Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
« 1 2 3 4 5 6 7 »
Ošo26. Marec 2017
Pre pači -nepači. Mne ososbne určite nie. Celkovo štýl hudby takychto skupin mi nereže. Pripada mi to velmi umele, akoby si do prasýpacích hodín dal furik piesku viac. Nakolko som zo Zamaguria bol som na prvom ročniku Stretnutia goralov, kde hraju obdobne kapely a velke sklamanie.Umelina , playback, texty piesni poskladane v tescu pri čakani v šore na pokladňu. Toť môj nazor. Ak som niekoho urazil tak "izvinite".
Paci alebo Nepaci?26. Marec 2017
Akurat som prepol na Slager a tam Sisovsky aj stymi blondinkami skupina Heligonica
Co na nich hovorite? Paci sa Vam ci nepaci tato skupina a ich pesnicky?
Šimon26. Marec 2017
pro Janči
Pošli mi mailovou adresu, něco ti pošlu jak jsem to s tou stabilitou vyřešil já.
Kontakt: miroslav.hampl@frebio.cz
Miro S.26. Marec 2017
Niečo ku tým neznámim výrobcom harmoník, resp. heligoniek.
Nie všetci výrobcovia označovali svoje výrobky nejakou značkou. Je pravdepodobné, že boli aj takí, ktorí len nakupovali všetky diely na harmoniky a potom ich len poskladali a predávali. Bolo to koncom 19. storočia, samozrejme za Rakúsko-Uhorska a viaceré takéto firmy boli na úradoch nahlásené ako :"Harmonika- Erzeuger" (výrobca harmoník).
Aj Hlaváčkovci zo začiatku svojej výroby len dovážali skrinky z Viedne a hlasy z nemeckej Gery od bratov Dixovcov, alebo značky Glier. Sami vyrábali len mechy, ladili hlásky, montovali všetko spolu a harmoniky pod svojou značkou predávali. Vtedy vyrábali len harmoniky diatonické - neboli ešte heligónové hlasy známe.
Vlastním jednu takú diatonickú hermoniku (je tu v Galérii na str. č:21), na ktorej je nápis "Wenzel Wort - harmonika erzeuger, Gabel, Nord Böhmen".
Kedže ešte som sa nikde nestretol s týmto výrobcom - ako značkou, tak si myslím, že to bol tiež jeden s takýchto výrobcov, ktorí len montovali diely spolu a harmoniky predávali?! No, ale možno sa mýlim?!
Peter26. Marec 2017
Aj pred 100 rokmi platili autorské práva, patenty, licencie, značky,... A ani vtedy si žiaden z malých výrobcov nedovolil vyrábať pod menom nejakého iného známeho výrobcu. Pravda, občas sa vyskytli na trhu aj padělky, no v zásade platilo to čo uvádzam. Autormi bezmenných značiek heligóniek boli maličkí "bezmenní" výrobcovia, ktorí svoje výrobky neoznačili nijako, alebo iba nápisom heligónka, baritónka, alebo len nabili na heligónku štítok s označením ladenia a hotovo. Tieto NO NAME heligónky sú spravidla iba chudobne (alebo vôbec) zdobené. Totiž vyrobiť intarzie alebo aj vyrezať nápis svojho mena je dosť náročný proces aj na robotu aj na náklady. Nápisy "heligónka", "baritónka" sa dali pozháňať rôznymi spôsobmi z vtedajších veľkých harmonikárskych fabrík/dielní. A že sa písmo podobalo na nejaké hlaváčkovske? Veď práve preto!

Ináč NO NAME heligónky sú na tom väčšinou hlasovo dosť dobre. Keď už heligónka nemala na sebe žiadnu známu značku, výrobca to musel nejako kompenzovať, preto sa pohral s ladením a hlasom, aby jeho výrobok zaujal zákazníka...

Tzv. baritonové hlasy sú, jednoducho povedané, ani nie heligónové, ani nie obyčajné. Niečo medzi tým. Blížia sa však oveľa viac k obyčajným neheligónovým hlasom. Baritónky sa vtedy bežne vyrábali, nie je to žiadna rarita.
_HM_25. Marec 2017
Odpoveď na romandovu otázku by aj mňa zaujímala. Tiež som sa už s niekoľkými takýmito kúskami stretol a tiež som sa pýtal, kto je výrobca? Vyrábali sa aj také, ktoré nemali skutočné heligónové basy, a tie mali označenie "Baritonka"?

https://hudba.bazos.sk/inzerat/71525861/Heligonka.php
RobLik25. Marec 2017
pre JOMI: tak veru teraz som na vychode :) bola to ako jedna s moznosti sem prechodne ist tak som povedal že ano :) Veru dobre sme si na liptove zahrali a verim ze este zahrame. A tesim sa aj na daky kontakt vychodnarskych helignkarov,
Kontakt: robolika@gmail.com
romando25. Marec 2017
Zdravím všetkých. Chcem sa spýtať, či niekto neviete kto mohol byť výrobcom heligonky, ktorá nemá na sebe meno výrobcu, ale len na diskantovej strane nápis Heligonka. Natrafil som na takýto starý kúsok a ani vnútri nie je žiadna pečiatka...Ten nápis Heligonka mi pripomína písmom Hlaváčkove nápisy, ale nie som si istý. Ďakujem vám za odpovede.
Ošo25. Marec 2017
Zdravim vas. Do akeho regionu zaradiť pieseň VYSOKA JE HORA EŠTE VYŠŠIA SKALA? Kde by som našiel nejaku nahravku okrem yotub, Dik za radu.
JoMi25. Marec 2017
Ja som tiež začínal na jednom remeni. Kvôli stabilite a uvoľneniu ruky som prešiel na dva. A ten druhý občas padal. Prestal, keď som ich doladil na nerovnaku dĺžku.
viktor25. Marec 2017
vsetko je to o tom na akej heligonke sa clovek zacina ucit, myslim s dvoma alebo s jednym remenom. Ja som sa ucil hrat na heligonke s jednym remenom a teraz ked mam heligonku s dvomi remenmi tak si neviem na too zvyknut, aj ked si ich dam obidva tak mi po case hrania jeden vzdy spadne.
Janči25. Marec 2017
Veď práve, aj ja si nastavujem remene čo najvyššie. Heligonku mám skoro pod bradou, aby sa my nehýbala. Ale všímam si, že niektorí majú heligonku na bruchu. Chcel som si na jednej zahrať, ale ten mal len jeden remeň, ajto keď som si ho založil, harmoniku som mal na páse. K tomu ešte španovák na basovej strane som mal dotiahnutý naplno, ale aj tak som mal vôluasi 1cm. Priznám sa, že aj napriek mojej velkej snahe, som nezahral ani jednu pesničku, čo ma strašne mrzelo. Mne sa hrá dobre v dvojhmatoch, ale ak už mám trilkovať Podpoľanie, tak by som potreboval heligonku nižšie, a to mi už harmonika lieta. Neviem kde je fígel. Podpoľanci hrajú na jednom remeni a valia to tak, že je to radosť počúvať. Niekedy si myslým, že majú niesto prstov robotické paličky.
Kontakt: 0905 361 770
Vychodniar25. Marec 2017
Roblik pochopil, ze kde je este cista nepokrivena kultura. Vychod! :D
JoMi25. Marec 2017
RobLik, čože si sa vybral na východ? Ťa poslali, či sa ti na Liptove nepáčilo?
Ale snáď si zasa zahráme. Dobre bolo.
Štěpán24. Marec 2017
https://www.youtube.com/watch?v=1VMGqf3Dp2o

Záznam soutěže "Zlatá heligónka" z roku 2010 kde to vše začalo. Jedná se o galakoncert tedy o výběr hráčů z jednotlivých kategorií.
Jsem rád. že jsem se mohl podílet na této akci a mohl jsem tak zaznamenat výkony účinkujících a snahu organizátorů.
Kontakt: vrana1935@seznam.cz
RobLik24. Marec 2017
Pozdravujem všetkych. Ja povodom lipták, ale teraz az do leta som v Košiciach. Nejaky heligonkari z tohto mesta pripadne okolia? Ak by bol nejaky kontakt potešil by som sa prehodiť par slov pripadne dačo pohrať :) Dakujem robolika@gmail.com
Kontakt: robolika@gmail.com
Štěpán24. Marec 2017
https://www.youtube.com/watch?v=mr0wldKvhog

Záznam galakoncertu soutěže "Zlatá heligónka" z roku 2011. Obsah záznamu shlédlo 57 000 zájemců. Dopoledne byla přehrávka jednotlivých kategorií a z každé kategorie na galakoncert byly vybráni soutěžící které uvidíte. K dispozici může být i dopolední záznam a to všech tří ročníků.
Kontakt: vrana1935@seznam.cz
Peter24. Marec 2017
Ahoj, Štěpane,

aby nebol chaos, navrhujem, až to budeš mať všetko hotové, pridaj potom tu jeden svoj finálny príspevok s dobrými odkazmi a ja všetky Tvoje posledné príspevky z posledných dní vymažem. Môže byť?
Štěpán24. Marec 2017
JoMi
Už i já vím proč to tak je. Během dne zařadím znovu správnou verzi.
Kontakt: vrana1935@seznam.cz
JoMi23. Marec 2017
Štěpáne, ten druhý odkaz funguje tak, ako má. Prvý jednoducho nejde. Z jeho obsahu usudzujem, že je to odkaz na úpravu daného videa. Keďže nemámk nemu prístup, neotvorí mi ho- logicky. U teba asi funguje, keďže máš oprávnenie ho upravovať.
Ten druhý link má za lomkou text WATCH, prvý EDIT.
« 1 2 3 4 5 6 7 »