Vyhľadávanie

Diskusia

Pridať príspevok
feri16. December 2013
Pre šimona: je to tak ako píšeš neznamená že ked ti heligonka na amanach reve a škrieka tak sa dá podľa toho hodnotit kvalita zvuku a tvrdiť že je to to pravé. Práveže naopak po chvili počuvania je ti ten škrekot neprijemný.
Andrej Švarny16. December 2013
Dobry den

Šimon
presne toto som chcel vcera navrhnut ja , len som mal problem s pripojenim aby heligonkari, ktory vlastnia nemacke alebo rakuske heligonky prispeli do diskuzie a napisali o tom ako zneju v porovnani s ceskymi a slovenskymi heligonkami.

Taktiez ak by sa nasiel niekto , kto uplne vymenil hlasy v heligonke tak ako Brigado z jedneho material na druhy v tej istej debnicke chcel by som ho poprosit, aby pridal svoje skusenosti s vyslednym zvukom.
Kontakt: andrej.svarny@gmail.com
Šimon15. December 2013
pro Andrej Švarny
Andrej pozorně čtu kvalitní diskuzi která se tu poslední dobou
dějě, rád bych napsal svůj postřeh k tomu jak zní ty německé heligonky. Pokud vím tak němci i rakušáci ladí hlasy všechny téměř stejně nebo s nepatrným tremolem a proto jim ty nástroje zase až tak moc nezní a je to rovné jak prkno. Je to jejich ladění, jim to pasuje a proto takto ladí. Hodně nástrojů koupených nebo stavěných na zakázku venku si nechávají hráči přelaďovat tady. Já mám originál laděnou jednu německou, jednu rakouskou a jsou to co se týká síly hlasu absolutně nejméně zvučné nástroje. Určitě by s tím šlo něco udělat, zatím jsem se k tomu nedostal a trochu jsem si i zvyknul. Pokud ale po některé z těchto heligonek vezmu do ruky třeba CF od Jirky Hampla tak je to neskutečný rozdíl. Znám i nové nástroje co má třeba Jano Chudoba( Strasser, Schmitd) a nejsou to žádné uřvané nástroje. Jemný, sametový, hezký zvuk. Ale to jak má heligonka silný hlas není rozhodující vlastnost pro posouzení její kvality, jsou i jiné důležité faktory. Vím že mi kdysi i M. Čerňanský říkal že nechává některé venku koupené nástroje ladit tady. Tolik jen mé zkušenosti s těmito nástroji.
Brigado15. December 2013
V pohode Andrej.
Štěpán14. December 2013
http://www.youtube.com/watch?v=zJk8ApiYuuE

Ukázka záznamu Adventního koncertu. Před 21 léty jsem měl na starosti s kolegou obrazový střih a zvuk. I po létech jsem spokojen a rád si poslechnu a nabízím trochu rozjímání i Vám. Štěpán
Kontakt: vrana1935@seznam.cz
Andrej Švarný14. December 2013
Brigado Tym mojim prispevkom o Tremolo ladeniach od firmy OELLER mi vobec neslo o znevazenie Tvojho merania .

Podla toho ako pises o akustike mi pripada ,ze vies velmi dobre o com hovoris.

Vies mna velmi tesi ,ze si svoje meranie robil prave tak ako si ho robil.

Tym padom boli premerane rozne hlasy a neboli ovplivnene Tremolom.

Z toho co mi napisali z OELLERu o tom , ze na porovnanie rozdielov v materialoch hlasovych dosticiek by bolo dobre porovnat rozne hlasy v tej istej debnicke no ale ich to akosi netrapi.

Nemecke heligonky aj na Duralovych hlasoch zneju velmi silno a plne ( aspon na vydeach ) - no mozno ich ladici vedia nejaky trik .

Ty mas svoje skusenosti, len skoda, ze uz si tie hlinikove hlasy vyhodil , teraz by sa velmi zisli na premeranie a porovnanie s mosadzou.

Tych osem Tremolo ladeni od OELLERu je dobrych na to , ze kazdy moze vidiet, ze ladenie ozaj velmi ovplyvnuje vyslednu farbu hlasu a niekedy je asi tazke urcit z akeho materialu su dosticky.

A nakoniec ktohovie , mozno ozaj existuje nejaky sposob ako napriklad dostat aj z Duraloveho hlasu po vhodnom ladeni alebo uprave jazycka silnejsi zvuk .


Kontakt: andrej.svarny@gmail.com
Šimon14. December 2013
pro Janči
tady máš odkazy na Hohner a Koutného v Hořovicích

http://de.playhohner.com/instrumente/akkordeon/diatonische-akkordeons/
http://www.delicia.cz/category.php?id_category=26
Jozef M14. December 2013
Ešte niečo o hohnerkách, Hlasy su označené H. Ale aj písmenom dole hlavou "T" tzv. TANGA tie idu do helig. ktoré sa vyvážajú do strednej a južnej ameriky ,je to najvyššia trieda kvality.
janči14. December 2013
Keď je už reč o Hohnerkách, nevie niekto ich www stránku, kde by som ich mohol vidieť, poprípade zakúpiť? A www stránku Hlaváčka, kde by bola nejaká prezentácia, alebo ako by sa dala objednať nová?
Kontakt: 0905 361 770
Peter14. December 2013
Niektorí ľudia zháňajú po burzách hohnerky, pričom na ich stave im vôbec nezáleží. Vyberajú z nich iba hlasy a osadzujú nimi "klasické drevené heligónky".

Vývoj ide dopredu. Ja som si to všimol aj na nasledujúcom príklade. Medzi starými drevenými heligonkami nájdeme ako pekne hrajúce, tak aj celkom bežne obyčajné šunky. Niekedy po roku 1936 začali významnejší výrobcovia harmoník používať celuloidovú povrchovú úpravu. A naraz som si uvedomil, že ani raz som nestretol starú "bakelitovú" heligónku, aby znela zle. Hlaváček, Stibitz, Lubich,... všetko to boli zvukovo nádherné harmoniky. Neviem, či som mal iba také šťastie, ale skôr si myslím, že aj vtedajší vývoj sa pohol dopredu a bolo to už vidieť...
Miro S.14. December 2013
Máš pravdu Jožko, tá Hohnerka zneje veľmi krásne a basy sú heligónové - paráda.
Všetky Hohnerky čo som mal doteraz v rukách zneli veľmi dobre!
Ďakujem Ti za pozdrav a tiež Ťa zdravím!
Miro. (Ozvem sa)
,,,13. December 2013
ešte ukážka hliníkových hlasov v heligonke Novak:
http://www.youtube.com/watch?v=1CZJnofrk_s
Jožo M13. December 2013
Pre Petra
Tá Hohnerka s heligónovými hlasmi je v galérií na strane č.6 a je to tak, ako o tom píšeš. Má krásne hlasy, ladenie B Es. Opravoval mi ju vtedy Mirko Svetlák.
Pozdravujem Vás obidvoch.
Šimon13. December 2013
pro Oňo
Číňan vyrobí kopii hodinek Rolex, BMW, Mercedesu, a všeho ostatního určitě to H na hlasech by mu nedělalo problémy.
Ale to bylo jen žertem. Možná i Hohner má víc tříd hlasů, nakonec víme že hlas nedělají jen hlasy, a tak ten zvuk mohl být rozdílný. Jedno je jisté, ty malé Hohnerky hrají velice hezky a silně. Mnoho jsem jich viděl a slyšel u Jirky Hampla který je často repasuje a musím říct že když se dobře naladila tak zvuk byl někdy až neskutečně hezký a silný. O basech nemluvím, ty jsou jaké jsou. Ale lehkost hry a dobrý zvuk je jejich předností. Kdysi jsem Peterovi posílal fotky jedné mé heligonky kde jsou plotničky na basech dřevěné !!! a nevěřili by jste jak to hezky hraje. Takže tato problematika je asi hodně široká a obsáhlá. Ty fotky tu jsou někde v galerii uložené.
Oňo13. December 2013
Plne s vami súhlasím,ale môže niekto ešte aj niekto iný označovať hlasy H - kom,keď sú vyrábané firmou Hohner.Pýtam sa preto,lebo ešte pred mesiacom som mal doma novú Hohnerku 3 hlásku a drevenú 4 hlásku vyrobenú u nás,tiež s hlasmi H.Tá Hohnerka hrala podstatne silnejšie.Nerád by som nahodil znovu tému.ladič,materiál,výrobca atd.
Peter13. December 2013
Firma Hohner má vlastný vývoj a výrobu hlasov. Používajú ich iba do vlastných nástrojov. Hlasy sú označené písmenkom "H" (ako Hohner). Podľa mojich informácií, všetky ich hlasy sú v kategórii adekvátnej našim amánom. Asi preto aj obyčajná "honerka", ktorá sa dá kúpiť na inzerát za cca 150 - 200 € hraje krásne, čisto, hlasne a ľahúčko.

Raz som stretol dáky typ hohnerky a tá mala heligónové basy!!! No keď som na nich pozrel, tak prekvapenie... Platničky o hodne menšie než naše, ale harmonika znela normálne heligónkovo - zvučný hlboký heligónový hlas.
pre Oňo13. December 2013
To čo napísal mmm môže byť odpoveď aj na tvoje Hohnerky. Možno majú väčšiu tvrdosť tak hrajú silnejšie.
mmm13. December 2013
Keby na materialoch platniciek nezalezalo preco potom robia v lounoch hlasy amano z hlinikovej zliatiny vacsej tvrdosti IV trieda 95HB III trieda 120HB a I trieda 160 HB? Preco by to nerobili len z jednej ked na tom nezalezi? Preco aj tito hansovia napisali ze to robia z hlinikovej zliatiny? Ved tym ze je tvrdsia tak si zbytocne komlikuju vyrobu.
Oňo13. December 2013
Pozorne,čítam príspevky o platničkách Al,Zn a mosadz.Mal som už rôzne heligonky a nebolo ich málo.No stále nerozumiem,prečo hrajú Honerky Vallenato / predávané v Žiline /tak silno a majú aj peknú farbu hlasu a sú na nich Al hlasy označené H .Že nemajú heligónové basy to je už niečo iné.
Peter 213. December 2013
pre rychlik
Brigado sa snaží aspoň dačo spraviť. Nahral a ukázal zaujímavé ukážky a Andrej sa vecne snaží argumentovať a napísal odborníkom. Vďaka aj jemu. Ale ty richlik si nič nespravil nič si nenahral nič si neodfotil nikomu si nenapísal, len tu rozdávaš rozumy. Nechceš akceptovať iné argumenty len zato že si vyvalil kopec peňazí za hliník. Ja pochybujem že máš heligónku na zinku aby si to mohol posúdiť. Ty nemáš heligónku ani na mosadzi a asi si ani takú nepočul. Ty máš len veľkú papuľu.