt: vrana1935@seznam.cz
JoMi19. Február 2017
Ďakujem, Štepane.
Štěpán19. Február 2017
https://www.youtube.com/watch?v=wuWR6RSi2KU

Dopracoval jsem se k 3. části dokumentu z letošních Lúk a tak sem vkládám odkaz.
Kontakt: vrana1935@seznam.cz
Peter19. Február 2017
Už som to kedysi spomínal... Bol som už i u takých zberateľov heligóniek, ktorí nehrajú na absolútne žiadnom hudobnom nástroji, ale majú zbierku niekoľko stoviek heligóniek. A všetko odborne zreštaurované, ako keby práve teraz vzišli z výrobného pásu. Zbierka navyše pozostávala takmer výhradne zo 4-hlásiek, 3-hlásiek, 2-hlásky iba ojedinele. Takí zberatelia sú doslova "filtrom". Všetký lepšie nástroje, či unikáty filtrujú - teda ostávajú už u nich a čo horšie, púšťajú naspäť do obehu. Výsledkom však o pár rokov bude (alebo už je?), že na trhu už nenájdete dobrú heligónku...
JoMi19. Február 2017
A keď aj objavíš ozaj skvost, zvyčajne nie je na predaj. Alebo ti dotyčný zavalí takú cenu, že sa oplatí kúpiť nový nástroj. Samozrejme surový-nevyhrany.
Kojsovjan18. Február 2017
To je ale kumšt a sranda..! Nasť heligonku taku "podla seba"... a ked najdeš a podary sa kupit..to je štastie!!! Ale ked daš vyrobit a mozno da potešiš ale nahodou ked objaviš niečo??? Zacneš pochybovat?? Ale to com viac špekuluješ a vyberaš...najhoršie si vyberieš!
Peter18. Február 2017
Ja si myslím, že najlepšie je sa držať štandardného rozmiestnenia tónov. Možno snáď nejaký jeden tón ak niekto potrebuje atypický, a vopchá ho niekde na "okraj", tak to sa ešte dá zniesť, ale inak nech je všetko štandardné. Podľa môjho názoru harmonika má byť taká, aby mohla putovať z ruky - do ruky a každý hráč by mal vedieť bez problémov na nej zahrať a nie byť prekvapený, že kde-aký tón je...
JoMi18. Február 2017
Akosi sa tu nič nedeje. Skúsim teda nahodiť tému.
Čo si myslíte o nástrojoch na objednávku s netradičným rozlozenim tónov? Je lepšie sa držať existujúcich modelov, alebo si dať vyrobiť nástroj podľa vlastných potrieb? Ktorý model vám najlepšie vyhovuje?
Kojsovjan16. Február 2017
Palooo Paloo oo.. nad tatrou sa blizkAa ocec macet sciska..hromi divo boju..dzzedo babu biju... no riešte kokocony...a podme na maliny...!
Palo16. Február 2017
Keby si cudzinci zadali do googla Hymna Slovenského štátu, alebo Hymna štátu Slovensko tiež by nás prekvapilo, čo by zahrali, alebo pustili z nahrávky. Viete slová Slovenskej hymny - 4 sloky?
JoMi16. Február 2017
Asi sa Amici spoľahli na verziu z youtube. Načo by im bola oficiálna verzia hymny?
Palo15. Február 2017
Nemusel im to nikto prehrávať, asi maju internet, kde sa dá hymna nájsť a prehrávať do úmoru, len niekto to vzal laxne. Chybička se vloudí. Možno to len nenacvičil kapelník. Páči sa mi vyjadrenie JoMI.Horšie sa prihodilo na Fedcupe medzi USA a Nemeckom, keď nemeckým tenistkám zahrali nacistickú hymnu.
JoMi15. Február 2017
Súhlasím s Mirom. Ja som s notami začal cca po dvoch rokoch funkčného hrania a vystupovania na verejnosti. A vidím ten plus. Ale uznávam, že sa dá fungovať aj bez toho.
Len orchester vlády v Keni asi nepríde k nám s prosbou, aby im to naši potrebný počet krát zahrali. Ako celok, ako jednotlivci, či sekcie. Jednoducho sa držia notoveho zápisu. Ten je zatiaľ oficiálne univerzálnou formou. Hoci existujú aj vzorové audio nosiče.
Keby to hrali na klavíri, alebo heligónke, nevidím problém. Ak je naladený, niet kam uskočiť s tónom. Ale v dychovke sa intonácia mierne doladuje počas hry. No a myslím, že naši africki priatelia inak vnímajú súzvuky, ako my. Ale ešte lepší gól je Ruská hymna v Sýrii. Je to niekde na webe. Putin nevedel, či sa smiať, alebo zachovať kamennú tvár, alebo zabiť celý orchester a zahrať to sám.

No a aj s presnosťou zápisu má Miro pravdu. Ľahká skladbicka sa zapísať dá. Ale presne zapísať každý detail? To sa v tých notách potom pri učení nedá vyznať. Stačí skúsiť program Sibelius, alebo podobný, ktorý na PC nahodí presne to, čo sa hralo. No katastrofa také niečo čítať.
Nota= poznámka, značka. Teda za najlepšie noty pokladám tie, kde je zachytené gro skladby a detaily sa nechajú na interpretov. Nech tam vložia kúsok seba. Ak niekto nepozná Tempo rubato a Fermatu, tak mu potom v notách vychádzajú kvintoly a iné bludy.
Miro15. Február 2017
Zabudol som k notám napísať ešte jednú dôležitú vec. Aj na zápis (ale aj čítanie) nôt treba "odborníka" (neviem to momentálne vhodne vyjadriť). Jednoduchú pieseň zapíše "hocikto", kto troška pozná noty, ale zapísať ľudovú pieseň so všetkými ciframi a tak, aby sa do toho zápisu dostal aj "ten výraz", tak na to už treba "pána muzikanta". Pozrite sa, koľko ľudí hrá (či už z nôt, alebo bez) a koľkí z nich aj píšu noty... Aj preto je notového materiálu nedostatok a už dupľom "dobrého" notového materiálu, ktorý obsahuje cifry, medzihry, dynamiku, harmonizáciu,.... Určite je ľahšie naučiť sa pieseň "odposluchom" (odpozeraním) než vôbec nájsť notový zápis s ciframi, medzihrami, harmonizáciou a následne sa to potom ešte aj naučiť :)
Kontakt: pesnicky@orava.sk
.15. Február 2017
...ten by bol orginalny na ktoreho hru by Kiska tancoval..!
Miro15. Február 2017
To, či hráč hrá podľa sluchu, alebo podľa nôt nie je až také dôležité a nedá sa povedať, ktorý to zahrá tak, aby sa to viac podobalo originálu. Ono je totiž dôležité ako zápis zodpovedá originálu - ten čo hrá podľa nôt už iba reprodukuje to, čo je zapísané v notách. A ďalšia vec. Ak by sme aj porovnali dvoch ľudových hudobníkov, každý do svojho hrania vnáša aj kus seba - čo sa prejaví nielen na technike hry, ale na celkovom prejave - dojme. Napr. o goralských muzikantoch je známe, že každý (v tej istej piesní) vkladá pri hre svoje vlastné cifry a tu sa nedá povedať, čo je originálnejšie - obaja hrajú originálnu pieseň. A myslím si, že podobná situácia bude napr. aj u detvianskych cifrovačiek a pod. Podobne aj hráč, ktorý niečo od niekoho "odkuká" (zahrá podľa sluchu) vlastne kopíruje niekoho, kto môže hrať, ale nemusí "originál" piesne.
Myslím, že sa tu hra z nôt riešila už niekoľko krát, no nevyriešila sa a podľa mňa sa asi ani nikdy nevyrieši, pretože....pretože každý má na to svoj názor a nie každý sa chce zmieriť s tým, že pravdu môžu mať aj iní... hrať sa dá aj bez znalosti nôt a to na celkom slušnej úrovní - dá sa povedať, že na vynikajúcej úrovni, ale... Myslím, že asi snáď každý bude súhlasiť s tým, ak si dovolím tvrdiť, že k tomu, aby človek hral na slušnej úrovni potrebuje okrem tvrdého cviku aj "troška" (alebo radšej viac :) ) talentu. A máme vynikajúceho muzikanta, ktorý "podľa sluchu" bude vedieť zahrať piesne svojho regiónu (alebo regiónov), No nikdy takýto človek nedokáže to, čo dobrý hráč,ktorý príde a dokáže (okrem toho čo sa naučil aj odposluchom...) zahrať aj priamo z nôt. Samozrejme počítam, že aj tento hráč tvrdo cvičil, pozná ľudové piesne regiónu, má talent, ale okrem toho dobre ovláda aj hru z nôt - takýto muzikant potom nemá problém zahrať okrem piesní z regiónu aj akúkoľvek inú pieseň, či už ľudovú, či umelú-autorskú - to už "sluchár" určite nedokáže. No a žiadať, že zahrajte mi to zo dva razy a ja sa to naučím.... áno, možno naučí, ... ale hovoríme o tom, že ten, kto tie noty pozná "vie viac" - toto som dal zámerne do úvodzoviek, pretože o tom sa tu stále debatuje ...poznám vynikajúceho muzikanta a nepoznal noty.... - áno, je vynikajúci a pre hudbu, ktorú prezentuje tie noty ani vedieť nemusí, no keby ich vedel, mohol by rovno z nôt hrať stovky piesní, ktoré doteraz nikdy nepočul, ani nehral....
Zámerne som tu doteraz nespomenul muzikanta,ktorý vie hrať len z nôt. Áno, aj takých je veľa, rodičia prinútili dieťa hrať na hudobný nástroj, za tie roky sa naučilo hrať z nôt, no nikdy nezískalo vzťah k hudbe (asi chýba aj kúsok toho talentu), no a taký muzikant sa potom bez nôt nepohne - bez nôt ani tón. Tu je už na mieste otázka, či radšej (byť talentovaný a) hrať podľa sluchu, a vedieť zahrať zopár desiatok, či stovák piesní podľa sluchu, alebo vedieť noty, ale hrať len to čo mám v notách a spoliehať sa na to, či som ich niekde náhodou nezabudol :) Tu by som asi volil tú prvú možnosť - hrať podľa toho sluchu. Ale opakujem ešte raz. Znalosť nôt je + , je to bónus a ako sa niekedy vraví, môže to byť "čerešnička na torte" :) Jednoducho, nikdy to nie je na škodu - to čo vieme, to nám nikto nevezme (to čo máme áno).
Kontakt: pesnicky@orava.sk
pre JoMi15. Február 2017
Keby boli v Keni napríklad dvaja heligónkári a jeden by hral podla nôt a ten druhý podla sluchu, ktorý by sa trafil bližšie originálu?
JoMi14. Február 2017
Ďalší spôsob. A aj ten je správny. Aj ja ho používam.
Ale mnohí, ktorých vídam, berú basy, teda harmóniu, ako vedľajšie. Hlavná je pre nich melódia a sprievod riešia systémom: Kedy ako vyjde. Dokonca sa stretávam s typicky molovou melódiou sprevádzanou durovými akordami. A všetko ladí. Len tie akordove postupy sú také čudné, nekonvenčné.
Btw. Zachytili ste, ako hrali v Keni našu hymnu, keď tam bol teraz Kiska?
Určite mali noty. Ale celé to znelo tak akosi čudne. Nie falošne. Ale inak. Oni tiež zrejme vnímajú hudbu inak. A ako nám pripadá ich hudba exoticky, asi to platí aj naopak.
Peter14. Február 2017
Pri hľadaní "správnej hry" na 2-radovej heligónke, je smerodajná ľavá strana. Sústreď sa na správne zahranie piesne basami a na pravej strane si už melódiu nájdeš.

Viem, je to možno ťažká rada pre začiatočníka, ale časom určite prídeš na to, čo teraz hovorím.

« 1 2 3 4 5 6 7 »