Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
Miro29. Máj 2009
Pre Dura
Presne tak, v jednom rade je stupnica C-dur - čiže tóny C,D,E,F,G,A,H,C (a to sa opakuje - podľa rozsahu), v druhom rade je stupnica G-dur - čiže tóny G,A,H,C,D,E,Fis,G (tiež sa opakuje) a v treťom rade stupnica F-dur - čiže tóny F,G,A,B,C,D,E,F (a zase dookola) - pozor, nenapísal som v ktorom konkrétnom rade je ktorá stupnica - priznám sa, nie som heligonkár, musel by som počuť:-) - vyskúšať si, potom by som vedel, ktorý rad je ktorý:-)
Keď si však všimneme, vidíme, že niektoré tóny sa vo všetkých radoch opakujú - sú však na iných miestach a môžu byť aj na iný smer mecha. To sa dá využiť - nemusím hrať len v jednom rade (často by som musel behať hore-dole), ale nájdem si najvhodnejší - samozrejme najľahší - najbližší hmat, dvojhmat, trojhmat v dvoch troch radoch tak, aby mi to ladilo do tóniny ("stupnice") (a budem hrať "skoro" na mieste - nemusím behať "od brady po koleno":-). Toto môžem tiež využiť tiež tak, že nebudem pre každý susedný tón (napr.D,E) meniť smer mecha, ale smer zostane zachovaný, ale susedný tón (napr. to E) zahrám v inom rade. Takto by sa (teraz neviem či vravím 100% pravdu, to nech potvrdia heligonkári) mali zahrať tony skoro celej stupnice C,D,E,F,G,A,(tu niekde je zlom)H,C na jeden smer mechu v roznych radoch. Možno jednoduchšie napísané - v jednej rade je D na ťah, v druhej na tlak. Okrem toho sa dá zahrať aj pieseň v mólovej stupnici (u ladenia CF je to stupnica Dmol, a u ladenia CFG by mohla pribudnúť stupnica A-mol) - V molovej stupnici idú tóny troška inač napr. D-mol, D,E,F,G,A,B,Cis,D - molove piesne na heligónke sa hrajú troška obtiažnejšie, ale dá sa:-) načo by tam inak bola molova tónina:-) Ešte raz, nie som heligonkár - tak to berte len ako názor laika:-)
Dúfam, že som to napísal
Kontakt: pesnicky@orava.sk
Duro29. Máj 2009
ja by som povedal, ze v jednom rade je G, v druhom C a v treťom F.
Akože celé oktavy, cize to do re mi fa sol la si do a smerom dolu to ide nižšie a po dokoncení oktávy to ide zase smerom vyššie, tak je to?
Nezabite ma, neviem noty! Amatérsky pohľad na vec.
jopova29. Máj 2009
Peter, Peter ty si skala....
a ti co chapu noty ako cierne chrobaciky co sa pasu na linajkach a medzerach....jajajajajaj
Peter29. Máj 2009
Podme teda na kus hudobnej teórie. Nie je to vôbec zložité, chce to ale trošička sa nad tým zamyslieť:

"Normálna" chromatická stupnica pozostáva s týchto tónov: C, C#, D, D#, E, F, F#, G, G#, A, A#, H, C, ktoré sa potom periodicky opakujú. Smerom nahor (doprava) sa predchádzajúci tón zvyšuje, čo sa označuje „krížikom“ ( # , vyslovuje sa ako „is“) a smerom nadol sa predchádzajúci tón znižuje, čo sa označuje „béčkom“ ( b , vyslovuje sa ako „es“ alebo „s“). Z toho vyplýva, že tóny C# = Db, D# = Eb, F# = Gb, G# = Ab, A# = B znejú absolútne rovnako, môžeme ich vzájomne zamieňať a volá sa to enharmonická zámena (enharmonický = rovnako znejúci). Toto ale platí len pri tzv. temperovanom ladení . Len pre informáciu: existuje aj tzv. prirodzené ladenie a to rozlišuje ešte aj medzi tónmi označenými ako „# “ alebo „b “, ale nás heligonkárov to nemusí zaujímať (netyká sa to harmoník).

A tu je treba vysvetliť jednu anomáliu. V našej (rozumejme aj: európskej) hudobnej teórii, by sa znížený tón „H“ mal označovať správne ako „Hb “. V anglosaských regiónoch sa tón „H“ označuje ako „B“ a jeho zníženie sa označuje ako „Bb “. U nás často krát slepo kopírujeme zo západu – hlavne z Ameriky (aj) mnoho nelogických vecí a tak sa postupom času to „maličké béčko“ nejak vytratilo a vyvinul sa akýsi samostatný hybrid „B“, ktorým označujeme tón Hb (znížené "háčko").
.
Kontakt: peter@situr.sk
Marian29. Máj 2009
Aj tak nerozumiem,keď je to trojradovka, a ladenie je G-C-F, ako to mam chápať? Na každom rade je ladenie jednej tóniny? Ale čo potom znamená v tónine B-E-As to B? ?????
jopova29. Máj 2009
ak je ta stara dobra - opravit, ak treba, a nech hra dalej! Zvyk je zvyk, aj ladenie ak bolo dobre, nech zostane....
ak novu, tak G-C-F!
P.S.
Niekto zo skusenejsích heligonkarov urcite vie povedat ako sa zisti tvoje terajsie ladenie...ja to neviem isto, dako na 3-tom gombiku v rade zacina oktava, /ak neratame prvy/, ale nech to napise niekto, kto to naozaj vie lepsie...
C,F je najobvyklejsia, vsestranna - moj nazor!
Kontakt: pre Mariana
Jozef M29. Máj 2009
B,Es,As k dychovým nástrojom,G,C,F, bežný priemer na Slov.
JanoH29. Máj 2009
Pozdravujem všetkých. Vedel by niekto dať kontakt na malých nadaných heligonkárov/ ky tak do 11-12 rokov? Mal by to byť výber zo západu, severu, východu a juhu Slovenska. O niektorých viem, no iste sú viacerí. /Napr chlapci na fotografii z Č.Balogu v prezentácii/. Vopred ďakujem a prajem pekný víkend.
Marian29. Máj 2009
Mám v ponuke dve harmoniky, jedna je B-E_As a druha G-C-F,,,,, ktorú mi poradíš?
rychlik29. Máj 2009
hmmmm,... tak potom nezhanaj A-D ladenie. (ale tu moju informaciu ber trocha s rezervou)
Marian28. Máj 2009
Ja som z Oravy, ale ľudové pesničky hrám takmer všetky, okrem terchovských...
Kontakt: pre "Rychlika"
Marian28. Máj 2009
Ja som z oravy....ďakujem
rychlik28. Máj 2009
... Marian a z ktorej casti Slovenska si? - z ktoreho regionu ? je to velmo dolezite vediet pre odporucanie ladenia harmoniky.
Marian28. Máj 2009
Dobrý deň,možno na tomto mieste budem všetkým na posmech,ale nevadí.Som starší pán,ktorý hrá roky na heligónke.Ako samouk.O notách nemám ani zdania.Je to fakt.Preto mi nič nehovorí ladenie harmoniky napr.B-E-As, alebo G-C-F u trojradových heligóniek.Prosím vás pekne,kto mi vysvetlí,v akej tónine si mám kúpiť harmoniku,aby som mohol hrávať bežné ľudové piesne a aj celá rodina pri príležitostiach spievať.Skôr by to malo byť v nižšej tónine.Ja ani netuším, v akej je moja stará, ale zato stále dobrá heligónka.Ďakujem, prosím o odpoveď na mailovú adresu.Marian PS: harmoniku používam väčšinou na rodinných oslavách,kde si blízka rodina rada zanôti.
Kontakt: magdano@centrum.sk
Šimon28. Máj 2009
Ahoj Rudo, už jsem se na novou prezentaci díval hned po návratu z Dežeric, máš to velice pěkně udělané a konečně je to všem přístupné. To je dobře pro obě strany, přeji hodně osobních i obchodních úspěchů a samou radost s krásnými heligonkami !!!
Peter28. Máj 2009
Myslím, že k tým úprimným slovám majstra - heligonkára nie je viacej čo dodať...

(po kliknutí na ten obrázok na pravej strane sa dostanete na Rudové stránky)
Kontakt: peter@situr.sk
Stanček R28. Máj 2009
Pozdravujem všetkých nadšencov heligónky!
Ako ste si už možno všimli, dal som Vám do pozornosti moju galériu heligóniek a technický popis o nich.
Na stranku diskusie občas zavítam a čo to si prečítam. Chcel by som Vás poprosiť, ak by niekto z Vás chcel so mnou komunikovať, aby využil moju emailovú adresu- rudolf.stancek@gmail.com.
Niečo osobné: heligónkam som sa začal venovať nie ako konkurencia p. Duraja, alebo p. Koutneho, s ktorými sa osobne poznám, vážim si ich a takisto aj ich prácu, ale ako oživenie a viac komfortu pre mňa samého, lebo hrám na heligónku a ostatných heligonkárov.
Heligónkam sa venujem popri zamestaniu, t.j. vo svojom voľnom čase. Každú heligónku, ktorú vyrobím sa snažím vyrobiť v maximálnej kvalite. Samotný nástroj, mechanika, kobylky, intarzie, povrchová úprava, zostavenie nástroja, atď. vznikajú v dielni. Určité komponenty ako kovanie a príklopku si dám vyrobiť a určité komponenty nakúpim- kožu, drát na pružiny, vosk, gombíky- pre ich vysokú kvalitu.
A samozrejme hlasy- CZ-Praha Louny.
Pre tých, čo nemali možnosť vidieť, ako taký nástroj vzniká, pre porovnanie poviem, že na výrobu samotnej heligónky stačí stolárska dieľňa, montážna dieľňa a miestnosť na ladenie, ale na výrobu samotných hlasov do heligónky treba už menšiu strojársku fabriku. Pretože k výrobe hlasov sú už potrebné nožnice, lisy, píly, brúsky, frézy... na delenie a opracovanie kovu.
Väčšina výrobcov vo svete to robí podobne, ako som to opísal, samozrejme sú určite aj výnimky, ale to je len uhol pohľadu na danú vec.

Všetko, čo máme radi, teda aj heligónky, čo sme zdedili po predkoch, robia nám radosť a prirástli nám k srdcu si treba vážiť.
Pozdravujem kamarátov a známych, ďakujem.
Dovidenia.
mortisa27. Máj 2009
ja by som sa chcela naučiť hrať na gajdy..nevedel by mi niekto pomôcť?!..som asi na nesprávnej adrese (že heligónka:D) ale tak snaha by bola:))
Kontakt: kocianova.zuzana@zmail.sk
Laďo27. Máj 2009
Pekné nové prezentácie sú pridané. Dík aj za ostatných.
Kováč.p26. Máj 2009
nazdar :DD
Kontakt: 0904 998 485